Deset tipů, jak najít investora

Pokud chcete urychlit vývoj vaší firmy nebo obsadit další trhy výrazně rychleji, než si na takový růst sami vyděláte, neobejdete se bez dalších finančních zdrojů od investorů. Poradíme vám, kde pro vaši firmu hledat investora.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Deset tipů, jak najít investora

Hledání a oslovování investorů se v současnosti stalo nedílným doplňkem při zakládání nových firem a startupů. Týká se ale i každého podnikatele, který chce svůj stávající byznys skokově rozvinout a vylepšit. Pokud potřebujete co nejrychleji uvést na trh nový produkt nebo službu, expandovat do nových lokalit, pořídit nové vybavení nebo třeba založit novou pobočku, měli byste najít někoho, kdo vám s tím dokáže pomoct. A to nejen finančně, ale i svými praktickými radami a zkušenostmi.

Na trhu existuje několik základních typů investorů a každý z nich má jiné motivace, zdroje a schopnosti. Nejprve si tedy udělejte přehled o tom, jaký typ investora je pro vaši firmu nejvhodnější. Pak se můžete začít důkladně připravovat na jejich oslovení. Otázkou ovšem zůstává, kde vhodné investory hledat.

Nepodceňujte finanční rizika, která přináší rozjezd nebo skokové rozšíření firmy. Všestranné podnikatelské pojištění vám pomůže ustát jakékoli nečekané potíže.

Hledání investora chce dostatek času

Předtím, než najdete vhodného investora, se kterým si byznysově sednete a „plácnete“, vás čeká pořádný kus náročné práce. Pravděpodobně budete muset oslovit minimálně desítky lidí a stejně odejdete pokaždé s prázdnou. To se ovšem stane skoro každému podnikateli, nesmíte se proto nechat odradit. Když bude vaše podnikání dávat smysl, vytrváte ve své snaze a využijete všechny zdroje, které se nabízí, velmi pravděpodobně nakonec svého investora získáte. Nabízíme vám deset tipů, které vám pomohou při hledání investora lépe uspět:

1. Pokud hledáte andělského investora, zaměřte se jejich oficiální sdružení, asociace a skupiny. Součástí sítí andělských investorů jsou pouze důvěryhodní investoři, na které se budete moct spolehnout. Můžete oslovit celou skupinu investorů hromadně, nebo ještě lépe, vyberte si mezi jejími členy jednotlivé investory a zkuste je kontaktovat napřímo.

2. Prozkoumejte možnosti inkubátorů a akcelerátorů pro startupy. Inkubátory pomáhají rozjet provoz firmy v jejích úplných počátcích. Nabízí jí většinou zázemí, mentoring a další služby související s provozem firmy, přímá finanční podpora ale nemusí být pravidlem.

3. Zkuste crowdfunding neboli skupinové financování. Nabízí zajímavou příležitost, jak můžete o vašem produktu dát vědět široké veřejnosti a navíc získat peníze na rozjezd podnikání. V rámci crowfundingu přispívá větší počet lidí menšími částkami na splnění určitého cíle. Stačí váš produkt přihlásit do některé specializované služby (Kickstarter, Indiegogo nebo třeba HitHit), spustit v ní online kampaň a nabídnout lidem, co za svoje peníze dostanou. A když vaše kampaň osloví velké množství uživatelů, můžete přilákat i pozornost mnohem většího investora.

4. Využívejte sociální sítě. Sociální média vám poskytnou prostor pro první testování trhu a získání pozornosti zákazníků i investorů. Prostřednictvím příspěvků, reklam nebo i přímých soukromých zpráv můžete investory účinně oslovit. Z pohledu možností seznámení po profesionální stránce je ideální služba Linked In.

5. Komunikujte s ostatními podnikateli. Udržujte kontakt s dalšími tuzemskými, ale třeba i zahraničními podnikateli. Můžete od nich získat cenné rady a zkušenosti, včetně tipů a kontaktů na investory. Pomoci vám v tom dokáže členství v různých podnikatelských organizacích typu regionálních Hospodářských komor, klubů podnikatelů nebo třeba v agentuře Czech Invest.

6. Navštěvujte oborové akce a konference. V průběhu celého roku se koná velké množství networkingových akcí, jako jsou nejrůznější konference, setkání startupů nebo třeba veletrhy. Na nich můžete načerpat inspiraci, seznámit se s potenciálními investory a propagovat svůj nápad.

7. Hledejte informace přímo od investorů. V tištěných médiích i na internetu najdete rady od samotných investorů, kteří rádi sdílejí tipy, jak je nejlépe oslovit. Pokud se s investory budete bavit „jazykem“, který očekávají, mnohem rychleji a lépe vás pochopí.

8. Neomezujte hledání jen na veřejně známé investory. Vaším investorem se může stát i někdo, kdo dosud do cizí firmy neinvestoval. Můžete také najít partnera, se kterým se spojíte a společnou nabídkou pak oslovíte mnohem více zákazníků než každý sám.

9. Peníze nejsou všechno. Utratit investice je snadné, nové peníze se ale vydělávají těžko. Firmy často nezvládnou samy vytvořit pokročilejší obchodní plán nebo reagovat na vývoj trhu. Hledejte proto investory, kteří vám nedají jen peníze, ale ujmou se také role parťáka, který pomůže svými zkušenostmi i nápady stabilizovat chod vaší firmy.

10. Buďte aktivní. Nečekejte, že vám úspěch spadne do klína sám nebo ho někdo odpracuje za vás. Bez vašeho aktivního přístupu a velkého nasazení nového investora nezískáte.

Hledání investorů úzce souvisí se sestavením investorského profilu. Vybírejte si pro oslovení takové investory, kteří jsou vhodní pro vaši firmu. Měli by se zajímat o vaše odvětví, o firmy ve vaší fázi vývoje nebo musíte vidět jasnou synergii mezi jejich a vašimi produkty. Výběrem vhodných investorů výrazně ušetříte čas i energii v rámci jednání a samozřejmě zvýšíte vaši šanci na úspěch.

Mohlo by vás zajímat:


Virtuální asistenti usnadní vaší firmě provoz i administrativu

Jako podnikatel toho máte na starosti spoustu. Co se tedy zbavit alespoň rutinní administrativní zátěže? A navíc tak, abyste zatěžovali ani stávající zaměstnance ani nemuseli najímat nové? Vyzkoušejte virtuální asistenty! Přečtěte si, co za vás dokážou vyřešit.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Virtuální asistenti usnadní vaší firmě provoz i administrativu

Virtuální asistentka nebo asistent představují chytré řešení pro podnikatele nebo manažery, kteří chtějí zbavit sebe a své zaměstnance administrativní zátěže. Jedná se o člověka, který zastane veškerou práci klasického asistenta, ale přitom není stálým zaměstnancem firmy a pracuje výhradně na dálku. Ke své práci využívá pouze internet a telefon, a není při ní závislý na docházení do kanceláře.

Proč si najmout virtuální asistenty?

Virtuální asistenti se ve firmách vyplatí hned z několika důvodů. Dokážou ušetřit mzdové náklady – obvykle totiž pracují jako živnostníci na IČO za předem domluvenou hodinovou sazbu. Protože pracují z domu nebo zázemí jiné firmy, ušetříte i na provozních nákladech a vybavení kanceláře. Virtuální asistenti jsou také obvykle flexibilnější z hlediska pracovní doby a plnění zadaných úkolů. A mimo jiné také „neodmlouvají“.

S čím mohou virtuální asistenti firmě pomoct?

Náplň práce virtuálních asistentů je velmi podobná úkolům, které zastává běžná asistentka nebo asistent v kanceláři. Můžete na ně delegovat pracovní úkoly a ušetřit tak mnoho času pro důležitější činnosti, jako je třeba obchod nebo marketing. Do jejich pracovní náplně běžně patří například:

 • Zpracování objednávek.

 • Podpora pro zákazníky.

 • Organizace schůzek, vzdálená správa kalendáře.

 • Vyřizování e-mailů a telefonátů, když jste zaneprázdnění.

 • Obvolávání klientů.

 • Účetnictví, fakturace.

 • Zpracování a třídění nejrůznějších dat.

 • Příprava pracovních podkladů, tabulek, prezentací.

 • Marketingová podpora (příprava newsletterů, správa sociálních sítí a další).

 • Organizace firemních akcí.

Virtuální asistenti pro vás mohou odpracovat několik hodin denně nebo naopak jen pár hodin měsíčně. Rozsah práce si můžete domluvit individuálně. Na faktuře se vám pak objeví přesný čas, který asistenti prací pro vás strávili. Většina asistentů kvůli přesnému reportování používá programy, které přesně zaznamenávají úkoly a dobu jejich trvání, a to s přesností na vteřiny.

Úspěšná a zodpovědná firma se neobejde bez podnikatelského pojištění na míru. Díky němu mají podnikatelé v záloze neustále naplněný finanční polštář, který jim v případě škod pomůže zajistit nejen běžný provoz firmy, ale při rozsáhlejších škodách i její přežití.

Jak sehnat virtuální asistenty?

Služby virtuálního asistenta jsou v dnešní době naprosto běžné a dostupné. Na internetu proto snadno najdete bohatou asistenční nabídku od jednotlivců i specializovaných firem, které zaměstnávají větší počet asistentů. Jednotlivci nabízejí hodinu své práce už od zhruba 150 Kč, specializované firmy za své asistenty obvykle účtují od 400 Kč.

Ve specializovaných firmách obvykle pracují virtuální asistenti ve dvousměnném provozu, a navíc se každý specializuje na konkrétní činnosti. Proto budete pravděpodobně průběžně spolupracovat s několika různými osobami. Jedna vaší firmě třeba připraví newsletter, druhá zase pomůže s účetnictvím, další zorganizuje večírek. Informace o vaší firmě si asistenti navzájem předávají a sdílení v centrálním systému.

O virtuálních asistentech se vyplatí uvažovat především tehdy, když máte pocit, že nic nestíháte. V takových situacích vám delegování úkolů na virtuální asistenty ušetří náklady a především čas, který pak můžete věnovat rozvoji svého podnikání. Neutápějte se tedy zbytečně v administrativě a zkuste část starostí s ní svěřit virtuálním asistentům.

Pojem virtuální asistent se používá také v oblasti elektroniky, kdy označuje nasazení umělé inteligence, která uživateli usnadňuje komunikaci a vykonává jeho příkazy. Může mu pokládat otázky, spravovat seznam úkolů, kalendář a další činnosti. Pod virtuálním asistentem si můžete představit i chatbota, který písemně odpovídá na otázky zákazníků na vašem webu, nebo voicebota – ten dokáže zastoupit lidského operátora na zákaznické lince.

 

Mohlo by vás zajímat:


Pojištění: výhodný bonus nejen pro vaše zaměstnance

Pokud chcete nabídnout svým zaměstnancům výhodné a skutečně přínosné benefity, myslete v první řadě na pojištění. Jeho význam v praxi je zdaleka nejvyšší, a navíc je výhodné oboustranně. Přečtěte si, jaká pojištění jsou dlouhodobě nejoblíbenější.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Pojištění: výhodný bonus nejen pro vaše zaměstnance

Zaměstnanecké benefity se jednoznačně vyplatí zaměstnancům i firmám samotným. Spokojený zaměstnanec totiž logicky odvádí lepší práci než ten, který má dojem, že pro firmu nic neznamená. Otázkou tedy zůstává jen to, jaký benefit zaměstnanci nejvíce ocení.

Naprostou jistotou, se kterou nikdy neuděláte chybu, je vždy pojištění. Nabídka konkrétních druhů pojištění je ale velmi široká. Jak z nich vybrat takové, které zaměstnancům přijdou nejvíc vhod? Nechte se inspirovat naším přehledem pěti pojištění, která podnikatelé pro své zaměstnance volí nejčastěji.

Doplňkové penzijní spoření

V nabídce zaměstnaneckých benefitů týkajících se pojištění zaměstnanci nejvíce slyší na doplňkové penzijní spoření, na které jim zaměstnavatel pravidelně posílá příspěvky. Nabízí mj. státní příspěvek, nárok na odpočet daní, výběr investičních fondů, čerpání předdůchodu nebo možnost vyplatit naspořené peníze dědicům.

Rizikové životní pojištění

Také skupinové životní pojištění patří dlouhodobě mezi nejlépe hodnocené zaměstnanecké benefity. Poskytuje příbuzným zaměstnanců jistotu, že je v případě ztráty příjmu živitele (kvůli dlouhodobé nemoci, úrazu s trvalými následky nebo dokonce smrti) neohrozí nenadálý finanční propad. Rodina má tak více času se s tragickou události vyrovnat a nemusí řešit existenční potíže. Složení a rozsah pojištění se vždy přizpůsobuje potřebám firmy s ohledem na to, jaké činnosti zaměstnanci vykonávají.

Úrazové pojištění

Pokud někoho zaměstnáváte, ze zákona jste povinně pojištěni pro případ pracovních úrazů a nemocí z povolání svých zaměstnanců. Zákonné pojištění ale nepokrývá všechna zdravotní rizika. Když k nějakým úrazům u zaměstnanců dojde, musíte zaplatit náhrady sami. Proto se vyplatí zvolit doplňkové úrazové pojištění.

Vzhledem ke statistikám dopravních nehod asi nikoho neudiví, že úrazové pojištění často využívají zaměstnanci, kteří v práci běžně cestují autem. Pro ty existuje dílčí pojištění osob v motorových vozidlech. Dále úrazové pojištění volí lidé v oborech s vyšším rizikem úrazu, kteří například pracují ve výškách nebo s těžkými stroji. Úrazové pojištění můžete sjednat v celé řadě variant, platit přitom může třeba jen v pracovní době, nebo naopak i při volnočasových aktivitách zaměstnanců.

Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti, lidově nazývané „pojistka na blbost“, zaměstnance chrání před finančními následky jejich omylů a nešikovnosti. Uplatňuje se v případě, kdy svým jednáním způsobí škodu někomu jinému. Pojištění odpovědnosti se dělí na dílčí oblasti, ve kterých lidé můžou způsobit škodu, a také podle typů zaměstnání.

V některých profesích je pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem povolání dokonce ze zákona povinné. Platí to například v oboru znaleckých činností, u advokátů, lékařů nebo daňových poradců.

Cestovní pojištění

Mnoho zaměstnání vyžaduje pravidelné služební cesty, například na schůzky s obchodními partnery. Cestovní pojištění nabízí ochranu zaměstnanců před komplikacemi a nečekanými výdaji, které je na cestách můžou potkat. Mezi ty nejzávažnější patří nečekané náklady na zdravotní ošetření v zahraničí, které se můžou vyšplhat až do řádu milionů. Cestovní pojištění může také obsahovat různý stupeň asistenčních služeb, pojištění zavazadel a mnoho dalšího.

Věděli jste, že si můžete pojistit i dopad špatných manažerských rozhodnutí? Členové statutárních orgánů firem totiž čelí mnohem většímu riziku finančního dopadu jejich rozhodnutí než zaměstnanci.

 

Generali Česká pojišťovna má v poskytování zaměstnaneckých výhod dlouholeté zkušenosti. Rozvoji benefitů se věnuje expertní tým Employee benefits, který dokáže pro každou firmu vytvořit speciální nabídku. Neváhejte se proto kdykoli obrátit na specializované poradce Generali České pojišťovny a nechat si doporučit výběr konkrétního pojištění pro vaše zaměstnance.

Mohlo by vás zajímat:


S dobrým pojištěním se chovatelé zvířat mohou zbavit mnoha rizik

Chovatele zvířat, stejně jako jiné podnikatele, může potkat spousta rizik. Proti jejich finančním následkům se ovšem můžou spolehlivě chránit kvalitním pojištěním. Díky tomuto článku získají chovatelé přehled o tom, proti jakým rizikům se mohou pojistit.

