Trojice workshopů o udržitelném podnikání: pro všechny a zdarma

Pro skupinu Generali, jejíž součástí je i Generali Česká pojišťovna, představuje udržitelnost zásadní a silné téma. Proto jsme společně s odborníky z praxe připravili zajímavé tematické workshopy. Všem firmám bez rozdílu mohou velmi dobře pomoci s nastartováním zájmu o udržitelné podnikání nebo s jeho rozvojem.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Trojice workshopů o udržitelném podnikání: pro všechny a zdarma

Jste ti, kteří o udržitelném podnikání teprve uvažují? Jste už ve fázi příprav a každá zajímavá rada se vám hodí? Nebo vás zkrátka tohle téma zajímá? Pak využijte možnosti zhlédnout hned trojici tematických workshopů, které Generali Česká pojišťovna nyní sdílí nejen se širokou podnikatelskou veřejností.


Workshopy jsou součástí aktivit spojených se soutěží SME EnterPRIZE, jejíž první ročník proběhl v Česku letos na jaře. Cílem přitom bylo ocenit ty firmy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na oblast životního prostředí. Vítězové byli oznámeni v červnu: vyhrála společnost CleverFarm, následovaná firmou Stabilplastik a Ekofarmou Javorník.

Trojici workshopů bude možné sledovat v reálném čase online

Čtvrtek 30. září                17:00 – 18:30 h 

Udržitelné podnikání a uhlíková stopa

 • Co mohou firmy dělat, aby při své každodenní činnosti zapojily udržitelné praktiky?

 • Jak mohou podnikatelé regulovat svou uhlíkovou stopu a co ji ovlivňuje?

Lektoři: Helena Továrková, Nadace Veronica / Viktor Třebický, organizace CI2 o.p.s.

 

 

Čtvrtek 7. října                17:00 – 18:30 h 

Dotace na udržitelné projekty a inovace

 • Rady, tipy a doporučení na to, jak se zorientovat a být úspěšný v dotačních programech

Lektoři: Pavel Koníček, Agentura pro podnikání a inovace / Tým CzechInvest

 

Čtvrtek 14. října              17:00 – 18:30 h

Marketingový a mediální potenciál udržitelnosti

 • Jak mediálně a marketingově využít udržitelnou složku v byznysu

 • Důležitost udržitelnosti ve vnímání a rozhodování zákazníka

Lektoři: Zdeňka Učňová, agentura AC&C / Michael Koch, agentura AC&C

 

Jednotlivých workshopů se můžete zúčastnit jednoduše bez rezervace – pouze kliknutím na aktivní odkaz v názvu jednotlivých workshopů nebo přímo na tento ODKAZ.

Není potřeba žádné přihlašování. Vždy ve výše uvedené datum a čas na platformě YouTube začne živé vysílání. V jeho průběhu budete mít možnost pokládat prezentujícím také otázky.


Jak poznat vhodný čas pro založení nové pobočky firmy

Když jde ve firmě vše podle plánu a obchodní výsledky ho začnou pravidelně překonávat, je na místě začít uvažovat o rozšíření aktivit. Nejčastěji tak, že firma vstoupí do nových lokalit. V tomto článku poradíme, kdy je správný čas založit novou firemní pobočku.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Jak poznat vhodný čas pro založení nové pobočky firmy

Pokud se firmě její byznys daří a zakázky se jen hrnou, snadno se vymýšlejí nové plány pro ještě větší úspěch. I když nebývá na škodu rozmýšlet nové kroky důkladněji, někdy se vyplatí rychle vsadit i na okamžitou intuici. Tento článek vám pomůže se lépe a rychleji rozhodnout, kdy začít uvažovat o založení nové pobočky a ujasníte si také základní rozdíly mezi pobočkou a odštěpným závodem.

Kdy dává smysl uvažovat o založení nové pobočky

Podnikatelé s rozšířením svého byznysu často otálejí, protože si nejsou jistí, jestli na něj jsou dostatečně připravení. Úspěšné podnikání ale často odstartuje i trocha štěstí a odvaha nebát se udělat další krok o něco dříve, než když už je to naprosto logické. Ideální situace, kdy uvažovat o rozšíření firmy, nastává, když:

 1. Nemáte nouzi o zakázky. Naopak vám stále roste poptávka, na kterou pomalu přestávají stačit vaše kapacity.

 2. Splnili jste všechny dosavadní obchodní cíle a chcete se posunout dál.

 3. Máte dostatečný finanční polštář, který pojistí start nových aktivit. Ať už z vlastních úspor, prostřednictvím firemních úvěrů, dotací nebo díky investorům.

 4. Máte dobrý tým zaměstnanců, na který se můžete spolehnout.

 5. Umíte předat své know-how ostatním.

 6. Váš byznys nestojí jen na vás. Další pobočka se obejde i bez vaší časté přítomnosti.

 7. Vidíte na domácím nebo zahraničním trhu novou příležitost.

 8. Máte odvahu a nebojíte se trochu zariskovat.

 9. Krouží okolo vás konkurence a snaží se něco odkoukat nebo má zájem o spolupráci.

 10. Máte záložní plán, pokud by založení nové pobočky nebylo úspěšné.

Pobočka nebo odštěpný závod?

Když se firma rozhodne vydat dobývat nové regiony nebo trhy, zakládá nejčastěji pobočku nebo odštěpný závod.

Pobočka představuje – zjednodušeně řečeno – něco jako „kopii“ stávající kanceláře nebo prodejního místa firmy. Je to odnož firmy, která vzniká kvůli organizačním a ekonomickým důvodům. Parametry pobočky nejsou v zákoně pevně stanovené. Zákon nenařizuje konkrétní formu, jakou musí mít rozhodnutí podnikatele o založení nové pobočky. Může tedy vzniknout jednoduše tak, že ji takto začnete označovat v účetnictví a v korespondenci.

Není ani přesně určené, jak musí pobočka vypadat, jakou má mít organizační strukturu nebo kdy ji můžete založit. Zákon nenařizuje ani vedení samostatného účetnictví, přestože je v praxi obvyklé. Jediným kritériem, aby mohla pobočka vzniknout, je její hospodářská a funkční samostatnost.

Jako odštěpný závod (dříve organizační složka) se označuje samostatná organizační složka firmy. Má vlastní IČO, sídlo a účetnictví. Vzniká typicky tehdy, když se např. nějaká pobočka zapíše do obchodního rejstříku nebo si firma vytvoří několik samostatných oddělení, jejichž provoz chce oddělit. Odštěpný závod představuje nejčastěji odnož firmy, která sídlí v jiném státě, než kde působí mateřská společnost. Odštěpný závod může vzniknout i v rámci jednoho státu, ale není to příliš obvyklé.

Chcete rozšířit své podnikání do zahraničí?

Pokud se chystáte rozšířit stávající obchodní aktivity do zahraničí, rychlejší a administrativně jednodušší oproti zakládání nové firmy je založení odštěpného závodu. Kvůli zřízení odštěpného závodu totiž podnikatelé nemusí skládat základní kapitál a jediným povinným členem jeho struktury je vedoucí závodu.

Přestože je odštěpný závod zapsaný v obchodním rejstříku, nemá takzvanou právní subjektivitu. To znamená, že patří pod mateřskou firmu (zřizovatele) a musí se řídit právním řádem země, ve které má tato firma sídlo. Mateřská firma také ručí za všechny závazky svého odštěpného závodu. Pokud mateřská firma zanikne, ukončí svou existenci i odštěpný závod.

TIP: O povinnostech, které firmám přináší zakládání firemní provozovny, si můžete přečíst v tomto článku o umístění provozoven.

Pokud se firmě daří, nebrzděte ji

Jestliže jste si dosud nebyli jistí, jestli založit novou pobočku firmy a splňujete většinu výše uvedených deseti kritérií, přestaňte váhat. Vaše firma je zdravá a připravená na další růst. Vyjděte nové příležitosti vstříc a posuňte své podnikání dál.

Nezapomeňte svou firmu chránit kvalitním podnikatelským pojištěním. Důkladné a všestranné pojištění dokáže výrazně zmírnit nebo úplně omezit mnoho rizik, která na firmy v praxi číhají – a to nejen při zakládání nových poboček.


Univerzální pojištění ProfiPlán myslí na všechny podnikatele

S podnikáním je to často jako s vařením. Každý zkouší najít vlastní recept, ale zaručený, který by vyhovoval všem, neexistuje. Každému zákazníkovi zkrátka může chutnat něco jiného. A kdyby se vám recept tak úplně nepovedl, nedílnou přísadou musí být vhodné pojištění.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Univerzální pojištění ProfiPlán myslí na všechny podnikatele

Rizika a nástrahy často číhají tam, kde je firmy čekají nejméně. Předejít se jim dá obvykle jen v omezené míře. Bez podnikatelského pojištění se proto dnes neobejde žádná úspěšná firma. Dobré pojištění poskytuje firmám neustále naplněný finanční polštář, který jim v případě škod pomůže zabezpečit běžný provoz ale i zajistit přežití. Podnikatelé se tak právě díky pojištění už nemusí bát o ztrátu svého pečlivě budovaného postavení na trhu.

Majetek a odpovědnost: alfa a omega podnikatelského pojištění

Firmy nejčastěji sázejí na pojištění ve dvou hlavních oblastech. Podnikatele všech odvětví jako první v řadě zajímá ochrana majetku firmy. S poškozením vandaly nebo krádežemi vybavení se během své existence setkala bohužel většina firem a chtějí se před nimi proto maximálně chránit. Kromě toho majetek ohrožují i stále četnější a méně vyzpytatelné živelní pohromy. Třeba povodeň nebo vichřice, které poničí firemní budovu včetně strojního zařízení, mohou způsobit odstávku provozu na několik dlouhých dní. Následky podobného výpadku mohou být pro řadu firem fatální.

Druhou oblastí, kterou firmy nesmí podcenit, je pojištění odpovědnosti. Dokáže pomoci všem podnikatelům, kteří by mohli způsobit újmu někomu jinému. Ať už vadným výrobkem nebo svou provozní činností. Například stavební firma nezajistí řádně lešení, které spadne na projíždějící vozidlo. Poškozený může požadovat náhradu újmy na zdraví, kterou utrpěl a náhradu škody vzniklé na poškozeném vozidle. Pojištění odpovědnosti takovou škodu spolehlivě vyřeší.

Některé profese se pojištění odpovědnosti nevyhnou, ani kdyby chtěly. Zákonem stanovená povinnost se týká těch, kdo by při své práci velmi snadno mohli klientům způsobit závažnou újmu. Patří mezi ně například lékaři, veterináři, architekti nebo soudní znalci, o kterých jsme vás informovali v dřívějším článku.

ProfiPlán umí pomoct každé firmě

Pojištění je velmi individuální záležitostí a firmy by při jeho plánování vždy měly vycházet z konkrétní činnosti, které se věnují, a z dalších okolností. Důležitá jsou tak třeba výše obratu, závazků, pohledávek, výdajů a nákladů.

Nejvhodnější pojištění je vždy takové, které umí reagovat na jednotlivé potřeby zákazníků. V této oblasti vyniká především ProfiPlán od Generali České pojišťovny, který se dokáže přizpůsobit potřebám téměř všech typů podnikatelů. Je vhodný pro malé, střední i větší firmy působící ve službách, obchodu, dopravě nebo průmyslu. Stejně tak se hodí vlastníkům a nájemcům nemovitostí, městské samosprávě, obcím a školám, ale i nadacím nebo spolkům.

ProfiPlán obsahuje širokou nabídku typů pojištění, o čemž se může přesvědčit v pojistných podmínkách. Kromě těch běžných, jakými jsou např. živelní pohromy, odcizení majetku nebo přerušení provozu, je možné si v rámci ProfiPlánu sjednat i specializovaná pojištění vhodná jen pro určité profese. Například stavaři jistě ocení pojištění stavebních strojů. V pojištění stavební montáže si mohou rovnou proti všem pojistným nebezpečím pojistit budované dílo, kterým je například rozestavěná budova nebo jiná stavba. Připojistit si navíc mohou například zařízení staveniště nebo okolní majetek.

Během sjednávání pojištění navíc ProfiPlán pomáhá podnikatelům s doplňky, na které by mohli při výběru rozsahu pojistných rizik zapomenout. Například pojištění odpovědnosti obsahuje zdarma sjednané připojištění, které se vztahuje na škodu na věcech převzatých a užívaných. To jsou mimo jiné předměty, které podnikatel převezme od zákazníka na opravu a pak odpovídá za to, že se jim nic nestane.  Kromě toho se také například u pojištění staveb pod pojistnou ochranu automaticky dostávají i strojní zařízení.

Součástí ProfiPlánu je i několik typů pojištění odpovědnosti. Kromě „obecné odpovědnosti “ a profesní odpovědnosti, o kterých už byla řeč, nabízí ProfiPlán i pojištění pro členy orgánů obchodních společností, tzv. D&O. Specializované pojištění odpovědnosti si mohou sjednat i poskytovatelé zdravotních služeb, jako jsou lékaři nebo provozovatelé lékáren.

Moderní způsob vyřizování

Výhodou ProfiPlánu je vysoká míra digitalizace. Nejenže je možné – díky biometrickému podpisu – uzavřít smlouvu na dálku, ale technologie pomáhají i se samotným vyřizováním pojistných událostí. Pokud by se třeba stalo, že by firmě vyhořela budova, o dokumentací škod se mohou postarat drony, které trosky nafotí z výšky. Kromě toho Generali Česká pojišťovna umožňuje i dokumentaci škod pomocí asistovaného videohovoru, po kterém zákazníci obratem dostávají na e-mail elektronické zápisy. Pro dodatečné přikládání dokumentů nebo fotografií, které se týkají škody, mohou klienti využívat také speciálního chatbota, neboli automatický komunikační systém.

Stále si nejste jistí, které pojištění je vhodné právě pro vaši firmu? Není nic jednoduššího než si nechat poradit od odborníků. Pojišťovací poradci Generali České pojišťovny rádi pomohou vybrat všestranné pojištění pro všechny typy podnikání. Některá rizika je velmi snadné opomenout nebo úplně přehlédnout, a proto se rady odborníků vždy hodí. Pojišťovací poradce navíc často provází firmu po celou dobu její existence.


Antonín Kokeš o tom, jak může mentoring pomoci k obchodnímu úspěchu

Antonín Kokeš (52), je majitel Albi, největšího prodejce her, dárků a přání v Česku, Antonínových pekařství, sítě pražských řemeslných pekáren, a Kinoko, oděvní firmy pro ženy. O své podnikatelské zkušenosti se dělí jednak prostřednictvím seminářů s názvem ‘Antonínovy recepty na podnikání‘ a také v rámci mentorské platformy DoToho! S námi mluvil o osobních zkušenostech s mentoringem a důležitosti předávat své podnikatelské zkušenosti dalším.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Antonín Kokeš o tom, jak může mentoring pomoci k obchodnímu úspěchu

Jak se Vám začínalo v podnikání? Kdo byl Vaším prvním mentorem?

Když jsem začínal podnikat v roce 1990, tak byli všichni začátečníci, ve všem. My jsme tenkrát ani nevěděli jak založit s.r.o. Nebo jsme byli na daňovém úřadě a oni nás poprosili, abychom jim jako studenti VŠE vysvětlili, jak funguje DPH. Z dnešního pohledu vlastně strašně primitivní věci, ale představte si, že mi tehdy bylo 20 let, a jediné, co jsem dobře uměl, bylo konzumovat pivo ve velkém množství.

Prvním takovým mentorem mi byl vlastně můj o deset let starší brácha, který už byl zběhlý v byznyse tenkrát. Od něj jsem získal nějaké základní obchodní dovednosti – jak vůbec probíhá nějaký obchod nebo jak třeba udělat objednávku. On sice nebyl podnikatel, ale pracoval pro Telexport, natáčel koprodukční filmy. A předtím pracoval pro Pragoexport, kde zase dovážel ze zahraničí sportovní potřeby.

Takže z větší míry metoda pokus-omyl?

Ano. A vlastně mám pocit, že se metodě pokus-omyl nedá vyhnout. Těžko se dá něco naučit tak, že si to nevyzkoušíte a neuděláte omyl. To je jako kdybyste se chtěl naučit lyžovat a říkal si, že nikdy nespadnete. Nicméně když vám někdo dá nějaké rady na začátku nebo třeba ukáže, jak a čím si prošel, tak si nemusíte hned při prvním sjezdu nabančit hlavu.

Co je tedy reálné od mentoringu očekávat?

V čem si myslím, že lidé s nějakými zkušenostmi z jiných oborů nebo obecněji s většími zkušenostmi mohou pomoci je třeba s rozšířením obzoru, jak přemýšlet o problému, jak hledat jiné cesty. Každý má nějaký svůj pohled na to, jak má vypadat byznys model, jak má vypadat cenová politika, jak pojmout proces vývoje výrobků nebo jak má být široký nebo hluboký sortiment. Ale to že vám někdo řekne, ‘Hele, je ještě jiná cesta, pojďme touhle cestou zkusit chvíli přemýšlet,‘ to člověka může posunout.

