Proč se firmám vyplatí založit podnikatelský bankovní účet?

Začínáte podnikat a nejste si jistí, jaký si máte založit bankovní účet? V tomto článku se dozvíte, kdo má povinnost si založit podnikatelský účet a co nabídne oproti běžnému osobnímu účtu.

8 minut čtení
Obrázek ke článku Proč se firmám vyplatí založit podnikatelský bankovní účet?

Pokud si zakládáte vlastní firmu, pravděpodobně na začátku nevíte, „kam dřív skočit“. A to navíc většinu úkolů tvoří činnosti, které nejsou vůbec zajímavé. Než začnete vydělávat první peníze, čeká vás zkrátka nezbytná administrativa, se kterou se musíte vypořádat, abyste si mohli začít plnit svůj podnikatelský sen. Jednou z oblastí, které musíte vyřešit, je otázka bankovního účtu.

Při spoustě počátečního „papírování“ může být lákavé odložit starosti spojené se zakládáním firemního účtu na později. Používat pro podnikání osobní bankovní účet se zdá zkrátka jednodušší, hlavně pokud máte malou firmu nebo jste OSVČ. To ale může být velká chyba. Pojďme se podívat na to, v čem se podnikatelské účty zásadně liší od běžného osobního bankovnictví.

Kdo by měl mít podnikatelský účet?

Firemní účet je jednoduše řečeno bankovní účet, který je určený pro podnikání, a ne pro osobní finance. Běžně ho používají firmy všech velikostí i OSVČ.

Většina podnikatelů (živnostníků) ze zákona nemá povinnost si firemní účet založit, ta platí pouze pro speciální profese (například advokáty a notáře). Podnikatelský účet si ale ze zákona musí založit většina obchodních a veřejně prospěšných společností (především s.r.o., a.s., v.o.s., o.p.s, o.s.). Jedinou výjimku mezi firmami představují ty s.r.o., u nichž všechny finanční příjmy dosáhnou za rok maximálně 20 tisíc korun.

Menší podnikatele tedy k založení podnikatelského účtu nenutí zákon, ale spíše zjednodušení firemních procesů. Často je k založení účtu „dotlačí“ i samotné banky, a to buď výhodnými nabídkami služeb, nebo i omezením v obchodních podmínkách – do smlouvy o běžném účtu totiž některé banky přidávají zákaz používání účtu k podnikatelským účelům.

Firemní bankovní účet přijde vhod téměř všem podnikatelům. Jen v případě, že jste živnostník (například elektrikář), většina vašich zákazníků jsou běžní spotřebitelé (tedy ne firmy), navíc nejste plátcem DPH (váš roční obrat tedy nepřekračuje milion korun) a neplánujete ani získat podnikatelský úvěr, pak pro vás podnikatelský účet může být zbytečný.

Rozdíly mezi osobním a firemním bankovním účtem

Hlavní výhodou, kterou přináší firemní bankovní účet, je ochrana soukromí a rodinných financí. Tedy oddělení peněz z podnikání od peněz patřících do vašeho soukromého života. Proč je to důležité?

Hlavně kvůli daňové administrativě. Finanční správě musíte jako podnikatel nahlásit své číslo účtu a tento úřad pak může nahlížet do historie plateb a kontrolovat údaje, které jste uvedli v daňovém přiznání. Pokud budete pro podnikání používat osobní účet, odhalíte úřadu i všechny vaše soukromé platby. A když se navíc stanete plátci DPH, číslo vašeho účtu se stane veřejným.

Další zásadní otázkou jsou exekuce. Podle loňské analýzy poradenské firmy Dun & Bradstreet je exekucí, úpadkem nebo insolvencí zatíženo téměř 13 tisíc tuzemských firem, především mezi třetím a pátým rokem jejich existence. Pokud se firma do této kritické situace dostane, exekutoři jako první zablokují peníze na vašem účtu spojeným s podnikáním. Jestliže budete používat pro účely podnikání svůj osobní účet, exekutoři vám minimálně dočasně zablokují všechny finance najednou a vy v tom okamžiku ztratíte přístup k veškerým svým penězům na účtu. To je v praxi obrovská komplikace.

Firemní účet je také nezbytný také pro získání podnikatelského úvěru. Jestliže budete banku žádat o úvěr pro vaši firmu, bude posuzovat historii pohybů peněz na vašem bankovním účtu, který používáte pro podnikání. Banky navíc své půjčky určené na podnikání nikdy neposílají na osobní účty, a to ani když si úvěr bere živnostník, který nemá povinnost si zřídit podnikatelský účet.

Firemní bankovní účty také nabízí řadu praktických funkcí, které umí zjednodušit firemní procesy. Patří mezi ně především:

 • Pokročilé přehledy o příjmech a výdajích. Kromě větší přehlednosti, kterou získáte díky oddělení soukromých a firemních plateb, budete mít navíc možnost podrobného zobrazení příjmů a výdajů a jejich vývoje v čase. Díky tomu můžete například lépe plánovat firemní cash flow (tok hotovosti).

 • Propojení s účetnictvím. Firemní účet můžete propojit s některými účetními programy a díky tomu automatizovat své platby. Usnadní se vám také export finančních dat, nebudete muset všechny údaje ručně přepisovat. Díky tomu odpadnou zbytečné chyby, které vznikají při „ručních“ fakturacích. A také můžete digitální data pohodlně odeslat účetnímu nebo daňovému poradci elektronickou cestou, nemusíte tisknout a archivovat spousty papírů.

 • Dávkové příkazy neboli hromadné platby. Oproti osobnímu účtu můžete z těch podnikatelských pohodlněji rozesílat několik plateb najednou, například výplaty.

 • Hromadná správa platebních karet. Pokud chcete vašim zaměstnancům umožnit používání platebních karet, bude se vám hodit funkce jejich hromadné správy. Ta vám zajistí neustálý přehled o všech platbách a také možnost zavést omezení pro jednotlivé karty. Díky tomu budete mít firemní peníze pořád pod kontrolou.

Většina bank podnikatelům nabízí speciální balíčky, které obsahují více služeb za zvýhodněné ceny. Například účty v různých měnách, levnější platby do zahraničí, vyšší limit bezplatných transakcí a podobně. U jednotlivých bank se nabízené služby liší.

Podle čeho si vybírat banku?

Z hlediska toho, co dokáže firemní účet nabídnout, bude každého podnikatele zajímat něco trochu jiného. Mezi ta nejdůležitější kritéria, podle kterých se podnikatelé rozhodují o výběru konkrétní banky, obecně patří:

 • Snadné ovládání účtu (jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní)

 • Poplatky za:

  • Zřízení, vedení a zrušení účtu (většina bank už nabízí své služby bez poplatků, nebo za velmi nízké částky)

  • Příchozí a odchozí platby (v korunách i v cizí měně)

  • Zřízení a vedení platební karty

  • Výběry z bankomatu (své i jiné banky)

 • Dostupnost poboček a bankomatů

 • Rychlý platební styk (a funkce okamžitých plateb)

 • Důvěryhodnost banky

Většina českých bank nabízí podnikatelům velké množství nadstandardních služeb. Určitě je ale nebudete – minimálně na začátku podnikání – využívat všechny, proto si svou banku vybírejte na míru vašim aktuálním potřebám, abyste zbytečně neplatili za nevyužívané služby. I malé měsíční poplatky do sta korun měsíčně dají za celý rok dohromady tisícikorunu a když je takových poplatků víc, můžete výběrem vhodného účtu ročně ušetřit klidně až pětimístnou sumu.

Mohlo by vás zajímat:


Sociální biofarma pomáhá a šíří ekologickou osvětu v regionu

Sady sv. Prokopa už více než dvacet let pěstují na jihu Čech ovoce a produkují výrobky z něj. Nejenže se řídí nejpřísnějšími ekologickými zásadami a většinu práce dělají ručně a bez chemie, jejich zaměstnanci jsou navíc lidé ze znevýhodněných skupin. Svým podnikáním pomáhají zdejší komunitě, podnikatelům a celému regionu. O jejich práci a umístění na 2. místě v soutěži SME EnterPRIZE jsme si povídali s agronomem Sadů sv. Prokopa, Ing. Pavlem Sucháčkem.

10 minut čtení
Obrázek ke článku Sociální biofarma pomáhá a šíří ekologickou osvětu v regionu

Co vás vedlo k přihlášce do soutěže SME EnterPRIZE? Co jste od účasti očekávali?

Primární motivací bylo zviditelnit sociální zemědělství. Našemu konceptu „sociální biofarmy“ věříme a víme, že prospívá lidem i přírodě. Orientujeme se na náš region, takže náš dosah není velký. Možnost představit se skrze celorepublikové ocenění a snad i inspirovat jiné zemědělce pro nás byla hlavním motivem k vyplnění přihlášky.

Zároveň jsme se chtěli porovnat s dalšími udržitelnými podniky. Dozvědět se, jak udržitelnost chápou jinak zaměřené firmy, a zjistit, jak v tomto srovnání obstojíme.

Vaše společnost propojuje principy sociálního a ekologického podnikání. Můžete blíže popsat, jak toto spojení funguje?

Jsme sadaři. Naším primárním cílem je obhospodařovat půdu a rostliny, potažmo produkovat ovoce a výrobky z něj. Rozhodli jsme se, že budeme pěstovat ekologicky. Jsme certifikovaná biofarma a řídíme se přísnými principy ekologického zemědělství platnými v západní Evropě, abychom podpořili místní ekosystém a udrželi půdu i rostliny v dobré kondici. Zároveň ale chceme být také prospěšní lidem z našeho okolí. Proto dáváme v sadech šanci na pracovní uplatnění těm, kteří by ho jinde hledali těžko. Našimi zaměstnanci jsou lidé s postižením, sociálním znevýhodněním, duševní nemocí nebo z různých menšin. Spolu s prací jim nabízíme i širší podporu – psychosociální pomoc, poradenství při řešení záležitostí na úřadech a více. Nabízíme i prostor pro stáže lidí s postižením z lokálních sociálních služeb, aby si mohli vyzkoušet, zda by je práce v sadech bavila.