5 minut čtení
Obrázek ke článku S dobrým pojištěním se chovatelé zvířat mohou zbavit mnoha rizik

Podnikatelé všech odvětví zatím stále příliš často podceňují nastavení svého pojištění. A ani chovatelé hospodářských zvířat na tom nejsou jinak. Většinou si chtějí odbýt pojištění, a především související administrativu, co nejrychleji, a spokojí se jen se základním nastavením nebo cenovým porovnáním. To je samozřejmě velmi riskantní, pokud skutečně dojde k nějaké škodě. Tento článek nabízí přehled možností, které se jim v rámci pojištění nabízí.

Tip: Přečtěte si také o možnostech pojištění pěstitělů plodin.

Proti jakým rizikům se chovatelé zvířat mohou pojistit?

Základní balíček pojištění chrání podnikání chovatele v případech, kdy v chovu dojde k úhynu zvířat. Přestože jsou chovy obvykle různými prostředky dobře chráněné, onemocnění zvířat nakažlivými nemocemi (nákazami) pro chovatele stále představuje jedno z největších nebezpečí.

Základní stavební kámen pojištění chovatelů proto tvoří riziko velmi nebezpečné nákazy, jako je aktuálně africký mor prasat, ptačí chřipka, ale také BSE (nemoc šílených krav), slintavka nebo kulhavka. Kromě nákaz však chovatelé mohou zvolit pojištění proti dalším hromadným onemocněním způsobeným infekcí nebo parazity. Ty ohrožují zejména chovy prasat, drůbeže a mladá zvířata skotu.

Ohrožení chovu může způsobit také otrava jedovatými látkami nebo komplikace způsobené elektrickým proudem. Chovatelům se vyplatí pojistit se zejména proti neohlášenému přerušení dodávky proudu, které kvůli závislosti chovů na technologiích může způsobit úhyn zvířat. Velké riziko představují také živelní události, především požár, ale i povodeň nebo záplava. Závažné problémy způsobují každoročně i bouřky, které ohrožují zejména zvířata chovaná na pastvinách.

Speciálně chovatele drůbeže může také zajímat pojištění proti přehřátí organismu zvířat, které v letních měsících způsobuje časté úhyny kuřat. Pro kompletní ochranu se chovatelé mohou dále pojistit proti neinfekčním nemocem, úrazům a porodním škodám.

Doplňková připojištění chovu

Chovatelé mají na výběr také řadu dalších možností připojištění, kterými si mohou podle svých potřeb rozšířit základní nabídku pojištění. Každé připojištění cílí na konkrétní druhy a kategorie zvířat a přizpůsobuje se také rozdílným technologiím chovu.

Pro chovy drůbeže je výhodné připojištění rizika záchytu salmonely v prostředí. Základní pojištění chovů drůbeže a prasat je také možné rozšířit o riziko poruchy technologie, která je v dnešní době již neodmyslitelnou součástí chovů. Technologie zatím neumí chovy ochránit stoprocentně, velmi často bohužel dochází třeba k úhynu udušením kvůli nefunkční ventilaci. Taková škoda se může vyšplhat i do řádu statisíců.

Chovů skotu se týká dosud méně známé připojištění proti zmetání (potracení) plodu a úhynu telete, které má finančně vyrovnat ztrátu budoucího mláděte. Oblíbeným připojištěním, především v oblastech rozlehlých pastvin, je také riziko odcizení z pastviny. To je vhodné pro skot, který se část roku nebo celoročně pase venku.

Nabídka pro chovatele koní a méně běžných zvířat

Majitelé koní, jezdci a chovatelé s oblibou využívají nabídky pojištění koní. Základní nabídka obvykle zahrnuje rizika úhynu koně kvůli nákaze, živlům, porodním škodám, otravám, nemocem, úrazům nebo operacím.

Tento základní výběr je možné doplnit o další připojištění. Chovatelé mohou ocenit například pojištění proti nebezpečím, které hrozí březím klisnám a jejich plodům nebo proti zraněním dostihových koní. Nejvyužívanější připojištění se vztahuje k nákladům vynaloženým na veterinární ošetření a léčení koní. Pokrývá jak léčbu přímo na stájích, tak i komplikované případy vyžadující péči na nákladných specializovaných klinikách.

V oboru chovatelství koní se také vyplatí pojištění majetku. Stáje, jezdecké vybavení nebo přívěsy na auta pro koně jsou nákladné záležitosti, jejichž poškození může bez pojištění vyjít velmi draho. Jezdci a majitelé koní mohou také uvítat pojištění odpovědnosti a úrazové pojištění.

Nečekaných komplikací se nemusejí bát ani chovatelé méně běžných zvířat. Vhodná pojištění se dají sjednat na míru konkrétnímu chovu a druhu, například pro spárkatou zvěř, kam patří například jeleni, mufloni nebo daňci, stejně jako pro chovy pštrosů, lam nebo ryb.

Pojištění chovů od Generali České pojišťovny

Proti všem zmíněným rizikům se mohou chovatelé pojistit na jednom místě u Generali České pojišťovny. Základní pojištění je navíc vždy doplněné o úhradu nákladů na neškodné odstranění uhynulých zvířat, která je do limitu 50 000 Kč zdarma.

Generali Česká pojišťovna má porozumění pro to, že každý chov je jiný a pojištění jednotlivým chovatelům proto přizpůsobuje na míru. Každý chovatel může své požadavky upřesnit v dotazníku, na jehož základě dané pojištění vznikne.

Generali Česká pojišťovna svou nabídku pojištění každý rok rozšiřuje. Nejnověji reagovala na změnu přístupu Státní veterinární správy ke škodám, které plynou ze záchytu salmonely v chovu drůbeže. Pojištění tak nyní poskytuje náhradu i tam, kde ji chovatelé nemohou očekávat od státu.

Současná nejistá doba je zkouškou nejen pro zemědělské podnikatele. S pojištěním chovů u tradičního a největšího pojistitele, Generali České pojišťovny, se však žádné podnikání kvůli nepříznivým vlivům nemusí zastavit nebo dokonce skončit.


Živelné události dramaticky postihují i podnikatele

Bouřky, které se v Česku objevují se stále překvapivější silou a průběhem, komplikují život nejen běžným lidem, ale také živnostníkům, podnikatelům, firmám i obcím a městům. Příkladem může být tornádo na jižní Moravě. O tom, jak bouřky a jejich následky dokáží komplikovat život a jak s řešením následků pomáhá pojišťovna, jsme mluvili s Ivou Gažovou, senior manažerkou likvidace pojistných událostí podnikatelského pojištění v Generali České pojišťovně.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Živelné události dramaticky postihují i podnikatele

Řešení škod z podnikatelského pojištění je oblastí, v níž se pohybujete řadu let. Můžete popsat, jak se z vašeho pohledu vyvíjí situace v souvislosti s bouřkami a jejich následky?

V důsledku měnících se klimatických podmínek naší planety i v pojišťovně jasně vidíme, že se Česká republika dostává do oblasti, kde se dají očekávat velmi výrazné výkyvy počasí. Pro letní období začíná být jakýmsi pravidlem, že se střídají suchá období s vysokými teplotami, po nichž zpravidla následují intenzivní bouřky doprovázené krupobitím s přívalovým deštěm, s obdobími běžného léta. To následně generuje také vznik pojistných událostí nejrůznějšího typu od lokálních – typicky kroupy, údery blesků, tornáda, lokální záplavy až po plošné, zasahující velká území – typicky vichřice. Je nasnadě, že podnikatelské subjekty bývají živelnými událostmi zasaženy obdobně jako občanský majetek.

 

Jaké živly tedy nejvíce aktuálně podnikatelům škodí?

Co do četnosti příčin jasně převažují vichřice včetně tornáda, záplava či povodeň, pronikání srážek nejrůznějším způsobem - hlavně pak střešní krytinou, nedostatečnou kapacitou dešťových svodů, vystoupáním z přehlcené kanalizace. Škody ale způsobují i zásahy bleskem či přepětí v souvislosti s úderem blesku a krupobití.

 

Škodám by se měli snažit podnikatelé předcházet. Je něco takového v případě bouřek vůbec reálné?

Opět se na to můžeme podívat optikou ročních období. Zatímco k vodovodní škodě, odcizení, úmyslnému poškození i vichřici může docházet během celého roku, typicky letní příčinou jsou krupobití a blesky, byť ty jsou proti krupobití méně časté. Rozsah škod spadem krup u podnikatelských subjektů typu autosalonů, autobazarů apod. - s někdy i desítkami až stovkami vozidel na volném prostranství - je pak v řádech statisíců či milionů. Ochrana třeba v tomto konkrétním případě v podstatě neexistuje. Rychlé zakrytí ploch není technicky možné.

Stejně tak páchá krupobití škody na dalším majetku ve velkém rozsahu, a to na střešních krytinách, sklenících, fóliovnících, ale i na odolnějších krytinách typu plech či pálených nebo i betonových. Nemalé škody jsou také na fasádách a výplňových otvorových prvcích, zejména pak dřevěných oknech a dveřích.

 

Kvůli tornádu se trochu zapomnělo na vodní živel. Jak vypadá situace u něj?

Ano, stále platí, že dalším živlem v souvislosti se změnou klimatu jsou přívalové deště a s tím následně vzniklé povodně a záplavy. Zatímco povodně velkého rozsahu, zasahující velká území, se vyskytují méně často a  jsou spojeny zpravidla s oblastmi kolem vodních toků, k lokálním záplavám dochází každé léto kdekoliv. Ochrana před nimi je obtížná, i když se stát brání budováním přehrad, protipovodňových valů a hrází tam, kde dochází k zaplavení opakovaně. Lokální výskyt záplavy je těžko předvídatelný, vesměs jde o bleskové povodně a postižené subjekty jsou neočekávaně zasaženy proudící vodou z přívalového deště nebo stojící vodou v důsledku nedostatečného odtoku atmosférických srážek. Na plošné záplavy se jistými opatřeními včetně přemístění majetku připravit a snížit tak rozsah škody dá.

 

Zmínila jste také blesky. Co v praxi mohou způsobit?

Způsobit škodu firmě, zejména pak výrobní, může v létě také bouřková činnost, ať již jde o přímý zásah bleskem nebo jen přepětí v souvislosti s úderem blesku. Často nepomůže ani instalovaná ochrana v podobě hromosvodů, neboť objekty jsou spojeny různými sítěmi technického vybavení, vesměs vodivými – kabelová přípojka elektřiny, internetu, telefonu,… následné přerušení provozu firmy z důvody poškození elektronických prvků je rovněž nákladnou záležitostí.

 


Řešíte i škody zemědělců? Škody v jejich případě musí být enormní…
V zemědělském pojištění je tradičně největší škodní průběh právě v období letních měsíců a zejména sklizně. Nejčastější příčinou poškození plodin je krupobití, které představuje průměrně 80% podíl na vyplaceném pojistném plnění v tomto pojistném odvětví. Druhým největším rizikem je vichřice s přibližně 4% podílem. Letošní rok je velice specifický, protože období sklizně je z důvodu vývoje počasí opožděné a současně jednotlivé poškození přicházelo v několika vlnách, kdy opakovaně zasáhlo všechny regiony republiky - nejvíce pak jižní Čechy a jižní Moravu.

Co mohou udělat podnikatelé proto, aby jejich škoda byla vyřízena co nejrychleji?
Pro hladký průběh řešení pojistné události je podstatné ji jednak bezodkladně nahlásit, dále také veškeré škody zdokumentovat – ať už fotograficky, tak také pomocí videozáznamu. Vhodné je zaznamenat nejen konkrétní poničený majetek, ale také širší souvislosti vzniku škody. Důkazním materiálem jsou samozřejmě i svědecké výpovědi.

 

Často se řeší, zda je možné poškozený majetek odklízet. Jaký je váš pohled a doporučení?

V případě, kdy jsou záchranné či neodkladné odklízecí práce započaty ještě před dokumentací pojišťovnou, je třeba provádět průběžnou fotodokumentaci těchto prací, kterou pak klienti předloží pojišťovně.  Předejde se tak případným komplikacím při dokladování již provedených nákladů opravy.

Vždy je vhodné se se zástupcem pojišťovny co nejdříve domluvit na dalším postupu – právě v souvislosti s odklízením, úklidem, shromážděním poničených věcí atd. Tyto situace se řeší s ohledem na místní poměry vzniku škody, protože každá pojistná událost je z podstaty věci unikátní. Po celé republice ale máme skupiny profesionálních mobilních techniků a likvidátorů, kteří dokáží v takto náročných situacích velmi dobře poradit a na místě pak během šetření vše podstatné s klientem probrat. Dokážeme také využívat nejmodernějších technologií, kdy za pomocí zaslaného linku může mobilní technik provést prohlídku tzv. na dálku pomocí chytrého mobilního telefonu našeho klienta bez nutnosti fyzické přítomnosti na místě škody.

 

A další postup? Co se děje po nahlášení škody?

Dále je postup s ohledem na charakter škody velmi podobný.  Pojistné plnění lze stanovit rozpočtem pojistitele na základě zjištěného rozsahu škody – velmi často tento přístup volíme u poškození staveb či vozidel. Případně se s klienty dohodneme na předložení cenové kalkulace opravy či rovnou faktury za opravu.

Pro zemědělskou likvidaci je klíčová rychlá komunikace s klientem v průběhu sklizně, kdy je nutné zajistit ve velmi krátkém čase, často v hodinách, prohlídku poškozeného porostu. Likvidátor tak na nově hlášenou škodu reaguje řádově v minutách od jejího nahlášení. Doporučený postup ze strany pojištěného, je tedy bezprostředně po vzniku škody tuto událost specifikovat, zjistit rozsah poškození na jednotlivých plodinách a škodu bezodkladně nahlásit pojistiteli.

Odhalily letošní bouřky něco překvapivého, co čeští podnikatelé u pojištění podceňují?

Následky, které zůstaly na majetku podnikatelů ale stejně tak i municipalit, odhalily skutečnost, se kterou málokdo počítal – a sice že škody způsobené silným větrem dokáží zničit budovy až do základů.

Setkali jsme se tak s tím, že podnikatelé riziko vichřice - a tím pádem i tornáda - sice pojištěné měli, ale na nižší pojistnou částku než je hodnota majetku. V některých případech pak podnikatelé toto riziko neměli ošetřené ve svých smlouvách vůbec. 

Může tedy dojít k podcenění stanovení pojistné částky pro určitou konkrétní stavbu nebo soubor staveb v domnění, že škoda vichřicí může způsobit maximálně tzv. parciální škody na střešní krytině. V mnoha případech pak byly pojistné částky nejenže nedostatečné, ale mnohdy došlo i na uplatnění  podpojištění a pojišťovna ani pojistnou částku nemohla vyplatit.
V tomto ohledu tornádo tento fenomén odhalilo zcela nemilosrdně.

 

S jakými problémy se dále setkáváte u pojištění podnikatelů?

Obecným problémem, který takto ničivé živelné události vždy odhalí, jsou nevhodně nastavené pojistné částky u pojistných smluv. Problém lze pojmenovat dvěma výrazy: aktualizace smluv, respektive podpojištění. Je proto zásadně důležité, aby jak lidé, tak podnikatelé s pojistnými smlouvami průběžně pracovali.

Podpojištění nemovitosti vzniká ve chvíli, kdy několik let svoji smlouvu neaktualizujete. Pojistná částka (tedy to, na kolik máte domov pojištěný) tak zůstává stejná, zatímco v reálném světě se ceny mění. Dojde-li pak ke škodě, pojistná částka je výrazně nižší než skutečná hodnota zničeného majetku.