Takže mentoring pro Vás není tolik o předávání technických znalostí specifických pro konkrétní obor nebo typ podnikání?

Tak to vidím já. Myslím si, že ta hodnota je spíše v obecné rovině. Jedna z věcí, která třeba hodně rezonovala, když jsem dělal semináře pro podnikatele, byla obecně personalistika – vedení lidí, motivováni lidí, budování týmů.  A tady byla třeba důležitá informace, že chyby děláme všichni, protože moje taková touha byla vždy neudělat chybu, ve smyslu najmout toho správného člověka, perfektně všechny lidi řídit a nemít konflikty v týmech. No jo, ale každý, kdo řídí lidi, ví, že to není černobílé a že vždy se udělají nějaké chyby, vždy jsou nějaké průšvihy. A sdílet to, může podpořit podnikatele v tom, že si řeknou, ‘Hele, on to dělá 30 let a nasekal taky strašných chyb. Takže vlastně když já dělám chyby, tak to není tak špatné.‘

K jakým konkrétním závěrům jste třeba došli v oblasti personalistiky?

Hodně jsme se třeba bavili o tom, kdy a v jakém okamžiku se rozloučit s lidmi. A ukázalo se, že nikdo nevíme, jak to udělat dobře. Ono je totiž třeba velký problém, jak včas zjistit, že ten člověk, že ten tým prostě nefunguje správně. Spousta z nás podnikatelů z různých důvodů podléhá tomu, že si, řečeno lidově, nalháváme, že to ještě funguje, že to nějak dáme, že to ještě zkusíme a že ještě něco vymyslíme – třeba uděláme nějaké školení a ono to začne fungovat. Připustit si, že je čas se s někým rozloučit, totiž znamená, že člověka čeká práce. Musí se rozloučit s tím člověkem, najít nového, zaškolit ho, a když se to nepovede, tak znovu.

Jaká další témata jsou podle Vás pro mentoring podnikatelů společná?

Jedna věc jsou peníze, a to znamená finanční řízení, jak vůbec plánovat rozpočet, kontrola financí, marže. A pak je oblast, které já říkám strategie – jak vidět to podnikání v nějakých etapách a jak koukat kousíček za ten horizont na to, co může přijít, a jak být připravený na to, že může přijít něco, co absolutně nečekám.

Jak jste se vlastně dostal k mentoringu?

Byla to náhoda. Začal jsem psát knížku o mé podnikatelské a osobní cestě a snažil se tam dát nějakých pár zkušeností. A když jsem to měl pohromadě, tak mě někdo oslovil a řekl, ‘Hele, možná by byli lidi, které by to zajímalo, že bys k tomu udělal přímo nějaké semináře.’ Tak jsem si řekl, že to vyzkouším, a tak to vlastně začalo.

Měl by být mentoring finančně honorován?

Myslím, že finance mohou plnit motivační funkci. Pokud za něco člověk platí, tak ten efekt může být, že si řekne, ‘Tak to já se taky musím zamyslet nad tím, co vlastně chci, co je teď můj největší problém a s čím potřebuji pomoct.’

Takže to člověk bere vážněji?

Myslím si, že trošku ano. Ale neřekl bych, že to je nějaký klíčový problém. Já si spíš myslím, že je důležité najít v mentorovi vhodný ‘match’, najít někoho, kdo je mi blízký tím, jak přemýšlí nad tím, jak to podnikání dělat. Přece jenom těch přístupů k podnikání a vůbec osobních filozofií je strašně moc.

Co si myslíte o mentoringu online?

Nemám osobní zkušenost, takže nedokážu posoudit. Ale nejsem moc příznivcem onlinu, protože mám pocit, že taková ta osobní chemie je nenahraditelná.

V čem vás mentoring obohacuje osobně?

Myslím si, že není možné dělat mentora, aniž by to nějakým způsobem naplňovalo člověka, který to dělá. To musí být vzájemné sdílení různých nápadů a myšlenek. Třeba to znamená, že mentor o něčem mluví a sám si tak urovnává své myšlenky, dostává nové otázky, nahlíží nové přístupy. Druhá věc je, že člověka baví někomu nějakým způsobem pomoct, někomu jako kdyby ukázat cestu.


Pojištění plodin: spolehlivá pomocná ruka pro pěstitele

Rozmary počasí jsou nepředvídatelné a mohou mít katastrofální dopady. Své o tom ví především zemědělci, kteří se s nimi každoročně potkávají. Účinnou zbraní proti nim je kvalitní pojištění, které dokáže ochránit zemědělce před finančními následky způsobenými poškozením nebo zničením úrody.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Pojištění plodin: spolehlivá pomocná ruka pro pěstitele

Zemědělci se musí často vyrovnávat s následky nepříznivého počasí. Především živelní události, mezi které patří krupobití, požáry, vichřice, povodně a záplavy nebo sesuvy půdy, mají obvykle katastrofální dopady na sklizeň. Jejich působení může mít v lepším případě „jen“ za následek snížení množství sklizené úrody nebo zhoršení kvality plodin, horší scénáře ale mohou způsobit dokonce zničení celé sklizně.

Živelním událostem se lidskými silami nedá úplně zabránit. Jediné, co pro účinnou ochranu svého hospodaření mohou zemědělci udělat, je uzavřít vhodné pojištění pěstovaných plodin. Tuto cestu podporuje i stát, který poskytuje zemědělcům finanční podporu prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Pojištěným zemědělcům vyplácí velkou část finančních nákladů vynaložených na pojištění plodin či hospodářských zvířat.

Jak funguje pojištění plodin a jaký rozsah může mít?

Pojištění plodin se obvykle sjednává na kalendářní rok s automatickým prodloužením. Každoročně se provádí aktualizace parametrů pojištěných plodin, které se mohou rok od roku lišit. Aktualizují se zejména pojištěné ceny, pojištěné výnosy, a především konkrétní místa a výměry ploch pojištěných plodin. Tyto aktualizace jsou nezbytné pro správné pojištění zasetých porostů, a aby se účinně předešlo možným komplikacím při vyplácení případného pojistného plnění.

Plodiny, které je možné pojistit:

- Veškeré plodiny pěstované na orné půdě.

- Speciální kultury (ovoce, chmel, vinná réva).

- Trvalé travní porosty.

- Okrasné rostliny a školky.

- Rostliny ve sklenících a fóliovnících.

Zemědělci se obvykle pojišťují především proti poškozením, jejichž následkem je snížení či zničení výnosů z poškozených porostů. U konzumní zeleniny a ovoce se ale mohou pojistit i proti snížení jakosti pojištěných plodin. To jsou případy, kdy pojištěné vypěstované plodiny ztratí svou očekávanou úroveň kvality.

Kromě toho lze v zemědělském pojištění sjednat i ochranu majetku. Pěstitelé ovoce a vinné révy tedy mohou využít například pojištění protikroupových systémů. Chmelaři si zase mohou pojistit chmelové konstrukce. Nabídka zahrnuje i pojištění strojů, výrobních technologií nebo vozidel. A stejně jako všem podnikatelům, tak i zemědělcům dokáže ušetřit nepříjemné starosti pojištění odpovědnosti.

Doplňková připojištění

Základní pojištění proti škodám způsobeným živelními událostmi se dá rozšířit o další připojištění. Zemědělci oceňují především ochranu proti škodám vzniklým působením jarního mrazu, který je specifikován obdobím, ve kterém se vyskytuje tj. mezi 21. březnem a 20. červnem. Pro vybrané ozimé plodiny – tedy ty, které jsou zaseté v jednom roce a sklízí se v roce následujícím – si mohou zemědělci sjednat také pojištění rizika vyzimování. Kromě toho se pěstitelé mohou pojistit obilniny proti polehnutí.

Vyzimování označuje poškození porostů vybraných ozimých plodin v důsledku působení sněhu a mrazu v období od zasetí v roce výsevu do 30. dubna následujícího roku. Vztahuje se i na související rozšíření chorob, živočišných škůdců, případně nadměrné mokro, sucho nebo prudké rozdíly teplot. Pojištění vyzimování se tedy vztahuje také na škody způsobené například hraboši.

Pojištění pěstitelů od Generali České pojišťovny

Pojištění od Generali České pojišťovny je velmi pestré a dá se nastavit podle konkrétních potřeb jednotlivých zemědělců. U pojištěných plodin si pěstitelé mohou nastavit různou výši spoluúčasti, tedy částky, kterou se podílí na škodě, pokud je způsobena pojištěným rizikem. Dále si mohou vybrat jednotlivá rizika, proti kterým se chtějí chránit a také si stanovit odpovídající pojistnou částku, na kterou pojištění uzavřou.

Standardní nabídka Generali Česká pojišťovny zahrnuje ochranu pěstovaných plodin proti všem živelním rizikům. Kromě toho pojišťovna nabízí i zmiňované pojištění rizika jarního mrazu. V nabídce nechybí ani pojištění skleníků a fóliovníků.

Plodiny, které lze u Generali České pojišťovny pojistit proti jarnímu mrazu:

- Setá cukrovka, mák.

- Přadné rostliny.

- Na jaře setá nebo sázená konzumní zelenina.

- Jahody.

- Semenné porosty okopanin a zeleniny.

- Vinná réva.

- Chmel.

- Jablka, hrušky.

- Ozimá řepka.

Nabídka pojištění u Generali České pojišťovny se neustále rozšiřuje. V loňském roce do portfolia přibylo i pojištění proti škodám způsobeným polehnutím obilovin. Letos se nabídka rozšířila také o připojištění sucha při vzcházení u máku.

Pojištění z pohodlí domova

Pojištění u Generali České pojišťovny se dá vyřídit velmi pohodlně. Nahlášení a likvidaci případných škod pak mohou řešit prostřednictvím automatizovaného chatbota. Přes tuto aplikaci je možné nahlásit škodní událost a poslat do pojišťovny všechny dokumenty nutné pro její vyřízení.

Počasí během jediného kalendářního roku dokáže předvést úplně všechny představitelné škody, které má v repertoáru. Od jarních mrazů přes silná krupobití až po podzimní záplavy. Způsobí problémy, ze kterých se zemědělci dokážou finančně vzpamatovat jen s velkými obtížemi, nebo vůbec. Kvalitní pojištění plodin se tedy jednoznačně vyplatí jako jediná spolehlivá ochrana.

Kromě pojištění plodin nabízí Generali Česká pojišťovna i komplexní pojištění pro chovatele zvířat, o kterém si můžete přečíst v samostatném článku.


S dobrým pojištěním se chovatelé zvířat mohou zbavit mnoha rizik

Chovatele zvířat, stejně jako jiné podnikatele, může potkat spousta rizik. Proti jejich finančním následkům se ovšem můžou spolehlivě chránit kvalitním pojištěním. Díky tomuto článku získají chovatelé přehled o tom, proti jakým rizikům se mohou pojistit.

5 minut čtení
Obrázek ke článku S dobrým pojištěním se chovatelé zvířat mohou zbavit mnoha rizik

Podnikatelé všech odvětví zatím stále příliš často podceňují nastavení svého pojištění. A ani chovatelé hospodářských zvířat na tom nejsou jinak. Většinou si chtějí odbýt pojištění, a především související administrativu, co nejrychleji, a spokojí se jen se základním nastavením nebo cenovým porovnáním. To je samozřejmě velmi riskantní, pokud skutečně dojde k nějaké škodě. Tento článek nabízí přehled možností, které se jim v rámci pojištění nabízí.

Tip: Přečtěte si také o možnostech pojištění pěstitělů plodin.

Proti jakým rizikům se chovatelé zvířat mohou pojistit?

Základní balíček pojištění chrání podnikání chovatele v případech, kdy v chovu dojde k úhynu zvířat. Přestože jsou chovy obvykle různými prostředky dobře chráněné, onemocnění zvířat nakažlivými nemocemi (nákazami) pro chovatele stále představuje jedno z největších nebezpečí.

Základní stavební kámen pojištění chovatelů proto tvoří riziko velmi nebezpečné nákazy, jako je aktuálně africký mor prasat, ptačí chřipka, ale také BSE (nemoc šílených krav), slintavka nebo kulhavka. Kromě nákaz však chovatelé mohou zvolit pojištění proti dalším hromadným onemocněním způsobeným infekcí nebo parazity. Ty ohrožují zejména chovy prasat, drůbeže a mladá zvířata skotu.

Ohrožení chovu může způsobit také otrava jedovatými látkami nebo komplikace způsobené elektrickým proudem. Chovatelům se vyplatí pojistit se zejména proti neohlášenému přerušení dodávky proudu, které kvůli závislosti chovů na technologiích může způsobit úhyn zvířat. Velké riziko představují také živelní události, především požár, ale i povodeň nebo záplava. Závažné problémy způsobují každoročně i bouřky, které ohrožují zejména zvířata chovaná na pastvinách.

Speciálně chovatele drůbeže může také zajímat pojištění proti přehřátí organismu zvířat, které v letních měsících způsobuje časté úhyny kuřat. Pro kompletní ochranu se chovatelé mohou dále pojistit proti neinfekčním nemocem, úrazům a porodním škodám.

Doplňková připojištění chovu

Chovatelé mají na výběr také řadu dalších možností připojištění, kterými si mohou podle svých potřeb rozšířit základní nabídku pojištění. Každé připojištění cílí na konkrétní druhy a kategorie zvířat a přizpůsobuje se také rozdílným technologiím chovu.

Pro chovy drůbeže je výhodné připojištění rizika záchytu salmonely v prostředí. Základní pojištění chovů drůbeže a prasat je také možné rozšířit o riziko poruchy technologie, která je v dnešní době již neodmyslitelnou součástí chovů. Technologie zatím neumí chovy ochránit stoprocentně, velmi často bohužel dochází třeba k úhynu udušením kvůli nefunkční ventilaci. Taková škoda se může vyšplhat i do řádu statisíců.

Chovů skotu se týká dosud méně známé připojištění proti zmetání (potracení) plodu a úhynu telete, které má finančně vyrovnat ztrátu budoucího mláděte. Oblíbeným připojištěním, především v oblastech rozlehlých pastvin, je také riziko odcizení z pastviny. To je vhodné pro skot, který se část roku nebo celoročně pase venku.

Nabídka pro chovatele koní a méně běžných zvířat

Majitelé koní, jezdci a chovatelé s oblibou využívají nabídky pojištění koní. Základní nabídka obvykle zahrnuje rizika úhynu koně kvůli nákaze, živlům, porodním škodám, otravám, nemocem, úrazům nebo operacím.

Tento základní výběr je možné doplnit o další připojištění. Chovatelé mohou ocenit například pojištění proti nebezpečím, které hrozí březím klisnám a jejich plodům nebo proti zraněním dostihových koní. Nejvyužívanější připojištění se vztahuje k nákladům vynaloženým na veterinární ošetření a léčení koní. Pokrývá jak léčbu přímo na stájích, tak i komplikované případy vyžadující péči na nákladných specializovaných klinikách.

V oboru chovatelství koní se také vyplatí pojištění majetku. Stáje, jezdecké vybavení nebo přívěsy na auta pro koně jsou nákladné záležitosti, jejichž poškození může bez pojištění vyjít velmi draho. Jezdci a majitelé koní mohou také uvítat pojištění odpovědnosti a úrazové pojištění.

Nečekaných komplikací se nemusejí bát ani chovatelé méně běžných zvířat. Vhodná pojištění se dají sjednat na míru konkrétnímu chovu a druhu, například pro spárkatou zvěř, kam patří například jeleni, mufloni nebo daňci, stejně jako pro chovy pštrosů, lam nebo ryb.

Pojištění chovů od Generali České pojišťovny

Proti všem zmíněným rizikům se mohou chovatelé pojistit na jednom místě u Generali České pojišťovny. Základní pojištění je navíc vždy doplněné o úhradu nákladů na neškodné odstranění uhynulých zvířat, která je do limitu 50 000 Kč zdarma.

Generali Česká pojišťovna má porozumění pro to, že každý chov je jiný a pojištění jednotlivým chovatelům proto přizpůsobuje na míru. Každý chovatel může své požadavky upřesnit v dotazníku, na jehož základě dané pojištění vznikne.

Generali Česká pojišťovna svou nabídku pojištění každý rok rozšiřuje. Nejnověji reagovala na změnu přístupu Státní veterinární správy ke škodám, které plynou ze záchytu salmonely v chovu drůbeže. Pojištění tak nyní poskytuje náhradu i tam, kde ji chovatelé nemohou očekávat od státu.

Současná nejistá doba je zkouškou nejen pro zemědělské podnikatele. S pojištěním chovů u tradičního a největšího pojistitele, Generali České pojišťovny, se však žádné podnikání kvůli nepříznivým vlivům nemusí zastavit nebo dokonce skončit.


Vojtěch Malina, Cleverfarm: Pomáháme zvýšit úrodu zemědělců i udržitelnost hospodaření

Se šéfem společnosti CleverFarm Vojtěchem Malinou jsme si popovídali o udržitelném hospodaření a chytré aplikaci, která umí pomáhat nejen farmářům a zemědělcům.