Spojení sociálního a ekologického rozměru funguje skvěle. Ekologické zemědělství stojí na ruční práci, která je pro lidi se zdravotním postižením nebo duševní nemocí velmi přínosná. Kromě terapeutického aspektu je ideální také k udržení dobré motoriky. Proto je to z našeho pohledu ideální kombinace.

Vaše sady byly původně zpustlé. Jak probíhala jejich revitalizace a jak dlouho trvala?

Nemohu mluvit v minulém čase, protože revitalizace neustále probíhá. Nicméně největší část sadů už je revitalizována a momentálně se věnujeme restrukturalizaci, tj. sázení nových stromů.

Základem revitalizace a restrukturalizace jsou dva pilíře. Prvním je vysazování moderních rezistentních odrůd. Ty jsou na rozdíl od starších odrůd odolnější vůči nemocím a škůdcům, a tudíž jsou ideální pro ekologické zemědělství, které nevyužívá širokospektrální postřiky. Druhým je zvýšení druhové pestrosti – postupně doplňujeme vše od jádrovin, peckovin, skořápkovin až po bobuloviny.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi pěstováním ovoce v normálním sadu a v certifikovaném BIO sadu?

To se dá rozdělit na několik kategorií.

Podpora biodiverzity

Sem patří už samotný fakt, že u nás máme širší škálu ovoce než v běžných sadech (viz odpověď výše). Zároveň u nás nenaleznete úhor, žádnou část země nenecháváme neosetou. Zakládáme květnaté pásy a sečeme je méně často, než je zvykem v konvenčním zemědělství. Laikům se pak může zdát, že je to u nás takové neupravené a zarostlé. Jde ale o prostředí, ve kterém se daří hmyzu i jiným zvířatům. Faunu podporujeme i instalací bidýlek a budek. Vyšší biodiverzita pak přispívá mimo jiné k ochraně sadů – ptáci jsou skvělou přirozenou ochranou před řadou škůdců.

Ochrana půdy

Nepoužíváme žádná anorganická hnojiva ani širokospektrální postřiky. Pokud už musíme proti nějakému škůdci zakročit, pak používáme ekologické přípravky jako výluh z tropických dřev nebo rostlinné oleje, které „zalepí“ vajíčka škůdců. Hnojíme jen kompostem, hnojem a výluhem z žížalích vermikompostérů. Nikdy nepoužíváme postřiky „naslepo“ nebo preventivně. Průběžně monitorujeme pohyb škůdců a postřikujeme pouze při hrozícím rozmnožení konkrétního druhu. Díky tomu můžeme minimalizovat pohyb techniky, která zbytečně utužuje půdu. Když už musíme do sadů s těžkým strojem, snažíme se spojit více postřiků dohromady, pohnojit atd.

Ruční práce

Vše, co v konvenčním zemědělství zajišťují stroje nebo chemie, my děláme ručně. Za naším ovocem je obrovský podíl ruční práce od zastřihování stromků, kontroly plodů, pletí až po samotnou sklizeň.

 

Sad je nutné chránit například před škůdci, chorobami i mrazem. Využíváte pro jeho ochranu také pojištění?

Každoročně naše sady pojišťujeme proti kroupám. V návaznosti na pojištění fungují také některé národní programy na podporu zemědělců.

Ovoce nejen pěstujete, ale také sami zpracováváte. Co všechno sami vyrábíte a jaké zásady při výrobě dodržujete?

Hlavním důvodem pro to, že jsme začali zpracovávat, bylo využití „nevzhledných“ kusů ovoce. Tím jsme zároveň zajistili dostatečné množství práce pro naše hendikepované zaměstnance i během zimy. Práce v zemědělské výrobě je jinak sezónního charakteru.

Spektrum našich produktů se neustále rozvíjí a mění s tím, jak testujeme a objevujeme nové možnosti. Momentálně vyrábíme jednodruhové i míchané mošty, ovocná pyré, džemy, sušené ovoce a zeleninu, okrajově i nakládané zelí ve stylu kimchi. Aktuálně zkoušíme také receptury na chutney jako omáčky k masům, do těstovin apod.

Naší hlavní zásadou je nepřidávat nic, co není potřeba. Věříme v kvalitu a chuť našeho ovoce a nechceme ho doplňovat zbytečným cukrem navíc. U džemů se vyhýbáme želatině a obecně se snažíme udržovat naše výrobky bezlepkové, bez přidaného cukru a vhodné i pro vegany. Při výrobě křížal se držíme zásad raw a sušíme při nízkých teplotách, aby se v ovoci uchovaly vitamíny. No a kde to jde, využíváme při výrobě hůře prodejné kusy ovoce. Takové, které by kvůli vzhledu nebo velikosti na pultě zůstaly, chutnají v našich výrobcích skvěle. Typickým příkladem jsou naše jahody. Téměř přezrálé kousky dáváme do džemů, kterým dodají úžasnou barvu, chuť i sladkost.

Ve vašem sortimentu najdeme také loupané brambory, to je poměrně neobvyklý produkt. Proč jste se rozhodli zařadit je do svého sortimentu a mají mezi zákazníky úspěch?

Důvody byly dva. Prvním byla naše spolupráce s regionálními pěstiteli brambor a druhým zajištění mimosezónní práce pro naše hendikepované zaměstnance. Rozhodli jsme se naše čerstvé loupané brambory nabídnout restauracím a jídelnám v okolí. Nenakládáme je do solného láku. Pouze je oloupeme, zavakuujeme a odvezeme. Mají kratší trvanlivost než ty nakládané, ale to je vlastně i výhoda. Díky našemu zaměření na zákazníky z okolí dokážeme brambory dodat krátce po oloupání – restaurace a školní jídelny tak můžou vařit z maximálně čerstvých surovin. Zájem je veliký, momentálně musíme hledat stále další dodavatele brambor, abychom vůbec měli co loupat a prodávat.

Jste zakládajícím členem odbytového družstva ZELENÝ KOŠÍK. Co vás k tomu vedlo a jakým způsobem toto družstvo funguje?

Odbytové družstvo pro nás bylo logickým krokem, když jsme si uvědomili, že naše sklady nejsou celoročně vytížené. V minulých letech jsme se naučili se sklady lépe pracovat. Zdokonalili jsme práci s teplotou i způsobem skladování a připadalo nám škoda kapacitu skladů plně nevyužít. Zároveň jsme při jednání se zákazníky z řad jídelen, kantýn a restaurací chtěli nabízet víc než jen brambory a ovoce. Proto jsme se dohodli se zemědělci z okolí a založili odbytové družstvo. Je to výhodné pro všechny strany. Obchodní zástupce je tak lépe využitý, zákazníci dostávají širší nabídku z jednoho místa, a navíc efektivněji používáme skladové i dopravní kapacity. V neposlední řadě je to dobrá propagace regionálních zemědělských produktů. A na tom nám také záleží.

Podnikáte také další osvětové aktivity na poli ekologického zemědělství. Jaké to jsou?

Nejvíc nás teď zaměstnává projekt, který realizujeme díky podpoře Ministerstva zemědělství ČR. Ministerstvo si nás vybralo jako jednu ze svých „demonstračních farem“ a my na různých akcích ukazujeme dalším zemědělcům nejen výhody ekologického zemědělství, ale i jakých chyb se vyvarovat nebo jak se připravit na klimatickou změnu. V rámci toho pořádáme semináře, dny otevřených dveří a skupinové i individuální konzultace.

Zapojeni jsme i do projektu farmářské školy, ve které mladým zemědělcům nabízíme stáže a podílíme se na jejich vzdělávání. Ukazujeme jim, že ekologické zemědělství je ta nejlepší cesta.

Podílíme se i na výzkumných projektech. Spolupracujeme třeba s lidmi z Jihočeské univerzity a své zkušenosti rádi sdílíme i na konferencích. Naposledy třeba na mezinárodním sympoziu Živé zemědělství v Národním zemědělském muzeu. Náš sad také rádi ukazujeme i nejmladší generaci. Ve spolupráci s Jihočeským zemědělským muzeem nabízíme dětem pravidelné exkurze.


Chcete si legálně vyplatit peníze z vlastní firmy?

Přemýšlíte, jak můžete z vlastní firmy legálně převést peníze na vlastní konto? Poradíme vám, jaké máte možnosti a na co si při vyplácení peněz z firmy sobě samému musíte dát pozor.

8 minut čtení
Obrázek ke článku Chcete si legálně vyplatit peníze z vlastní firmy?

Otázku, jak se dají vybrat peníze z vlastní firmy v souladu s účetními pravidly i zákonem, si klade zřejmě každý začínající podnikatel. V tomto článku jsme pro vás připravili přehled základních způsobů, jak můžete řešit vyplácení peněz z firmy a pět jednoduchých pravidel, která byste při tom měli dodržovat.

Možnosti, jak si vyplatit peníze z vlastního podnikání

České zákony jsou složité a neexistuje proto jen jeden jednoduchý způsob, jak si může majitel vyplatit peníze z vlastní firmy. K dispozici máte tyto možnosti:

 1. Podíl na zisku (dividendy)

Pravděpodobně nejjednodušší cestou, jak se legálně dostat k penězům z vlastní firmy, je vyplacení podílů ze zisku, tedy dividend. To se děje obvykle jednou ročně, ale třeba při nenadálém vysokém zisku je to možné provést i vícekrát do roka. Podíl na zisku ve formě dividend se ale bohužel daní dokonce dvakrát: nejprve musíte celkový zisk firmy zdanit 19% daní z příjmu právnických osob a pak ještě 15% sazbou, pokud se peníze vyplácejí fyzické osobě. O výplatě podílů na zisku rozhoduje valná hromada firmy.

 1. Výplata

Ve firmě se můžete jako její společník nebo jednatel nechat zaměstnat (například jako IT specialista) a dostávat plat jako běžný zaměstnanec. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, musíte uzavřít běžnou pracovní smlouvu, odvádět za sebe zdravotní a sociální pojištění a platit daň.