Zjednodušeně řečeno: Podpojištění odpovídá situaci, kdy je předmět pojištění (např. nemovitost, její vybavení) pojištěný na nižší částku, než je jeho vlastní hodnota.

 

Jakou radu či doporučení byste tedy podnikatelům v souvislosti s pojištěním nejen jejich majetku poskytla?
Sjednání pojištění je prvním krokem, péče o smlouvu tím dalším a skutečně důležitým. Je tak vhodné alespoň každé dva roky provést sám nebo za asistence pojišťovacího poradce revizi smlouvy a zhodnotit, zda jsou na ní všechna rizika, která mohou aktuálně hrozit a zda pojistné částky odpovídají reálnému stavu věcí. Zvlášť důležité je to za současných okolností, kdy na trhu prudce roste cena stavebních prací i materiálů. Volba výše pojistné částky je vždy ve finále na rozhodnutí klienta. Od pojišťovny k takovému rozhodnutí dostane všechny relevantní podklady.


Jak založit startup v šesti krocích

Máte skvělý nápad a chcete se s ním pustit do podnikání? Poradíme vám, jak v pouhých šesti přehledných krocích rozjet vlastní startup a začít dobývat trh.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Jak založit startup v šesti krocích

Slůvko startup se v poslední době těší mimořádně popularitě. S trochou nadsázky by se dalo říct, že se v podstatě přestaly zakládat „firmy“ a vznikají už pouze „startupy“. Nicméně startup samozřejmě není nic jiného než nově založená firma, a termínem startup se označují firmy do tří let od svého založení. Na současném trhu působí velká spousta mladých, ambiciózních firem, které se snaží uspět ve všech možných oborech. Jak tyto firmy zahájily svou činnost?

Na úplném počátku každé firmy – nebo chcete-li startupu – vždy musí stát dobrý nápad na nový produkt nebo službu. Na daném nápadu pak jeho autor intenzivně pracuje, rozvíjí ho a novou firmu obvykle zakládá až po určité době, kdy dokáže zaujmout nebo získat první zákazníky. Poradíme vám, jak byste měli při zakládání startupu postupovat, aby proběhlo co nejefektivněji.

Co je to startup?

Startup je sice velmi oblíbené a často používané označení, ale jeho přesná definice neexistuje. Jak jsme už zmínili, obecně se dá za startup považovat každá začínající společnost nebo rozvíjející se podnikatelský nápad, který přináší nějakou inovativní myšlenku a má potenciál rychlého růstu.

Typické pro startupy je, že začínají v malém týmu lidí, s relativně malými náklady, ale mají velkou ambici růstu a dají se později snadno rozšiřovat. Obvykle se jejich zaměření váže k moderním technologiím, ale není to pravidlem.

Při rozjíždění firmy nezapomeňte na kvalitní podnikatelské pojištění, které vás podrží v mnoha situacích a pomůže vám lépe se vyrovnat s finančními riziky, která k podnikání nedílně patří.

Postup při zakládání startupu

Počítejte s tím, že rozjíždění startupu není práce na jeden den. Vyžaduje čas, peníze i úsilí všech členů týmu. Může vás potkat řada komplikací, ty se nevyhýbají žádnému typu podnikání. Vybudovat úspěšnou firmu takzvaně z ničeho, na zelené louce, je ale velkým lákadlem a motivací pro každého podnikavého člověka, který má soutěživou povahu a dostatek píle. Samotný postup založení startupu ale naštěstí není příliš složitý a může k němu vést pouhých šest základních kroků.

 1. Přijďte s novým nápadem.

Živou vodou všech úspěšných startupů je skvělý nápad. Pokud ještě nemáte žádnou revoluční myšlenku v rukávu, rozhlížejte se kolem sebe a hledejte díru na trhu. Pokuste se přijít s inovativním nápadem, na kterém by se dal postavit nový byznys. Pokud si vyberete oblast, ve které už máte nějaké zkušenosti a rozumíte jí, budete mít výhodu.

 1. Prozkoumejte trh.

Získali jste pocit, že máte nápad, který by měl na trhu vyvolat poptávku zákazníků? Přesvědčte se, že váš pocit vychází z reálných dat. Měli byste si být jistí, že o váš nápad bude zájem. Ověřte si také, jestli s podobnou myšlenkou nestihl přijít už někdo jiný, a u případné existující konkurence zvažte, jestli na úkor ní máte šanci uspět.

 1. Sestavte dobrý tým.

Pokud chcete vybudovat úspěšnou firmu, musíte počítat s tím, že to nezvládnete sami. Hned na začátku proto oslovte někoho, kdo se k vám ochotně přidá a pomůže vám podnikání rozjet.

Kromě samotných zakladatelů a lídrů budete potřebovat alespoň malý tým dalších lidí, kteří se ztotožní s vaší myšlenkou a budou ji aktivně následovat. Hledejte do svého startupu kolegy, kteří přispějí unikátními znalostmi nebo dovednostmi. Vyplatí se vám stavět tým pouze na aktivních lidech, kteří jsou ochotní se učit, zkoušet nové věci a mají týmového ducha.

 1. Vytvořte podnikatelský plán.

Jestliže máte originální nápad, průzkum trhu a dobrý tým, přichází na řadu vypracování kvalitního byznysového plánu. Ten musí obsahovat základní informace o vašem projektu, doplněné o finanční, organizační a marketingový plán. Bez těchto klíčových dokumentů podnikání nerozjedete. Váš podnikatelský plán vám zároveň bude sloužit jako opora při následujícím bodu postupu.

 1. Sežeňte finanční prostředky.

Většina startupistů do svého projektu ze začátku investuje peníze z vlastní kapsy. Ty ale obvykle rychle dochází. Musíte proto pracovat na tom, abyste co nejrychleji sehnali investory. O tom, jak je zaujmout, jste si mohli přečíst v samostatném článku.

Investoři očekávají, že jim startupisté kvalitně odprezentují svůj byznysový plán s detaily o projektu a průzkumu trhu. Musíte je tedy všemi dostupnými prostředky přesvědčit, že právě váš startup si zaslouží jejich finance. Díky finanční svobodě se pak startup buduje mnohem lépe – a investor vám současně pomůže udržet potřebnou podnikatelskou morálku.

 1. Vyberte si vhodný typ podnikání.

Hned od začátku byste měli mít jasno, jakou zvolíte právní formu svého startupu. Můžete začít podnikat jako OSVČ, nebo si založit firmu. Nejčastější volbou startupů bývá společnost s ručením omezeným (s.r.o.). Je mimo jiné výhodná pro získávání investic, protože investování do ní je transparentní, investice se získávají přímo (ne přes jednotlivé fyzické osoby), a investor má možnost získat majetkový podíl, který některé typy investorů považují za nezbytný.

Hlavní zásada, která platí při zakládání startupů, je se nebát a na nic zbytečně dlouho nečekat. Pokud se vám podařilo objevit dobrou podnikatelskou příležitost a chtěli byste svůj nápad zkusit zrealizovat, vrhněte se do toho. I když na začátku uděláte nějaké chyby, každá z nich vás posune zase o kus dál.

 

Mohlo by vás zajímat:


Jak zaujmout investora

Chcete přesvědčit investora, aby vložil své finanční prostředky do rozvoje vaší firmy, ale nejste si jistí, jak na to? Přečtěte si několik rad, které vám pomůžou investora zaujmout.

7 minut čtení
Obrázek ke článku Jak zaujmout investora

Hledání investorů je pro firmy vždy obrovskou výzvou. Ve výjimečných případech sice investoři mohou přijít za firmami sami, ale většinou je o ně nutné bojovat. Přehled jejich základních typů a co od nich očekávat, jsme vám nabídli v našem předchozím článku.

Všechny typy investorů spojuje jeden základní fakt: jsou to úspěšní lidé, kteří nemají času nazbyt. Musíte je proto zvládnout zaujmout „na první dobrou“, jinak vám nedají šanci.

Pokud potřebujete nastartovat nebo rozšířit svůj byznys, určitě si kladete otázku, jak správně postupovat, abyste investora dokázali dostat na svou stranu. Není to sice rozhodně jednoduchý úkol, ale pokud vaše firma má trhu co nabídnout a zároveň nepodceníte důkladnou přípravu, vaše šance by měly být poměrně vysoké. Pojďme se tedy podívat na několik tipů, jak investory oslovit a zaujmout.

Rozjet vlastní firmu není jednoduchý úkol. Čeká na vás řada nástrah, kterým vždy nemůžete zabránit. Nezapomeňte si tedy pořídit kvalitní pojištění, které vám pomůže tato rizika účinně snížit.

Příprava na oslovení investora

Samotný dobrý nápad na dobytí trhu investorovi rozhodně stačit nebude. Před tím, než ho budete moct oslovit, vás čeká ještě pořádný kus práce.

Prvním krokem je důkladná analýza trhu, která ukáže, jestli váš produkt nebo služba má skutečně šanci obstát. Zjistíte, jestli o váš nápad vůbec může být zájem a uděláte si detailní přehled o konkurenci. Na základě informací, které získáte, pak musíte být schopní popsat konkrétní segment trhu, který chcete se svým jedinečným nápadem obsadit.

Poté přichází na řadu vypracování kvalitního byznysového plánu. Ten musí obsahovat popis základních informací o vašem projektu a také finanční, organizační a marketingový plán. Může se jednat o poměrně dlouhý dokument, jehož příprava zabere hodně času – minimálně v řádu týdnů. Návody, jak má přesně vypadat, jsou dostupné na internetu a rádi o nich hovoří samotní investoři. Důležité je především to, abyste v plánu používali realistická data, která dokážete obhájit. Investoři nechtějí poslouchat žádné smyšlené pohádky a jakmile objeví zásadní nesrovnalosti, jejich důvěru ztratíte a už pravděpodobně nikdy nezískáte zpět.

Důkladně si také předem rozmyslete, jaké investory oslovíte. Musíte cílit pouze na ty, kteří se zajímají o trh, na kterém chcete působit a kteří investují do firem ve vaší fázi vývoje. Někteří investoři se totiž specializují na začínající podniky a jiní jsou zase ochotní zafinancovat jen zavedenější firmy, které už mají své platící zákazníky.

Než potenciální investory kontaktujete s oficiální nabídkou, která bude sice splňovat všechny náležitosti, ale půjdete do úplně neznámých vod, můžete štěstí vyjít naproti a zkusit se s investory osobně seznámit. Účastněte se proto veletrhů, konferencí a networkingových akcí. Mnohem lépe se tak zorientujete v tom, co investory zajímá a můžete pro ně později upravit svou nabídku zcela na míru.

Prezentace nabídky

Jakmile investora oslovíte, přijde to pravděpodobně nejtěžší. Svůj produkt nebo službu mu musíte umět dobře osobně prodat.  Nejlepší způsob, jak to udělat, je připravit si vyladěnou prezentaci, které se říká sales pitch nebo pitch deck.

Pitch deck má nabídnout stručnou ochutnávku vašeho byznys plánu, ze které investor ihned pochopí, co děláte a jaké máte plány. V podstatě musíte svůj detailně vypracovaný podnikatelský plán sesumírovat do velmi jednoduché, a přitom atraktivní formy.

Tato vaše prezentace musí odvyprávět vše podstatné prostřednictvím co nejmenšího množství textu. Zkrátka zmínit hlavní fakta a obchodní data. Měla by také obsahovat bohaté vizuální prvky, včetně podstatných grafů, čísel a obrázků – pro účinnější pochopení vašich argumentů.

V prezentaci popište, co přesně chce vaše firma dělat a v čem je její produkt jedinečný a přínosný pro zákazníka. Využijte znalosti načerpané z analýzy trhu a použijte všechny aktuální a důležité poznatky. Investora bude také samozřejmě zajímat, kolik firma potřebuje peněz, za co přesně je plánuje utratit a jaký to bude mít pro firmu přínos.

V oblasti startupů je známý takzvaný elevator pitch, tedy „výtahová prezentace“. Jedná se o minutu dlouhou prezentaci, během které podnikatel musí zvládnout odříkat vše podstatné a investora zaujmout. Název údajně pochází z dob, kdy lidé „lovili“ investory ve výtazích a měli tak jen krátký okamžik na to, aby je přesvědčili k obchodní schůzce.

Pokud váš návrh investora zaujme, určitě vám to dá hned najevo. Pak můžete pokračovat ve vyjednávání a v detailnějším představení vašeho podnikatelského plánu, který jste si předem důkladně připravili.

Nezapomeňte, že investoři jsou také jenom lidé, stejně jako vy. Proto se i k záležitostem souvisejícím s oslovením investora snažte přistupovat lidsky a maximálně otevřeně. Pokud máte zákazníkům co nabídnout, zkušený investor váš potenciál rychle pozná a nechá se přesvědčit o tom, že váš podnik pro něj představuje skvělou příležitost pro zúročení svých investic.

 

Mohlo by vás zajímat:


10 důvodů, proč začít podnikat

Nejste si jistí, jestli se pustit do podnikání? Dobrých důvodů, proč založit vlastní firmu, je mnoho. Vybrali jsme deset hlavních argumentů, které vám zásadně usnadní rozhodování.

6 minut čtení
Obrázek ke článku 10 důvodů, proč začít podnikat

Spoustě lidí v rozjezdu vlastní firmy brání jen vlastní nerozhodnost. Uvažují o tom, co by se mohlo stát, kdyby se odvážili vstoupit mezi podnikatele, ale rozhoupat se prostě nedokážou. Když ale máte dobrý a originální nápad, vyplatí se jej začít okamžitě rozvíjet, než to udělá někdo jiný. Proto vám přinášíme deset důvodů, proč začít podnikat.

Ovšem ještě před tím, než se rozhodnete začít podnikat, byste si svou motivaci měli důkladně ujasnit. Právě konkrétní důvody, pro které svůj byznys založíte, můžou hrát velkou roli v míře vašeho úspěchu. Začínající podnikatelé často chybují v tom, že se nechají zlákat pouze možností vyššího výdělku. To pak obvykle naprosto zkreslí celý podnikatelský plán a rozhodně to nestačí k úspěchu na trhu. Čím rozumnější a dlouhodobější důvody máte, tím lepší výsledky vás mohou čekat.

Proč založit vlastní firmu?

Vlastní firmu byste se rozhodně neměli bát založit, pokud pro vás platí alespoň polovina z následujících bodů:

 1. Máte originální nápad.

Byznys se nejlépe startuje s nápadem na nový výrobek nebo službu, které nikdo jiný dosud nenabízí, ale zároveň by o ně mohl být zájem mezi zákazníky. Pokud máte konkrétní představu o tom, jakou mezeru na trhu můžete zaplnit, měli byste to zkusit. To platí také např. pro kombinace již zavedených služeb, které zatím nikdo efektivně nespojil.

 1. Naskytla se vám jedinečná příležitost.

Občas se okolnosti skvěle sejdou a naskytne se vám ojedinělá příležitost obsadit díru na trhu, kterou ostatní zatím přehlíželi. Pokud získáte náskok před konkurencí, máte možnost získat investici nebo vám někdo poskytne lákavou nabídku ke spolupráci. Takových příležitostí se v životě vyskytne jen pár, a proto byste se neměli bát je využít.

 1. Máte zkušenosti, výbornou znalost oboru nebo dovednost, ve které vynikáte.

Pokud se u vás hromadí výjimečný potenciál, který můžete dál vytěžit, byla by škoda, abyste jej nezkusili využít pro vlastní firmu. Možnost realizovat se v tom, co vás baví a v čem jste dobří, je jednou z velkých předností podnikání. Ale zároveň i podmínkou.