10 minut čtení
Obrázek ke článku Vojtěch Malina, Cleverfarm: Pomáháme zvýšit úrodu zemědělců i udržitelnost hospodaření

Český start-up CleverFarm přináší moderní a inovativní řešení pro zemědělce, která výrazně přispívají k udržitelnosti hospodaření. Díky svému know-how firma nedávno získal 1. místo v soutěži SME EnterPRIZE oceňující podnikání s ohledem na životní prostředí, kterou organizuje Generali Česká pojišťovna. V našem rozhovoru s CEO Vojtěchem Malinou se dočtete o chytrých řešeních, která mají potenciál posunout vpřed zemědělství po celém světě.

Co by mělo českou veřejnost napadnout jako první, když uslyší o firmě CleverFarm?

Jsme moderní, ambiciózní firma, která je vnitřně motivovaná hledat způsoby, jak zefektivnit farmaření po celém světě. A to za použití metod a řešení, které mají pozitivní dopady na životní prostředí.

Jaká byla motivace ke vzniku firmy?

Já i zakladatelé CleverFarm jsme v tomto oboru viděli obrovský potenciál. Je jasné, že v zemědělství po celém světě budou muset proběhnout dramatické změny. Důvodem je, že celosvětová populace výrazně roste, zatímco rozloha orné půdy se příliš nemění. To znamená, že farmáři po celém světě musí fungovat efektivněji a musí začít používat moderní způsoby řízení. Jedině tak budou schopni dosáhnout produkce, která je potřeba, abychom se jako lidstvo dokázali uživit.

Druhou motivací pro nás bylo, že obor zemědělství je sám o sobě poměrně konzervativní. Bereme jako výzvu snažit se změnit obor, který se sám o sobě příliš měnit nechce.

Třetím důvodem byla možnost díky novým technologiím reálně zlepšit kvalitu obživy lidí v některých částech světa, například v Africe a v Latinské Americe. V těchto oblastech mají naše řešení přímý dopad na to, jaká bude úroda, a následně i na kvalitu života místních lidí.

Dá se tedy říct, že vaše zařízení pomáhá řešit situace „za pět dvanáct“.

V některých ohledech to tak opravdu je. Jedna z oblastí, které řešíme, je spotřeba vody na zavlažování. Existují regiony, kde voda už prostě není nebo dochází. Každý ušetřený kubík vody pak hraje zásadní roli v tom, jaká bude úroda.

Svět se celkově posouvá směrem k udržitelnosti a zemědělství má v této oblasti velký potenciál. Co si ale má člověk představit pod pojmem udržitelné hospodaření?

Udržitelné hospodaření je velmi široký koncept. CleverFarm se soustředí na optimalizaci vstupů nutných pro zemědělství. Mezi látky, které se aplikují na pole, patří voda, pesticidy, hnojiva, morforegulátory (přírodní nebo syntetické látky, které tvarově ovlivňují růst rostlin) nebo prostředky na ochranu plodin. Naše řešení umožňuje snížení množství těchto látek a zároveň zvýšení úrody. To má následně velmi pozitivní dopady na krajinu, ve které farmáři hospodaří. V udržitelném zemědělství se také čím dál tím víc začíná objevovat téma uhlíkové stopy a jejího dopadu. Naše řešení přispívají k jejímu snížení v oboru zemědělství.

Jak moc je udržitelné hospodaření v Česku rozšířené? Sám jste podotkl, že zemědělství je obor, který se příliš nechce měnit.

Snažíme se povědomí o udržitelném hospodaření rozšířit. Naše služby nejprve představujeme, a abychom zemědělce přesvědčili o jejich přínosu, nasazujeme je na pilotní testování na omezenou rozlohu nebo omezený čas. I konzervativní farmář pak řešení porozumí a akceptuje ho, protože vidí konkrétní přínos pro svou farmu. Drtivá většina zemědělců má ke konci testování zájem o rozšíření služeb. Problém je spíše testování nasmlouvat. Farmáři jsou většinou příliš zaneprázdnění nebo nejsou tolik ochotní měnit své léta zavedené postupy.

A jakými prostředky se snažíte informace o chytrém zemědělství rozšířit?

Naše komunikace má několik vrstev. Před koronavirovou krizí jsme dva roky po sobě pořádali Akademii zemědělských inovací. Na této platformě se setkávali dodavatelé moderních technologií, zástupci největších farem a dodavatelé techniky. Prezentovali zde novinky z oboru a navzájem sdíleli nejnovější postupy, které zemědělci mohou aplikovat. Během pandemie jsme přešli do online prostředí a pořádali jsme webináře a jiné vzdělávací programy. Kromě toho pořádáme cílené informativní kampaně, kterými oslovujeme farmáře. Nedávno jsme například rozjeli velkou kampaň ve Španělsku, kde je největší procento zavlažovaných území v Evropě.

Vaším klíčovým produktem je aplikace CleverFarm. Jaké hlavní výhody přináší zákazníkům?

Hlavní výhodou aplikace CleverFarm je, že dokáže posbírat a zkombinovat relevantní data a údaje. Na jejich základě můžeme doporučit farmářům, jakým způsobem upravit aktivity na farmě tak, aby maximalizovali svou úrodu. Naše přidaná hodnota je kromě účinného nasazení senzorů především správná interpretace získaných dat.

V jakých oborech aplikace umí pomáhat?

Naše primární zaměření je obor zemědělství, které tvoří 90 procent nasazení. Nicméně, zjistili jsme, že se naše platforma bez jakékoliv zásadní úpravy dá aplikovat i mimo tuto oblast. Dá se využít například ve správě městských parků a další zeleně nebo na travnatých sportovních hřištích. A to zejména v oblasti inteligentního řízení závlah.

Obvykle se zavlažuje podle pevně daných zavlažovacích cyklů nebo jednoduše podle toho, jestli prší, nebo ne. To je ale dost zastaralý přístup. Podle celosvětových statistik se venkovním zavlažováním plýtvá až o 50 procent, což znamená obrovský potenciál pro úsporu. S tím může pomoci CleverFarm, který na pozemku sbírá konkrétní a aktuální data a podle nich navrhuje úpravy nastavení zavlažování.

Jsou vaše aplikace a zařízení vhodná spíše pro menší, nebo větší farmy?

Naše aplikace v tomto směru nemá žádná omezení. Její důležitou součástí je agroevidence, tedy záznam činností, které na farmě probíhají. To je užitečné jak pro malé farmáře, tak i pro největší holdingy. Mezi naše zákazníky patří i farmáři s malými políčky, na kterých pracují tři nebo čtyři lidé, ale pěstují na nich specifické plodiny, k jejichž pěstování potřebují přesná data. Ta jim naše řešení poskytne.

Kromě CleverFarm nabízíte i aplikaci CleverAssets. Jak se tyto dvě aplikace liší?

Aplikace CleverAssets je také určená pro farmáře. Nejde v ní však o záznam a analýzu činností na farmě, ale o kompletní správu a evidenci půdních pozemků, včetně hlídání termínů, smluvních stavů, daňových přiznání, výplat pachtovného (finančních výnosů z pronajatých zemědělských pozemků) a dalších potřebných záležitostí.

Jak fungují senzory, které umisťujete na farmy?

Senzory jsou součástí internetu věcí (Internet of Things, IoT) a jejich hlavní výhodou je, že fungují na baterie a nemusí tedy být připojené do sítě. Senzor každou půlhodinu vyšle informaci o parametrech, které snímá a poskytuje tak kontinuální řadu dat, kterou následně analyzujeme a vyhodnocujeme.

K čemu všemu se dají senzory v chytrém zemědělství využívat?

Typů senzorů je celá řada. Jedna skupina sleduje veškeré meteorologické podmínky, jako jsou například srážky, rychlost, síla a směr větru, vlhkost listů nebo odpařování. Dalším typem jsou půdní čidla, která nejčastěji měří vlhkost, teplotu nebo salinitu půdy (podíl minerálních látek). Kromě toho existují také čidla, která se umisťují do sil nebo posklizňových hal a dokážou varovat před výskytem škůdců nebo chorob plodin.

Údaje ze senzorů tedy mohou fungovat jako preventivní opatření.

Ano. Tyto typy čidel jsou užitečné zejména v období sklizně, kdy se plodiny uskladňují. Díky našim algoritmům dokážeme choroby předpovědět několik dní nebo dokonce týdnů předem, čímž se dá účinně předejít zničení úrody a vyhnout se škodám.

Když zmiňujete předcházení škod – využíváte v rámci vašeho byznysu nějaká pojištění?

Ano, CleverFarm je klientem Generali České pojišťovny a využívá celou řadu pojištění. Na základě naší dlouhodobé spokojenosti jsme také nedávno naše pojištění rozšířili o další typy pojistek.

Jaký byl nejzajímavější projekt, na kterém jste se s CleverFarm podíleli?

Aktuálně se nám vrací zajímavé výsledky z pilotního testování v afrických zemích. Podařilo se nám zde upravit závlahový cyklus tak, že došlo k významným úsporám vody a nafty potřebné v zavlažovacích generátorech. Naše řešení tak umožnilo, že během jedné sezony došlo ke dvěma sklizním místo jedné. To vnímáme jako obrovský úspěch.

A co projekty u nás?

V Česku se naše největší úspěchy pojí s takzvaným precizním zemědělstvím. To ve zkratce znamená využití satelitních snímků k vytvoření takzvaných management zón na pozemcích. Farmáři se pak ke každé zóně mohou chovat jinak, a to podle toho, jakou má kondici a potenciál k růstu. Tím mohou dosáhnout až 30procentních úspor na vstupních materiálech. To je u některých typů materiálů hodně znát – například některá hnojiva nebo prostředky na ochranu rostlin jsou velmi drahá záležitost.

Považuje se CleverFarm už za větší, nebo stále ještě spíše menší firmu?

Jsme stále spíše menší firma, je nás celkem dvacet sedm. Nicméně, tvrdě pracujeme a meziročně rosteme zhruba o 60 až 70 procent, což na start-up v agro sektoru není špatný výsledek.

Pro budoucí vývoj vidíme potenciál spíše v zahraničí. Česko má omezenou rozlohu a také relativně dobré podmínky oproti jiným světovým regionům, které doslova zápasí o všechny zdroje.

Jak váš podnik ovlivnila pandemie?

Myslím, že jsme dopadli relativně dobře oproti jiným firmám, které pandemie téměř zlikvidovala. Pro nás měla dopady hlavně v tom směru, že jsme museli přejít do online režimu. To není problém pro naše služby, které samy o sobě fungují v online prostředí, ale spíše pro komunikaci s klienty. Zemědělci obecně k digitálnímu prostředí příliš netíhnou.

Druhým negativním dopadem bylo, že se všichni začali obávat, co bude dál a odsouvali svá investiční rozhodnutí. Teď už ale vidíme významné zlepšení a věříme, že od příštího roku plně obnovíme plány, které jsme měli před covidem.

Jak vnímáte aktuální stav svého oboru a vidíte zde další potenciál? Lidé často nemají přehled o tom, co vlastně internet věcí je a k čemu přesně slouží.

Společnost se postupně posouvá směrem k digitalizaci a k online řešením, protože jsou efektivní, dostupná a snadno nasaditelná po celém světě. Stále více se také rozšiřuje povědomí o tom, co tyto služby dokážou přinášet. V tomto ohledu jsem optimista.

My jsme nejúspěšnější v případech, kdy se nám podaří skvělý výsledek na konkrétní farmě, která je poté naší referencí pro celý region. V tu chvíli odpadá složité vysvětlování toho, co je internet věcí a jak funguje. Komunita farmářů je silně provázaná a šíří si tyto informace sama mezi sebou.

Plánujete do budoucna rozšířit své služby?

Určitě. Chceme, aby náš software zahrnoval všechny důležité údaje, a to v adekvátním množství a s co nejvyšší přesností. Považujeme za důležité, aby námi doporučené změny byly podepřené ještě větším množstvím relevantních a přesných dat. V tomto ohledu narážíme na to, že některá užitečná data se ještě nedají změřit nebo přenést do aplikace. V blízké budoucnosti to ale bude možné a tyto nové datové zdroje vylepší a zpřesní naše služby.

Další využití satelitního monitoringu polí, rozšíření senzorů na bázi internetu věcí, integrace dat spojené s analýzou půdy a rostlin a další dynamicky se rozvíjející oblasti nabízí příležitosti, které chceme využít a zabudovat do naší platformy.


Podnikání bez pojištění odpovědnosti je hazard

I když patříte mezi zodpovědné podnikatele, není v lidských silách předejít veškerým nebezpečím, které číhají na zaměstnance nebo náhodné návštěvníky vašich podnikatelských prostor. Investujte do pojištění odpovědnosti, díky kterému činnost vaší firmy neohrozí následky žádné nehody.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Podnikání bez pojištění odpovědnosti je hazard

Podnikání je běh na dlouhou trať a kdo chce projít alespoň kvalifikací na „větší“ závody, musí se pořádně připravit. Zradit vás může přepálený začátek, nevhodná obuv, zranění, nesportovní chování soupeřů a mnoho dalšího. Jako třeba rozcvičení před startem. Čím je pro závodníka rozcvička, tím je pro podnikatele pojištění odpovědnosti. Bez obojího hodně riskujete, že závod nedokončíte nebo si z něho odnesete trvalé následky.

Vhodně zvolené pojištění odpovědnosti je jednou z mála jistot, které si podnikatel může ve svých začátcích koupit. Zajistí si díky němu ochranu své firmy před řadou rizik, která mohou ve svých důsledcích ohrozit finanční stabilitu firmy nebo celou její existenci. Podívejme se na nejčastější rizika, kterým díky pojištění odpovědnosti předejdete.

Pracovní úrazy zaměstnanců

Každý podnikatel, který zaměstnává třeba jen jediného zaměstnance, má ze zákona povinnost zaměstnance pojistit pro případ pracovních úrazů a nemocí z povolání. Z tohoto pojištění pak dostává případné náhrady pro zaměstnance v případě poškození jejich zdraví, stejně jako náhrady za ztrátu na výdělku, náklady na léčení kompenzace bolestí nebo ztížení uplatnění ve společnosti.

Pojištění ze zákona ale nepokrývá všechna zdravotní rizika a pokud k nějakým takovým u zaměstnanců dojde, musí zaměstnavatelé zaplatit náhrady z vlastní kapsy. S doplňkovým pojištěním odpovědnosti předejte zaměstnavatel nečekaným nákladům na zdravotní péči zaměstnanců, kteří utrpěli nějakou újmu na zdraví kvůli chybě zaměstnavatele. K takovým chybám patří typicky nedostatečné proškolení zaměstnanců nebo nedbalost jiného zaměstnance. Náklady na léčení se u závažnějších úrazů mohou vyšplhat i na několik milionů korun. Ochranu před tímto druhem nároků zaměstnanců může poskytnout pouze pojištění obecné odpovědnosti.

Zranění „náhodných kolemjdoucích“

Podnikatel odpovídá nejen za zranění svých zaměstnanců, ale i případných dalších osob, které pro něj pracují. Typicky lidí s živnostenským listem, kteří s ním spolupracují v rámci tzv. Švarc systému na základě smlouvy o dílo. Představte si třeba situaci, kdy zaměstnanci stavební firmy špatně smontují lešení, a to se zřítí na několik najatých „živnostníků“. Protože se nejedná o zaměstnance, zákonné pojištění se na takové úrazy nevztahuje.

Zranění může potkat i osoby, které s firmami nijak nespolupracují a byly jen ve špatnou chvíli na špatném místě. Pokud za toto místo odpovídá firma (například pád úlomků budovy nebo uklouznutí chodce na neuklizeném chodníku ve vlastnictví firmy), bez pojištění odpovědnosti musí zraněné náhodné kolemjdoucí odškodnit z vlastních peněz. Náhrady přitom mohou u nejtěžších úrazů dosahovat i několika desítek milionů korun.

Zranění při řízení firemních vozidel

Často se zapomíná, že zaměstnanci nemusejí řídit jenom firemní automobily, které jsou povinně pojištěny na odpovědnost za škodu z provozu (neboli povinné ručení). Toto pojištění sice kryje následky dopravních nehod na silnicích nebo v případě traktorů i na poli, ale na řadu dalších motorových vozidel se nevztahuje. Především na pracovní stroje, které běžně nejezdí po silnicích – například motorové vysokozdvižné vozky, nákladní auta přepravující materiály v rámci lomu nebo malé traktory používané pro sekání trávy. Pokud tato vozidla způsobí svou jízdou jakoukoli škodu nebo zranění, musí ji nahradit provozovatel vozidla, a bez pojištění obecné odpovědnosti opět z vlastní kapsy.    

K nehodě přitom může dojít nejen během jízdy, ale také během činností takového pracovního stroje. Příkladem je třeba bagr, který během prací omylem přeruší kabel přívodu elektřiny. Na takovou situaci se povinné ručení nevztahuje a nutnosti zaplacení odškodnění z vlastní kapsy se vyhnete jen díky pojištění obecné odpovědnosti.