Placení pojištění se dá vyhnout tak, že s firmou uzavřete pouze dohodu o provedení práce. V tom případě sice odvedete státu jen 15% daň, ale můžete pro firmu odpracovat maximálně 300 hodin ročně a váš výdělek nesmí přesáhnout 10 tisíc korun měsíčně.

Pokud se chcete nechat zaměstnat ve vlastní firmě, musíte si pohlídat, aby vaší náplní práce nebylo to stejné, co musíte povinně vykonávat v rámci své funkce statutárního orgánu. To znamená, že když jste zároveň jednatelem společnosti, nesmíte se nechat zaměstnat na pozici, která v sobě zahrnuje výkon funkce jednatele – jednatel má totiž ze zákona na starost obchodní vedení firmy, takže nesmí nařizovat práci sám sobě.

Odměnu za výkon funkce jednatele si můžete vyplatit zvlášť, a to na základě speciální smlouvy o výkonu funkce jednatele, která nespadá pod zákoník práce. Pokud tato odměna nepřesáhne 3 500 korun měsíčně, odvedete z ní jen zdravotní pojištění a 15 % daň z příjmu. Jestliže bude odměna vyšší, zaplatíte i sociální pojištění.

Dávejte si také pozor na to, aby výše vašeho platu byla přiměřená. Zjistěte si, jaký plat za práci popsanou ve vaší pracovní smlouvě nabízí jiné firmy ze stejného oboru a přizpůsobte tomu vaši mzdu. Podezřele vysoká výplata by vám při kontrole finančního úřadu neprošla.

 1. Půjčka firmě

Své firmě můžete půjčit peníze z vašich osobních zdrojů a později si je legálně vyplácet zpět i s úrokem. Musí se ale jednat o „rozumně“ stanovený úrok, který byste zaplatili při obdobné půjčce jinému věřiteli, například bance. Z peněz, které takto získáte, je nutné zaplatit státu daň z příjmu.

 1. Pronajmutí majetku firmě

Kromě poskytnutí půjčky můžete své firmě také pronajmout movitý nebo nemovitý majetek, třeba kancelář, kde firma sídlí. Stejně jako u půjčky tady platí pravidlo obvyklé ceny a platba daně z příjmu.

 1. Další možnosti

Z firmy si můžete pravidelně vyplácet náklady za pohonné hmoty – až 5 tisíc korun měsíčně za jeden automobil přihlášený na firmu. Dále můžete na firmu napsat neomezené mobilní nebo internetové paušály, kupovat kancelářské vybavení, notebooky, tiskárny a další vybavení. Dejte si ale pozor, protože do nákladů firmy můžete vložit pouze nákupy, které s vaším podnikáním prokazatelně souvisí.

Na co si dávat pozor

Při vyplácení peněz z vlastní firmy nezapomínejte na několik dalších jednoduchých pravidel:

 1. Vyplácejte si peníze ze zisku, ne z příjmu. To, že do vaší firmy přicházejí peníze, automaticky neznamená, že je můžete libovolně čerpat. Každá firma má nevyhnutelně také výdaje a ty často přicházejí až s odstupem času. Od zákazníka můžete sice dostat zaplaceno dnes, ale třeba nájem provozovny platíte až na konci měsíce a daňový výměr dokonce o několik měsíců později. Přesvědčte se, jestli máte všechny výdaje zaúčtovány před tím, než si peníze vyplatíte.

 2. Pečlivě plánujte cash flow (tok hotovosti). Ujistěte se, že počítáte se všemi příjmy a výdaji do budoucna a zároveň máte dostatečnou rezervu na nečekané výdaje. Další informace o plánování cash flow najdete v samostatném článku.

 3. Vyplácejte si peníze pravidelně. Pro vyplácení peněz byste měli sestavit pravidelný rozvrh. Nejen kvůli vaší peněžence a plánování cash flow, ale také s ohledem na kolegy, kteří mají přístup k firemním účtům. Nepůsobilo by moc dobře, kdybyste si vypláceli peníze, kdykoli by se vám zachtělo.

 4. Nejprve zaplaťte zaměstnancům, pak až sobě. Když se firma dostane do finančních potíží, snažte se v první řadě zaplatit nutné účty a výplaty vašich zaměstnanců, teprve pak myslete na sebe. Jestliže zaměstnanci uvidí, že se krize dotkla jenom jich, pravděpodobně začnou rychle rozesílat životopisy na jiná pracovní místa.

 5. Pozor na švarcsystém. Některé firmy obcházejí daňové zákony takzvaným švarcsystémem. V praxi probíhá třeba tak, že majitel firmy má své vlastní IČO a fakturuje sám na sebe. Takto je ale možné fakturovat jen služby, které nesouvisejí s předmětem podnikání firmy a výkonem funkce jednatele, jinak se jedná o nelegální vyvedení peněz z firmy. Pokud tedy například vlastníte automobilový servis, můžete sám sobě zaplatit třeba za přípravu propagační grafiky, ale nesmíte sám na sebe fakturovat opravu aut.

Nad způsoby, jak budete moci legálně vybírat peníze z vaší firmy, se vyplatí přemýšlet ještě předtím, než firmu založíte. Spojte se s daňovým poradcem nebo specialistou na obchodní právo a proberte s nimi vhodnou formu podnikání i možnosti toku peněz. Můžete si tak ušetřit mnoho pozdějších starostí.

Při vyplácení peněz z vlastní firmy hrají roli další faktory, které musíte zohledňovat. Nedá se proto s jistotou říct, který způsob bude pro vás nejvýhodnější. Snažte se co nejvíce přizpůsobit dané situaci a kombinovat různé způsoby výplaty peněz. Finanční transakce vždy konzultujte s odborníkem, který vám poradí vhodné řešení v souladu se zákonem.

Mohlo by vás zajímat:


Pojištění: výhodný bonus nejen pro vaše zaměstnance

Pokud chcete nabídnout svým zaměstnancům výhodné a skutečně přínosné benefity, myslete v první řadě na pojištění. Jeho význam v praxi je zdaleka nejvyšší, a navíc je výhodné oboustranně. Přečtěte si, jaká pojištění jsou dlouhodobě nejoblíbenější.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Pojištění: výhodný bonus nejen pro vaše zaměstnance

Zaměstnanecké benefity se jednoznačně vyplatí zaměstnancům i firmám samotným. Spokojený zaměstnanec totiž logicky odvádí lepší práci než ten, který má dojem, že pro firmu nic neznamená. Otázkou tedy zůstává jen to, jaký benefit zaměstnanci nejvíce ocení.

Naprostou jistotou, se kterou nikdy neuděláte chybu, je vždy pojištění. Nabídka konkrétních druhů pojištění je ale velmi široká. Jak z nich vybrat takové, které zaměstnancům přijdou nejvíc vhod? Nechte se inspirovat naším přehledem pěti pojištění, která podnikatelé pro své zaměstnance volí nejčastěji.

Doplňkové penzijní spoření

V nabídce zaměstnaneckých benefitů týkajících se pojištění zaměstnanci nejvíce slyší na doplňkové penzijní spoření, na které jim zaměstnavatel pravidelně posílá příspěvky. Nabízí mj. státní příspěvek, nárok na odpočet daní, výběr investičních fondů, čerpání předdůchodu nebo možnost vyplatit naspořené peníze dědicům.

Rizikové životní pojištění

Také skupinové životní pojištění patří dlouhodobě mezi nejlépe hodnocené zaměstnanecké benefity. Poskytuje příbuzným zaměstnanců jistotu, že je v případě ztráty příjmu živitele (kvůli dlouhodobé nemoci, úrazu s trvalými následky nebo dokonce smrti) neohrozí nenadálý finanční propad. Rodina má tak více času se s tragickou události vyrovnat a nemusí řešit existenční potíže. Složení a rozsah pojištění se vždy přizpůsobuje potřebám firmy s ohledem na to, jaké činnosti zaměstnanci vykonávají.

Úrazové pojištění

Pokud někoho zaměstnáváte, ze zákona jste povinně pojištěni pro případ pracovních úrazů a nemocí z povolání svých zaměstnanců. Zákonné pojištění ale nepokrývá všechna zdravotní rizika. Když k nějakým úrazům u zaměstnanců dojde, musíte zaplatit náhrady sami. Proto se vyplatí zvolit doplňkové úrazové pojištění.

Vzhledem ke statistikám dopravních nehod asi nikoho neudiví, že úrazové pojištění často využívají zaměstnanci, kteří v práci běžně cestují autem. Pro ty existuje dílčí pojištění osob v motorových vozidlech. Dále úrazové pojištění volí lidé v oborech s vyšším rizikem úrazu, kteří například pracují ve výškách nebo s těžkými stroji. Úrazové pojištění můžete sjednat v celé řadě variant, platit přitom může třeba jen v pracovní době, nebo naopak i při volnočasových aktivitách zaměstnanců.

Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti, lidově nazývané „pojistka na blbost“, zaměstnance chrání před finančními následky jejich omylů a nešikovnosti. Uplatňuje se v případě, kdy svým jednáním způsobí škodu někomu jinému. Pojištění odpovědnosti se dělí na dílčí oblasti, ve kterých lidé můžou způsobit škodu, a také podle typů zaměstnání.

V některých profesích je pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem povolání dokonce ze zákona povinné. Platí to například v oboru znaleckých činností, u advokátů, lékařů nebo daňových poradců.

Cestovní pojištění

Mnoho zaměstnání vyžaduje pravidelné služební cesty, například na schůzky s obchodními partnery. Cestovní pojištění nabízí ochranu zaměstnanců před komplikacemi a nečekanými výdaji, které je na cestách můžou potkat. Mezi ty nejzávažnější patří nečekané náklady na zdravotní ošetření v zahraničí, které se můžou vyšplhat až do řádu milionů. Cestovní pojištění může také obsahovat různý stupeň asistenčních služeb, pojištění zavazadel a mnoho dalšího.

Věděli jste, že si můžete pojistit i dopad špatných manažerských rozhodnutí? Členové statutárních orgánů firem totiž čelí mnohem většímu riziku finančního dopadu jejich rozhodnutí než zaměstnanci.