 1. Chcete se rozvíjet.

Přesto, že jste v určitém okamžiku schopní a nabití znalostmi, při podnikání se toho naučíte ještě mnohem víc. Budete mít možnost vyzkoušet si různé pracovní role, od obchodníka, až po účetního. Podnikání je zkrátka zaručená cesta k neustálému osobnímu rozvoji.

 1. Chcete mít víc možností, jak ovlivňovat svět kolem sebe.

Podnikání vám otevře další možnosti, jak po sobě „zanechat stopu“ a ovlivnit své okolí. Nemusíte dělat zázraky, ale už jenom tím, že někoho zaměstnáte a nabídnete mu férové podmínky, mu pomůžete k lepšímu životu.

Vykročte při startu podnikání správnou nohou. Základem každého podnikání je pojištění, které firmy všech velikostí ochrání před finančními i provozními dopady mnoha rizik.

 1. Chcete být nezávislí.

Ve vaší firmě bude rozhodnutí, čemu se budete věnovat, pouze na vás. Nikdo vás nebude nutit k tomu, abyste spolupracovali s nepříjemnými lidmi nebo ztráceli čas projektem, který vás nezajímá. Výměnou za převzetí odpovědnosti na svá bedra získáte naprostou svobodu v rozhodování.

 1. Chcete větší flexibilitu.

Pokud je pro vás rutina pevného pracovního rozvrhu příliš svazující, podnikání pro vás bude mnohem vhodnější. Plnění vašeho kalendáře bude jen na vás. Nebudete muset nikoho žádat o schválení dovolené a pokud to váš obor umožní, klidně můžete pracovat jen z domova.

 1. Chcete si rozšířit síť kontaktů.

Jako řadový zaměstnanec příliš mnoho nových lidí v pracovní době nepotkáte a pánem vašeho času bude váš zaměstnavatel. Jako podnikatel ale máte příležitost věnovat se každý den tzv. networkingu. Abyste posunuli svou firmu kupředu, budete se totiž muset neustále s někým setkávat a využívat zkušeností jiných úspěšných podnikatelů.

 1. Chcete budovat vlastní značku.

Pokud budete veřejně vystupovat za svou firmu, například v médiích, na sociálníh sítích nebo na konferencích, veřejnost si vás začne brzy všímat mnohem víc. To vám pomůže zvýšit hodnotu vaší osobní značky. Z budování značky můžete hodně vytěžit, například přilákat nové spolupracovníky nebo získat větší množství zakázek.

 1. Chcete získat možnost většího výdělku.

Finanční faktor je často největší motivací k podnikání. Pokud máte originální nápad, se kterým uvidíte možnost uspět na trhu, můžete si přijít na atraktivní peníze. Mějte ale vždy na paměti, že vidina zisku by neměla být vaší jedinou motivací k podnikání.

 

Jestliže už delší dobu přemýšlíte o spuštění vlastního podnikání, ale v cestě vám stojí jen vlastní nerozhodnost, zamyslete se nad důvody, které jsme vyjmenovali výše. Pokud pro vás platí jen jeden z nich, je to pro úspěšné podnikání trochu málo, ale když se ztotožníte nejméně s pěti, pak už vám v založení firmy prakticky nic nebrání.

 

Mohlo by vás zajímat:


Jak na uzavírání smluv a podepisování dokumentů online

Pro podnikatele je uzavírání smluv nezbytnou činností a také často indikátorem úspěchu firmy. Přečtěte si, jak si můžete usnadnit administrativu prostřednictvím uzavírání smluv online a elektronických podpisů.

7 minut čtení
Obrázek ke článku Jak na uzavírání smluv a podepisování dokumentů online

Ještě donedávna představovalo uzavření smlouvy pro každého podnikatele složité papírování. Kvůli běžnému podpisu smlouvy s obchodním partnerem nebo klientem museli složitě hledat společný volný termín, často navíc i s notářem nebo právníkem, nebo se spoléhat na nevyzpytatelné poštovní služby. Díky digitalizaci se ovšem podepisování smluv značně zjednodušilo a posunulo vpřed. Poradíme vám, jaké máte možnosti pro uzavírání smluv online.

Podpisy smluv patří mezi choulostivé záležitosti a při jednání se zcela novými partnery mohou skrývat řadu rizik. Bez podnikatelského pojištění by se proto neměla obejít žádná úspěšná firma.

Varianty smluv

V českém právním systému je možné uzavřít platnou smlouvu ústně i písemně. Pro uzavření ústní smlouvy není potřeba žádné další písemné potvrzení. Pokud se však v průběhu trvání ústní smlouvy vyskytnou problémy (například nejsou dodrženy termíny nebo platby), je užitečné mít uzavřenu smlouvu v písemné podobě. Každý, kdo odkazuje na smluvní závazek druhé strany, musí být schopný takový závazek prokazatelně doložit.

Písemná podoba vždy obsahuje text, který musí být podepsaný oběma smluvními stranami. Nezáleží přitom ale na tom, jestli se podepíšete rukou na papír, nebo kliknutím na počítači. V dnešní době už jsou digitálně uzavřené smlouvy naprosto běžné a právně uznatelné.

Jak uzavřít smlouvu online

Způsobů, jak podepsat smlouvu online, je hned několik. A to buď s certifikovaným elektronickým podpisem, nebo bez něj.

Základní možností, jak jednat bez nutnosti elektronického certifikátu, je zaslání prostého e-mailu. Tento způsob je vhodný pro nepříliš důležité smlouvy, například pro běžné nákupy zboží přes e-shop.

Dalším jednoduchým způsobem je naskenování vytisknuté a ručně podepsané smlouvy. Tato možnost ale neušetří váš čas ani papír a navíc riskujete, že někdo vaše osobní údaje a podpis zneužije pro jiné účely.

Třetí cestou je datová schránka. Prostřednictvím tohoto elektronického datového úložiště nemusíte jen dostávat obsílky od úřadů, ale můžete si takto vyměňovat smlouvy s jinými osobami nebo firmami velmi bezpečnou cestou.

Čtvrtým a nejmodernějším způsobem je využití aplikací na mobilu nebo počítači určených k uzavírání smluv. Těch už existuje několik, každá se trochu liší provedením, ale základní funkce mají velmi podobné. Můžete přes ně odesílat, podepisovat a sledovat smlouvy odkudkoli a z libovolného zařízení. Smlouvy je také možné sdílet s protistranou a na dálku je společně v reálném čase upravovat.

Příkladem může být třeba Signi. Jedná se o službu, která je kromě první tří dokumentů placená, ale nabízí všechny uvedené potřebné funkce. Kromě toho obstará i snadné zavedení do stávajících firemních systémů.

Elektronické identity a podpisy ve státech Evropské unie podléhají směrnici 910/2014/EC neboli eIDAS. Ta jasně definuje rovnost mezi papírovou a elektronickou podobou dokumentu. To znamená, že kdo chce, může komunikovat elektronicky a nesmí být odmítnut. Nařízení eIDAS přináší jasná pravidla pro práci s elektronickými podpisy a souvisejícími službami a zvyšuje zodpovědnost poskytovatelů těchto služeb za jejich bezpečnost.

Elektronický podpis

Velmi běžné je dnes podepisování smluv prostřednictvím elektronického podpisu. Z pohledu administrativy ale může být náročnější, proto se mu řada podnikatelů vyhýbá. Typů elektronických podpisů je několik, každý se hodí pro jiné typy smluv a liší se od sebe především náročností zřízení a úrovní zabezpečení:

 • Prostý elektronický podpis – Jedná se o jednoduché uvedení jména a příjmení v elektronické zprávě. Používá se například v e-mailech nebo vložením naskenovaného podpisu do typicky PDF dokumentu. Je rychlý, ale není příliš bezpečný ani důvěryhodný.

 • Zaručený elektronický podpis – Je bezpečnější než prostý elektronický podpis a splňuje technická kritéria podle nařízení eIDAS. Je spojený s konkrétní osobou a umožňuje její jednoznačnou identifikaci. Je přitom současně velmi dostupný a nevyžaduje certifikát. K jeho ověření stačí pouze heslo nebo například SMS zpráva. Často se používá v aplikacích na uzavírání smluv. Není ale vhodný pro komunikaci s úřady, které vyžadují ještě vyšší stupeň ověřování.

 • Uznávané elektronické podpisy – Poskytují nejvyšší úroveň zabezpečení, ale pracuje se s nimi podstatně složitěji. Uznávaný elektronický podpis vytvoříte jen prostřednictvím některé z certifikačních autorit, jako je například Česká pošta. K podepsání smlouvy musí mít navíc stejný certifikát i vaše protistrana. Mezi uznávané elektronické podpisy patří:

  • Zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu.

  • Kvalifikovaný elektronický podpis – Představuje nejvyšší stupeň zabezpečení a jako jediný má zcela rovnocennou právní hodnotu jako fyzický ruční podpis. Uznávají ho orgány moci v rámci celé EU. Certifikát se ukládá na čipovou kartu, USB token nebo jiná speciální zařízení.

Výhody podepisování smluv online

Největší výhodou elektronických smluv je jednoznačně úspora. A to nejen papíru, ale především času, který byste strávili schůzkami nebo zbytečnou administrativou. Elektronicky můžete podepsat smlouvu odkudkoli, a navíc máte záruku, že ji uzavíráte bezpečně a nemůžete ji ztratit nebo někam založit.

Uzavírání smluv online je navíc dnes pro firmy prakticky nepostradatelné. Během pandemie koronaviru, kdy se téměř všechny běžné podnikatelské aktivity přesunuly do online prostředí, si na toto zjednodušení většina lidí zvykla a počítá s tím, že i vy budete držet krok.

Mohlo by vás zajímat:


Od kávy k oříškům. Jak Jana Kremlová vybudovala úspěšnou firmu Alika

S generální ředitelkou firmy Alika Jana Kremlovou jsme si popovídali o tom, jak se jí povedlo vybudovat největší pražírnu oříšků ve střední Evropě.

10 minut čtení
Obrázek ke článku Od kávy k oříškům. Jak Jana Kremlová vybudovala úspěšnou firmu Alika

Česká firma Alika se za téměř třicet let vypracovala od malé pražírny kávy až ke společnosti se stovkou zaměstnanců a obratem přes půl miliardy korun. Vděčí za to především své zakladatelce Janě Kremlové, která společně se svou rodinou táhne firmu kupředu. V našem rozhovoru se dočtete, jaké úspěchy a úskalí firmu na její cestě potkaly.

Alika funguje už 29 let. Můžete popsat vaše úplné začátky v podnikání?

Firma vznikla v březnu roku 1992, nejdříve jenom na živnostenský list. V té době jsem pracovala jako státní úřednice a nebyla jsem v té funkci příliš šťastná. Můj manžel podnikal už od roku 1988 a mně se líbilo, že jeho povolání je svobodnější, může si ho vykonávat, jak chce a je zodpovědný sám za sebe. Proto mě lákalo si založit vlastní firmu.

Můj původní plán byl otevřít si podnik, který by se týkal léčivých bylinek nebo bylinné kosmetiky. Rodina mě sice podporovala v tom, abych začala podnikat, ale pro bylinky jsem doma nenašla pochopení. Chtěli, abych se spíš vydala cestou, ve které jsem víc kovaná – a to byla káva. Moje první podnikání tedy byla maličká pražírna kávy.

A jak jste se tedy dostala od kávy k oříškům?

Když pražírna začala fungovat, moc se mi, upřímně, nedařilo. Kam jsem šlápla, tam tráva nerostla. Bylo mi jasné, že firmu musím postavit na nohy jiným způsobem, protože samotná káva by ji neuživila. Přemýšlela jsem tedy, na co dalšího bych stroj na pražení mohla použít.

Šťastnou náhodou můj tatínek zrovna potkal bývalého kolegu, který hledal někoho, kdo by mu upražil arašídy na výrobu křupek. Tím jsem získala první zakázku na pražení podzemnice olejné. Na základě toho jsme si pak i vyprofilovali vlastní solené arašídy v sáčku. To bylo velmi šťastné rozhodnutí, protože v té době na trhu tento výrobek chyběl.

Kde jste si pražírnu otevřela?

Během mého studia jsme žili a pracovali v Krkonoších. V té době už jsem byla vdaná a měla jsem malou dceru. Poté jsme se přestěhovali do Prostějova, kde jsem si přímo v centru otevřela tu mou malou pražírničku. A v okolí Prostějova jsme zůstali dodnes. Z města jsme se přestěhovali do vesnice Čelechovice na Hané, kde jsme na hypotéku koupili starý mlýn a přestavěli ho. Tam jsme sídlili přibližně deset let, ale pak už nám to místo bylo malé. Následně jsme koupili další provoz, ale ani tam to nebylo ono, a nakonec jsme asi před patnácti lety koupili areál bývalého zemědělského družstva v Čelčicích, kde sídlíme nyní. Tady jsme velmi spokojení. Máme tu i dostatek prostoru na to, abychom se dál rozšiřovali, protože stojíme úplně mimo obec.

Z malé firmy jste vybudovala největší pražírnu ve střední Evropě. Jak byste vývoj popsala?

Obecně vzato, prvních patnáct let naše firma rostla přímo raketově. V těch dalších patnácti letech se snažíme spíš o stabilní, pozvolný růst, rozhodně nestojíme o růst za každou cenu. Chceme, aby firma pevně stála na vlastních nohách.

Co pro vás na této cestě bylo nejtěžší?

Na začátku bylo nejtěžší najít sortiment, který by se na trhu udržel. Přišli jsme také o nějaké peníze, z řady důvodů. V devadesátých letech totiž bylo běžné, že v pátek nějaká firma existovala a v pondělí už ne. Kromě toho se nám také stalo, že při převozu peněz do banky došlo k přepadení. Těch špatných událostí bylo dost, ale těch dobrých bylo určitě daleko víc.

A jaké byly vaše největší úspěchy?

Mezi naše nejlepší rozhodnutí jednoznačně patří začít prodávat do obchodních řetězců. Nebylo to vždy jednoduché, ale dnes směřuje čtvrtina naší produkce právě sem. Je to velmi jistý a předvídatelný obchod, který zaručuje trvalou práci pro naše zaměstnance.

Dceřin manžel u nás také velmi úspěšně rozjel divizi, která nám dnes přináší největší tržby, což je zásobování výrobních firem. V současnosti spolupracujeme s nejvýznamnějšími českými producenty zdravé stravy a jsme jejich výhradním dodavatelem na všechny možné ořechové polotovary.

Kde dále máte velký odbyt?

Další oblast je export, na který většinou upravujeme výrobky podle zadání od zákazníka. Poslední odnož, která se stále rozvíjí, je e-shop. Máme tedy celkem čtyři takové „nožičky“, na kterých firma stojí. Pokud jedna pokulhává, tři ostatní nohy ji podrží.

Jaký objem produkce obvykle míváte?

Nejjednodušeji si to můžete teoreticky představit jako dva plné kamiony, které od nás denně odjíždějí. Každý měsíc vyprodukujeme přes milion výrobků, s tím, že hlavní sezona je pro nás teď před Vánoci. V říjnu a listopadu prodej dosahuje až dvojnásobku obvyklého množství, takže si už od září musíme postupně vytvářet zásoby, abychom to s naším počtem zaměstnanců zvládli.

Máte v současné situaci dostatek pracovní síly?

Nemáme, tak jako ji v průmyslu nemá nikdo. Ale už před třemi lety jsme začali spolupracovat s hospodářskou komorou a přes program Ukrajina nabírat zaměstnance. V současnosti je asi jedna třetina zaměstnanců v naší výrobě z Ukrajiny nebo například z Moldávie.