Dobře si spočítejte limity pojištění

Aby pojištění odpovědnosti dobře plnilo svůj účel, musíte si především zvolit dostatečný limit plnění. Pojišťovna vám uhradí škodu pouze do této výše a cokoli nad tuto hranici budete muset zaplatit z vlastních prostředků. Pečlivě proto zhodnoťte reálně hrozící rizika, abyste vaši firmu ochránili opravdu spolehlivě. Rozdíl v pojistném není ani při zvolení vyššího limitu pojistného plnění tak výrazný, ale případné vyšší odškodnění z vlastních prostředků může vaši firmu přivést až k existenčním problémům.


Tipy, jak zvýšit povědomí o své firmě

Zvyšování povědomí o firmě nebo obchodní značce je jedním z nejdůležitějších úkolů podnikatelů. Dobrá pověst firmy dokáže přitáhnout pozornost více zákazníků, zvýšit úspěch na trhu a dosáhnout vyšších zisků. Přečtěte si několik tipů, jak mohou podnikatelé efektivně rozšiřovat povědomí o své firmě.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Tipy, jak zvýšit povědomí o své firmě

Firmy všech velikostí, od drobných podnikatelů až po obrovské společnosti, se snaží co nejúčinněji dostat do povědomí široké veřejnosti. Neustále proto zkouší nové komunikační kanály a vyhodnocují jejich efektivitu. Účinky propagace sice nemusí být viditelné okamžitě, ale z dlouhodobého hlediska se budování dobré pověsti značky jednoznačně vyplatí. Firmy pak mnohem lépe udrží stávající zákazníky a osloví nové. Přečtěte si o základních způsobech, jak firmu efektivně představit vhodným skupinám zákazníků.

Firemní identita

Prvním krokem před zahájením samotných marketingových strategií musí být stanovení jasné a snadno rozpoznatelné firemní identity. To znamená, že pokud se zákazník podívá na logo firmy a jiné grafické prvky, musí mu hned být jasné, že patří ke konkrétní firmě. Pomocí marketingových strategií se pak firma svou identitou snaží oslovit co nejširší skupinu lidí.

Kvalitní webové stránky

V současnosti takřka bezvýhradně platí, že pokud firma není na internetu, jako by ani neexistovala. Většina zákazníků si produkty a služby nejprve vyhledává online, čte si recenze a porovnává značku s konkurencí. Pro firmy je tedy stěžejní, aby měly funkční a vyladěné webové stránky, kde zákazník najde všechny potřebné informace. A pokud je to pro obor firmy vhodné, neměl by jí chybět ani e-shop.

Web by měl vytvářet profesionál. Nestačí jen nadšení samotného podnikatele. Kromě toho, že stránky musí vypadat dobře po grafické stránce a být uživatelsky přívětivé, by také měly být přizpůsobené vyhledávačům pomocí takzvaných SEO principů. Díky nim se násobí pravděpodobnost, že na web zavítá více návštěvníků.

Pod zkratku SEO (Search Engine Optimization) patří metody, které mají za cíl přilákat co největší množství organických (tedy neplacených) návštěv uživatelů na webové stránky. Snaží se, aby se web zobrazoval na předních místech vyhledávačů. Firmy si na vylepšení SEO běžně najímají specialisty.

Sociální sítě

Další samozřejmostí dnešní doby jsou sociální sítě. Pomocí účtů na Facebooku, Instagramu, LinkedInu, Twitteru nebo Pinterestu se povědomí o firmě může šířit velmi účinně a přitom levně. Důležité je pravidelně publikovat příspěvky a udržovat komunikaci s fanoušky. Nemá cenu si zakládat každý dostupný kanál a pak ho nechat ležet ladem. Firma si také musí důkladně rozmyslet, které sociální sítě jsou pro ni vhodné.

Pro sociální sítě i pro web platí, že by měly být plné kvalitního a podstatného obsahu, ke kterému se uživatelé budou rádi vracet. Když firmy svá online prostředí plní nezajímavou „vatou“ nebo jsou málo aktivní, zákazníky to od dalších návštěv rychle odrazuje.

Pokud se to pro obor konkrétní firmy hodí, měla by také zauvažovat o spolupráci s influencery na sociálních sítích. V poslední době jsou hodně populární a jejich kampaně úspěšné. Drobní influenceři s pár tisícovkami sledujících nepředstavují velkou finanční investici, ale přitom dokážou oslovit široké publikum. Umí vytvářet originální příspěvky a reklama na produkt od nich působí přirozeně.

E-mailing

Web a sociální sítě se vyplatí propojit s dalším užitečným online nástrojem – e-mailovým marketingem. Firma jednoduše vyzve návštěvníky svých stránek k tomu, aby se zaregistrovali k odběru novinek e-mailem. Může je k tomu nalákat například výměnou za e-knihu zdarma nebo za účast v soutěži. Tím si firma zajistí, že se bude moct zájemcům pravidelně připomínat prostřednictvím e-mailů. Získání souhlasu od adresátů je velmi důležité. Za nevyžádaná obchodní sdělení by firma totiž mohla dostat tučnou pokutu.

E-mailové kampaně také musí být dobře nastavené. Firmy by měly zákazníky oslovovat pouze v přiměřené míře – o každodenní e-maily nikdo nestojí. Neméně důležitý je i obsah. Do e-mailů se hodí jen ty nejzajímavější informace a nabídky.

Online nástroje představují pro firmy efektivní investici, jejíž výsledky jsou navíc dobře měřitelné. Dají se snadno analyzovat, pružně přizpůsobovat aktuálním potřebám a využívat pouze nejúčinnější komunikační kanály – ty, které preferují sami zákazníci.

 

Offline marketing

Přestože internet vládne modernímu světu, podnikatelé by neměli házet za hlavu ani „staré dobré“ nástroje marketingu z offline prostředí. Mnoha lidem totiž online svět stále nic neříká a dávají přednost osobním nákupům nebo setkáním s lidmi z masa a kostí.

V offline marketingu jde především o to dostat na všechna možná místa logo firmy a neustále se tak připomínat zákazníkům. Dobře a levně se pozornost dá přitáhnout například nápaditými vizitkami, brožurami, letáky nebo reklamními předměty.

Osobního kontaktu je samozřejmě možné dosáhnout na kamenné prodejně nebo třeba na různých veřejných akcích, jako jsou výstavy, veletrhy nebo konference. Na takových může firma oslovit velkou spoustu lidí se společnými zájmy.

Samostatná forma offline marketingu je sponzorování zajímavých událostí. Pokud firma finančně podpoří nějakou populární akci, jako je třeba festival nebo sportovní událost, její značku uvidí velké množství lidí najednou, a může je navíc oslovit třeba speciální prodejní akcí. Podpořit se dají i menší, lokální akce – nemusí se tedy jednat o přehnaně nákladnou záležitost.

Posilování značky je cesta k úspěchu

Budování povědomí o firmě je vždy dlouhodobá záležitost, ale jednoznačně se vyplatí. Především proto, že napomáhá rozvíjet důvěru a loajalitu zákazníků. Firma díky takovým aktivitám působí spolehlivě a profesionálně a zákazníci se k ní pak rádi vracejí.

Možností, jakými značku posilovat, je mnoho a neustále přibývají nové. Volba konkrétních kroků záleží především na velikosti firmy, oblasti, ve které působí, a také na cílech, kterých chce dosáhnout. S vhodným nastavením marketingové strategie dokážou pomoct zkušení profesionálové.

Tip: Konkurence na trhu je silná a zákazníci si dávno nevybírají jen podle ceny. Dobrým strategickým tahem při posilování značky je přechod na udržitelné podnikání.

Firma potřebuje i vhodné pojištění

Podnikatelé musí myslet na rozvoj firmy ze všech možných úhlů pohledu. Vedle dobré marketingové strategie by si měli také pohlídat, jestli mají správně nastavené podnikatelské pojištění, které ochrání firmu před nesčetnými riziky. Peníze ušetřené za případné škodné události představují další ze způsobů, jak firmě zajistit prostředky na propagaci a další růst.


8 tipů co udělat před založením e-shopu

Chystáte se prodávat své zboží na internetu? Vybrali jsme pro vás 8 tipů, na co byste neměli zapomenout, než svůj eshop spustíte. S dobrou strategií pro online prodej budete mít mnohem větší šanci na úspěch u zákazníků.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku 8 tipů co udělat před založením e-shopu

Ať už máte vlastní produkty nebo chcete prodávat výrobky svého obchodního partnera, potřebujete zprovoznit moderní a spolehlivý obchodní kanál. A protože kamenným prodejnám nesvědčí ani současná situace ani vývoj technologií, vyplatí se uvažovat především o e-shopu, který neomezuje provozní doba, neochota prodavačů ani dopady epidemií.

1. Začněte nákupem domény

Doména představuje název vašeho internetového obchodu a zároveň jeho adresu. Vybírejte název tak, aby byl pokud možno krátký, originální, snadno zapamatovatelný, jednoduchý a vyvolával emoce. Většina atraktivních názvů je už sice dávno rozebraná, ale můžete si pomoct tím, že do názvu zkusíte zařadit i různé předpony nebo využijete jinou než českou koncovku, která se může stát i součástí názvu (jako třeba služby ulož.to nebo testuj.to).

2. Určete vaši cílovou skupinu

Zdaleka ne vždy platí, že čím víc zákazníků na váš e-shop přijde, tím víc vyděláte. Nemůžete se zkrátka trefit do vkusu každému. Snažte se raději přesně definovat svoji cílovou skupinu zákazníků a těm váš e-shop maximálně přizpůsobit.

3. Sledujte konkurenci

Konkurence se nikdy nezbavíte, je proto potřeba ji důkladně poznat, najít její silné a slabé stránky a promyslet, jak se od ní odlišit. Konkurence nás nutí být stále lepší a posunovat se vpřed, proto za ni buďte vděční a nesnižujte se k jejímu napadání nebo zesměšňování. Nabízejte kvalitní služby a srovnání ať si udělá sám zákazník.

4. Definujte své unikátní prodejní argumenty (USP)

Jakmile dokonale poznáte konkurenci, je třeba se zaměřit na svůj vlastní byznys. Zamyslete se, jak můžete konkurenci předstihnout, objektivně vyhodnoťte svoje silné a slabé stránky a postavte svůj byznys na oblastech, ve kterých vynikáte. Hledejte nejlépe takové argumenty, které konkurence nedokáže napodobit.

5. E-shop na míru nebo na šabloně?

Stejně jako při tvorbě webových stránek si můžete vybrat, jestli si chcete nechat vytvořit e-shop zcela na míru u profesionálů, nebo využít komerční šablony, které stačí jen naplnit daty. Výroba e-shopu na míru je náročnější, než u tradičního webu, proto za ni zaplatíte vyšší částku v řádech stovek tisíc.

Pokud využijete některou z komerčních šablon, nebudete sice mít úplně originální design, ale e-shop můžete zprovoznit v řádu několika dnů, s ověřenými procesy pro celý nákup od vložení zboží do košíku přes jeho zaplacení přes platební bránu až po automatické vygenerování potvrzení objednávky. Mezi spolehlivé poskytovatele služeb pro tvorbu eshopů prostřednictvím šablon patří Shoptet, Webnode, Wix, Solidpixels, eStránky nebo InPage. Pro práci s nimi nepotřebujete žádné předchozí znalosti práce s webem.

6. Zajistěte bezproblémové objednávky

Před spuštěním es-hopu si stanovte jeho pevnou provozní strategii, především pro proces objednávek. Musíte mít jasno zejména v tom, jak se ve vašem e-shopu bude platit, jaká bude logistika a jaké nabídnete způsoby dodávání objednávek.

7. Uveřejněte obchodní podmínky

Obchodní podmínky jsou klíčovým dokumentem každého e-shopu. Neměl by v nich chybět:

 • Název a identifikační údaje vašeho e-shopu.
 • Název a základní charakteristiky zboží nebo služeb v nabídce vašeho e-shopu.
 • Částka, kterou zákazník skutečně zaplatí, tedy cena zboží i všech případných doplňkových služeb, daní nebo poplatků.
 • Náklady za dopravu.
 • Způsob platby a podmínky dodání.
 • Poučení o právu na odstoupení od smlouvy do 14 dní od nákupu.
 • Svolení k ukládání souborů cookies s možností toto svolení později odvolat.
 • Postup v případě reklamace.
 • Ochrana osobních údajů (GDPR).

8. Pamatujte na reklamační řád

Každý e-shop musí mít na svých stránkách uveřejněn reklamační řád. Podle zákona o ochraně spotřebitele má obsahovat informace o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění odpovědnosti za vady prodávaného zboží, podmínky reklamace a provádění záručních oprav a délku záruky.

Pokud předchozí tipy správně zapracujete do vašeho e-shopu, budete na dobré cestě stát se úspěšným online prodejcem. Teď už potřebujete své zboží dostat co nejblíže lidem. Nejlepší tipy k tomu vám prozradíme příště.


Dobrý web - základ úspěchu u zákazníků

Dejte o vaší firmě vědět potenciálním zákazníkům a vytvořte si vlastní web. Poradíme vám, jak si zvládnete sami vytvořit efektní webové stránky a vyvarovat se základních chyb, které možná udělala vaše konkurence.

8 minut čtení
Obrázek ke článku Dobrý web - základ úspěchu u zákazníků

V minulém článku jsme si vysvětlili základní pojmy a činnosti, se kterými je třeba počítat pro vytvoření promyšleného základu firemní identity. Takže už máte firmu s vhodným názvem, stejnojmennou doménu, sestavený příběh firmy a vytvořený manuál firemní identity, podle kterého postupně stavíte firemní image. Teď je správný čas na vytvoření webových stránek vaší firmy.

Obsah je král…

Dobrý web má jasný úkol – oslovit potenciální zákazníky, nabídnout jim vhodné informace a přesvědčit je, aby se na jeho stránky měli důvod vracet. Web je digitální vizitka vaší firmy, která by měla obsahovat vše podstatné a říkat to naprosto srozumitelně. Základem každého webu je tedy obsah a po celou dobu jeho přípravy musíte myslet především na vaše zákazníky. Zkuste si proto odpovědět na čtyři základní otázky, které vás při tvorbě obsahu správně nasměrují:

 • Kdo jsou vaši zákazníci?
 • Jaké mají vaši zákazníci vlastnosti a zájmy?
 • Co budou chtít zákazníci na vašem webu hledat?
 • Jakým tónem budete komunikovat se zákazníky?

Protože tvorba webu obvykle trvá minimálně několik týdnů, ale častěji spíše několik měsíců, naplánujte si hlavní cíl webu a ten začněte po menších krocích plnit. Pokud své plány hned na začátku přeženete, může vás to později demotivovat. Rozmyslete si tedy především, co chcete lidem nabízet, proč by si to měli koupit u vás a ne u konkurence, a čeho chcete dosáhnout v prvním roce. Podle toho tvořte obsah.

… a vzhled královna

Jakmile si uděláte jasno v tom, jaký obsah je pro váš web nejvhodnější, můžete se začít zabývat vzhledem webu. Neznamená to ale, že se kvůli tomu musíte pustit do studia grafiky a trendů. V oblasti tvorby webu je dnes totiž na trhu obrovská nabídka komerčních služeb, takže se musíte především rozhodnout, jestli se budete snažit vytvořit web z větší části vlastními silami nebo vsadíte kompletně na služby profesionálů.

Pokud máte menší firmu, na tvorbu webu si určitě můžete troufnout sami. Stačí si vybrat mezi spoustou komerčních šablon tu, která vám nejvíce padne do oka, a zaplatit obvykle jednotky tisíc za možnost využívat pro její přizpůsobení vašim potřebám online administraci neboli redakční systém. Šablonu pak naplníte vaším obsahem a můžete web okamžitě publikovat na doméně, kterou jste si koupili v době, kdy jste vymýšleli název vaší firmy.

Takto vytvořené webové stránky si budete spravovat sami, a tudíž budou pod vaší stálou kontrolou. Mezi nejznámější služby nabízející snadnou tvorbu svépomocí patří např. Webnode, Wix, Moje stránky, eStránky, Zombeek nebo InPage. Tyto systémy nevyžadují žádné předchozí zkušenosti s tvorbou webu – zkrátka jen plníte šablonu.

Pokud budete chtít velký web s originální grafikou, atypickými prvky a bohatými možnostmi administrace, vyplatí se oslovit specializované webdesignery, kteří dokážou vytvořit propracované řešení na míru. Musíte ovšem počítat s tím, že za takový web zaplatíte vyšší desetitisíce až statisíce korun.

Spolehlivý a plně responzivní web

Ať už zvolíte pro váš web komerční šablonu nebo služby profesionálních webdesignerů, získáte vždy moderní web, který bude po funkční stránce spolehlivý, a navíc optimalizovaný i pro zobrazení na mobilních zařízeních (responzivní). Vaše jediná starost tak bude naplnit ho zajímavým obsahem a udržovat aktuální.