 

Generali Česká pojišťovna má v poskytování zaměstnaneckých výhod dlouholeté zkušenosti. Rozvoji benefitů se věnuje expertní tým Employee benefits, který dokáže pro každou firmu vytvořit speciální nabídku. Neváhejte se proto kdykoli obrátit na specializované poradce Generali České pojišťovny a nechat si doporučit výběr konkrétního pojištění pro vaše zaměstnance.

Mohlo by vás zajímat:


Druhy pracovních poměrů: Víte, co nabídnout vašim zaměstnancům?

Znáte rozdíly mezi jednotlivými typy pracovních smluv a úvazků? V tomto článku vám vysvětlíme, jaké výhody a nevýhody jednotlivé druhy přináší a dozvíte se, které byste vašim zaměstnancům měli nabídnout.

10 minut čtení
Obrázek ke článku Druhy pracovních poměrů: Víte, co nabídnout vašim zaměstnancům?

Na ramenech zaměstnanců stojí a padá úspěch každé firmy. Proto byste si měli dát záležet na správném nastavení pracovních podmínek, které mají zásadní vliv na motivaci a výkon zaměstnanců. Ještě, než se pustíte do přijímání nových zaměstnanců, byste si tedy měli také ujasnit, jaký pracovní úvazek jim nabídnete a co různé typy smluv znamenají jak pro vás, tak pro nové kolegy v týmu.

Typy smluv pro zaměstnance

Každý druh pracovního poměru je vhodný pro jinou situaci. Pojďme se podívat, jaké možnosti má zaměstnavatel k dispozici.

Hlavní pracovní poměr (HPP)

Zaměstnanci, které přijmete na trvalý (hlavní) pracovní poměr, tvoří pevné jádro vaší firmy. HPP je ideální pro situace, kdy hledáte nové kolegy, kteří by u vás měli pracovat dlouhodobě s pevně stanoveným počtem odpracovaných hodin. Obvykle je to 40 hodin týdně.

Po uzavření pracovní smlouvy začíná zaměstnanci běžet maximálně tříměsíční (u vedoucích pozic maximálně šestiměsíční) zkušební doba, během které ho můžete propustit, pokud se vám neosvědčí. Stejně tak může on opustit vaši firmu, a to bez udání důvodu. Po ukončení zkušební doby už při propouštění počítejte s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

Pracovní poměr můžete se zaměstnancem uzavřít na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Na dobu určitou může smlouva platit maximálně 3 roky a můžete ji prodloužit maximálně dvakrát. Poté musíte zaměstnanci nabídnout smlouvu na dobu neurčitou, nebo ukončit spolupráci.

Zaměstnanci pracující na HPP si postupně zažívají firemní procesy, osvojují know-how a rozvíjí se vám „pod rukama“. Proto mohou být pro firmu z dlouhodobého hlediska velkým přínosem. Na druhou stranu, z finanční stránky tolik výhodní pro firmu nejsou. Obnášejí vysoké náklady na sociální a zdravotní pojištění. Navíc je jejich finanční odměna pevně stanovená, takže jim budete muset zaplatit, i když zrovna nebudou mít co na práci.

Zkrácený úvazek

Zkrácený (částečný) pracovní úvazek je velmi podobný plnému pracovnímu úvazku (HPP), ale na rozdíl od něj obnáší méně než 40 odpracovaných hodin týdně. Může se jednat o poloviční, třetinový nebo například čtvrtinový úvazek. Zkrácené úvazky obvykle využívají lidé na rodičovské dovolené, v důchodu nebo pečující o nemocného příbuzného.

Zaměstnanec, který u vás pracuje na zkrácený pracovní úvazek, má stejná práva a povinnosti, jako v případě plného úvazku. Má tedy stejnou výpovědní lhůtu i zkušební dobu. Dostane od vás ale nižší plat a pravděpodobně i méně dovolené, které budou odpovídat snížené pracovní době.

U dovolené při zkráceném pracovním úvazku záleží na tom, jak má zaměstnanec práci rozloženou v čase. Jestli pracuje kratší dobu každý den, náleží mu minimálně 20denní dovolená, stejně jako zaměstnancům na HPP. Pokud ale dochází do zaměstnání jen některé dny v týdnu, počet dnů dovolené, na které má nárok, se úměrně zkrátí. To znamená, že při zkráceném úvazku, kde je pracovní doba rozvržena například jen na dva dny v týdnu, má nárok na osm dní dovolené za rok.

Se zkráceným pracovním úvazkem souvisí také takzvané sdílené pracovní místo (job sharing), což je novinka, kterou česká legislativa umožňuje od 1. ledna 2021. Funguje tak, že dva a více zaměstnanců konají stejnou práci v rámci jediného pracovního místa. Každý z nich má zkrácený pracovní úvazek a vzájemně se v práci střídají tak, aby vždy jeden z nich obsadil dané pracovní místo. Součet jejich pracovní dob nesmí přesáhnout stanovený týdenní limit, obvykle 40 hodin týdně. Toto kombinování zkrácených úvazků má zaměstnancům umožnit lepší sladění pracovního a rodinného života, ale také s sebou nese poměrně velkou administrativní zátěž.

Dohoda o provedení práce (DPP)

DPP je velmi často využívanou smlouvou při najímání brigádníků nebo pracovníků na splnění jednorázových úkolů. Vyplatí se vám, pokud potřebujete dočasnou výpomoc v hektickém období (například ve výrobě v předvánoční sezoně). DPP se uzavírá pomocí písemné smlouvy, obvykle na dobu určitou.

Při práci na DPP pro vás zaměstnanec může odpracovat maximálně 300 hodin ročně. Výkon práce na dohodu také nesmí přesáhnout 12 hodin během po sobě jdoucích 24 hodin. Pokud měsíční příjem zaměstnance na DPP nepřesáhne 10 tisíc korun, nemusíte za něj odvádět zdravotní ani sociální pojištění. Nevztahuje se na něj nárok na dovolenou, odstupné a pokud výdělek nepřesáhne zmíněnou hranici, zaměstnanec nemá právo ani na nemocenskou. U DPP také neexistuje žádná zkušební lhůta. Pracovní poměr můžou obě strany ukončit kdykoliv a platí zde 15denní výpovědní doba.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Práce na DPČ je také vhodná pro výpomoc, ale spíše pro dlouhodobou drobnou práci, která nepokryje celé směny. Můžete tak najmout administrativního asistenta nebo třeba pracovníka na úklid.

Na DPČ pro vás nesmí zaměstnanec odpracovat více než 20 hodin týdně. Nemusíte za něj odvádět zdravotní a sociální pojištění, ale jen když jeho měsíční příjem nepřesáhne 3 tisíce korun. Podobně jako u DPP se na zaměstnance nevztahuje nárok na dovolenou, odstupné ani nemocenskou. U DPČ nemusíte řešit zkušební lhůtu a pracovní poměr můžou obě strany taktéž ukončit kdykoliv a platí zde 15denní výpovědní doba.

Externí spolupráce (outsourcing)

Pokud na některé dílčí úkoly nechcete nabírat zaměstnance, máte možnost práci svěřit externistům. To může být jiná firma nebo OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), která má několik svých dalších klientů a pracuje na živnostenský list. Typicky si takto firmy najímají externí účetní, IT specialisty nebo třeba marketingové pracovníky.

Za externího živnostníka neplatíte sociální a zdravotní pojištění, protože není vaším zaměstnancem. Nevztahuje se na něj výpovědní lhůta, nemocenská ani dovolená. Vyplácíte mu pouze odměnu za odvedenou práci. Nepodepisujete s ním klasickou pracovní smlouvu, ale například smlouvu o dílo.

Pozor! Řada firem „zaměstnává“ na živnostenský list dlouhodobé pracovníky, aby ušetřila. Tato praktika, které se říká švarcsystém, je ale nelegální. Zaměstnavatel se tímto způsobem vyhýbá placení povinných odvodů na zaměstnance a pracovníka zbavuje ochrany, kterou poskytuje pracovní zákoník. Nemá tedy žádný právní nárok na dovolenou, nemocenskou, odstupné, zkušební či výpovědní lhůtu a jiné zaměstnanecké výhody, přestože by měl. Zaměstnanci na tento způsob práce ale často přistupují, protože si tak mohou vydělat více peněz. Podnikatelům za praktikování švarcsystému hrozí pokuta až 10 milionů korun a „zaměstnancům“ až 100 tisíc korun.

Rozvržení pracovní doby

Kromě pracovních smluv a úvazků bude nové zaměstnance zajímat také rozvržení pracovní doby. Úplným základem je pevná pracovní doba, kterou zaměstnanci jednoznačně stanovíte v pracovní smlouvě, například od 9 hodin ráno do 17 hodin odpoledne. V tu dobu by měl fyzicky být na pracovišti a věnovat se činnosti, za kterou je placený.

V současné době ale zaměstnanci čím dál více oceňují flexibilitu. Můžete jim tedy nabídnout pružnou pracovní dobu. Například v režimu, kdy budou mít stanovený určitý časový úsek, po který musí být na pracovišti, a zbytek pracovní doby si mohou odpracovat z domova.

Ještě volnější režim nabízí úplná práce z domova, bez nutnosti docházet na pracoviště (home office), která se během pandemie velmi rozšířila. Při práci z domova zaměstnanci samozřejmě musí dodržovat obvyklé pracovní podmínky. Například, aby byli v určité době k dispozici pro komunikaci online nebo po telefonu a průběžně plnili pracovní úkoly. Pokud se obáváte, že umožněním práce z domova ohrozíte výkonnost svých zaměstnanců, můžete využívat kontrolní nástroje na projektové řízení, jako je například Freelo, Trello nebo Asana.

Mezi další možnosti patří konto pracovní doby (střídání tzv. krátkého a dlouhého týdne práce) nebo stlačený pracovní týden (práce na pět dní se „stlačí“ do čtyř dní). Zkrácený pracovní týden začíná nabírat na popularitě v některých zemích Evropské unie. Zkouší ho zavádět například ve Francii nebo v Belgii. V Česku se o něj zájem také zvedá, reálně ho ale zatím nabízí jen velmi málo zaměstnavatelů.