Zaměstnanci se takto sehnat dají, ale je potom těžší jim sehnat bydlení. Proto jsme se i nedávno rozhodli v areálu otevřít vlastní ubytovnu, kterou budeme v blízké době kolaudovat. Tato budova původně sloužila jako firemní školka, ale děti už odrostly, tak jsme se rozhodli ji přestavět.

Jak vaši firmu ovlivnila pandemie? Nebyl problém například příjezd zaměstnanců ze zahraničí?

Nebyl, protože zaměstnanci ze zahraničí zůstávali většinou u nás. Co se týká covidového období, my jako potravináři jsme tak moc naříkat nemohli, protože nám provoz nikdo neomezil. Poklesly nám sice některé distribuční kanály, například odběratelé z gastra, ale na druhou stranu nám narostl e-shop. Jediný vážnější problém, který jsme měli, byl se zaměstnanci, kteří museli zůstat doma s dětmi, když se zavřely školy a školky. Nahradit pracovní sílu ve výrobě vyžadovalo úsilí ode všech zaměstnanců. Museli chodit pomáhat i kolegové z kanceláří.

Na jaké zahraniční trhy vyvážíte?

Našimi největšími obchodními partnery jsou firmy na Slovensku, v Holandsku, Dánsku, Švédsku, Rakousku a Německu.

Liší se podle vaší zkušenosti požadavky českých a zahraničních spotřebitelů?

Sortiment na vývoz je celkově trochu jiný než ten pro český trh. Co se týče Švédska, tam většinou vyvážíme výrobky určené pro zdravou stravu. Některé produkty, které si u nás objednávají, se na českém trhu ale objeví až s dvouletým zpožděním. Pro západní trhy také vyrábíme speciální balení, která jsou docela časově náročná na výrobu, například malá balení na palubu letadla.

Myslíte, že u nás zájem o zdravou stravu postupně roste?

Jednoznačně. Uvidíme to určitě i na e-shopu Zdravé ořechy, který jsme nedávno otevřeli. Máme tam nachystaný poměrně široký výběr výrobků a myslíme si, že o ně bude zájem. Chystáme se ho nyní pořádně podpořit marketingovými aktivitami.

Jaké marketingové kanály využíváte?

V současné době jsou to především veškeré sociální sítě a reklama přes internet. V našem oboru se vyplácí nejvíc, protože potraviny se nakupují impulzivně. Kromě toho využíváme i rozhlasové reklamy a uvažujeme i o televizní reklamě.

Alika je rodinná firma. Myslíte, že je to výhoda oproti jiným typům podniků? Jak se to promítá do vaší činnosti?

Mít rodinnou firmu je jednodušší v tom, že své rodinné příslušníky nemusíte tak přísně kontrolovat jako jiné zaměstnance. Další výhodou je, že pro rodinu zisk není vždy to nejdůležitější a dívá se na investice do firmy ze širší a dlouhodobější perspektivy.

Myslím, že i pro zaměstnance je příjemnější pracovat v rodinné firmě, protože ta atmosféra je přece jenom odlišná. Zaměstnanci, kteří u nás pracují dlouho, se postupně stali našimi blízkými přáteli a víme, že je na ně spolehnutí. Někteří z nich u nás pracují už pětadvacet let.

A jak u vás probíhá řešení konfliktů? To může být složitější než v jiných typech firem.

Při řešení sporů v rodinné firmě se musí držet vždy emoce pod kontrolou. V tomto ohledu je to skutečně trochu složitější. Pokud bych určité problémy řešila s jinými zaměstnanci než s rodinou, pravděpodobně bych je řešila daleko razantněji. Ideálně se také musíte naučit problémy řešit pouze v práci, rozhodně ne doma.

A jak se vám to daří?

Snažíme se, ale občas to k tomu sklouzne. Například ranní snídaně je kolikrát už součást pracovního dne. Večer se tomu ale snažím vyhýbat.

Zavádíte ve vaší pražírně řešení automatizace výroby?

Ano, bez toho by to ani nešlo, je to fyzicky náročná práce. Balicí linky, které jsme v minulosti nakoupili, jsou z velké části automatické, ale stále potřebujeme pracovníky, kteří stojí na konci linek a ukládají zboží do kartonů a ty pak skládají na palety.

Vždy, když jsme řešili téma automatizace, narazili jsme na problém s místem. Roboti totiž zabírají mnohem více místa než zaměstnanci. Udělali jsme proto strategické rozhodnutí a postavili jsme úplně nový prostor, kam balírnu přesuneme. Máme také objednanou první plně automatickou balicí linku s robotem na konci, kterou budeme montovat v prvním čtvrtletí příštího roku.

Doufám, že v cestě automatizace budeme pokračovat, alespoň v průběhu příštích tří let. Hlavně na místech, kde je výroba ve větších sériích a více fyzicky náročná.

Nová balírna byla asi poměrně velká investice.

Ano, to byla. Robotická linka stála zhruba deset milionů korun a hala vyšla na zhruba 40 milionů. U nových staveb se ale vždy snažíme ušetřit tím, že si některé věci obstaráváme sami a zapojujeme do jednoduchých stavebních prací naše zaměstnance.

Jak se díváte na principy udržitelnosti? Učinili jste v této oblasti nějaké kroky?

Princip udržitelnosti je pro nás samozřejmě velké téma. Chceme, aby naše výroba byla naprosto bezodpadová. Snažíme se tedy do posledního kousku zpracovat vše, co nakoupíme. Co se týče energií, máme rozpracovaný projekt na zavedení alternativního zdroje elektřiny, který plánujeme rozjet v blízké budoucnosti.

Využíváte nějaká pojištění?

Myslím, že z těch pojištění, která jsou na trhu, používáme asi všechna. Máme pojištění majetku, zásob, pohledávek nebo proti živelním pohromám. Našim zaměstnancům platíme i pojištění odpovědnosti.  Je lepší mít vše pojištěné a vědět, že vám někdo kryje záda, protože rizika jsou velká. V potravinářství například vždy hrozí, že výrobek někomu uškodí, zvlášť, když se jedná o alergen.

Řešili jste už nějakou větší pojistnou událost?

Ze začátku podnikání jsme vyhořeli. Ale to byla tehdy malá pražírna, takže škoda nebyla příliš vysoká. V současném areálu v Čelčicích často řešíme škody způsobené větrem.

Máte v plánu firmu dál rozšiřovat?

Co se týče ořechů, budeme nabídku rozšiřovat stoprocentně. Máme zakoupenou novou technologii na lisování olejů ze semen a z ořechů, což bude tvořit naši novou divizi, kterou spustíme příští rok. Občas pokukujeme i po jiných firmách, které bychom koupili. Tato rozhodnutí ale budou na nové generaci.

Nás nyní čeká předat firmu plně do rukou našich dcer. Co se týče operativy, firmu už nyní vedou samy, ale právně jsme většinovými majiteli stále my s manželem. Plánujeme tedy odstoupit z vedení a přejít do dozorčí rady. Další strategická rozhodnutí budou už na našich dcerách.

Máte nějaké osobní motto, podle kterého se ve se svém podnikání řídíte?

Většinou to bylo klasické: „Co tě nezabije, to tě posílí.“ A druhá má zásada je: „Ráno moudřejší večera.“ Mám totiž skvělou schopnost se ze všeho vyspat. Pokud mi večer připadá něco naprosto tragické, ráno se vzbudím a problém klesne na padesát procent, někdy i míň. To je vlastnost, která mi umožnila těch posledních třicet let podnikání přežít ve zdraví.


Jak se vyznat v typech investorů

Chystáte se oslovit investora, aby vaší firmě pomohl uvést na trh nový produkt, vylepšit vybavení firmy nebo třeba expandovat do zahraničí? Udělejte si přehled o typech investorů, se kterými se můžete nejčastěji setkat.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Jak se vyznat v typech investorů

Jen málokteré slůvko vyvolává u podnikatelů tolik emocí, jako „investor“. Snad každá – a nejvíce začínající – firma sní o tom, že právě její nápad změní svět a brzy se o ni začnou zajímat nebo dokonce přetahovat investoři. Když se ale firmě první investor opravdu ozve, obvykle na něj není vůbec připravena. Neví, co má od něj čekat, ani co od něj chtít.

Před jednáním s investorem musíte mít jasno především o hodnotě vaší firmy, strategii pro další rozvoj a výši potřebného kapitálu. Měli byste také co nejpřesněji odhadnout budoucí vývoj vaší firmy, protože ten přinese i nevyhnutelné změny vašich potřeb a investor vám s nimi může účinně pomoci, pokud s nimi bude počítat.

Abyste už od prvního kontaktu dokázali investora dobře zařadit a vybrat toho správného, představíme vám pět základních typů investorů. Každý z nich má jiné motivace, zdroje a schopnosti, a každý z nich vám dokáže pomoct v jiné fázi vašeho podnikání.

Pět typů investorů a co od nich můžete očekávat

 1. Osobní investoři

Osobní investoři jsou jednotlivci, kteří finančně pomáhají svým známým, přátelům a rodině nastartovat jejich firmy v raném stádiu vývoje. Blízkou rodinu a kamarády je totiž mnohem lehčí přesvědčit o výhodnosti jejich investice.

U osobních investorů se ale často stává, že jejich zdroje bývají limitované na reálně desítky nebo nižší stovky tisíc a taková finanční podpora nebývá dostatečná pro zajištění dalšího rozvoje. Musíte také vzít v úvahu dopad na osobní vztahy – budete mezi sebou muset uzavřít formální smlouvu a myslet i na daňové povinnosti, které investorovi můžou vzniknout.

 1. Andělští investoři (angel investors, business angels, seed investors nebo private investors)

Andělští investoři většinou podporují začínající nebo malé firmy. Obvykle nabízejí mnohem příznivější podmínky investic než větší investoři. Pro investice v typické výši stovek tisíc až jednotek milionů se často rozhodují víc srdcem a osobním přesvědčením než podle excelových tabulek. Bývají také rychlejší a flexibilnější v jednání. Jde totiž o jednotlivce, kteří se soustředí na to, aby pomohli firmám růst v těžkých začátcích, a nehledí pouze na dlouhodobý zisk. Kupují si spíše menší podíly ve firmách, ale samozřejmě očekávají propracovaný byznys plán a veškerou standardní dokumentaci.

Základem každého podnikání je pojištění, které firmy všech velikostí ochrání před finančními i provozními dopady mnoha rizik.

 1. Venture capital fond

Investiční skupiny označované jako Venture capital fondy mají své prostředky připraveny pro firmy, které už se na trhu dokázaly prosadit a je patrný dlouhodobý potenciál jejich růstu. Obvykle se jedná o finančně velmi dobře zaopatřené investory, investiční banky nebo jiné finanční instituce, které investují v desítkách až stovkách milionů korun. Kromě financí navíc nabízejí i další benefity, především vlastní know-how ze stejného nebo blízkého oboru a užitečné kontakty.

Za svou investici ale venture capital fondy vyžadují vyšší podíl ve společnosti (minimálně třetinový až nadpoloviční) a klíčové slovo v rozhodovacích procesech. Dohoda o investici s venture capital fondem zabere několik měsíců a může navíc podléhat regulačním požadavkům.

 1. Private equity fond

Investiční fondy z kategorie private equity fungují za podobných podmínek jako venture capital, ale jedná se o konzervativnější typ investorů. Zaměřují se na úspěšné firmy působící na trhu delší dobu (minimálně několik let) s jasnou historií i budoucností. Podporují především oborové lídry, kteří potřebují zafinancovat další rozvoj nebo chtějí expandovat na zahraniční trhy.

Tip: Víte, že si můžete pojistit i špatná manažerská rozhodnutí?

 

 1. Korporáty

Korporáty jsou velké mezinárodní společnosti, které mají speciálně vyhrazený rozpočet na inovace a podporu začínajících firem. Investují strategicky především do nadějných firem, se kterými mohou v budoucnu spolupracovat nebo je odkoupit. Investice se mohou pohybovat od jednotek po desítky milionů, v extrémních případech – typických především pro americký trh – i o řád výše. Obchodní svazek s korporátem bývá výhodný nejen díky získaným financím, ale také jedinečnému know-how, kterého mají korporáty na rozdávání. Vyjednávání takových investic ale není jednoduché, protože korporáty jsou pověstné delšími schvalovacími procesy a náročnou administrativou.

Ať už zvolíte jakýkoli typ investora, mějte na paměti, že nemusíte rychle přijmout hned první nabídku, kterou dostanete. Nechte si čas na rozmyšlenou a nedejte se při jednání s investorem „tlačit do kouta“. Dá se očekávat, že o firmu s dobrým potenciálem bude mít zájem více investorů a může díky tomu získat mnohem výhodnější nabídku. Jednejte ale vždy na rovinu, protože (nejen) obchodní vztah založený na lži a přetvářce nikdy nemůže dlouhodobě fungovat.

Mohlo by vás zajímat:


Osm tipů, jak se stát lepším leaderem

Hledáte způsob, jak vaši firmu posunout kupředu? Začněte u sebe a zapracujte na svých vůdcovských dovednostech. V tomto článku se dočtete, proč je pro firmy leader cennější než manažer, a osvojíte si osm tipů, díky kterým se stanete lepším vůdcem.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Osm tipů, jak se stát lepším leaderem

Leadership (česky vůdcovství) představuje nenásilný způsob vedení lidí. Leader udává svému kolektivu směr, předává mu své vize a lidé ho pak přirozeně následují. Dobrý leader tedy nemusí užívat žádné nátlakové techniky, aby dosáhl plánovaných cílů. Zaměstnanci ho totiž sami od sebe poslouchají, protože opravdu věří jeho přesvědčení. Jak tedy k leadershipu přistupovat, aby byl co nejúčinnější?

Jednou z předních úloh podnikatelů a vrcholových manažerů je zabezpečit svůj byznys. Firmu výrazně posune vpřed i jistota, kterou jí dává kvalitní a všestranné pojištění.

Manažer versus leader

Manažera najdete v každé firmě. Zjednodušeně řečeno je to vedoucí pracovník, který zodpovídá za bezproblémový chod podniku nebo týmu. Má na starost strategické plánování, rozdělování úkolů a dohlížení na jejich plnění.

Role leadera je o poznání náročnější. Jeho úkolem není pouze diktovat, co mají zaměstnanci dělat a pak je kontrolovat, ale také se o ně má starat a vnímat jejich potřeby. Leader svým zaměstnancům ukazuje ideální cestu, kterou se má firma vydat a motivuje je k tomu, aby na společných cílech dobrovolně a usilovně pracovali.

Dobrých leaderů je mnohem méně než manažerů. Někteří z nich mají to štěstí, že se s nutným souborem dovedností a talentu prostě narodí. Ostatní ale na sobě musí neustále pracovat, aby své vůdčí schopnosti postupně zdokonalili. Následující užitečné tipy vám pomohou k leadershipu správně přistupovat a efektivně se zlepšovat.

Lepším vůdcem v osmi krocích

 1. Myslete to vážně a jděte příkladem ostatním

Snažte se být sami sebou, působit opravdově a autenticky. Pokud se vám to podaří, kolektiv ve vás bude chovat důvěru a bude vás chtít následovat. Zároveň je velmi důležité, abyste sami šli příkladem. Nemůžete po zaměstnancích chtít, aby pro firmu tvrdě dřeli a sami naplno nepracovat.

 1. Sestavte správný tým

Leader může pro firmu vytěžit to nejlepší jen z opravdu kvalitních zaměstnanců. Musíte se proto obklopit schopnými lidmi, kteří spolehlivě dokážou odvést dobrou práci. Jak oslovit kvalitní uchazeče a správně si mezi nimi vybrat, jsme vám poradili v samostatném článku.