Obsah webu je naprosto klíčový pro to, aby vás zákazníci dokázali najít. Při tvorbě obsahu se proto řiďte několika důležitými zásadami, které vám pomohou dostat se k očím zákazníků blíže než vaše konkurence. Tyto zásady jsou součástí procesu SEO, neboli ovlivňování viditelnosti webu v neplacené části výsledků internetových vyhledávačů. Čím lépe bude váš web zohledňovat principy SEO, tím výše a častěji se objeví ve výsledcích vyhledávání a může na něj přijít více návštěvníků.

 • Pište jazykem, kterému mohou všichni rozumět.
 • Publikujte jen opravdu přínosné informace.
 • Vytvářejte vlastní texty, nekopírujte je z jiných stránek.
 • Čleňte texty prostřednictvím nadpisů, podnadpisů, citací a odrážek s jednotným stylem.
 • Nepište příliš dlouhé texty.
 • Pracujte v textu s odkazy.
 • Používejte obrázky a videa.
 • Pojmenovávejte obrázky, které zařazujete do textu.
 • Zařazujte tzv. akční tlačítka s jasným pokynem pro uživatele, co mají udělat.
 • Ověřte, zda se připravené texty dobře čtou i na mobilu.

 

Kvalitní domovská stránka – výloha vašeho webu

I když už umíte vytvořit kvalitní obsah, je také důležité, aby byl na webu dobře vidět a zákazníci se k němu mohli snadno dostat. Věnujte proto zvýšenou pozornost domovské stránce a navigaci na webu. Základem vhodně navržené domovské stránky je dobře viditelný titulek a podtitulek (slogan), který zákazníkům jasně řekne, o čem web je a upoutá jeho pozornost. Průměrný návštěvník totiž při své první návštěvě stráví na webu jen maximálně 10 vteřin, během nichž se rozhoduje, jestli mu web má nebo nemá co nabídnout.

Obsah na vašem webu rozdělte do logických částí a výstižně je popište – menu na vašem webu nesmí být příliš složité a nepřehledné. Mělo by také obsahovat maximálně osm položek. Nepřehánějte to ani s barvami, budou stačit dvě hlavní a dvě doplňkové. Domovská stránka webu funguje jako výloha v obchodě a ukazuje úroveň vašeho webu. Mějte vždy na paměti pravidlo 10 vteřin – čím přehlednější stránky, tím lépe na nich vynikne vše podstatné. Přesto ale musíte i na domovské stránce nabídnout nějakou přidanou hodnotu, kvůli které se budou návštěvníci na váš web vracet.

5 chyb, které odradí návštěvníky webu:

 • Nepřehledná domovská stránka.
 • Příliš složité menu webu.
 • Nadbytečné množství barev.
 • Neaktuální a zbytečný obsah.
 • Pomalý web se zbytečnými efekty, např. hudbou v pozadí.

Analyzujte a vylepšujte

Aby se váš web mohl neustále vyvíjet a vycházet vstříc očekávání zákazníků, je nutné přesně vědět, jak se na webu chovají. Tyto informace se označují jako statistiky návštěvnosti a největším nástrojem pro jejich zpracování je služba Google Analytics. Vyhodnocuje například zdroje návštěvnosti (z jakých stránek návštěvníci přišli), regionální data (odkud a kolik návštěvníků přišlo podle měst a krajů) nebo míru zájmu o konkrétní produkty a služby (pořadí návštěvnosti jednotlivých stránek na webu). Analýzám statistik návštěvnosti webu se budeme podrobněji věnovat v samostatném článku.

V dalším článku přineseme užitečné tipy k tomu, jak si vytvořit kvalitní eshop.


Česká firma vymyslela způsob, jak zatočit s odpadem ze žlutých kontejnerů

Firma Stabilplastik je jedním z největších zpracovatelů odpadních plastů ze žlutých kontejnerů v Česku. Z materiálu, který by jinak skončil na skládkách nebo ve spalovnách, vyrábí plastové palety. Neotřelé řešení, které firma vyrábí už dvacet let, ocenila porota soutěže SME EnterPRIZE. Soutěž pořádá Generali Česká pojišťovna, která jí podporuje udržitelné podnikání u malých a středních firem.

3 minuty čtení
Obrázek ke článku Česká firma vymyslela způsob, jak zatočit s odpadem ze žlutých kontejnerů

Firma Stabilplastik se v soutěži umístila na druhém místě a bude na podzim reprezentovat Česko v celoevropském finále soutěže v Bruselu. Přinášíme rozhovor s jednatelem firmy Stabilplastik Patrikem Luxemburkem.

K výrobě plastových palet používáte třeba i plastový odpad ze žlutých kontejnerů. Proč?
Palety jsou natolik „druhořadé“ zboží, že k jejich výrobě lze využívat odpadní plasty bez většího omezení. Pro výrobu je využíván druhotný směsný plastový odpad předzpracovaný do podoby aglomerátu. Jedná se o plastový odpad ze žlutých kontejnerů a z průmyslu v podobě polyethylenu a polypropylenu. Tento plast nelze použít ve vstřikolisových technologiích a dnes z cca 80 % končí v ČR předčasně svoji životnost na skládkách či ve spalovnách.

 

Jaké jsou výhody plastových palet oproti těm dřevěným?

Od zákazníků máme potvrzenu cca 5-7násobnou životnost oproti paletám dřevěným, někteří zákazníci udávají i více jak 10násobnou životnost. Může za to řada faktorů. Zaprvé je to především jejich odolnost povětrnostním vlivům a z toho plynoucí i delší životnost. S odolností souvisí i rezistence vůči hmyzu, plísním a většině běžných kyselin a z toho plynoucí vhodnost pro export.

 

A co další výhody oproti dřevěným paletám?

K dalším významným plusům patří tvarová stálost, která je zásadní pro použití palet v automatizovaných linkách a skladech, kdy sebemenší odchylka rozměru z důvodu například vyčnívající třísky či hřebíku znamená ohromné nejen bezpečnostní riziko, ale i finanční ztráty vyvolané nutností zastavit provoz a vyčistit linku od takto vadných palet.

Pak je to hygieničnost. Naše palety mají certifikaci Státního zdravotního ústavu pro nepřímý styk s potravinami, jsou snadno omyvatelné a neabsorbují z okolí žádné nečistoty. U dřevěných palet nikdo nedokáže zaručit, co na nich bylo a jakou dobu skladováno.

No a v neposlední řadě je výhodou i jednotná kvalita palet – jsou buď perfektní, nebo poškozené. Nelze je neodborně opravovat a v případě poškození je ideální cestou jejich opětovná recyklace, kterou pro naše zákazníky provádíme zdarma.

 

Vy jste plastové palety přihlásili do soutěže, která podporuje udržitelné podnikání. Jaký je dopad plastových palet na životní prostředí?

Naše paleta typu Euro (80x120 cm, 25 kg váhy) má o cca 74 % nižší dopad na životní prostředí než paleta dřevěná.

 

Do soutěže jste přihlásili i vaši chytrou paletu. V čem spočívá její „chytrost“?

Paleta je osazena čipem, který monitoruje nejen polohu palety, ale i další veličiny individuálně definované zákazníky (obsazenost palety, otřesy, okolní teplotu, atp.). Hlavním prvkem je však určení druhu nákladu na paletě a její poloha. Paleta tak nemusí nikde ležet ladem. Tím dochází opět ke značné úspoře primárních zdrojů, protože se zvyšuje její obrátkovost.

 

Kterým firmám a jak toto řešení může pomoci?

Kdekoliv v logistice, a to napříč průmyslovými odvětvími. Ideální je naše řešení pro poolingové společnosti, které se zabývají pronájmy palet, jsou schopny uzavřít jejich oběh a potřebují tento oběh detailně monitorovat. Naše řešení vede k většímu a opakovanému využívání odpadních plastů a jejich odklánění ze skládek a spaloven. Zároveň takto vysoké využívání sekundárních zdrojů vede k významným úsporám primárních zdrojů a jejich těžby. 

 

Je o chytré palety zájem? Jednáte momentálně s někým o jejich větším nasazení?

Chytrá řešení si nesou stigma drahých řešení. Vzhledem k masivnímu rozšiřování technologií to již ale dávno není pravda, přínosy a návratnost investic je jasně doložitelná. S rozvojem e-commerce vidíme nezbytnost více zapojovat chytrá řešení do logistiky, přičemž s kombinací s našimi paletami se jedná navíc o řešení udržitelné a velice šetrné k životnímu prostředí.

 

Jak může firma vaše chytré nebo plastové palety získat?

Stačí oslovit kohokoli z naší společnosti. Chytré palety si podniky mohou zcela zdarma zapůjčit a otestovat, případně je získat pro testování za výhodných finančních podmínek. 

 

Záměrem soutěže SME EnterPRIZE je ocenit ty firmy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na oblast životního prostředí.

Udržitelný způsob fungování malých a středních podniků ale nepomáhá jen životnímu prostředí. Přínos z něj mají i firmy samotné. „Jasně vidíme, že existuje pozitivní vztah mezi udržitelným chováním firem a jejich finanční výkonností. Udržitelné obchodní modely mohou významně přispět k dlouhodobému úspěchu i rychlejšímu zotavení po ekonomicky složitých obdobích,“ vysvětluje Karel Bláha, ředitel pro korporátní obchod a člen představenstva Generali České pojišťovny.

Udržitelnost je pro Generali Českou pojišťovnu, stejně jako pro celou skupinu Generali zásadně důležitým tématem. „Soutěž a její účastníci i vítězové nám jasně ukázali, že u nás existuje celá řada špičkových firem, které udržitelnost mají jako hlavní princip svého byznysu,“ doplňuje Karel Bláha.

Prvního ročníku soutěže SME EnterPRIZE se zúčastnily přes tři desítky firem, které se přihlásily se svými udržitelnými obchodními modely nebo projekty. Ze dvou kol postoupila do finále desítka společností, z nichž odborná porota – sestavená z odborníků, akademiků i zástupců pojišťovny – vybrala vítěze, kteří získávají finanční podporu na rozvoj svého podnikání a společně s dalšími účastníky soutěže také přístup na tematické workshopy. 


Šaty dělají člověka, firmu firemní identita

Víte, jak má váš byznys fungovat. A víte také, jak má působit? Vtiskněte svému podnikání tu pravou tvář pomocí několika jednoduchých zásad ohledně budování firemní identity a nastavení vizuálního stylu.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Šaty dělají člověka, firmu firemní identita

Založili jste si právě svou první firmu nebo chcete více šlápnout do současného podnikání a očekáváte, že odteď bude všechno hlavně o reklamě? Pak si dejte pozor, abyste neudělali velmi častou chybu – jen samotná reklama k úspěchu nestačí. Abyste dokázali zákazníky přesvědčit, že to s podnikáním myslíte vážně a vyplatí se jim za vámi přijít, musíte nejprve věnovat dostatek času vytvoření promyšlené firemní identity.

Pod pojmem firemní identita (firemní styl, podniková identita nebo anglicky corporate identity) si představte především způsob prezentace vaší firmy veřejnosti, tedy jak chcete být vnímáni svým okolím a zákazníky. Pod firemní identitu patří také pravidla, která platí uvnitř firmy, protože úspěšná firma musí být perfektně vyladěná i zevnitř. Aby mohla být firemní identita účinná, musí stanovit a dodržovat pevná pravidla i způsoby prezentace, které firmu uvnitř sjednotí a navenek ji dokážou odlišit od konkurence.

Dobře promyslete název firmy

To první, co odlišuje každou firmu v očích zákazníků, je samotný její název. Vybrat vhodné jméno je proto jeden z nejtěžších úkolů, které vás při budování firemní identity čekají. Mělo by být na první pohled zajímavé, vzbudit pozornost, a zároveň vás jednoznačně identifikovat. Aby si název vaší firmy zasloužil označení „dobře zvolený“, měl by splňovat tato pravidla:

 • Být snadno zapamatovatelný, zajímavý a nápaditý.

 • Odlišit vás od konkurence.

 • Vztahovat se k oboru vašeho podnikání.

 • Lidé ho musí umět bez problému vyslovit a napsat.

 • Pokud směřujete i na zahraniční trhy, přemýšlejte rovnou v angličtině.

 • Nesmí být v rozporu s jiným již existujícím názvem firmy.

Zaregistrujte si doménu

Při vymýšlení vhodného názvu nezapomínejte, že vaše firma bude potřebovat i online prezentaci, především webové stránky a velmi pravděpodobně i eshop. Měli byste tedy vybírat název, ke kterému najdete volnou internetovou doménu. Především u eshopu je žádoucí, aby se název jeho značky shodoval s adresou webu.

Volných domén sice ubývá, ale můžete si pomoct tím, že do názvu zkusíte zařadit i různé předpony (get-, moje-, cesky-, e-, i-) nebo využijete jinou koncovku, která nemusí být pouze česká a může být součástí samotného názvu (např. ulož.to nebo testuj.to). A pokud vám dojde fantazie, zkuste klidně název firmy postavit na smyšleném slově, novotvaru nebo převzatém slově, kterému můžete vytvořit vlastní asociace a jen tak vám ho někdo nevezme (např. notino.cz, heureka.cz).

Příběh vaší firmy

Máte název firmy a internetovou doménu? Výborně! Můžete začít dávat dohromady příběh vaší firmy. Sepište si, proč jste firmu založili, co si od toho slibujete. Co chcete nabídnout zákazníkům a proč. S čím chcete dobýt trh. Zákazníci musí z vašeho příběhu cítit důvěru ve vaše služby, ztotožnit se s vaší filozofií. Zákazníkům nelžete ani nemlžte, jinak o ně přijdete ještě dřív, než je získáte. Součástí příběhu o vaší firmě by měly být i odpovědi na tři základní otázky zákazníků:

1. Co nabízíte?

2. Proč by si to měli koupit?

3. Proč zrovna od vás?

Všechny tyto argumenty pak logicky poskládejte do jednotného příběhu, který bude vévodit vašemu webu a všem dalším komunikačním kanálům. S přípravou textů se nebojte obrátit na profesionální copywritery, kteří dokážou ušetřit spoustu času především těm, kteří nevládnou slovem tak jistě jako svým podnikatelským záměrem.

Během přípravy příběhu o firmě je také potřeba dokončit, stanovit a začít používat interní pravidla a zásady vaší firmy, aby do sebe příběh firmy i její reálný provoz hezky zapadaly. Nezapomeňte mezi interními dokumenty ani na přípravu rozpočtu a obchodní strategie, tzv. byznysplánu. Jejich dodržování spolu s nastavenými pravidly je nejen základním ukazatelem životaschopnosti a udržitelnosti firmy, ale také klíčem k úspěchu a rozvoji firmy.

Logo – vaše poznávací znamení

Jakmile vytvoříte originální název firmy, zajistíte si vhodnou doménu a budete mít zcela jasno o vašem podnikatelském záměru, zkuste začít přemýšlet o logu. Nápadité logo hraje mnohem větší roli, než by se na první pohled mohlo zdát. Když se totiž lidem něco zalíbí, mnohem snadněji si to zapamatují a následně vybaví nebo na první pohled poznají mezi konkurencí. Povedené logo zvyšuje i důvěryhodnost vaší značky a webu. Využijete ho také např. pro podpis v emailu, prezentaci v online prostředí a na sociálních sítích, na vizitky, hlavičkový papír, propagační předměty nebo firemní vozidla a oblečení.

Jestliže se rozhodnete vytvořit logo sami a nesvěřit se do rukou profesionálních kreativců, nejprve se zkuste inspirovat u konkurence, světoznámých značek a úspěšných firem. Pomůže vám to s vymýšlením kvalitního konceptu a zároveň budete vědět, jaké prvky vyloučit, abyste nebyli zaměnitelní s někým jiným. Dávejte si pozor na správné barvy, vše musí dobře ladit – ideální logo obsahuje 1-2 barvy, maximum jsou 3. Logo musí být maximálně čitelné i v malém formátu, vyhněte se proto např. příliš ozdobným fontům a překombinování různých stylů, fontů, prvků a barev.

Při tvorbě loga vám dokážou pomoci i online nástroje, které jsou v řadě případů zdarma. Takové služby většinou pracují se spoustou dílčích prvků, ze kterých si můžete vlastní logo poskládat a vyladit. Za vyzkoušení stojí například:

 • Flaming text – program určený především pro tvorbu textového loga.

 • Canva – nabízí řadu předdefinovaných šablon a pracuje také s fotografiemi.

 • LogoFactory – umožňuje vytvořit logo pouze ve třech krocích.

 • Logaster – stačí vložit jméno vaší firmy a program navrhne nejen řadu log, ale pomůže vytvářet i vlastní firemní identitu.

Budování vlastní image

Nyní jste připraveni na to, abyste začali pracovat na vizuální stránce vaší firmy, služeb a produktů – neboli firemní image. Díky dosud připraveným podkladům budete moci připravit odpovídající grafiku, která se bude dobře hodit k vašemu oboru podnikání, strategii firmy i cílové skupině zákazníků. Grafika musí být jednotná a promyšlená pro všechny vaše komunikační kanály, typicky webové stránky, sociální média, reklamní bannery, ale také pro veškeré tištěné materiály, jako jsou letáky, plakáty či billboardy.