Před zahájením výběrového řízení na nové zaměstnance si dobře rozmyslete, jakou pracovní smlouvu a jaký typ úvazku chcete kandidátům nabídnout. Připravte se dopředu také na to, jestli budete ochotni udělat i nějaké ústupky. Můžete totiž najít perfektního kandidáta, který bude schopný vaší firmě velmi pomoct, a byla by škoda ho odmítnout jen proto, že potřebuje (například kvůli malému dítěti) zkrácený úvazek nebo pružnou pracovní dobu.

Mohlo by vás zajímat:


Druhy reklamy aneb jak můžete propagovat svou firmu

Nejste si jistí, kam umístit reklamu na váš produkt nebo jaký typ reklamy vůbec využívat? V našem článku se dozvíte, jaké možnosti propagace má vaše firma k dispozici.

10 minut čtení
Obrázek ke článku Druhy reklamy aneb jak můžete propagovat svou firmu

Reklama je nezbytnou součástí marketingové strategie každé firmy. Dobře zvolená reklamní kampaň zvýší povědomí o vašich produktech nebo službách, přiláká zákazníky a zajistí větší tržby. Ať už se snažíte povzbudit zákazníky ke koupi stávajícího produktu nebo uvádíte na trh něco úplně nového, máte na výběr z mnoha možností. Jak ale zvolit tu nejvhodnější?

Výběr konkrétního typu reklamy závisí především na vaší cílové skupině. Vždy se musíte snažit, abyste s co nejnižšími náklady oslovili co nejvíce členů dané cílové skupiny. Pokud tedy třeba víte, že vaše cílová skupina obvykle čte nějaký konkrétní časopis, určitě by v něm neměla chybět vaše inzerce. Pojďme se nyní na jednotlivé reklamní možnosti podívat podrobněji.

Pro sdílení informací o produktech nebo službách se reklama využívá už celá staletí. V posledních desetiletích ovšem v reklamě hrají naprosto zásadní roli technologie a nová média. Díky nim máte dnes mnoho způsobů, jak efektivně cílit na spotřebitele. Reklama se dělí na dvě základní skupiny – digitální a tradiční. Každá kategorie má pak další podtypy.

Digitální reklama

Lidé tráví stále více času online, a to nejen ve svém volnu, ale i v pracovní době. Z toho důvodu se stále častěji využívají různé typy digitální reklamy. Nejčastěji jsou to:

 • Kontextová reklama. V rámci tohoto typu reklamy si vyberete požadovaná klíčová slova a vaše reklama se pak bude zobrazovat lidem, kteří čtou články, v nichž se daná klíčová slova vyskytují. Tato reklama tedy oslovuje uživatele pasivně. Platí se pouze za počet kliknutí na reklamu, ne za celkový počet zobrazení – patří mezi tzv. PPC (pay-per-click) reklamy.

 • Reklama ve vyhledávačích. Tento typ inzerce umožní umístit odkaz na váš web na přední místa vyhledávačů jako je Google nebo Seznam. Vyberete si vhodná klíčová slova a vaše reklama se pak zobrazí lidem, kteří tato slova aktivně vyhledávají. Stejně jako kontextová reklama patří mezi PPC reklamy.

 • Bannery. Reklamní bannery s obrázky nebo videi a propagačním textem se umisťují na webové stránky, například na jejich okraje nebo do textu článku. Na rozdíl od PPC reklam u bannerů platíte za počet impresí, neboli za to, kolika lidem se bannery zobrazí, ne za jednotlivá kliknutí. Tento systém se označuje PPV (pay-per-view).

 • Nativní reklamy. Tyto reklamy napodobují formát a styl běžného obsahu na dané webové stránce a nachází se blízko něj, takže uživatel často ani nepozná, že se jedná o reklamu. Podle informací serveru Seznam.cz se na nativní reklamu podívá o 25 % lidí více než na bannerovou reklamu. Stejně jako u bannerů se i u nativní reklamy platí za počet zobrazení, tedy PPV.

 • Reklamy na sociálních sítích. Kampaně na sociálních sítích patří k nejčastěji využívaným formám reklamy ve firmách všech velikostí. Náklady na ně totiž nejsou moc vysoké, a přitom můžete přesně zacílit na velmi konkrétní skupiny uživatelů, například ženy v určitém věku, s konkrétními zájmy a ve městě, kde provozujete prodejnu. Kampaně můžete spustit na Facebooku, Instagramu, LinkedInu nebo třeba na TikToku, který už nabírá popularitu i mezi dospělými.

 • Influencer marketing. Se sociálními sítěmi souvisí i velmi populární influencer marketing, kdy platíte vhodnému influencerovi za to, aby v obsahu svého profilu propagoval váš produkt nebo službu. Influencer je osobnost známá na sociálních sítích, která prostřednictvím vlastního obsahu (videí, fotek apod.) ovlivňuje názory nebo chování významného množství lidí – svých sledujících. Oblíbení čeští influenceři mají stovky tisíc sledujících, zahraniční pak ještě o řád více. Spolupráci ale můžete navázat i s tzv. mikroinfluencery, kteří mají menší dosah, ale reklama v jejich obsahu vás vyjde levněji.

 • E-maily. Prostřednictvím e-mailů můžete dostat vaši reklamu ke konkrétní uzavřené skupině lidí, jejichž elektronickou adresu máte k dispozici. Běžně se tímto způsobem rozesílají newslettery s novinkami, promo kódy nebo třeba katalogy. Pokud si vytváříte vlastní databázi e-mailových kontaktů, dávejte si pozor, abyste jednotlivé e-maily získávali v souladu s pravidly GDPR.

Pravidla GDPR platí v zemích Evropské unie. Zajišťují právní ochranu osobních údajů spotřebitelů – s jejich daty ani osobními údaji není možné bez výslovného souhlasu neoprávněně zacházet. GDPR se vztahuje na všechny firmy a instituce, ale i jednotlivce a online služby, které zpracovávají data uživatelů. Za porušení GDPR hrozí až mnohamilionové pokuty.

Tradiční reklama

Přestože je v současnosti výrazně více využívána digitální reklama, ani její tradiční formy rozhodně nejsou za zenitem. Stále je mnoho skupin lidí, které online prostředí příliš nezajímá a kdybyste svou reklamu zaměřili jen na internet, velmi pravděpodobně by je úplně minula.

 • Tisk. Svou reklamu, typicky grafický inzerát nebo reklamní článek, můžete umístit v novinách a v časopisech. V celostátních titulech oslovíte statisíce čtenářů, v menších nebo lokálních zase užší a dost možná i relevantnější skupinu. Kromě inzerce v tištěných médiích spadají do skupiny tiskové reklamy také třeba brožury, letáky, katalogy nebo plakáty, které můžete zákazníkům rozdávat nebo rozeslat poštou.

 • Televize. Prostřednictvím televizních reklam zasáhnete velmi široké publikum. V hlavních vysílacích časech to mohou být i miliony lidí. Jedná se ale o velmi drahý typ reklamy a těžko si změříte její dopad. Videoreklama je obecně velmi oblíbeným formátem a často se využívá i na sociálních sítích.

 • Rozhlas. Mluvené slovo v rozhlasovém vysílání je stále velmi oblíbené a poslouchají ho lidé především při dopravě a na cestách. Jeho prostřednictvím se dá cílit o něco konkrétněji než v případě televize, stačí si vybrat stanici vhodnou pro vaši cílovou skupinu. V posledních letech jsou populární i podcasty dostupné na různých streamovacích platformách, jako je třeba Spotify.

 • Venkovní reklama. Reklamou umístěnou venku zasáhnete velké publikum. Může být ale velmi nákladná, to především na místech, kde se shromažďuje hodně lidí. Firmy obvykle využívají billboardy u silnic a nákupních center nebo reklamu umisťují ve veřejných vývěskách a na dopravních prostředcích. K reklamě ovšem můžete využít i zcela netradiční prostředky a vyzkoušet třeba tzv. guerilla marketing.

Guerilla marketing je nízkonákladová marketingová strategie, která budí pozornost svou nekonvenčností a vyvolává tak masový zájem. Příkladem mohou být třeba nákladní auta výrobce tyčinek Mars, která vypadají jako tato čokoládová tyčinka, nebo plážové sprchy v provedení automatu na nápoje Sprite. Těmito a dalšími příklady povedeného guerilla marketingu se můžete inspirovat třeba zde.

Nezapomínejte ani na PR

S marketingem a reklamami úzce souvisí také public relations (PR). Odborníci z oblasti PR pracují s technikami a nástroji, které firmám pomáhají budovat a udržovat vztahy s veřejností a snaží se ovlivňovat její názory. Zatímco reklama se snaží hlavně o krátkodobý prodej určitého produktu nebo služby, PR se soustředí na dlouhodobé cíle, jako je image firmy nebo vztahy a komunikace s cílovými skupinami.

Jedním z nejvyužívanějších nástrojů, které PR pracovníci a agentury využívají, jsou tiskové zprávy. Rozesílají se na relevantní média, která následně jejich obsah redakčně zpracují a předají ho nenásilnou formou svému publiku. Nejde přitom o to, aby si čtenář, divák nebo posluchač šel ihned koupit váš produkt, ale abyste se dostali do jeho povědomí.

Při výběru reklamy vhodné pro vaši firmu pamatujte na to, že díky ní máte vydělat více, než jste za ni utratili. Vybírejte proto formu reklamy velmi pečlivě. Aby reklama dobře fungovala, neměli byste se zaměřovat pouze na jeden její typ, ale raději peníze rozložit do více druhů reklamy a ty vzájemně propojit. Pokud si nejste jistí, jak na to, vyzkoušejte služby marketingových a PR odborníků.

Mohlo by vás zajímat:


Co je SWOT analýza a jak ji vypracovat

SWOT analýza je oblíbený strategický nástroj, který používá velké množství podnikatelů a manažerů. Přečtěte si, k čemu SWOT analýza slouží a jak ji správně vypracovat, aby poskytla co nejpřesnější data pro plánování dalšího úspěšného rozvoje vaší firmy.