 1. Naslouchejte radám a nápadům týmu

Jakmile si budete jistí, že máte v týmu ty správné a schopné lidi, nic vám nebude bránit, abyste se s nimi radili o důležitých rozhodnutích. Musíte umět odsunout své ego a naslouchat ostatním. Díky dobré radě totiž můžete předejít špatným manažerským rozhodnutím.

TIP: Víte, že se můžete spolehlivě pojistit proti špatným manažerským rozhodnutím?

 1. Vyžadujte zpětnou vazbu na firemní procesy

Komunikace je základ každého úspěšného projektu. Je proto velmi užitečné vyslechnout si čas od času od zaměstnanců zpětnou vazbu na firemní a týmové procesy, a také na ni poté patřičně zareagovat. Lidé jsou rádi, když jim někdo naslouchá a váží si jejich názoru.

 1. Delegujte úkoly

Manažeři často chybují v tom, že si nakládají nepřiměřené množství práce a snaží se vše zvládnout sami. Mívají totiž pocit, že jsou nenahraditelní. To ale vede k jejich neúnosné přetíženosti a přepracovanosti. Dejte prostor šikovným lidem, kteří s provozem firmy dokážou výrazně pomoct.

 1. Motivujte zaměstnance

Za úspěšnou firmou vždy stojí správně motivovaní, a tedy vysoce loajální zaměstnanci. Nejsnazším způsobem, jak zaměstnance namotivovat, je nastavit jim jasné a přehledné pracovní podmínky, typicky férový plat a systém firemních benefitů. Motivaci můžete navýšit také nefinančním oceňováním úspěchů, zpříjemňováním pracovního prostředí nebo vstřícností k požadavkům zaměstnanců. Každý zaměstnanec ocení jinou formu motivace a na vás je rozpoznat, kterou ocení nejvíce.

 1. Udržujte dobré vztahy na pracovišti

Firmě jednoznačně prospívá budování přátelských mezilidských vztahů. Připravujte situace, v nichž dochází ke stmelení kolektivu, jako jsou nejrůznější teambuildingy a týmové spolupráce. Zároveň nepřipouštějte jakékoli otevřené náznaky nepřátelství nebo dokonce šikany v kolektivu. Tématu, jak rozvíjet lepší vztahy na pracovišti, se věnujeme v samostatném článku.

 1. Mějte porozumění

Zaměstnanci jsou také „jenom lidé“ a každý má své vlastní problémy. Velmi proto ocení, když jim občas vyjdete vstříc. Pokud je zaměstnanec pracovitý a odevzdává svou práci včas, firmě rozhodně neuškodí, když bude například moci čas od času odejít dřív a vyřídit si své soukromé nutné záležitosti.

Každá úspěšná firma má své leadery

Proces, kdy manažeři postupně rostou v leadery, na ně klade obrovské časové i osobnostní nároky. Dobrý leadership ale zaručuje dlouhodobou spokojenost zaměstnanců, a ta zase vede k jejich lepšímu výkonu a zvýšené oddanosti. Úsilí, které vložíte do rozvoje svých vůdcovských dovedností, se vám tedy mnohonásobně vrátí.


Deset tipů, jak můžete mít ve firmě lepší pracovní vztahy

Za každou úspěšnou firmou vždy stojí dobře fungující tým spokojených zaměstnanců. Jako manažer se tedy musíte snažit o udržování dobrých týmových vztahů. Přečtěte si, proč jsou vztahy na pracovišti tolik důležité a osvojte si deset tipů, jak je účinně vylepšovat.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Deset tipů, jak můžete mít ve firmě lepší pracovní vztahy

Dobré pracovní vztahy mezi zaměstnanci jsou pro každou firmu naprostou nezbytností. Přinášejí především hladkou komunikaci, díky které můžou firmy pružněji reagovat na podmínky trhu a vylepšovat svou pozici oproti konkurenci. A navíc, zaměstnanci stráví v zaměstnání přibližně třetinu svého života, takže co nejpříjemnější prostředí určitě zvýší jejich pracovní motivaci.

Co je dobrý pracovní vztah?

Dobrý pracovní vztah by měl vycházet z otevřené komunikace, respektu a důvěry. Na „ideálním“ pracovišti mohou členové týmu bez obav vyjádřit vlastní názor a navzájem se respektují. Díky tomu mohou spolu efektivně pracovat a přinášet firmě maximální užitek.

Budování dobrých vztahů ve firmě je dlouhodobý proces, který vyžaduje aktivní přístup zaměstnavatele i zaměstnanců. Vynaložené úsilí se ovšem jednoznačně vyplatí, protože dobrá týmová spolupráce přináší pozitivní morálku a vyšší produktivitu i loajalitu zaměstnanců.

Chcete, aby vaši zaměstnanci chodili rádi do práce?

Práci lidé obvykle berou jako povinnost, ale do příjemného pracovního kolektivu se každému chodí raději. Žádné rychlé a univerzální řešení pro budování dobrých vztahů mezi zaměstnanci bohužel neexistuje, pokud ale budete dodržovat deset následujících doporučení, cestu ke spokojeným zaměstnancům si maximálně usnadníte.

 1. Začněte u sestavení kvalitního týmu.

Je jasné, že v týmu zaměstnanců by své místo měli mít jen ti, od kterých můžete očekávat dobré pracovní výsledky. Jak takové pracovníky vybrat, jsme vám poradili .

Každý člověk má ale svou povahu a vlastní systém hodnot. Bylo by výhodné nabírat do firmy podobné osobnosti, které si snadněji „padnou do noty“. Pro firmu je ale lepší budovat různorodý tým, ve kterém se musí sladit odlišné názory a přístupy k práci. Firma díky tomu účinněji ladí svá provozní pravidla.

 1. Nastavte pravidla.

Jedním z úkolů dobrého manažera je stanovení jasných pravidel pro členy týmu. Každý zaměstnanec musí vědět, co si může na pracovišti dovolit a za co už sklidí negativní reakce od ostatních kolegů.

 1. Oddělujte pracovní vztahy od osobních.

Pracovní vztahy by měly být čistě profesionální. Pokud máte na pracovišti přátele, musíte se k nim chovat stejně jako k ostatním. Zároveň platí, že v soukromí byste s nimi neměli řešit pracovní záležitosti. Tyto dvě roviny vztahů se snažte maximálně oddělovat.

 1. Neúčastněte se konfliktů.

Pokud ve vaší firmě probíhají malicherné spory, neměli byste se jich účastnit. Nepřidávejte se na ničí stranu a dejte jasně najevo, že nesmyslné rozepře na vaše pracoviště nepatří.

 1. Vyhraďte si čas na budování vztahů.

Stejně jako každý vztah, i ten kolegiální vyžaduje nemalou časovou investici. S kolegy můžete zajít například na dobré jídlo nebo pití, případně uspořádat libovolnou firemní akci. Stmelování kolektivu prospívají především firemní večírky nebo pracovní výlety.

 1. Buďte důvěryhodní a budujte důvěru postupně.

Členové týmu si musí navzájem důvěřovat. Jděte proto příkladem a ukažte, že jste dostatečně důvěryhodní. Buďte upřímní, spolehliví a dodržujte stanovené sliby a závazky.

 1. Chvalte zásluhy.

Pokud máte za co, rozhodně své kolegy pochvalte. Takový pozitivní přístup výrazně přispívá k motivaci zaměstnanců, zvedá jejich morálku a produktivitu.

 1. Držte emoce na uzdě.

Na pracovišti má své místo jen profesionální jednání. Jakékoliv výbuchy emocí působí nepatřičně. Veškeré konflikty nebo obtížné situace musíte řešit s odstupem a s chladnou hlavou.

 1. Projevujte zájem o své kolegy a buďte empatičtí.

Vaši kolegové jsou „jenom lidé“. Každý prožívá své osobní radosti a strasti a zaslouží si vaše pochopení. Nemusíte mít přehled o každém detailu jejich osobního života, ale dejte jim čas od času najevo, že vám nejsou úplně lhostejní.

 1. Podporujte spolupráci s ostatními.

Každý dobrý pracovní tým by měl být otevřený spolupráci jak mezi sebou, tak i navenek. Snažte se, aby vaši zaměstnanci a kolegové byli schopní spolupracovat s dalšími lidmi. Tím jim rozšíříte hranice a dovolíte jim pochopit spolupráci na hlubší úrovni.

Vaší firmě se vyplatí nejen investice do budování dobrých vztahů na pracovišti, ale také vhodné pojištění vašeho podnikání. Nepodceňte proto uzavření všestranného pojištění majetku a pojištění odpovědnosti.

Mohlo by vás zajímat:


S dobrým pojištěním se chovatelé zvířat mohou zbavit mnoha rizik

Chovatele zvířat, stejně jako jiné podnikatele, může potkat spousta rizik. Proti jejich finančním následkům se ovšem můžou spolehlivě chránit kvalitním pojištěním. Díky tomuto článku získají chovatelé přehled o tom, proti jakým rizikům se mohou pojistit.

5 minut čtení
Obrázek ke článku S dobrým pojištěním se chovatelé zvířat mohou zbavit mnoha rizik

Podnikatelé všech odvětví zatím stále příliš často podceňují nastavení svého pojištění. A ani chovatelé hospodářských zvířat na tom nejsou jinak. Většinou si chtějí odbýt pojištění, a především související administrativu, co nejrychleji, a spokojí se jen se základním nastavením nebo cenovým porovnáním. To je samozřejmě velmi riskantní, pokud skutečně dojde k nějaké škodě. Tento článek nabízí přehled možností, které se jim v rámci pojištění nabízí.

Tip: Přečtěte si také o možnostech pojištění pěstitělů plodin.

Proti jakým rizikům se chovatelé zvířat mohou pojistit?

Základní balíček pojištění chrání podnikání chovatele v případech, kdy v chovu dojde k úhynu zvířat. Přestože jsou chovy obvykle různými prostředky dobře chráněné, onemocnění zvířat nakažlivými nemocemi (nákazami) pro chovatele stále představuje jedno z největších nebezpečí.

Základní stavební kámen pojištění chovatelů proto tvoří riziko velmi nebezpečné nákazy, jako je aktuálně africký mor prasat, ptačí chřipka, ale také BSE (nemoc šílených krav), slintavka nebo kulhavka. Kromě nákaz však chovatelé mohou zvolit pojištění proti dalším hromadným onemocněním způsobeným infekcí nebo parazity. Ty ohrožují zejména chovy prasat, drůbeže a mladá zvířata skotu.

Ohrožení chovu může způsobit také otrava jedovatými látkami nebo komplikace způsobené elektrickým proudem. Chovatelům se vyplatí pojistit se zejména proti neohlášenému přerušení dodávky proudu, které kvůli závislosti chovů na technologiích může způsobit úhyn zvířat. Velké riziko představují také živelní události, především požár, ale i povodeň nebo záplava. Závažné problémy způsobují každoročně i bouřky, které ohrožují zejména zvířata chovaná na pastvinách.

Speciálně chovatele drůbeže může také zajímat pojištění proti přehřátí organismu zvířat, které v letních měsících způsobuje časté úhyny kuřat. Pro kompletní ochranu se chovatelé mohou dále pojistit proti neinfekčním nemocem, úrazům a porodním škodám.

Doplňková připojištění chovu

Chovatelé mají na výběr také řadu dalších možností připojištění, kterými si mohou podle svých potřeb rozšířit základní nabídku pojištění. Každé připojištění cílí na konkrétní druhy a kategorie zvířat a přizpůsobuje se také rozdílným technologiím chovu.

Pro chovy drůbeže je výhodné připojištění rizika záchytu salmonely v prostředí. Základní pojištění chovů drůbeže a prasat je také možné rozšířit o riziko poruchy technologie, která je v dnešní době již neodmyslitelnou součástí chovů. Technologie zatím neumí chovy ochránit stoprocentně, velmi často bohužel dochází třeba k úhynu udušením kvůli nefunkční ventilaci. Taková škoda se může vyšplhat i do řádu statisíců.

Chovů skotu se týká dosud méně známé připojištění proti zmetání (potracení) plodu a úhynu telete, které má finančně vyrovnat ztrátu budoucího mláděte. Oblíbeným připojištěním, především v oblastech rozlehlých pastvin, je také riziko odcizení z pastviny. To je vhodné pro skot, který se část roku nebo celoročně pase venku.

Nabídka pro chovatele koní a méně běžných zvířat

Majitelé koní, jezdci a chovatelé s oblibou využívají nabídky pojištění koní. Základní nabídka obvykle zahrnuje rizika úhynu koně kvůli nákaze, živlům, porodním škodám, otravám, nemocem, úrazům nebo operacím.

Tento základní výběr je možné doplnit o další připojištění. Chovatelé mohou ocenit například pojištění proti nebezpečím, které hrozí březím klisnám a jejich plodům nebo proti zraněním dostihových koní. Nejvyužívanější připojištění se vztahuje k nákladům vynaloženým na veterinární ošetření a léčení koní. Pokrývá jak léčbu přímo na stájích, tak i komplikované případy vyžadující péči na nákladných specializovaných klinikách.

V oboru chovatelství koní se také vyplatí pojištění majetku. Stáje, jezdecké vybavení nebo přívěsy na auta pro koně jsou nákladné záležitosti, jejichž poškození může bez pojištění vyjít velmi draho. Jezdci a majitelé koní mohou také uvítat pojištění odpovědnosti a úrazové pojištění.

Nečekaných komplikací se nemusejí bát ani chovatelé méně běžných zvířat. Vhodná pojištění se dají sjednat na míru konkrétnímu chovu a druhu, například pro spárkatou zvěř, kam patří například jeleni, mufloni nebo daňci, stejně jako pro chovy pštrosů, lam nebo ryb.

Pojištění chovů od Generali České pojišťovny

Proti všem zmíněným rizikům se mohou chovatelé pojistit na jednom místě u Generali České pojišťovny. Základní pojištění je navíc vždy doplněné o úhradu nákladů na neškodné odstranění uhynulých zvířat, která je do limitu 50 000 Kč zdarma.

Generali Česká pojišťovna má porozumění pro to, že každý chov je jiný a pojištění jednotlivým chovatelům proto přizpůsobuje na míru. Každý chovatel může své požadavky upřesnit v dotazníku, na jehož základě dané pojištění vznikne.

Generali Česká pojišťovna svou nabídku pojištění každý rok rozšiřuje. Nejnověji reagovala na změnu přístupu Státní veterinární správy ke škodám, které plynou ze záchytu salmonely v chovu drůbeže. Pojištění tak nyní poskytuje náhradu i tam, kde ji chovatelé nemohou očekávat od státu.

Současná nejistá doba je zkouškou nejen pro zemědělské podnikatele. S pojištěním chovů u tradičního a největšího pojistitele, Generali České pojišťovny, se však žádné podnikání kvůli nepříznivým vlivům nemusí zastavit nebo dokonce skončit.


Tři největší hrozby pro firemní mobilní zařízení a jak se jim bránit

Chytré telefony a další mobilní zařízení zjednodušují a zrychlují fungování firem. Zároveň ale představují stále větší bezpečnostní riziko. V tomto článku se dočtete o nejvážnějších hrozbách pro firemní mobilní zařízení a naučíte se jim účinně bránit.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Tři největší hrozby pro firemní mobilní zařízení a jak se jim bránit

Většina zaměstnanců firem může dnes z mobilu nebo tabletu pohodlně vyřizovat firemní e-maily, používat firemní aplikace nebo na dálku přistupovat k interním datům. Větší pohodlí uživatelů ale zároveň znamená mnohem vyšší potřebu zabezpečení firemních dat. A právě tato ochrana obvykle představuje velmi slabé místo mnoha firem. Patří k nim i ta vaše?