Pravidla pro používání grafiky je třeba pevně definovat v samostatném dokumentu, který se běžně označuje jako manuál firemní identity (manuál značky nebo také brand book). Ten definuje, jak správně používat vlastní logo, firemní barvy, písma a další vizuální prvky grafiky. Manuál firemní identity zajistí sjednocení všech informačních, propagačních a komunikačních kanálů, které si pak zákazníci dokážou na první pohled spojit s vaší značkou. Stejně jako copywriting, i manuál vaší značky a s ním související přípravu samotné grafiky může být výhodnější svěřit do rukou odborníků.

Na téma vytvoření úspěšné firemní identity si můžete přečíst spoustu odborných článků, studií a knih, a její přípravou pak strávit dlouhé měsíce. Zachovejte si ale nadhled. To hlavní, co potřebujete, je především vlastní odhodlání a „selský rozum“. Když si půjdete vytrvale za svým podnikatelským snem, bude i budování firemní identity logický a přirozený doplněk dalších činností, které podnikání vyžaduje.

V dalším článku se podíváme na to, jak si vytvořit kvalitní web.


Jak začít podnikat - přehledný postup, díky kterému na nic nezapomenete

Možná už víte, jaká forma podnikání je pro vás nejvýhodnější. Teď je na čase zjistit, jak skutečně na to. Přečtěte si, co si pojistit při zakládání firmy, a ujistěte se, jestli se vám vyplatí zakoupit už existující subjekt.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Jak začít podnikat - přehledný postup, díky kterému na nic nezapomenete

Díky minulému článku jste se mohli rozhodnout, jaký typ firmy bude pro vás nejlepší založit. Možná se ale bojíte absolvovat celý proces zakládání firmy kvůli jeho časové náročnosti. Pokud nechcete zakládat firmu úplně od začátku, můžete si koupit už vytvořenou, tzv. ready-made společnost. Takové firmy vznikají tak, aby byly připraveny k prodeji a převedení na nového majitele. Jedná se o firmy, které by měly splňovat všechny náležitosti a zákonné požadavky, ale nikdo s nimi dosud žádným způsobem nenakládal. Mají také přiděleno identifikační číslo a splacen základní kapitál.

I když ale dostanete potvrzení, že kupovaná společnost nikdy nevyvíjela žádnou nekalou činnost, úplnou jistotu nemůžete mít nikdy. Dávejte si také pozor na nabídky prodeje firem s dlouhou a nepřehlednou historií. Jen těžko totiž zjistíte, co se po dobu jejich činnosti dělo, nebudete mít kontrolu ani nad uzavřenými smlouvami a účetnictví takových firem bývá nezřídka v dost „zanedbaném“ stavu. Založení nové vlastní firmy je tedy sice o něco zdlouhavější, ale bezpečnější volba.

Sídlo firmy – fyzické nebo virtuální?

Tak jako musí mít každý člověk své trvalé bydliště, musí mít i každá firma zapsané své sídlo podnikání. Tímto sídlem může být jakákoli adresa nemovitosti. S umístěním sídla musí majitel dané nemovitosti podepsat písemný souhlas.

Kromě fyzického sídla můžete využít i sídlo virtuální: od poskytovatele virtuálního sídla si levně pronajímáte pouze adresu, kterou ale fyzicky většinou vůbec nevyužíváte. Virtuální sídlo se hodí především pro začínající podnikatele, kteří chtějí mít při rozjezdu minimální náklady a nepotřebují vlastní kancelář.

Samotné založení firmy

Jakmile budete mít jasno ve všech výše uvedených oblastech, můžete se vrhnout na samotné založení firmy. Pokud vše nesvěříte rovnou do rukou odborníků (typicky advokátních kanceláří a notářů), kteří vás celým procesem provedou, čeká vás následující postup:

1. Výběr notáře a příprava notářského zápisu.

Společnost jednoho společníka bude mít zakladatelskou listinu, dva a více společníků pak společenskou smlouvu. V notářském zápisu bude uvedeno vše potřebné pro provoz firmy – jak se jmenuje, výše základního kapitálu, číslo účtu, počet jednatelů a způsob jejich jednání, pravidla pro jednání valné hromady a případné další detaily. Notář vám také pomůže zkompletovat vyplnit potřebné dokumenty.

2. Návštěva živnostenského úřadu, kde zde získáte živnostenské oprávnění.

Budete k tomu potřebovat notářský zápis zakladatelské listiny či společenské smlouvy a souhlas s umístěním sídla. V případě, že se rozhodnete podnikat v oblasti, pro kterou nemáte požadované vzdělání nebo praxi, musíte dodat i Prohlášení odpovědného zástupce, který bude odpovídat za provozování živnosti.

3. Návštěva banky.

Ve své zakladatelské listině si určujete i tzv. správce vkladu, který má na starost založení speciálního bankovního účtu pro vklad základního kapitálu. K založení účtu je zapotřebí notářský zápis zakladatelské listiny nebo společenské smlouvy. O vložení základního kapitálu na účet vám banka vystaví potvrzení o vkladu. Jakmile bude společnost založená, můžete speciální účet v bance převést na podnikatelský nebo jej úplně zrušit a peníze si vybrat. Oprávnění toto učinit má pouze jednatel.

4. Další návštěva notáře, kterému doložíte potvrzení o vkladu základního kapitálu. Notář poté může dokončit proces založení firmy.

Placení daní, odvodů a pojištění

Jak už víte, majitel firmy má o něco složitější „papírování“ než živnostník. Firma musí především povinně vést účetnictví a zveřejňovat účetní závěrky v obchodním rejstříku. Zpracování těchto dokumentů vyžaduje odbornou znalost, zkušenosti a praxi, a vyplatí se oslovit externí kvalifikované odborníky. Pokud se rozhodnete pro interní vedení účetnictví, musíte počítat s výdaji za nákup účetního softwaru a náklady na odborného zaměstnance, které jsou obvykle několikanásobně vyšší než cena práce účetní firmy.

Na další činnosti, které by měly následovat po založení firmy, se podíváme příště.


Jakou zvolit formu podnikání

Začínáte podnikat? Jak se říká, dvakrát měř a jednou řež. Řadu věcí je třeba zvážit předem, abyste se později vyhnuli obtížím. A jaká forma podnikání je pro vás ta nejvýhodnější? Inspirujte se naším podnikatelským průvodcem.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Jakou zvolit formu podnikání

Stejně jako před začátkem sportovního zápasu, i před vstupem mezi podnikatele platí, že na začátku mají všichni stejné šance. Uspět se svou podnikatelskou myšlenkou tedy může v podstatě každý, pokud ji doplní i pořádným kusem poctivé práce a nasazení. Jenže o co víc každého podnikatele baví plánování růstu a vymýšlení nových nápadů, o to méně se obvykle zabývá nudnou administrativou. Právě v ní se proto často dělají chyby, které můžou mít později nepříjemné následky. Dobře zvládnutá administrativa je zkrátka základem každé zdravě fungující firmy. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou základní možnosti, výhody a nevýhody jednotlivých forem podnikání.

Budete živnostník, nebo firma?

Ještě, než se vydáte na živnostenský úřad nebo svěříte do rukou specialistů na založení firem (většinou advokátních kanceláří a notářů), musíte udělat jedno zásadní rozhodnutí. Chcete se stát živnostníkem (fyzickou Osobou Samostatně Výdělečně Činnou neboli OSVČ), nebo majitelem firmy (tzv. právnickou osobou)? Živnostník má sice jednodušší administrativu, ale za svoje případné podnikatelské nezdary ručí celým svým majetkem. Majitel firmy bude mít více papírování, ale ručí obvykle pouze jejím majetkem. Hlavní výhody a nevýhody OSVČ a firem shrnuje následující tabulka.

Pro přidělení živnostenského oprávnění stačí jedna návštěva živnostenského úřadu, vyplnění jednotného registračního formuláře a uhrazení správního poplatku 1 000 Kč (samozřejmě také věk 18 a více let a trestní bezúhonnost). Proces založení firmy je o poznání složitější a nejprve je potřeba se rozhodnout, jaký typ firmy se pro vás bude nejlépe hodit.

Jaká forma podnikání je pro vás nejvhodnější?

Pokud chcete založit firmu, můžete si vybírat z pěti možných forem.

1. Nejčastějším typem firem je společnost s ručením omezeným (s.r.o.). Založení probíhá sepsáním zakladatelské listiny v případě jednoho společníka nebo společenské smlouvy v případě více společníků. Na účet firmy se skládá vklad společníka základní kapitál, který může činit minimálně jednu korunu, v praxi to ale většinou bývá víc. Z vkladu společníka se následně hradí případné závazky, dluhy, pohledávky či jiné finanční závazky firmy, pokud dojde k jejímu zániku. Ručení je tedy omezeno do výše základního kapitálu (proto společnost s ručením omezeným).

2. Druhým nejrozšířenějším typem obchodních společností jsou akciové společnosti (a.s.). Pokud si chcete založit akciovou společnost, musíte sepsat zakladatelskou listinu. Vklady zakladatelů a majitelů jsou následně rozděleny do akcií (cenných papírů) o stejné dílčí hodnotě. Tyto akcie současně určují práva každého akcionáře. Minimální vklad akciové společnosti činí 2 000 000 Kč. Stejně jako společnost s ručením omezením odpovídá i akciová společnost za svoje případné závazky pouze svým majetkem, nikoli majetkem svých akcionářů.

3. Dalším druhem obchodní společnosti je veřejná obchodní společnost (v.o.s.). K jejímu založení sice není zapotřebí vůbec žádný základní vklad, ovšem za všechny finanční pohledávky ručí její majitel vlastním majetkem. Založení v.o.s. je možné pouze společně s další plnoletou osobou, nikdy ne sami jako u společností s ručením omezeným, a je potřeba sepsat společenskou smlouvu.

4. Čtvrtým typem obchodních společností je družstvo. Tento specifický typ společnosti řídí sdružení podnikatelů – alespoň pět fyzických, nebo dvě právnické osoby. Minimální kapitál družstva činí 50 000 Kč. Za svoje závazky ručí družstvo celým svým majetkem, na osobní majetek členů družstva se ručení nevztahuje.

5. Jako pátý typ obchodních společností občas figuruje také komanditní společnost (k.s.). Dá se stručně popsat jako osobní obchodní společnost, kterou tvoří minimálně dvě osoby se specifickou rolí – komanditista a komplementář. Základní vklad v minimální výši 5 000 Kč musí do společnosti vložit pouze komanditista, komplementář tuto povinnost nemá. Komanditista ovšem po vložení vkladu nijak neručí za dluhy společnosti, za vše ručí komplementář celým svým soukromým majetkem. Toto ručení je vyváženo více právy při vedení společnosti. K založení komanditní společnosti je opět zapotřebí sepsání společenské smlouvy.

dalším článku probereme možnost koupit už založenou firmu, výběr vhodného sídla a přehled administrativních procesů nutných pro založení firmy.


5 způsobů, jak si pořídit firemní automobil

Automobil tvoří neodmyslitelnou výbavu téměř každé firmy. Způsobů, jak si auto „na firmu“ pořídit, je hned několik. Přečtěte si, jaké možnosti podnikatelé mají k dispozici a jak se od sebe navzájem liší.

5 minut čtení
Obrázek ke článku 5 způsobů, jak si pořídit firemní automobil

Nákup firemního automobilu vždy představuje velkou finanční investici, která ovlivní rozpočet podniku na několik dalších let. Před pořízením automobilu by si tedy každý podnikatel měl důkladně rozmyslet, jakým způsobem to provést a vyhodnotit, co pro něj bude nejvýhodnější.

V předešlém článku jsme vám poskytli základní informace o tom, kterým podnikatelům se vyplatí koupit auto na firmu a jak se auto daní. Nyní se zaměříme na konkrétní způsoby, kterými firmy mohou auta nakupovat.

5 způsobů, jak pořídit firemní auto

Auto na firmu je možné koupit pěti způsoby, které se od sebe liší především v zaúčtování a související administrativě. Pro každého podnikatele může být výhodná jiná forma nákupu. Rozhodující je forma podnikání, dále do jaké míry bude firma auto využívat a kolik kilometrů najezdí. Způsoby pořízení firemního auta jsou následující:

1. Hotovost

Pokud firma koupí auto za hotové, vůz je ihned součástí jejího majetku a firma ho může využívat a půjčovat, jak se jí zachce. Podnikatel si za nový vůz může jednorázově odečíst celou DPH. Do nákladů firmy ale v roce pořízení půjde jen 20 % z ceny auta. Firma navíc sama nese všechna rizika a povinnosti spojené s provozem auta, na rozdíl od jiných způsobů pořízení.

2. Úvěr

U auta zakoupeného prostřednictvím spotřebitelského úvěru jsou podmínky velmi podobné jako u koupě za hotovost, firma navíc musí počítat s úroky, které zaplatí navíc k ceně vozu. Nepotřebuje ale celou hotovost, jen akontaci a potom měsíční splátky.

3. Finanční leasing

Získat leasing bývá jednodušší, než získat úvěr. Pokud ale podnikatel koupí auto prostřednictvím leasingové společnosti, nebude jeho vlastníkem až do poslední splátky. Pravděpodobně s autem také nebude moct nakládat podle libosti, například ho někomu půjčovat. U leasingu také bývají obvykle vyšší úroky. Na druhou stranu, leasingová společnost se ve většině případů postará o kompletní servis vozu. U leasingu je také možné uplatnit odpočet z DPH u každé měsíční splátky.

4. Operativní leasing

Oblíbený způsob, jak si firmy pořizují auto, je operativní leasing. To znamená, že si auto pronajmou na určitou dobu a měsíčně splácí dohodnutou částku. Na rozdíl od finančního leasingu jim ale auto po skončení splácení nebude patřit. Podnikatelé se u takto pořízeného auta většinou nemusí starat o servis, pojištění nebo výměnu pneumatik, ale jsou omezení například počtem najetých kilometrů. Pokud limit překročí, musí doplácet za konkrétní množství kilometrů další peníze navíc. Výhodné ovšem je, že splátka operativního leasingu je daňově uznatelný náklad. Plátci DPH si můžou odpočítat celou DPH z každé měsíční splátky.

5. Flexibilní pronájem auta

Pokud si firma nechce auto kupovat, kromě operativního leasingu má nejnověji také možnost flexibilního pronájmu. V ceně takového pronájmu je zahrnuté kromě paliva vše, od servisu, přes přezouvání pneumatik, až po dálniční známku. Oproti operativnímu leasingu nepředstavuje flexibilní pronájem dlouhodobý závazek a má mnohem jednodušší administrativu. Auto se dá jednoduše a rychle pronajmout online, a stejně snadno i kdykoli vrátit.

Zvážili jste nákup elektromobilu pro vaši firmu?

Elektromobily jsou mezi evropskými firmami čím dál populárnější. Během několika let navíc v EU už ani nebude možné koupit auto na fosilní paliva. Zvažte proto, jestli by elektromobil mohl být správnou volbou i pro vás a váš podnik. Kromě vstřícnosti k životnímu prostředí nabízí několik dalších výhod:

 • Elektroauta a některé hybridy (auta se spalovacím motorem a elektromotorem) opatřené speciální registrační značkou EL mohou parkovat zdarma v řadě českých měst, mezi nimi je Praha, Brno nebo Ostrava.

 • Firmy provozující auta s elektrickým nebo hybridním pohonem nemusí odvádět silniční daň. 

 • Elektroautomobily nemusí mít dálniční známku.

 

Bezpečnější pracovní cesty s kvalitním pojištěním

Ať už se firma rozhodne pro jakýkoliv způsob pořízení automobilu, měla by vždy myslet na sjednání kvalitního pojištění, které pokryje každodenní rizika, s nimiž se řidiči setkávají. Ochrana firemního vozidla se dá kromě povinného ručení zajistit také vhodně zvoleným havarijním pojištěním a celou řadou doplňkových pojištění. A pokud podnikatel potřebuje ke své práci několik automobilů, vyplatí se uvažovat i o takzvaném flotilovém pojištění, které umožní všechna firemní auta zahrnout pod jednu pojistnou smlouvu. Bližší informace o pojištění automobilů se dozvíte v samostatném článku, který jsme tématu věnovali.


Nákup a provoz firemních automobilů: kdy a komu se vyplatí?

Většina firem se v každodenním pracovním životě neobejde bez automobilu. Nákup a provoz firemního auta ovšem provází řada otázek ohledně účetnictví, daní, pojištění a dalších povinností, jako třeba vedení knihy jízd. Pomůžeme vám se v těchto záležitostech zorientovat.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Nákup a provoz firemních automobilů: kdy a komu se vyplatí?