9 minut čtení
Obrázek ke článku Co je SWOT analýza a jak ji vypracovat

Úspěch každé firmy závisí na mnoha faktorech a zdaleka ne všechny je ve vašich silách ovlivnit. Pravděpodobnost úspěchu ale můžete ve svůj prospěch naklonit pomocí důkladné analýzy firemních procesů. Jedině tak totiž zjistíte, jestli vaše firma funguje skutečně efektivně a odhalíte případné nedostatky, které můžete následně vyladit k dokonalosti. Jednou z často používaných a prověřených metod pro analýzu firemních procesů je SWOT analýza. Přečtěte si, co obnáší a jak ji můžete co nejlépe využít pro svou firmu.

Co je SWOT analýza?

SWOT analýza je univerzální metoda, která se běžně používá ke zmapování a zhodnocení vnějších a vnitřních faktorů ovlivňujících chod firmy. Název vznikl podle počátečních písmen čtyř anglických slov: Strenghts (silné stránky), Weaknesses (slabé stránky), Opportunities (příležitosti) a Threats (hrozby).

Hlavním cílem SWOT analýzy je pomoci firmě získat co nejlepší přehled o všech okolnostech, které ovlivňují její chod, a o jejích silných a slabých stránkách. SWOT analýza pomáhá překonávat problémy a naznačuje, jakým směrem se má firma dále vydat.

Metodu SWOT vytvořil v 60. letech 20. století Albert Humphrey. Na Stanfordově univerzitě vedl výzkumný projekt, financovaný významnými americkými korporacemi, který měl zjistit nedostatky v plánování těchto společností a vytvořit pro ně nový systém řízení změn. Od té doby se nástroj masivně využívá ve firmách všech velikostí.

Kdy provést SWOT analýzu?

SWOT analýzu můžete vypracovat hned na začátku podnikání a také pokaždé, když se chystáte udělat jakýkoliv zásadní krok ve vývoji společnosti. Typicky když zkoumáte další obchodní příležitosti a chcete uvést na trh nový produkt nebo službu. SWOT analýza se hodí i k pravidelné kontrole stavu vašeho podnikání a následnému vylepšení procesů. Analýza vždy upozorní na klíčové oblasti, kterým byste měli věnovat zvýšenou pozornost.

Jak připravit SWOT analýzu?

Pro vypracování SWOT analýzy si vytvořte jednoduchou tabulku rozdělenou do čtyř oddílů – dva řádky a dva sloupce. Můžete pracovat digitálně nebo klidně jen na papíře. Do levé horní části patří silné stránky vaší firmy a pod ně příležitosti. Do pravé horní části náleží slabé stránky a pod ně hrozby. Postupně si tabulku vyplňte konkrétními fakty:

Do silných stránek napište vlastnosti vaší firmy (také vás a vašich zaměstnanců), které vám poskytují výhodu na trhu a pomáhají dosáhnout vašich cílů. Odpovězte si především na následující otázky:

 • V čem vaše firma vyniká?

 • Jaké jsou jedinečné dovednosti, které má váš tým?

 • Jaké máte odborné nebo specializované znalosti?

 • Jaké máte zkušenosti?

 • Co děláte lépe než konkurence?

 • Co vaši zákazníci vnímají jako vaše silné stránky a proč se k vám vracejí?

 • Jakých zdrojů máte dostatek nebo dokonce nadbytek?

 • Co vám přináší nejvyšší zisk?

Do slabých stránek zapište všechny faktory, které by vás mohly zpomalit při dosahování vašich cílů. Položte si typicky tyto otázky:

 • V jakých oblastech podnikání byste se potřebovali zlepšit?

 • Jaké zdroje vám schází?

 • Která část vašeho podnikání vám nepřináší zisk?

 • V čem potřebujete doplnit své vzdělání nebo zkušenosti?

 • Do čeho musíte nejvíce investovat?

Do třetího pole tabulky, věnovaného příležitostem, vepište vnější podmínky (mimo vaši firmu), které vám můžou pomoct dosáhnout vašich cílů. Zamyslete se hlavně nad těmito otázkami:

 • Jaké jsou byznysové cíle, které se aktuálně snažíte splnit nebo následovat?

 • Co víc můžete udělat pro vaše stávající zákazníky?

 • Jaké technologie můžete využít pro vaši firmu?

 • Existují další cílové skupiny, které můžete oslovit?

 • Víte o produktech nebo službách, které byste mohli přidat do své nabídky?

Poslední část tabulky věnujte hrozbám. Sem patří všechny vnější podmínky, které by mohly uškodit vývoji vaší firmy. Odpovězte si zejména na otázky:

 • Jakým překážkám musíte čelit?

 • Jaké jsou silné stránky vaší hlavní konkurence (co dělá konkurence lépe)?

 • Jaké procesy a technologie používá vaše konkurence a vy ne?

 • Jaký je stav ekonomiky na vašem trhu?

 • Co se děje ve vašem průmyslovém odvětví?

Do tabulky se vždy snažte zahrnout jen stěžejní fakta a objektivní (podložené) informace, vyhněte se domněnkám a spekulacím, které vás stejně nikam neposunou.

Data ze SWOT analýzy využijte

Poté, co tabulku pro SWOT analýzu naplníte informacemi, byste měli získaná data naplno využít a na jejich základě vytvořit nové strategie pro váš byznys. Můžete si naplánovat, jak posílit vaše silné stránky, jak zapracovat na těch slabých, vyhnout se možným nástrahám a stanovit si cíle pro využití příležitostí. Jednotlivé kvadranty také zkuste propojit a zkuste se zamyslet třeba nad tím, jak můžete zkombinovat vaše silné stránky s příležitostmi a vytvořit tak úplně nové strategie, o kterých jste dosud nepřemýšleli.

Tip: Na tvorbě SWOT analýzy by se mělo podílet především vedení firmy, ale často je užitečné zapojit do procesu i další členy týmu. Nechte kolegy vyjádřit své názory a otevřeně o nich diskutujte. Kolektivní znalosti vám umožní vaši firmu zanalyzovat opravdu důkladně.

 

Jakmile v praxi zjistíte, jak při SWOT analýze vhodně postupovat a strategicky využívat její výsledky, stane se pro vás užitečným nástrojem, ke kterému se budete stále vracet. Během krátké doby vám pokaždé poskytne cenné informace, které vám pomohou vaši firmu efektivně rozvíjet.

Mohlo by vás zajímat:


Rok od tornáda na jižní Moravě: jak ovlivnilo podnikatele?

Od doby, kdy se na jižní Moravě prohnalo ničivé tornádo, uplynul na konci června už rok. Jednalo se o nejsilnější tornádo na českém území za tisíc let. Přečtěte si, jak se se závažnými důsledky vyrovnali místní obyvatelé a podnikatelé.

8 minut čtení
Obrázek ke článku Rok od tornáda na jižní Moravě: jak ovlivnilo podnikatele?

Extrémní bouře, kterou doprovázelo krupobití a tornádo, se do obcí na Břeclavsku a Hodonínsku přihnala 24. června 2021 ve večerních hodinách.  Dráha tornáda byla 26 kilometrů dlouhá, 500 metrů široká a jeho rychlost dosahovala 300 kilometrů za hodinu.

Škody, které zasáhly především obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice, Hodonín a Ratíškovice, byly obrovské. Živel sebral 6 lidských životů a zranil více než 200 dalších osob. Poničil také přibližně 1 600 staveb – kromě domácností i veřejné, průmyslové a zemědělské budovy. Dvě stovky z nich museli majitelé úplně zbourat. Tornádo nešetřilo nikoho a nic, škody utrpěla motorová vozidla, silnice a další infrastruktura, zvířata i rostliny. Celkový účet za škody způsobené tornádem dosáhl 15 miliard korun.

Vliv na místní podnikatele

Generali Česká pojišťovna v souvislosti s tornádem řešila 14,5 tisíce podnětů od svých klientů a celkové škody se vyšplhaly na 1,85 miliardy korun. Z toho sice „pouze“ 1 777 škodních událostí souviselo s místními podnikateli, ale přesáhly miliardu korun. Průměrná výše škody v rámci podnikatelského pojištění činila 600 tisíc korun.

V současné době už Generali Česká pojišťovna většinu škod úspěšně vyřešila, vyplatila a uzavřela. Zbývá dořešit pouze některé rozsáhlé škody podnikatelů a městských samospráv, kde stále probíhají opravy velmi poškozených staveb. Už tak dost náročnou situaci na jihu Moravy navíc komplikuje nejen nedostatečná kapacita stavebních firem, ale i skokový růst cen stavebních prací a materiálů.

Likvidace škod po tornádu

Přestože tornádo v Česku znamenalo neobvyklou událost, Generali Českou pojišťovnu nezaskočilo. Už druhý den po této živelní pohromě poslala do zasažených obcí velký počet mobilních techniků a pracovníků, kteří poskytli podporu a odbornou pomoc nejen vlastním klientům, ale všem dalším místním občanům, kteří ji potřebovali. Díky práci ve speciálním kalamitním režimu se už týden po tornádu podařilo pojišťovně vyřešit téměř polovinu všech občanských škod.

Ponaučení, která přineslo tornádo

Při likvidaci škod, které tornádo způsobilo, se bohužel výrazně projevily nedostatky, které často mívají pojistné smlouvy. Týkají se především takzvaného podpojištění. To znamená, že je majetek (například dům) pojištěný na nižší částku, než je jeho skutečná – aktuální – hodnota. Někteří klienti si svůj majetek podpojišťují schválně (ale i nevědomky) a ušetří tak na pravidelných platbách za pojistné. Pokud ale ke škodě dojde, vznikne jim problém s vyplácením pojistné částky. Pojišťovna totiž vždy počítá se skutečnou hodnotou daného majetku a má právo vyplácenou částku v určitém poměru snížit.