Firmy obvykle zvládají zabezpečit počítače svých zaměstnanců. Využívají k tomu především základní bezpečnostní prvky obsažené v operačním systému počítačů a bezplatné verze antivirových programů. Zabezpečení firemních telefonů a tabletů ale často výrazně podceňují nebo dokonce vůbec neřeší. Přitom právě kvůli slabému zabezpečení mobilních zařízení mohou útočníci úplně ochromit firemní síť. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější hrozby pro firemní mobilní zařízení a jak jim můžete předejít.

Škodlivé e-maily

Nekorunovaným králem mezi zdroji internetových nástrah je e-mail. Přes něj kolují po světě miliony zpráv s infikovanými přílohami nebo odkazy na podvodné stránky, které po rozkliknutí dokážou nadělat obrovské problémy v domácí i firemní síti. Útočníci přes ně nejčastěji získávají citlivá data nebo zablokují přístup k datům uživatele.

Prostřednictvím e-mailů dochází stále častěji k phishingovým útokům. Při nich se útočníci maskují za důvěryhodnou osobu nebo firmu a snaží se získat citlivá data oběti. Typickým příkladem je podvržený e-mail tvářící se jako zpráva z banky, který vybízí uživatele k provedení nějaké akce v internetovém bankovnictví nebo zadání dat z platebních karet. Takový e-mail obsahuje link na falešné stránky internetového bankovnictví, které zachycují přihlašovací údaje a ty pak mohou zneužít.

Aplikace z neznámých zdrojů

Obrovské bezpečnostní riziko představují aplikace, které si uživatelé stahují z neoficiálních a často pochybných zdrojů. Takové aplikace sice tvrdí, že slouží k nějakému prospěšnému a populárnímu účelu, ale ve skutečnosti ze zařízení odvádí citlivá data. Zneužití takovými aplikacemi je přitom velmi snadné, protože k němu stačí jen úprava nastavení mobilního zařízení, kterou uživatel sám schválí při jejich instalaci.

Síťové útoky

Mezi tři nejčastější hrozby pro mobilní zařízení dlouhodobě patří ty, které útočníci vedou přes síťovou komunikaci (internet). Takové situace typicky nastávají, když se uživatel přihlásí k veřejné Wi-Fi síti, například na letišti nebo v kavárně, a pak ji ze svého zařízení nesmaže. Protože zařízení pak danou síť neustále vyhledává, poskytne útočníkovi šanci ji napodobit a přepnout zařízení do své vlastní sítě. Tím si otevře cestu ke všem datům.

Rizika a nástrahy často číhají tam, kde je firmy čekají nejméně. Předejít jim přitom obvykle můžete jen v omezené míře. Díky podnikatelskému pojištění případné následky neočekávaných událostí výrazně zmírníte.

Jak firemní mobilní zařízení ochránit?

 1. Využívejte MDM a MTD nástroje.

Spolehlivými pomocníky v boji s bezpečnostními nástrahami jsou nástroje pro správu mobilních zařízení (Mobile Device Management, MDM) v kombinaci s nástroji na ochranu před mobilními hrozbami (Mobile Threat Defense, MTD). Díky těmto systémům můžete hromadně nastavovat všechna mobilní zařízení a udržovat v nich potřebnou úroveň zabezpečení.

MDM a MTM nástroje vám umožní také vyhledávat a lokalizovat všechna mobilní zařízení a v případě jejich ztráty nebo krádeže zakázat přístup do sítě nebo v nich na dálku smazat firemní data. Můžete také zakázat instalaci aplikací z neoficiálních zdrojů a umožnit využívání pouze z AppStore nebo Google Play, v nichž procházejí aplikace alespoň základní bezpečnostní prověrkou. MDM a MTM nástroje umí také pohlídat, ke kterým (důvěryhodným) sítím se mohou mobilní zařízení připojit.

 1. Pravidelně aktualizujte zařízení a aplikace.

Všechna firemní mobilní zařízení musí mít nainstalovány nejnovější aktualizace. Vývojáři neustále sledují bezpečnostní rizika na svých produktech a díky aktualizacím posilují jejich ochranu. Nedávejte tedy útočníkům zbytečně záminku k tomu, aby v neaktuálním softwaru našli slabinu.

 1. Vzdělávejte své zaměstnance.

Investujte alespoň do základního školení o kybernetické bezpečnosti pro své zaměstnance, a pokud možno ho pravidelně opakujte. Každý uživatel, který se pohybuje na internetu, by měl umět rozeznat náznaky pochybného e-mailu a vědět, čemu se vyhýbat. Útočníci totiž často spoléhají na lidský faktor, tedy nezkušenost nebo špatný odhad uživatelů.

 1. Nastavte jasná pravidla pro využívání mobilních zařízení.

Důkladně si rozmyslete, jestli zaměstnancům umožníte využívat pracovní telefony i k soukromým účelům nebo si budou moci do práce nosit vlastní zařízení. Zaměstnanci sice takové výhody ocení, pro firmu ale představují zvýšenou bezpečnostní hrozbu.

Pamatujte si, že útočníci své techniky často kombinují a řetězí tak, aby napáchali co největší škodu a získali co nejvíce dat. Pokud se ale budete držet uvedených rad, mobilní zařízení vašich zaměstnanců a všechna citlivá data v nich budou v bezpečí.

Mohlo by vás zajímat:


Trojice workshopů o udržitelném podnikání: pro všechny a zdarma

Pro skupinu Generali, jejíž součástí je i Generali Česká pojišťovna, představuje udržitelnost zásadní a silné téma. Proto jsme společně s odborníky z praxe připravili zajímavé tematické workshopy. Všem firmám bez rozdílu mohou velmi dobře pomoci s nastartováním zájmu o udržitelné podnikání nebo s jeho rozvojem.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Trojice workshopů o udržitelném podnikání: pro všechny a zdarma

Jste ti, kteří o udržitelném podnikání teprve uvažují? Jste už ve fázi příprav a každá zajímavá rada se vám hodí? Nebo vás zkrátka tohle téma zajímá? Pak využijte možnosti zhlédnout hned trojici tematických workshopů, které Generali Česká pojišťovna nyní sdílí nejen se širokou podnikatelskou veřejností.


Workshopy jsou součástí aktivit spojených se soutěží SME EnterPRIZE, jejíž první ročník proběhl v Česku letos na jaře. Cílem přitom bylo ocenit ty firmy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na oblast životního prostředí. Vítězové byli oznámeni v červnu: vyhrála společnost CleverFarm, následovaná firmou Stabilplastik a Ekofarmou Javorník.

Trojici workshopů bude možné sledovat v reálném čase online

Čtvrtek 30. září                17:00 – 18:30 h 

Udržitelné podnikání a uhlíková stopa

 • Co mohou firmy dělat, aby při své každodenní činnosti zapojily udržitelné praktiky?

 • Jak mohou podnikatelé regulovat svou uhlíkovou stopu a co ji ovlivňuje?

Lektoři: Helena Továrková, Nadace Veronica / Viktor Třebický, organizace CI2 o.p.s.

 

 

Čtvrtek 7. října                17:00 – 18:30 h 

Dotace na udržitelné projekty a inovace

 • Rady, tipy a doporučení na to, jak se zorientovat a být úspěšný v dotačních programech

Lektoři: Pavel Koníček, Agentura pro podnikání a inovace / Tým CzechInvest

 

Čtvrtek 14. října              17:00 – 18:30 h

Marketingový a mediální potenciál udržitelnosti

 • Jak mediálně a marketingově využít udržitelnou složku v byznysu

 • Důležitost udržitelnosti ve vnímání a rozhodování zákazníka

Lektoři: Zdeňka Učňová, agentura AC&C / Michael Koch, agentura AC&C

 

Jednotlivých workshopů se můžete zúčastnit jednoduše bez rezervace – pouze kliknutím na aktivní odkaz v názvu jednotlivých workshopů nebo přímo na tento ODKAZ.

Není potřeba žádné přihlašování. Vždy ve výše uvedené datum a čas na platformě YouTube začne živé vysílání. V jeho průběhu budete mít možnost pokládat prezentujícím také otázky.


Jak postupovat při zakládání nové pobočky firmy

Vaší firmě se dlouhodobě daří a všechny plány hravě plníte? Pak máte zřejmě v plánu firmu rozšířit a začít dobývat nové regiony. Seznamte se s šesti základními kroky, které vám pomohou při založení nové pobočky firmy a zvýšení šancí na její prosperitu.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Jak postupovat při zakládání nové pobočky firmy

Zakládání nové firemní pobočky sice není snadný úkol, ale důkladná příprava celý proces výrazně usnadní. V samostatném článku jsme vám přinesli tipy, jak poznat, kdy je vhodný čas otevřít novou pobočku nebo odštěpný závod. V tomto článku se posuneme dál a probereme činnosti, které jsou při zakládání nové pobočky nejdůležitější.

Šest kroků k nové firemní pobočce

Ať už se rozhodnete založit novou pobočku vaší firmy v Česku nebo v zahraničí, základní postup je stejný. Samotnému vzniku pobočky by mělo vždy předcházet šest základních aktivit:

 1. Průzkum

Než se rozhodnete expandovat, musíte nejprve dobře prozkoumat region, město i konkrétní místo, kde chce vaše firma nově působit. Vhodné umístění pobočky je klíčové pro efektivitu a úspěch vašeho podnikání. Důkladně proto vyhodnoťte místní příležitosti i hrozby, a rozhodujte se teprve na jejich základě.

 1. Finance

Vypracujte detailní finanční plán pro vstup firmy do nového regionu. Podle této klíčové strategie budete určovat rozumné vynakládání svých finančních zdrojů a investic. Finanční plán musí počítat i s různými variantami vývoje trhu a případnými riziky, které novou pobočku i mateřskou firmu mohou potkat.

Účinnou ochranou proti finančním rizikům podnikání je vhodné pojištění, které patří k základní výbavě každého úspěšného podnikatele. Dokáže výrazně zmírnit nebo úplně omezit nesčetná rizika, která na firmy v praxi číhají – a to nejen při zakládání nových poboček. Pomůže podnikatelům například v případech, kdy se dopustí špatných manažerských rozhodnutí, dojde ke ztrátě zboží nebo třeba selže firemní informační systém.

Nezapomeňte na účetnictví nové pobočky. To může být součástí účetního systému mateřské firmy, nebo může být na nové pobočce vedené samostatně. Pokud vaše firma expanduje do zahraničí, musí vést účetnictví v souladu s tamními předpisy. V těchto situacích se obzvlášť vyplatí obrátit se na odborníky z oboru a nespoléhat se jen na vlastní síly.

 1. Právo

Při zakládání nové pobočky si musíte pohlídat všechny právní náležitosti. V Česku to není tak složité, ale vznik odštěpného závodu v zahraničí může být komplikovanější. Budete muset komunikovat s místními úřady a vše poctivě hlásit. Vyplatí se konzultace s právníky, kteří celý proces pohlídají za vás.

 1. Lidské zdroje

V nové pobočce musí samozřejmě někdo pracovat. Dobře si proto naplánujte způsob, jak seženete nové zaměstnance a připravíte se na operativu spojenou s jejich náborem. Nejprve zkuste hledat ve mezi stávajícími zaměstnanci, kteří vaši firmu už znají a mohli by být ochotni vydat se pracovat do nové pobočky. Mohou v ní dostat novou pracovní příležitost a třeba i zastávat vyšší pozici. Každá nová pobočka musí také mít svého samostatného vedoucího, který za danou odnož mateřské firmy jedná.

 1. Marketing

Jakmile se rozhodnete, kdy, kam a jak chcete firmu rozšířit, neopomeňte naplánovat marketingové aktivity, kterými o tom budete informovat stávající i budoucí zákazníky a partnery. Aby se nová pobočka na trhu prosadila rychleji, bude potřebovat výraznou pomoc s propagací. Nezapomeňte, že rozšiřování firmy do zahraničí navíc obnáší zahájení dvojjazyčné komunikace.

 1. Procesní záležitosti

Hladký rozjezd nové pobočky zajistí především pečlivé naplánování procesů uvnitř firmy. Komunikace mezi mateřskou firmou a pobočkou nesmí jakkoli váznout. Měli byste proto zavést jednotnou účetní a obchodní komunikaci a provázat dílčí informační systémy. Prostřednictvím reportů a auditů byste také měli průběžně kontrolovat a porovnávat výsledky hospodaření jednotlivých poboček.

Důkladné plánování se vyplatí

Expanze firmy je snem mnoha podnikatelů a výrazně přispívá k jejímu dalšímu rozvoji. Vyžaduje velkou dávku důkladného plánování, které nesmíte podcenit. Nemusíte se ale spoléhat jen sami na sebe. V každé fázi růstu firmy se můžete obrátit na odborníky, kteří vám pomohou pečlivě naplánovat a zrealizovat další vhodné kroky kontrolovaného rozvoje. Vyplatí se spolupracovat především s právníkem, účetním, komunikačními a personálními agenturami.


Firmy musí myslet na udržitelné hospodaření

Lidé mají často mylnou představu, že příroda se o sebe vždy dokáže postarat. Jenže bez pomoci člověka to příroda při současném nastavení už sama jen těžko zvládne. Odborníci po celém světě proto spoléhají na principy udržitelného hospodaření. V tomto článku objasníme, co se za pojmem udržitelného hospodaření skrývá.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Firmy musí myslet na udržitelné hospodaření

Udržitelné hospodaření rychle nabírá na popularitě po celém světě a společnost celkově začíná vnímat důležitost jeho principů. Z důrazu na udržitelnost se dokonce v poslední době stala konkurenční výhoda, která umí přitáhnout zákazníky. V Česku je sice nástup udržitelného hospodaření trochu pomalejší, ale přesto se objevuje stále více. Pro firmy prosazující udržitelné hospodaření není podstatný jen co nejvyšší zisk, ale také ohleduplnost k životnímu prostředí. V tomto článku se zaměříme na důvody, proč je udržitelný způsob hospodaření důležitý.

Problémy moderního hospodaření

Principy nepostradatelnosti udržitelného hospodaření si můžeme dobře ukázat třeba na zemědělském oboru. Moderní zemědělství se ve vyspělých zemích skokově rozšířilo v druhé polovině minulého století. Tradiční „ruční“ výrobu rychle vystřídaly technologie, jejichž cílem bylo získat co největší produkci. To se pěstitelům a chovatelům podařilo, ale takový způsob hospodaření může mít velmi negativní důsledky pro přírodu.

Typickým příkladem nevhodného hospodaření je plošné pěstování jednoho druhu plodiny neboli monokultury. V České republice se donedávna prosazovaly především monokultury řepky a kukuřice na polích, nebo smrků v lesích.

Z krátkodobého hlediska je takové opakované pěstování rostlin užitečné, protože umožňuje získat velké množství produkce. Je tím pádem zajímavé také ekonomicky. Z dlouhodobého pohledu ale krajině může škodit, protože zhoršuje úrodnost půdy, může vést k její erozi a snížit odolnost plodin proti nemocem.

Problémem je také nedostatečné hnojení organickými hnojivy a nadužívání nebo nevhodné kombinace pesticidů. Ty mohou být škodlivé pro zdraví zvířat a lidí, kteří s nimi přichází do styku, ať už přímo nebo prostřednictvím kontaminované vody. Používání nadměrného množství pesticidů může znamenat zvýšenou zátěž pro půdu a rovněž toto se v poslední době hodně řeší i ze strany EU. Proto také dochází v poslední době k omezování nebo i zákazu některých pesticidů nebo účinných látek, avšak toto omezení musí být uvážlivé.