Podnikatelé si před pořízením firemního vozidla přirozeně kladou otázku, jak to vyřešit co nejvýhodněji. Univerzální recept na nejlepší způsob nákupu auta a řešení daní ale neexistuje, vše se odvíjí od formy podnikání a možností konkrétního podnikatele. Tento článek vám poskytne základní přehled o tom, komu se vyplatí koupit auto „na firmu“, jak se auto daní nebo proč neopomenout kvalitní pojištění firemního auta. Informace o konkrétních způsobech nákupů firemních vozidel se dočtete v našem dalším článku.

Koupit auto na firmu! Nebo ne?

První otázkou každého podnikatele je, jestli má vůbec vůz na firmu pořizovat, nebo raději používat soukromé auto a do obchodního majetku ho ani nezahrnovat. Hlavním důvodem, který podnikatele obvykle nadchne a přesvědčí k nákupu a provozu auta na firmu, jsou úspory na daních, zejména možnost odpočtu DPH.

Tuto možnost ale nemohou uplatnit všichni podnikatelé. Záleží především na právní formě podnikání, dále na tom, jestli je podnikatel plátcem DPH, jestli uplatňuje skutečné nebo paušální náklady a také na tom, jestli auto využívá i k soukromým účelům.

TIP: Přečtěte si o tom, kdo je plátcem DPH a jiných základních pojmech z firemního účetnictví

Jak je to s daněním auta?

Pokud si firma pořídí hmotný movitý majetek, jako je automobil, jeho cena se do nákladů firmy nezahrnuje jednorázově. Osobní auta se do výdajů, které snižují základ daně, zařazují postupně pomocí jednotlivých účetních odpisů po dobu pěti let. Tyto postupné odpisy mají totiž odpovídat snižující se hodnotě auta.

Někteří podnikatelé k práci používají auto, které není oficiálně zahrnuté v obchodním majetku. I tak ale můžou využít některé daňové výhody. Pokud je podnikatel vlastníkem auta, vozidlo nikdy v minulosti nebylo v obchodním majetku, ani nebylo koupeno na leasing, může jako daňově uznatelný výdaj uplatnit cestovní náhrady, tedy náklady za spotřebované pohonné hmoty a základní sazbu za amortizaci vozidla (neboli snížení hodnoty vozu běžným používáním a opotřebením).

Pokud podnikatel používá auto, které je zahrnuté v obchodním majetku firmy a naplno ho využívá pouze pro podnikání, může uplatnit širší okruh prokazatelných výdajů a tím si více snížit daň z příjmů. Mezi takové výdaje kromě zmíněných patří údržba a opravy, příslušenství nebo pojistné.

Bez knihy jízd odpočet neuplatníte

Každý podnikatel, který je plátcem DPH a chce uplatňovat odpočet na pohonné hmoty, si musí vést knihu jízd firemního auta. Kvůli bezpečnosti práce je kniha nutná také v případě, že kromě podnikatele používají auto i jeho zaměstnanci. A navíc, pokud firma používá auto zároveň k pracovním i soukromým účelům, záznam jízd je umožňuje rozlišit. U DPH i daně z příjmu totiž podnikatel může uplatit pouze tu část, která souvisí s pracovní činností.

Paušální náklady

Oblíbená forma, jak uplatnit náklady spojené s užíváním firemního auta, je takzvaný paušál za dopravu. Pokud majitel auto používá jen pro potřeby podnikání, může uplatnit výdaje až do 5 000 Kč za každý měsíc, kdy auto využíval. Pokud ho používá i pro soukromé účely, musí odečíst 20 % a uplatní tedy výdaje do výše 4 000 Kč měsíčně. Paušální uplatňování nákladů je ale možné použít maximálně na tři auta, a z toho jen jedno může být používané i k soukromým účelům.

Nezapomeňte na pojištění

Ať už se podnikatel rozhodne jezdit soukromým vozem nebo koupí auto na firmu, měl by myslet na sjednání kvalitního pojištění, které pokryje každodenní rizika. Ochrana firemního vozidla se dá kromě povinného ručení zajistit také vhodně zvoleným havarijním pojištěním a celou řadou doplňkových pojištění. A pokud podnikatel potřebuje ke své práci několik automobilů, vyplatí se uvažovat i o takzvaném flotilovém pojištění, které umožní všechna firemní auta zahrnout pod jednu pojistnou smlouvu.

Havarijní pojištění se vyplatí většině řidičů, také podnikatelům se proto vyplatí toto pojištění v případě, kdy firemní auto používají zaměstnanci. Mnoho podnikatelů se domnívá, že zaměstnanec má v případě dopravní nehody jednoduše povinnost zaplatit firmě způsobenou škodu, ale není to tak úplně jednoduché. Zaměstnanec musí nejprve uznat vlastní vinu, případně o ní musí rozhodnout soud. Teprve poté může firma po zaměstnanci chtít uhradit škodu formou srážek ze mzdy. Podle zákona ale firma může zaměstnanci strhnout škodu nejvýše do 4,5násobku průměrného měsíčního platu. A pokud má zaměstnanec nízký průměrný výdělek a škoda se vyšplhala vysoko, není těžké si spočítat, že se firma bez havarijního pojištění může dostat do velké finanční ztráty.

Bližší informace o pojištění automobilů se dozvíte v samostatném článku, který jsme tématu věnovali.


Petr Kružík: Nejlepší vína jsou ta, do kterých se člověk přírodě moc neplete

S mladým vinařem Petrem Kružíkem jsme si povídali mimo jiné o tom, jaké to je podnikat v oblasti vinařství, o tajemství výroby dobrého vína, netradičních barvách vína nebo o tom, jak překlenout krize.

10 minut čtení
Obrázek ke článku Petr Kružík: Nejlepší vína jsou ta, do kterých se člověk přírodě moc neplete

Vyjet si na kole, kochat se krajinou posázenou vinohrady a „koštovat“ produkty místních vinařů, to je pro milovníky vín ideální dovolená. Stále populárnější vinařská turistika vás může zavést i do rodinného Vinařství Přítluky na jižní Moravě, kde vás řízenou degustací provede Petr Kružík. Přečtěte si v rozhovoru s mladým vinařem o tajemství výroby dobrého vína a o tom, jak se podniku daří překlenout krize – od klimatické až po koronavirovou.

Tradice vinohradnictví v Přítlukách sahá hluboko do historie a místní vína byla velmi proslavená. Kdy se k tradici přidal váš podnik a co vás k tomu motivovalo?

Vinařské centrum provozujeme od roku 2010, do té doby jsme se věnovali pouze výrobě vína. Součástí našeho podnikání je penzion, vinný šenk a vinný sklep, kde pořádáme řízené degustace. Kromě toho provozujeme i vlastní vinotéky v Praze a v Kladně. Současně se věnujeme i velkoobchodu a dodáváme naše vína do restaurací a hotelů. K rozšíření podnikání nás vedla především touha zapojit se do vinařské turistiky. Chtěli jsme propojit výrobu a příjemné setkávání s lidmi.

Kdo se na vašem vinařství aktuálně podílí? Jedná se o rodinný podnik?

Ano, ve vinařství v podstatě pracuje celá rodina a jen pár dalších zaměstnanců. Pokud oddělíme Prahu, kde máme i s brigádníky třináct lidí, tak nás v podniku pracuje šest.

Jste absolventem oboru Vinohradnictví a vinařství na Mendelově univerzitě v Brně. Co pro vás bylo na studiu nejpřínosnější?

Nejpřínosnější rozhodně bylo to, že nás učili velcí vinaři, ke kterým jsme vzhlíželi. Získal jsem také spoustu kontaktů ve vinařském světě. Co se týče oboru jako takového, studium mi umožnilo zejména pochopit souvislosti. Věděl jsem, jak některé věci ve výrobě obecně fungují, ale při studiu jsem je poznal více do hloubky.

Měl by podle vás každý pěstitel vína mít vzdělání v tomto oboru, nebo se v něm dá úspěšně podnikat i bez něj?

Myslím, že v tomhle oboru se dá podnikat i bez odborného vzdělání. Vinařství je hodně o praxi. Mám spoustu kamarádů, kteří jsou skvělí vinaři a školu na to nemají. Ale mít vystudováno určité plus v podnikání přináší, a navíc je to i taková berlička. Když se vás návštěvníci u degustace zeptají, jestli k výkladu máte nějaké vzdělání, můžete tím argumentovat.

Jak velká je vaše vinice a jakou máte průměrnou produkci? Využíváte pouze hrozny z vlastních vinic?

Naše průměrná roční produkce je 60 tisíc litrů vína. V současnosti máme vlastní vinohrady o rozloze 5 hektarů, ze kterých bereme zhruba třetinu produkce. Každý rok pravidelně kupujeme i hrozny z jiných vinic, ale pouze od našich kamarádů a známých, u kterých s jistotou víme, jak se o vinohrady v průběhu roku starají. Do budoucna však plánujeme využívat více vlastních hroznů.

Jaká jsou nejoblíbenější vína z vašeho sortimentu? Nabízí váš podnik nějakou specialitu, kterou bychom jinde nenašli?

Mezi naše nejprodávanější vína patří Pálava a Hibernal, ale jinak se profilujeme zejména růžovými víny. Vyloženou specialitu, kterou byste nikde jinde nenašli, asi nemáme, ale je několik věcí, na které jsme pyšní. Například jsme byli jedni z prvních, kdo začal vyrábět perlivé víno (Frizzante), které děláme z Ryzlinku rýnského. Z Frizzante se stal velký boom, každý moravský vinař nějaké má. A kromě toho každý rok zařazujeme do nabídky také jedno oranžové víno, které jde dnes také hodně dopředu.

V čem je oranžové víno zvláštní?

Jedná se o přírodní víno, které se vyrábí z bílých odrůd, například z Rulandy šedé nebo z Tramínu. Nechává se dlouho na slupkách a kvasí se i s nimi. Naturální vína dostávají prostor a čas se projevit a na jejich pěstování není používána jakákoliv chemie. Výrazně se odlišují v chuti, vůni i barvě. Já sám je považuji za zajímavá a rád je objevuji – je to takový návrat ke kořenům. Ale myslím si, že český spotřebitel na ně není ještě připravený. Zatím o ně není až takový zájem a ti nejlepší naturální vinaři svá vína exportují.

Co je podle vás na výrobě vína to nejsložitější? Jaký je kámen úrazu, na kterém mohou vinaři snadno ztroskotat?

Možná to bude znít jako klišé, ale klíčem je kvalitní hrozen. To vyžaduje poctivou práci na vinici v průběhu celého roku. Z kvalitního hroznu se dá vyrobit průměrné i nadprůměrné víno, ale z nekvalitního nikdy nic dobrého nevyrobíte. Co se týká technologických operací, naše vinařství zastává myšlenku, že míň je víc. Vínu neprospívá přílišná manipulace, provzdušňování nebo mnoho stáček. Z našich zkušeností vyplynulo, že čím míň jsme s vínem hýbali, tím pak bylo zajímavější. Tajemství výroby dobrého vína tedy spočívá v tom, že člověk musí být hlavně pokorný. Příroda musí vyniknout sama a my se jí do toho nesmíme moc plést.

Jak se české vinařství vypořádává s klimatickými změnami? A jak na ně reagujete vy?

S klimatickými změnami bojují aktuálně všichni, nejenom česká a moravská vinařství. My konkrétně se už několik ročníků potýkáme hlavně se suchem. Reagujeme na to různými způsoby, například použitím zavlažovacího systému nebo vhodným výběrem odrůd a podnoží. Existují určité odrůdy vína, u kterých najdeme soubor pozitivních vlastností. Patří mezi ně teplomilnost, lepší snášení sucha nebo také odolnost proti houbovým chorobám. Kromě sucha nám problémy způsobuje i to, že se posouvá celý vegetační cyklus.  Rostliny začínají dříve kvést a na to nejsme zvyklí.

Jak se vaše vinice vyrovnala s letošním proměnlivým počasím a jarními mrazíky? Například ve Francii mráz zasáhl skoro 80 % vinic a pěstitelé museli na vinicích zapalovat ohně, aby rostliny ochránili. Museli jste dělat něco podobného?

S problémy se potýkali spíše sadaři. My jsme mrazy zvládli celkem bez problémů, protože vinohrady v naší lokalitě v tu dobu ještě nerašily. Byli jsme připravení na to, že budeme rostliny nějakým způsobem zachraňovat, ale naštěstí to nakonec nebylo potřeba. Kromě zapalování ohňů se na Moravě aktuálně zkouší i používání speciálních ventilátorů. Jsou to poměrně drahá, zhruba deset metrů vysoká zařízení na sloupku, která víří vzduch a snaží se rozpohybovat mikroklima. Jeden z nich jsme si plánovali vypůjčit.

Využíváte v rámci vašeho podnikání nějaká pojištění, abyste případně zmírnili vybraná rizika, resp. jejich dopady?

Dlouhodobě využíváme podnikatelské pojištění od Generali České pojišťovny. Máme pojištěný provoz našich vinoték a samozřejmě i penzionu. Zvolili jsme pojištění odpovědnosti, které nás mimo jiné chrání v případě škody z alimentárních onemocnění. To znamená, že jsme krytí, pokud by se nějakým nedopatřením některému zákazníkovi udělalo špatně během konzumace v našem vinařství. Musím ale „zaťukat“, že jsme dosud neřešili žádný vážný problém tohoto typu. Kromě toho máme i klasické pojištění majetku, například pro případ krádeže nebo vloupání. Proti škodám na vinici nebo neúrodě pojištění nejsme, protože naše vinohrady nejsou tak rozlehlé. Do budoucna se ale plánujeme rozrůstat a v tom případě takové pojištění už bude určitě dávat smysl.

Je při vašem podnikání třeba velkých finančních investic, například do technologického vybavení?

Určitě ano. Nová zařízení sice nenakupujeme každý rok, ale investice jsou docela vysoké. Snažíme se mít co nejmodernější vybavení, které bude k hroznům maximálně šetrné. Nedávno jsme například investovali půl milionu do koupě filtru, který pomohl posunout výrobu novým směrem. Navíc, zacházíme s potravinami, takže je potřeba k výrobě přistupovat zodpovědně. Zařízení by měla být ideálně z nerezu a umožňovat co nejlepší sanitování a čištění.

Jak moc důležitou roli hraje ve vašem podnikání marketing? Nebo se víno prodává „samo“?

V době před pandemií všechno běželo tak nějak samo a nemuseli jsme do této oblasti vkládat závratné částky. Dávali jsme přednost klasickému přímému osobnímu kontaktu se zákazníky. Pořádali jsme například ochutnávky, o kterých se pak zákazníci bavili se svými známými a doporučovali nás. V posledním roce jsme ale do marketingu zainvestovali mnohem více a zaměřili jsme se na online prostředí, konkrétně na e-shop a sociální sítě. A nejsme sami, skoro každý z vinařů v okolí, i ti nejmenší, si svůj e-shop založili také.

Bylo využití online prostředí během koronaviru efektivní? Pomohlo vám?

V některých měsících byly tržby z e-shopů opravdu silné, ale oproti normálnímu provozu to pořád nebylo dostačující. Když budeme brát v potaz náklady, jako například reklamu na Facebooku, tolik výnosné to nebylo, ale alespoň jsme měli na výplaty.

Budete tyto postupy zachovávat i do budoucna, pokud se vše vrátí ke starému?

Určitě. Jednak už jsme do této oblasti dost investovali a jednak se nám podařilo kompletně vychytat proces objednávání na e-shopu, takže bychom v tom rádi pokračovali. Například co se týká dopravy, jsme schopní vína zákazníkům dodat do dvou dní.

Jaké jsou další dopady koronavirové krize na váš podnik?

Už několik měsíců máme zavřený penzion, takže jsme ztratili spoustu zákazníků. Citelně nás postihlo také to, že jsou zavřené restaurace, kam vína běžně dodáváme. I přes naši snahu přesunout se do online prostředí se nám tyto výpadky nepodařilo dohnat. Situace se trochu zlepší, až budou otevřené alespoň zahrádky, ale nejlepší to bude až za plného provozu. Už na to čekáme jako na smilování.

Jaký je váš přístup k biohospodaření?

Všeobecně máme kladný vztah k přírodě a vše se snažíme dělat maximálně šetrně. Fungujeme v integrované produkci, což je takový předstupeň bio kvality, ale oficiální certifikáty nemáme. Získání bio nálepky je zdlouhavý proces – jen samotná příprava vinice trvá několik let. Bylo by to náročné i z hlediska administrativy.

Vinná réva se v malém měřítku dá pěstovat i na vlastní zahradě. Je to těžké? Co je k tomu potřeba znát?

Pěstování révy je hodně specifické. Je třeba umět si na ni počkat, protože trvá zhruba tři roky, než vám začne plodit. Zároveň musíte během prvních let rostlinu upravovat, aby měla správný tvar a dál o ni neustále pečovat. Je určitě lepší si k tomu něco přečíst, protože pěstování révy není tak jednoduché, jako třeba pěstování rajčat.

Jaký program ve vašem areálu míváte? Za jakou zábavou k vám návštěvníci obvykle mohou chodit?