Dalším problémem byly příliš nízko stanovené limity u pojištění. Při sjednávání pojistné smlouvy a odhadu možných rizik si klienti obvykle dovedli představit, že vichřice může způsobit mírné poškození střešní krytiny, ale většina z nich nepředpokládala, že by mohla způsobit zničení celé stavby nebo všech staveb v areálu. Bylo také těžké si představit, že 5 centimetrů velké kroupy mohou poškodit například všech 200 vozidel umístěných na volném prostranství autobazaru. Roční limity plnění (tedy maximální částka, kterou klientovi v rámci jednoho kalendářního roku zaplatí pojišťovna za daný typ škody) pro škody způsobené vichřicí nebo krupobitím si tak řada klientů nastavila příliš nízko a finance získané od pojišťovny jim na zaplacení všech škod nestačily.

Aktualizace smluv je základ

Hned po tornádu si klienti začali své pojistné smlouvy upravovat a vylepšovat. Provedli zejména navýšení pojistných částek a jednotlivých limitů. Pojistné smlouvy je ale potřeba obnovovat přibližně každé 2 až 3 roky a také pokaždé, když se významně změní hodnota majetku. Třeba po rekonstrukci nebo po nákupu nového vybavení.  Nutné je brát ohled také na růst cen stavebních materiálů a stavebních prací. Právě ten způsobuje velké navýšení nákladů na znovupořízení stavby, a proto by měla růst i částka, na kterou jsou stavby pojištěné.

„U podnikatelského pojištění doporučuji provést kontrolu pojistné smlouvy při každé obnově pojištění za asistence pojišťovacího poradce. Je třeba zhodnotit, jestli jsou na ní sjednána všechna rizika, která mohou aktuálně hrozit a zda pojistné částky odpovídají aktuálnímu a reálnému stavu věcí,“ radí Iva Gažová, senior manažerka podnikatelské likvidace v Generali České pojišťovně.

Češi zaostávají v majetkovém pojištění

I když mnoho klientů po tornádu zodpovědně aktualizovalo své pojistné smlouvy, Češi mají obecně stále co zlepšovat. Na rozdíl od západní Evropy, kde propojištěnost (celková úroveň pojištění) nemovitého majetku přesahuje 90 %, v Česku se hodnota pohybuje jen okolo 50 %. Zhruba polovina občanů i podnikatelů si tedy zatím vůbec nesjednala majetkové pojištění. Důsledky tohoto rozhodnutí mohou být v případě škodních událostí velmi vážné a kruté.

Silné a nečekané výkyvy počasí s extrémní bouřkovou činností se v posledních letech stávají téměř pravidelností a riziko vzniku škody na majetku občanů a podnikatelů se tak zvyšuje takřka na celém českém území. „Aktuálně – rok po tornádu – opět řešíme majetkovou a zemědělskou kalamitu způsobenou bouřkovou činností s krupobitím. Počasí bohužel ovlivnit neumíme, takže musíme hledat způsoby, jak účinně snižovat hrozící rizika a jejich dopad na naše klienty. Dobře sjednané pojištění je absolutní základ,“ vysvětluje Gažová.

Mohlo by vás zajímat:


Tichý společník: co může vaší firmě přinést?

Tichý společník je jednou z účinných odpovědí na nedostatek financí vaší firmy. Jak firma s tichým společníkem funguje a co z ní pro vaše podnikání vyplývá se dozvíte v tomto článku.

8 minut čtení
Obrázek ke článku Tichý společník: co může vaší firmě přinést?

Založení firmy se nikdy neobejde bez počátečních investic. I ten nejlepší podnikatelský záměr může mít problém s financováním – zakladatel firmy zkrátka nemá dost peněz ve své „kapse“. Naštěstí existuje několik legálních způsobů, jak získat peníze pro rozjezd firmy. Můžete si například vzít úvěr, nalákat investory nebo přizvat tichého společníka. V tomto článku se zaměříme na firmy s tichým společníkem a vysvětlíme vám, co pro firmu znamená a jaké přináší výhody i nevýhody.

Kdo je tichý společník?

Tichý společník je fyzická nebo právnická osoba (člověk nebo třeba jiná firma), která se zavazuje poskytnout určitý vklad do jiné firmy. Firma s tichým společníkem se pak označuje jako tichá společnost. Vklad tichého společníka do firmy může být peněžitý i nepeněžitý. Můžete získat nejen peníze, ale třeba nemovitost na dobu trvání tiché společnosti nebo nejrůznější služby podporující rozvoj vaší firmy. Na oplátku za svůj vklad získá tichý společník podíl na výsledku vašeho podnikání – a to na zisku i na případné ztrátě.

Označení „tichý“ znamená, že tento společník není oficiálně zapsaný v obchodním rejstříku nebo jiném veřejném seznamu. Obvykle figuruje pouze na pozadí a může zůstat pro veřejnost naprosto neznámý.

Vznik tiché společnosti

Tichá společnost spadá od roku 2014 pod občanský zákoník a kvůli jejímu vzniku se nemusí podepisovat žádná písemná smlouva, stačí ústní domluva. To se ovšem nemusí vyplatit, a to ani v případě, že se vaším tichým společníkem stane například kamarád nebo příbuzný, na kterého jste se zatím mohli stoprocentně spolehnout. Vždy je spolehlivější uzavřít písemnou smlouvu a předejít tak zbytečným problémům v budoucnu.

Smlouva o tiché společnosti by měla obsahovat tyto základní údaje:

 • výši a druh vkladu,

 • lhůtu a způsob předání vkladu,

 • podmínky užívání a opotřebení (pokud jde o nepeněžitý vklad),

 • výši podílu tichého společníka na zisku a ztrátě,

 • informaci o době, na kterou se smlouva uzavírá.

Jak tichá společnost funguje

Tichý společník nemůže ovlivňovat běžný chod firmy a neručí za vaše dluhy. Má ale právo získat kopii účetní uzávěrky, obvykle také může nahlížet do obchodních dokladů a účetních záznamů. Toto právo je ale možné předem ve smlouvě omezit nebo vyloučit.

Dohodnutý podíl na zisku musíte tichému společníkovi vždy vyplatit do třiceti dnů po vyhotovení účetní závěrky (nebo po jejím schválení). Stejnou měrou jako na zisku firmy se tichý společník podílí i na její ztrátě. Jestliže se tedy firma ocitne v červených číslech, dochází ke snížení vkladu tichého společníka, který nemá povinnost svůj vklad po ztrátě doplnit. V okamžiku, kdy podíl tichého společníka na ztrátě dosáhne výše jeho původního vkladu a tichý společník svůj vklad nedoplní, tichá společnost pak ze zákona končí.

Firma vyplácející podíl na zisku musí za tichého společníka srazit a odvést z tohoto podílu srážkovou daň ve výši 15 %. Musí to provést nejpozději do tří měsíců od přisouzení podílu společníkovi.

Ukončení tiché společnosti

Kromě výše uvedeného způsobu obvykle tichá společnost skončí také uplynutím doby, na kterou jste sjednali dohodu s tichým společníkem. Pokud smlouvu uzavřete na dobu určitou, můžete ji vypovědět nejpozději šest měsíců před koncem účetního období.  Dále může dohoda vypršet ukončením podnikání nebo úpadkem tichého společníka.

Jakmile tichá společnost zanikne, vrátíte tichému společníkovi jeho původní vklad, od kterého odečtete jeho podíl na ztrátě, nebo k němu přičtete podíl na zisku, podle aktuální situace. Tím je partnerství ukončeno.

Výhody a nevýhody zapojení tichého společníka

Hlavní výhodou tichého společníka je jeho vklad, díky kterému budete moct zvýšit šanci na úspěch vašeho podnikání. Tichý společník také přijde vhod, pokud vašemu podnikání chybí kapitál, ale přitom nechcete veřejně oznámit, že potřebujete finanční pomoc a od koho. Utajení tiché společnosti si navíc můžete pojistit i uzavřením dohody o mlčenlivosti.

Další důležitou výhodou je, že se tichý společník nepodílí na rozhodování, ani neovlivňuje chod firmy. Tím se liší od investorů, kteří na základě svého procenta vlastnictví získávají také podíl na firemních rozhodovacích procesech.

Nevýhodou naopak je, že musíte tichému společníkovi vyplatit podíl i když dosáhnete nadstandardně vysokého zisku. Může tak dojít k velkému nepoměru mezi počátečním vkladem a vyplaceným podílem. Jestliže takovou situaci očekáváte, můžete zkusit zakotvit do smlouvy strop pro maximální výši vypláceného podílu na zisku. To se ale každému tichému společníkovi nemusí líbit.

Stejně jako všechny formy financování má i tichá společnost své výhody a nevýhody. Dobře si proto rozmyslete, jaký způsob získání finančních prostředků bude pro vaši firmu nejvýhodnější. Vždy se také poraďte s odborníky, kteří vám navíc pomohou připravit i veškerou nutnou dokumentaci.

Mohlo by vás zajímat:


Chybí vaší firmě peníze? Pomůže vám lepší plánování cash flow

Cash flow – neboli tok hotovosti – je základním ukazatelem úspěšnosti firmy. Přečtěte si, jak vaší firmě můžete pomoci udržovat stabilizované cash flow a efektivně ho řídit i v době krize.

9 minut čtení
Obrázek ke článku Chybí vaší firmě peníze? Pomůže vám lepší plánování cash flow

Cash flow je pro každého podnikatele velmi důležitým ukazatelem úspěchu. Tok hotovosti je dokonce důležitější než samotná ziskovost firmy. Pozitivní cash flow je totiž jasným důkazem, že firma víc vydělává, než utrácí.

Pozitivní cash flow není to samé, co ziskovost. Ziskovost (výnosnost, rentabilita) firmy znamená schopnost dosahovat zisku na základě vložených prostředků. Ukazatel ziskovosti se vypočítává jako poměr zisku k vynaloženým prostředkům (investicím a nákladům) a vyjadřuje se obvykle v procentech.

Abyste mohli svou firmu řídit skutečně efektivně, musíte mít dokonalý přehled o všech jejích finančních záležitostech. A to jak minulých a současných, tak i budoucích. Především bez informací o budoucích příjmech a výdajích nemůžete naplánovat udržitelné směřování svého podnikání a zajistit platební schopnost firmy. Proto byste si měli dát velmi záležet na práci s cash flow. Nabízíme vám dvanáct tipů, jak firemní cash flow plánovat a mimo jiné zvládnout překonat i těžká období, kdy je finanční situace firmy nepříznivá.