Zemědělství je navíc zdrojem velkého podílu produkovaných emisí, tedy látek, které znečišťují ovzduší planety. Podobné případy snadno najdeme prakticky ve všech odvětvích průmyslu. Jaké je tedy řešení? Přechod na udržitelný způsob hospodaření.

Co je to udržitelné hospodaření?

Snahy o rozvoj udržitelného hospodaření a podnikání sílí už od začátku nového tisíciletí. Udržitelné hospodaření musí být nejen ekologické, ale také sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné. Udržitelné zemědělství nevyčerpává půdu ani neochuzuje lidi. Hlavním smyslem každého udržitelného rozvoje obecně je, aby zdroje využívané v současnosti mohly sloužit nejen dnešním, ale i budoucím generacím.

K velkým současným trendům patří agroekologické postupy v zemědělství. Tyto metody se zaměřují na vzájemné působení mezi rostlinami, zvířaty, půdou, lidmi a životním prostředím. Zahrnují například pěstování různých druhů rostlin na jednom místě, dlouhá období střídání plodin, stálé pokrytí půdy, kombinace pěstování smíšených kultur a chovu a podobně.

Jednou z hlavních součástí udržitelného hospodaření je takzvaná integrovaná ochrana a produkce plodin. Představuje všestranný přístup k pěstování. Klade důraz na využívání co nejvíce přirozených způsobů, jak udržet škůdce pod kontrolou. Zahrnuje všechny přijatelné ekonomické, ekologické a toxikologické metody a jejím hlavním cílem je ochránit životní prostředí a zdraví člověka.

Stejně jako zemědělci se i jiná odvětví v malém a středně velkém podnikání snaží používat metody, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Na zlepšení v této oblasti dlouhodobě tlačí i Evropská unie, která se snaží o posun evropské ekonomiky směrem k větší míře ekologie a soběstačnosti.

Nejen v zemědělství, ale i v jakémkoli jiném oboru podnikání, by firmy měly neustále optimalizovat provozní procesy. Díky pečlivě promyšleným a provázaným procesům můžou firmy projezdit méně kilometrů, spotřebovat méně energie a paliv, produkovat menší množství odpadů atd.

Podpora udržitelného podnikání

Podnikatelé a firmy postupně přicházejí na stále chytřejší a ekologičtější způsoby fungování. Udržitelnost totiž představuje velkou příležitost k růstu a pojistku dlouhodobého úspěchu firem. Řada vědeckých výzkumů potvrzuje pozitivní vztah mezi udržitelným chováním podnikatelů a jejich dobrými finančními výsledky.

Generali Česká pojišťovna dlouhodobě podporuje firmy, které pracují v souladu s udržitelnými principy. Letošní novinkou je soutěž EnterPRIZE, která oceňuje malé a střední firmy, které se chovají udržitelně.

Prostřednictvím této aktivity se Generali Česká pojišťovna snaží přispět k rozšíření povědomí o ekologicky udržitelném podnikání v České republice. Soutěžící firmy mohou vyhrát finanční odměnu, ale také se účinně zviditelnit a sdílet své nápady nebo zavedené postupy, které mohou být inspirací pro další podnikatele. Prvního ročníku EnterPRIZE se letos zúčastnilo přes třicet firem a aktuálně se už připravuje druhý ročník.

Tip: Přečtěte si, jak s udržitelným podnikáním začít a na co si dát pozor.

Pojištění zemědělců od Generali České pojišťovny

Zemědělství v tomto článku posloužilo jako dobrý příklad pro ukázku dlouhodobého plánování udržitelného hospodaření. Zemědělce ovšem v rámci samostatné kategorie pojistek podporují i pojišťovny. Generali Česká pojišťovna nabízí širokou nabídku různorodého pojištění, které si zemědělské firmy mohou dále v mnoha ohledech přizpůsobit. Vlastní pojištění je určeno pro pěstitele plodin i pro chovatele zvířat.

Zemědělce mohou oproti jiným oborům podnikání postihnout širší rizika – od nepříznivého počasí, přes nákazy v chovu zvířat, až po poškození specializovaných strojů. Pojištění je tedy pro ně naprosto nezbytnou součástí provozu. Kvalitní pojištění ovšem zajistí každé firmě, že se její hospodaření nedostane do finančních problémů ani po nenadálých pohromách.


Jak poznat vhodný čas pro založení nové pobočky firmy

Když jde ve firmě vše podle plánu a obchodní výsledky ho začnou pravidelně překonávat, je na místě začít uvažovat o rozšíření aktivit. Nejčastěji tak, že firma vstoupí do nových lokalit. V tomto článku poradíme, kdy je správný čas založit novou firemní pobočku.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Jak poznat vhodný čas pro založení nové pobočky firmy

Pokud se firmě její byznys daří a zakázky se jen hrnou, snadno se vymýšlejí nové plány pro ještě větší úspěch. I když nebývá na škodu rozmýšlet nové kroky důkladněji, někdy se vyplatí rychle vsadit i na okamžitou intuici. Tento článek vám pomůže se lépe a rychleji rozhodnout, kdy začít uvažovat o založení nové pobočky a ujasníte si také základní rozdíly mezi pobočkou a odštěpným závodem.

Kdy dává smysl uvažovat o založení nové pobočky

Podnikatelé s rozšířením svého byznysu často otálejí, protože si nejsou jistí, jestli na něj jsou dostatečně připravení. Úspěšné podnikání ale často odstartuje i trocha štěstí a odvaha nebát se udělat další krok o něco dříve, než když už je to naprosto logické. Ideální situace, kdy uvažovat o rozšíření firmy, nastává, když:

 1. Nemáte nouzi o zakázky. Naopak vám stále roste poptávka, na kterou pomalu přestávají stačit vaše kapacity.

 2. Splnili jste všechny dosavadní obchodní cíle a chcete se posunout dál.

 3. Máte dostatečný finanční polštář, který pojistí start nových aktivit. Ať už z vlastních úspor, prostřednictvím firemních úvěrů, dotací nebo díky investorům.

 4. Máte dobrý tým zaměstnanců, na který se můžete spolehnout.

 5. Umíte předat své know-how ostatním.

 6. Váš byznys nestojí jen na vás. Další pobočka se obejde i bez vaší časté přítomnosti.

 7. Vidíte na domácím nebo zahraničním trhu novou příležitost.

 8. Máte odvahu a nebojíte se trochu zariskovat.

 9. Krouží okolo vás konkurence a snaží se něco odkoukat nebo má zájem o spolupráci.

 10. Máte záložní plán, pokud by založení nové pobočky nebylo úspěšné.

Pobočka nebo odštěpný závod?

Když se firma rozhodne vydat dobývat nové regiony nebo trhy, zakládá nejčastěji pobočku nebo odštěpný závod.

Pobočka představuje – zjednodušeně řečeno – něco jako „kopii“ stávající kanceláře nebo prodejního místa firmy. Je to odnož firmy, která vzniká kvůli organizačním a ekonomickým důvodům. Parametry pobočky nejsou v zákoně pevně stanovené. Zákon nenařizuje konkrétní formu, jakou musí mít rozhodnutí podnikatele o založení nové pobočky. Může tedy vzniknout jednoduše tak, že ji takto začnete označovat v účetnictví a v korespondenci.

Není ani přesně určené, jak musí pobočka vypadat, jakou má mít organizační strukturu nebo kdy ji můžete založit. Zákon nenařizuje ani vedení samostatného účetnictví, přestože je v praxi obvyklé. Jediným kritériem, aby mohla pobočka vzniknout, je její hospodářská a funkční samostatnost.

Jako odštěpný závod (dříve organizační složka) se označuje samostatná organizační složka firmy. Má vlastní IČO, sídlo a účetnictví. Vzniká typicky tehdy, když se např. nějaká pobočka zapíše do obchodního rejstříku nebo si firma vytvoří několik samostatných oddělení, jejichž provoz chce oddělit. Odštěpný závod představuje nejčastěji odnož firmy, která sídlí v jiném státě, než kde působí mateřská společnost. Odštěpný závod může vzniknout i v rámci jednoho státu, ale není to příliš obvyklé.

Chcete rozšířit své podnikání do zahraničí?

Pokud se chystáte rozšířit stávající obchodní aktivity do zahraničí, rychlejší a administrativně jednodušší oproti zakládání nové firmy je založení odštěpného závodu. Kvůli zřízení odštěpného závodu totiž podnikatelé nemusí skládat základní kapitál a jediným povinným členem jeho struktury je vedoucí závodu.

Přestože je odštěpný závod zapsaný v obchodním rejstříku, nemá takzvanou právní subjektivitu. To znamená, že patří pod mateřskou firmu (zřizovatele) a musí se řídit právním řádem země, ve které má tato firma sídlo. Mateřská firma také ručí za všechny závazky svého odštěpného závodu. Pokud mateřská firma zanikne, ukončí svou existenci i odštěpný závod.

TIP: O povinnostech, které firmám přináší zakládání firemní provozovny, si můžete přečíst v tomto článku o umístění provozoven.

Pokud se firmě daří, nebrzděte ji

Jestliže jste si dosud nebyli jistí, jestli založit novou pobočku firmy a splňujete většinu výše uvedených deseti kritérií, přestaňte váhat. Vaše firma je zdravá a připravená na další růst. Vyjděte nové příležitosti vstříc a posuňte své podnikání dál.

Nezapomeňte svou firmu chránit kvalitním podnikatelským pojištěním. Důkladné a všestranné pojištění dokáže výrazně zmírnit nebo úplně omezit mnoho rizik, která na firmy v praxi číhají – a to nejen při zakládání nových poboček.


Univerzální pojištění ProfiPlán myslí na všechny podnikatele

S podnikáním je to často jako s vařením. Každý zkouší najít vlastní recept, ale zaručený, který by vyhovoval všem, neexistuje. Každému zákazníkovi zkrátka může chutnat něco jiného. A kdyby se vám recept tak úplně nepovedl, nedílnou přísadou musí být vhodné pojištění.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Univerzální pojištění ProfiPlán myslí na všechny podnikatele

Rizika a nástrahy často číhají tam, kde je firmy čekají nejméně. Předejít se jim dá obvykle jen v omezené míře. Bez podnikatelského pojištění se proto dnes neobejde žádná úspěšná firma. Dobré pojištění poskytuje firmám neustále naplněný finanční polštář, který jim v případě škod pomůže zabezpečit běžný provoz ale i zajistit přežití. Podnikatelé se tak právě díky pojištění už nemusí bát o ztrátu svého pečlivě budovaného postavení na trhu.

Majetek a odpovědnost: alfa a omega podnikatelského pojištění

Firmy nejčastěji sázejí na pojištění ve dvou hlavních oblastech. Podnikatele všech odvětví jako první v řadě zajímá ochrana majetku firmy. S poškozením vandaly nebo krádežemi vybavení se během své existence setkala bohužel většina firem a chtějí se před nimi proto maximálně chránit. Kromě toho majetek ohrožují i stále četnější a méně vyzpytatelné živelní pohromy. Třeba povodeň nebo vichřice, které poničí firemní budovu včetně strojního zařízení, mohou způsobit odstávku provozu na několik dlouhých dní. Následky podobného výpadku mohou být pro řadu firem fatální.

Druhou oblastí, kterou firmy nesmí podcenit, je pojištění odpovědnosti. Dokáže pomoci všem podnikatelům, kteří by mohli způsobit újmu někomu jinému. Ať už vadným výrobkem nebo svou provozní činností. Například stavební firma nezajistí řádně lešení, které spadne na projíždějící vozidlo. Poškozený může požadovat náhradu újmy na zdraví, kterou utrpěl a náhradu škody vzniklé na poškozeném vozidle. Pojištění odpovědnosti takovou škodu spolehlivě vyřeší.

Některé profese se pojištění odpovědnosti nevyhnou, ani kdyby chtěly. Zákonem stanovená povinnost se týká těch, kdo by při své práci velmi snadno mohli klientům způsobit závažnou újmu. Patří mezi ně například lékaři, veterináři, architekti nebo soudní znalci, o kterých jsme vás informovali v dřívějším článku.

ProfiPlán umí pomoct každé firmě

Pojištění je velmi individuální záležitostí a firmy by při jeho plánování vždy měly vycházet z konkrétní činnosti, které se věnují, a z dalších okolností. Důležitá jsou tak třeba výše obratu, závazků, pohledávek, výdajů a nákladů.

Nejvhodnější pojištění je vždy takové, které umí reagovat na jednotlivé potřeby zákazníků. V této oblasti vyniká především ProfiPlán od Generali České pojišťovny, který se dokáže přizpůsobit potřebám téměř všech typů podnikatelů. Je vhodný pro malé, střední i větší firmy působící ve službách, obchodu, dopravě nebo průmyslu. Stejně tak se hodí vlastníkům a nájemcům nemovitostí, městské samosprávě, obcím a školám, ale i nadacím nebo spolkům.

ProfiPlán obsahuje širokou nabídku typů pojištění, o čemž se může přesvědčit v pojistných podmínkách. Kromě těch běžných, jakými jsou např. živelní pohromy, odcizení majetku nebo přerušení provozu, je možné si v rámci ProfiPlánu sjednat i specializovaná pojištění vhodná jen pro určité profese. Například stavaři jistě ocení pojištění stavebních strojů. V pojištění stavební montáže si mohou rovnou proti všem pojistným nebezpečím pojistit budované dílo, kterým je například rozestavěná budova nebo jiná stavba. Připojistit si navíc mohou například zařízení staveniště nebo okolní majetek.

Během sjednávání pojištění navíc ProfiPlán pomáhá podnikatelům s doplňky, na které by mohli při výběru rozsahu pojistných rizik zapomenout. Například pojištění odpovědnosti obsahuje zdarma sjednané připojištění, které se vztahuje na škodu na věcech převzatých a užívaných. To jsou mimo jiné předměty, které podnikatel převezme od zákazníka na opravu a pak odpovídá za to, že se jim nic nestane.  Kromě toho se také například u pojištění staveb pod pojistnou ochranu automaticky dostávají i strojní zařízení.

Součástí ProfiPlánu je i několik typů pojištění odpovědnosti. Kromě „obecné odpovědnosti “ a profesní odpovědnosti, o kterých už byla řeč, nabízí ProfiPlán i pojištění pro členy orgánů obchodních společností, tzv. D&O. Specializované pojištění odpovědnosti si mohou sjednat i poskytovatelé zdravotních služeb, jako jsou lékaři nebo provozovatelé lékáren.

Moderní způsob vyřizování

Výhodou ProfiPlánu je vysoká míra digitalizace. Nejenže je možné – díky biometrickému podpisu – uzavřít smlouvu na dálku, ale technologie pomáhají i se samotným vyřizováním pojistných událostí. Pokud by se třeba stalo, že by firmě vyhořela budova, o dokumentací škod se mohou postarat drony, které trosky nafotí z výšky. Kromě toho Generali Česká pojišťovna umožňuje i dokumentaci škod pomocí asistovaného videohovoru, po kterém zákazníci obratem dostávají na e-mail elektronické zápisy. Pro dodatečné přikládání dokumentů nebo fotografií, které se týkají škody, mohou klienti využívat také speciálního chatbota, neboli automatický komunikační systém.

Stále si nejste jistí, které pojištění je vhodné právě pro vaši firmu? Není nic jednoduššího než si nechat poradit od odborníků. Pojišťovací poradci Generali České pojišťovny rádi pomohou vybrat všestranné pojištění pro všechny typy podnikání. Některá rizika je velmi snadné opomenout nebo úplně přehlédnout, a proto se rady odborníků vždy hodí. Pojišťovací poradce navíc často provází firmu po celou dobu její existence.