Několikrát do roka se v Přítlukách koná pár větších akcí. Ta největší, na kterou se sjede několik stovek lidí, jsou Otevřené sklepy. Tradičně se konají první sobotu v červenci, a kromě nás se na nich podílí třináct dalších místních vinařů. Dále se v Přítlukách pořádají hody, což je tradiční obecní zábava. Kromě toho letos poprvé pořádáme takzvanou letní službu. Spočívá v tom, že každý týden budou mít vždy dva vinaři z Přítluk otevřený sklep pro všechny lidi ubytované v okolních penzionech.

Jak jsem zmiňoval, máme vinný šenk, kde se mohou návštěvníci občerstvit. V našem vinném sklepě během sezony třikrát až čtyřikrát do týdne pořádáme řízené degustace. Lidé mají možnost vína ochutnat a zároveň jim k tomu něco povíme.

Na co se vás lidé při řízených degustacích ptají?

Často se lidé z legrace ptají na to, proč je Tramín červený bílé víno. Já při degustacích obvykle mluvím hlavně o pěstování a výrobě vína. Návštěvníky ale hodně zajímají tajemné příběhy z historie vinařství, které si poslechnou od mého táty. Lidé si jeho výklady přímo objednávají a vrací se kvůli nim i další roky.

Máte v plánu nějaké novinky, na které se vaši zákazníci mohou těšit?

Nyní máme rozestavěný krásný apartmán pro čtyři až šest lidí nad vinným sklepem, který brzy plánujeme dokončit. Také máme v areálu Farskou zahradu, na jejíž obnově pracujeme. Letos v létě na ní poprvé chceme pořádat pikniky. Návštěvníci dostanou piknikový koš a budou moct v zahradě polehávat a relaxovat.


Jak na umístění provozovny a podnikání z domova

Během pandemie posílil – a v některých případech se dokonce stal nutností – trend podnikání z domova. S umístěním provozovny (nejen) na adresu trvalého bydliště ovšem souvisí řada povinností a podnikatele rozhodně nemine nezbytné kolečko po úřadech. Přečtěte si, co si při umisťování provozovny pohlídat.

7 minut čtení
Obrázek ke článku Jak na umístění provozovny a podnikání z domova

Pandemie koronaviru změnila v dosud zaběhnutém chodu společnosti spoustu věcí. Jednou z nich se stal okolnostmi vynucený přesun podnikání do domova, většinou kvůli omezení pohybu nebo úspoře nákladů za pronájem dalších provozoven nebo kanceláří. O výhodách a úskalích, které firmám přináší práce zaměstnanců z domova, jsme vás informovali v předchozím článku. Nyní se na práci z domova zaměříme z pohledu náležitostí, které vyžaduje umístění firmy na adresu bydliště.

Umístění sídla firmy nebo provozovny na vlastní adresu nebylo ani dříve nic neobvyklého. Dá se ale využít jen v případech, kdy to umožňuje obor podnikání. Třeba s prostředím paneláku snadno splyne účetní kancelář, ale z chemické laboratoře by sousedé asi příliš nadšení nebyli. Nejdříve si proto přiblížíme, co si pod pojmem provozovna představit, poté se podíváme na to, jaké povinnosti z jejího umístění plynou.

Co je to provozovna a kdy je povinné nahlásit její vznik?

Živnostenský úřad bude u každého podnikání zajímat sídlo firmy a případné umístění provozovny. To jsou ovšem dvě rozdílné záležitosti. Sídlo firmy (dříve oficiálně označované jako místo podnikání) označuje adresu, odkud podnikatel řídí svou činnost. Tuto adresu uvádí pro fakturaci a pro vyřizování korespondence. Posuzuje se podle ní také územní příslušnost úřadů, pod které podnikatel spadá. Sídlo může podnikatel volit podle vlastní úvahy, nejčastěji se jedná o adresu kanceláře, provozovny nebo trvalého bydliště. Důležité je, že každý podnikatel má vždy pouze jedno sídlo.

Oproti tomu provozovna značí vlastní nebo pronajatý prostor, kde podnikatel vykonává svou činnost nebo poskytuje své služby, jako je například prodejna, kancelář, dílna, salon nebo restaurace. Je to tedy místo, kde přímo pracuje a může se zde i osobně potkat se zákazníkem. Hlavní rozdíl oproti sídlu firmy je ten, že povinnost mít provozovnu se nevztahuje na úplně každé podnikání. Pokud tedy například kosmetičky nebo maséři nemají svůj vlastní salon, ale dojíždí ke klientům domů, nemají povinnost nahlašovat svou provozovnu jednoduše proto, že žádnou nemají. To samé platí například i u tesařů, kteří pouze dojíždějí na stavby. Situace by se změnila, pokud by si chtěli založit vlastní dílnu – v takovém případě by provozovnu museli oficiálně nahlásit.

Není prakticky možné přesně určit, ve kterých činnostech je ohlášení provozovny nutné, vždy záleží na okolnostech. Pokud si nejste jistí, jestli se vás konkrétně povinnost týká, informujte se na živnostenském úřadě.

Jak si zřídit provozovnu?

Podnikatelé mají povinnost osobně nebo písemně oznámit živnostenskému úřadu vznik provozovny, a to nejméně s třídenním předstihem. Tato povinnost neplatí pouze ve speciálních případech, kdy byla provozovna uvedena už v ohlášení živnosti nebo v žádosti o koncesi. Ve všech ostatních případech, pokud by podnikatel tuto povinnost zanedbal, čekala by ho pokuta až 100 tisíc korun.

Oznámení o vzniku provozovny musí obsahovat název firmy nebo jméno a příjmení podnikatele, identifikační číslo (IČ), adresu provozovny, předmět podnikání (u volné živnosti také čísla oborů) a datum zahájení provozu. Živnostenský úřad oznámení zpracuje, přidělí provozovně identifikační číslo, provede zápis do rejstříku a pak o něm bude podnikatele informovat.

Jaké povinnosti souvisí s provozovnou?

Pokud si podnikatel zařídí vlastní provozovnu, vznikají mu nové povinnosti. Kromě samotného oznámení musí podnikatelé živnostenskému úřadu také doložit, že mají k prostoru provozovny vlastnické nebo užívací právo. Je tedy nutné dodat výpis z katastru nemovitostí, kde bude uvedeno, že jsou vlastníky dané nemovitosti. Pokud si podnikatelé místo provozovny jen pronajímají, budou potřebovat souhlas vlastníků nebo správců nemovitosti s umístěním provozovny a jejich ověřeným podpisem.

Podnikatelé zodpovídají i za to, že bude provozovna v dobrém technickém stavu, který umožní její bezpečné používání. Musí také být odpovídající pro práci, kterou zde chtějí vykonávat. Provozovna musí splňovat technická pravidla daná stavebním zákonem, podmínky požární ochrany a hygienické předpisy. Každá provozovna také musí mít určenou odpovědnou osobu, která za bezpečný provoz zodpovídá.

Kámen úrazu provozoven, kvůli kterému mnoho podnikatelů platí zbytečné pokuty, je nesprávné nebo chybějící označení. Kontroly správného označení patří k těm nejběžnějším, které živnostenský úřad provádí.

Tip: Seznamte se s 10 kroky, jak zvládnout úřední kontroly.

Každá provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně popsaná přesně stanovenými údaji:

POVINNÉ OZNAČENÍ PROVOZOVNY

Provozovna musí být vždy označená:

 • Obchodním jménem podnikatele a jeho identifikačním číslem.

Pokud je provozovna určená pro prodej zboží nebo poskytování služeb zákazníkům, musí být také označená:

 • Jménem a příjmením osoby odpovědné za provozovnu (s výjimkou automatů).
 • Prodejní nebo provozní dobou určenou pro styk se zákazníky (s výjimkou automatů a mobilních provozoven jako jsou stánky).

U služeb přechodného ubytování je nutné uvést:

 • Kategorii a třídu ubytovacího zařízení.

Jak postupovat při zrušení provozovny

V případě krátkodobého uzavření provozovny, například kvůli dovolené nebo nemoci, není nutné hlásit tuto situaci živnostenskému úřadu. Podnikatel v takovém případě ovšem musí viditelně umístit na provozovnu oznámení s přesně určenou dobou, po kterou bude provozovna uzavřená.

Živnostenskému úřadu je nutné nahlásit až trvalé uzavření provozovny. Úřad potřebuje znát změny adres podnikatele ještě čtyři roky po uzavření provozovny kvůli vyřizování možných závazků, jako je třeba placení pokut.

Podnikání z domova: ano, nebo ne?

Umístění sídla firmy nebo provozovny do místa bydliště s sebou může přinést kromě zmíněných povinností i několik dalších nevýhod. Typicky, pokud by se firma dostala do finančních problémů, exekutoři by mohli zaťukat přímo na dveře majitelova domu. Sídlo firmy je navíc veřejná informace, takže se k adrese majitele může dostat kdokoli.

Podnikání z domu ale přináší i nezanedbatelné výhody. Při práci z domu může podnikatel ušetřit náklady za nájem další provozovny, za dopravu nebo i za potraviny. S domácím prostředím se také pojí větší volnost a svoboda. Pak už jen stačí, aby podnikatel doma zvládl nesklouznout k prokrastinaci a naplno se během pracovní doby soustředit na své povinnosti.

Pokud se rozhodnete pro podnikání z domova, nezapomínejte na podnikatelské pojištění. Rizika podnikání se vám totiž samozřejmě nevyhnou ani doma. Například účetní, který má svou kancelář v místě trvalého bydliště, může chybou v papírování způsobit škodu klientovi stejně jako ten, který pracuje mimo domov. Neriskujte nečekané výdaje a sjednejte si podnikatelské pojištění ideálně hned v den, kdy se oficiálně stanete podnikateli.


Josef Tománek z Ekofarmy Javorník: Kvalitní potraviny přinese jen ekologické zemědělství

V chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty hospodaří už 23 let Josef Tománek. Za tu dobu se jeho farma stala jednou z největších ekofarem v Česku a její výrobky sbírají jednu cenu za druhou. Aktuálně Ekofarma Javorník získala 3. místo v soutěži SME EnterPRIZE o udržitelném podnikání, kterou organizuje Generali Česká pojišťovna.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Josef Tománek z Ekofarmy Javorník: Kvalitní potraviny přinese jen ekologické zemědělství

Proč jste se rozhodli hospodařit udržitelně? Co za tím rozhodnutím stálo?

Ekologicky hospodaříme od roku 1998. Důvodů je více, ale velkou roli v sehrála chuť k návratu ke způsobu hospodaření našich rodičů. Zároveň jsme museli reagovat na změnu zemědělské politiky v systému tržního hospodářství, a na to, že hospodaříme v CHKO Bílé Karpaty, navíc v oblasti zdrojů pitné vody (je zde vodárenská nádrž Štítná).

Ve Švýcarsku a v Rakousku jsme viděli, že ekologicky hospodařit lze a je to udržitelný a zajímavý systém, který může pomoci udržet zaměstnanost u nás na venkově a udržet ekonomicky fungující firmu.

Jak takové udržitelné hospodaření v zemědělství vypadá?

Nejprve, abychom mohli zachovat úplnou zemědělskou výrobu včetně živočišné výroby (i výroby mléka) museli jsme zabezpečit dostatečnou krmivovou základnu na orné půdě pro výživu dojnic. Bylo taky nutné naprosto změnit ráz krajiny z pohledu ochrany půdního fondu a zamezení eroze půdy. Změnila se struktura zemědělské půdy, snížila se výměra orné půdy, výrazně se zmenšily výměry honů. Erozně ohrožené pozemky se zatravnily, zvýšila se výměra krajinotvorných sadů, mezí a remízů s cílem vytvořit optimální podmínky jak zvyšovat půdní úrodnost, život v půdě.

Podstatou ekologického zemědělství je živá půda. Tedy půda, ve které je dostatek půdních organických látek a vyvážený osevní postup. Pěstujeme zlepšující plodiny – vojtěšku, jetel, luskoviny, meziplodiny a také dostatek využíváme kvalitní chlévské mrvy. Dodržování správných agrotechnických opatření je nutností.

V chovu skotu jsou důležité ustájovací kapacity umožňující dostatek volného pohybu a zajištění dostatku pastvy. Individuální přístup ke zvířatům vede k dosažení dlouhověkosti základních stáda, dobrých reprodukčních ukazatelů a dosažení nejvyšší kvality produkce (u mléka je to kvalita Q). Ustájením zvířat získáváme potřebnou produkci chlévské mrvy k zajištění nezbytného koloběhu živin – pole – stáj – pole. Krmné dávky skotu jsou zajištěny především vlastní bioprodukcí, pouze bio kukuřice je nakupována.

Co vše dnes obhospodařujete a produkujete?

Naše ekofarma obhospodařuje 1660 ha zemědělské půdy, z toho 420 ha orné půdy, 1200 TTP a 40 ha sadů včetně krajinotvorných. V živočišné výrobě chováme 250 ks dojnic (červenostrakaté), 250 ks krav masných (Siementál) a 500 ks ostatního skotu (včetně výkrmů býků).

Ročně vyprodukujeme 550 tun špaldy, 20 tun ostropestřece mariánského, po 10 tunách koriandru a pohanky, 300 tun zrnin pro vlastní krmení, bílkovinové senáže, seno. Roční produkce mléka činí 1 200 tis. litrů. Součástí našeho podniku jsou potravinářské provozy, které zpracovávají vlastní produkci – mlékárna, pekárna, pálenice, bourárna masa, zpracování ovoce a také provozujeme penzion s vlastním stravováním. Roční tržby těchto provozů dosahují ročně 15–20 milionů korun. Zaměstnáváme 85 lidí.

Po 23 letech ekologického hospodaření mám za to, že jsme cestu k fungující udržitelné firmě zvládli. Důkazem toho jsou kvalitní výrobky, kterými obohacujeme naše zákazníky, získali jsme v soutěžích řadu ocenění, např. za BIO Sýr s bílou plísní v soutěži „Česká biopotravina 2015“, další významné ocenění získal BIO tvaroh, BIO Jogurtové mléko čokoláda nebo borůvka v soutěži „Regionální potravina Zlínského kraje“, dále BIO Čerstvý sýr s bylinkami v soutěži „Perla Zlínska“.

Kde všude se Vaše produkty prodávají?

Vše je možné koupit přímo ve farmářské prodejně ve Štítné nad Vláří nebo přes náš e-shop,  www.eshop-ekofarmajavornik.cz. Každý týden zavážíme do Jihomoravského a Zlínského kraje, čtvrtky máme vyhrazené na dodávky v Praze a blízkém okolí.

Rovněž jsme účastníky projektu Mléko do škol, v rámci tohoto projektu se podílíme na vzdělávacích akcích formou exkurzí, komentovaných prohlídek či ochutnávek ve školách.

Myslíte si, že zemědělci, kteří hospodaří udržitelně, mají výhodu? Nebo je to naopak na trhu znevýhodňuje?

Způsob hospodaření jsme si vybrali sami jako jediný možný v našich přírodních podmínkách a na poměrně velké výměře půdního fondu. Šli jsme do neznáma v rámci České republiky, bylo nutné změnit myšlení lidí, přeměnit krajinu k životu, vybalancovat rozsah zemědělské výroby…

Bio produkce si i přes vyšší ceny získává své věrné zákazníky, především mladší generaci, která chce dát svým dětem to nejlepší.

Co by se mělo změnit, aby bylo udržitelné zemědělství více rozšířené?

Stát by mohl prostřednictvím krajů více podporovat producenty kvalitních potravin. Podpora by měla být zacílena dodávkami těchto výrobků především do nemocnic či školských zařízení. Zdraví nás všech a naší mladé generace, je totiž to nejdůležitější, co máme.

Záměrem soutěže SME EnterPRIZE je ocenit ty firmy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na oblast životního prostředí.

Udržitelný způsob fungování malých a středních podniků ale nepomáhá jen životnímu prostředí. Přínos z něj mají i firmy samotné. „Jasně vidíme, že existuje pozitivní vztah mezi udržitelným chováním firem a jejich finanční výkonností. Udržitelné obchodní modely mohou významně přispět k dlouhodobému úspěchu i rychlejšímu zotavení po ekonomicky složitých obdobích,“ vysvětluje Karel Bláha, ředitel pro korporátní obchod a člen představenstva Generali České pojišťovny.

Udržitelnost je pro Generali Českou pojišťovnu, stejně jako pro celou skupinu Generali zásadně důležitým tématem. „Soutěž a její účastníci i vítězové nám jasně ukázali, že u nás existuje celá řada špičkových firem, které udržitelnost mají jako hlavní princip svého byznysu,“ doplňuje Karel Bláha.

Prvního ročníku soutěže SME EnterPRIZE se zúčastnily přes tři desítky firem, které se přihlásily se svými udržitelnými obchodními modely nebo projekty. Ze dvou kol postoupila do finále desítka společností, z nichž odborná porota – sestavená z odborníků, akademiků i zástupců pojišťovny – vybrala vítěze, kteří získávají finanční podporu na rozvoj svého podnikání a společně s dalšími účastníky soutěže také přístup na tematické workshopy.