Co přesně je cash flow?

Cash flow znamená v českém překladu tok hotovosti. Ukazuje rozdíl mezi příjmy a výdaji peněžních prostředků firmy za určité období. V podstatě tedy říká, kolik volných peněz má firma v dané době k dispozici.

Výkaz (výpočet) cash flow získáte tak, že sečtete celkový zůstatek firmy, který máte k dispozici k volnému použití, a od této částky odečtete všechny zaznamenané výdaje v daném období. Do příjmů se přitom zahrnují nejen příjmy z prodejů zboží a služeb, ale také vratky DPH, úvěry, zisk z prodeje vybavení nebo vklady od investorů. Do kolonek s výdaji se pak zapisují všechny skutečně zaplacené (ne pouze plánované) náklady, například na výplaty zaměstnanců, nájem, výrobní náklady, výdaje na logistiku, splátky půjček nebo zálohy na daně.

Nástroje na plánování cash flow

Pokud potřebujete při práci s cash flow pomocnou ruku, vyzkoušejte speciální programy. Můžete je napojit na váš účetní program a pak vám budou průběžně zobrazovat stav vašeho cash flow. Dokážou také předpovědět, jaký bude mít dopad aktuální situace na trhu na vaši firmu z krátkodobého i dlouhodobého hlediska. Doporučujeme vyzkoušet například programy Caflou, Moneo nebo Cashbot, které jsou dostupné i v češtině.

Problémy s cash flow jsou naprosto běžné. Podle studie společnosti Intuit z roku 2019 má po celém světě problémy s cash flow až 61 % malých firem. Téměř třetina dotázaných dokonce nebyla schopná kvůli těmto problémům platit své závazky.

Rady pro úspěšné plánování cash flow

Pro každou firmu je naprosto stěžejní, aby měl její majitel a vedení podrobný přehled o účetnictví. Proto byste si měli pravidelně vytvářet výkazy cash flow a analyzovat je. Pro dobré plánování cash flow platí tři hlavní zásady:

 1. Sestavte si časový plán plateb. Pro podnikatele je velmi důležité vědět, jaký vývoj cash flow můžou očekávat v následujících měsících nebo i letech. Pokuste se sepsat podrobný přehled, kdy vám pravděpodobně přijdou peníze na firemní účet, a kdy naopak musí odcházet.
 2. Postupujte systematicky. U sestavování plánu cash flow začínejte příjmy. Rozdělte je do skupin podle toho, kdy očekáváte jejich příchod na účet. Teprve poté do cash flow přidejte všechny výdaje a závazky.
 3. Myslete na rezervu. U příjmů i výdajů pro jistotu počítejte s různými scénáři vývoje, například s prodloužením doby splatnosti nebo s vyššími náklady, než jste očekávali. Pokuste se také průběžně vytvářet finanční rezervu.

Co dělat, když cash flow směřuje do záporných hodnot

Jestliže podle výkazů zjistíte, že je vaše firma z hlediska cash flow pravidelně v minusu, měli byste okamžitě začít hledat řešení situace. Inspirovat se můžete z následujících 9 praktických tipů:

 1. Snižte zbytečné výdaje. Pokud potřebujete cash flow zvýšit ihned, hlídejte si především, abyste neutráceli za něco, co firma nepotřebuje. Dávejte si také pozor na to, abyste platili své závazky ve „strategickou“ dobu, kdy máte k dispozici dostatek peněžních prostředků.
 2. Urychlete své pohledávky. Snažte se zajistit, aby vám platby faktur od klientů a další vklady přicházely co nejdříve. Posílejte své faktury včas a neváhejte klienty upozornit na termín zaplacení. Účetní programy, jako třeba Fakturoid, nabízejí rozesílání automatických připomenutí faktur po splatnosti klientům. Čím rychleji platby budou na vašem účtu, tím lepší stav bude mít vaše cash flow.
 3. Zaveďte placení předem. Požádejte nové zákazníky o zálohu nebo platbu předem. Fakturování celé částky až po poskytnutí služeb nebo dodání produktů je pro cash flow nejméně výhodné.
 4. Zkuste odložit platby. V rámci zdravých přátelských vztahů se pokuste vyjednat s obchodními partnery nebo prodejci krátkodobé odložení plateb z vaší strany. Pokud to ovšem nepůjde, platby musíte poslat včas, abyste se vyhnuli případným poplatkům z prodlení. Proplácet faktury ale alespoň můžete v posledním možném termínu.
 5. Nastavte delší lhůty dodání. Preventivně si dopředu nastavte delší lhůty dodání zakázek. Klientům neslibujte něco, co nemůžete splnit, abyste jim nedávali záminku vám nezaplatit. To by vašemu cash flow velmi uškodilo.
 6. Prodejte nepotřebné vybavení. K hotovosti navíc se můžete dostat také prodejem nepotřebných firemních věcí. Jedná se o efektivní řešení, jak rychle získat peníze – ale pouze jednorázově.
 7. Pronajímejte si vybavení. Nákup jakéhokoli zboží do firmy představuje velkou zátěž na cash flow. Místo nákupu si ale nezbytné vybavení můžete pouze pronajmout. Obliba operativního leasingu na firemní automobily nebo IT vybavení v posledních letech strmě roste. Díky pronájmu vybavení výrazně snížíte krátkodobou finanční zátěž.
 8. Zauvažujte o půjčce nebo dotaci. Někdy se firma zkrátka neobejde bez rychlé finanční injekce. Prozkoumejte možnosti financování a dotačních programů, které může firma získat. Zadlužit byste se ale měli pouze tehdy, pokud to opravdu dává obchodně smysl.
 9. Přemýšlejte o investorovi. Získání investic firemnímu cash flow výrazně uleví na delší čas, ale je také obvykle během na dlouhou trať, takže vás nezachrání z měsíce na měsíc. Na možnost získání investora je proto nutné myslet průběžně a potřebné kroky dělat včas.

Analýza cash flow by měla být běžnou součástí rutiny vaší firmy. Čím více se jí budete věnovat, tím lépe zvládnete firemní cash flow zlepšovat a „ustát“ možné krize na trhu. Pozitivní cash flow je naprosto nutný základ pro zdravý růst vaší firmy.

Mohlo by vás zajímat:


Investiční úvěr: jak ho získat a jaké má výhody a nevýhody?

Potřebujete na rozvoj své firmy získat víc peněz, než máte zrovna k dispozici? Jednou z možností je požádat o investiční úvěr. Přečtěte si, co tento typ půjčky obnáší a na co se musíte připravit během jejího čerpání.

9 minut čtení
Obrázek ke článku Investiční úvěr: jak ho získat a jaké má výhody a nevýhody?

Nedostatek finančních prostředků naštěstí nemusí automaticky znamenat krach firmy. Jako podnikatel máte hned několik možností, jak získat další peníze. Když si potřebujete opatřit finance na dlouhodobé aktivity vaší firmy, může pro vás být nejlepším řešením investiční úvěr. V tomto článku vám poradíme, k čemu ho můžete použít a co k jeho získání potřebujete. Kromě toho se také dozvíte, jaké má investiční úvěr výhody a nevýhody v porovnání s kapitálovým financováním, tedy získáváním prostředků od investorů (equity funding).

Co je investiční úvěr

Investiční úvěr je účelová půjčka, nejčastěji od banky. Využít ji mohou firmy, podnikatelé a právnické osoby na nákup, renovaci nebo obnovení takových firemních aktivit, které trvají dlouhodobě a nebudou v dohledném čase ukončeny. Investiční úvěr se obvykle používá na financování majetku firmy, nákup pozemků, kanceláří, provozoven, výrobních prostor, vybavení, dopravních prostředků, pořízení moderních technologií nebo třeba i na reklamní kampaně. Není ho ale možné využít na krátkodobé účely, třeba kvůli výpadku finančních příjmů firmy.

Splácení úvěru

Investiční úvěr může být z hlediska splatnosti krátkodobý (na 1 rok), střednědobý (do 5 let) i dlouhodobý (až 20 let). Nejčastěji se jeho splatnost pohybuje mezi 4 a 10 lety. Délka investičního úvěru by měla vždy odpovídat návratnosti investice, tedy času, za který se investice vrátí firmě v příjmech.

Za investiční úvěr musí podnikatel, stejně jako u jiných typů úvěrů, něčím ručit (zajistit ho) – pro případ, že by nebyl schopný splácet. Úvěr se obvykle zajišťuje předmětem investice. Pokud si tedy půjčíte na moderní stroje do výroby a nebudete schopni úvěr splácet, můžete o ně přijít. Používají se ale i kombinace dalších možností zajištění, například jiným movitým nebo nemovitým majetkem, pohledávkami nebo cennými papíry.

Splácení úvěru většinou bývá rovnoměrné, například jednou za čtvrtletí. Může se ale přizpůsobit individuální situaci vaší firmy. Pro někoho jsou výhodnější splátky nerovnoměrné, sezonní, progresivní (postupně narůstající), degresivní (postupně klesající), místo čtvrtletních roční nebo naopak měsíční. Za začátku obvykle věřitel (ten, komu firma dluží, nejčastěji banka) toleruje určitou dobu pro odklad splátek. Například do té doby, než firma rozjede výrobu a začne vydělávat, aby mohla pohodlně splácet.

Jak získat investiční úvěr?

Když se rozhodnete, že investiční půjčka je pro vaši firmu to pravé, musíte nejprve zamířit do banky a vyplnit žádost. Bance zároveň předkládáte několik dalších dokumentů, minimálně investiční záměr, u větších úvěrů pak ještě studii proveditelnosti a doložení bonity.

Investiční záměr může být klidně pouze jednoduchý dokument, kde stručně popíšete vaši firmu, na co a proč si chcete půjčit, a za jakých podmínek proběhne realizace vašeho obchodního záměru. Samozřejmě uvedete také výši částky, kterou potřebujete.

Studie proveditelnosti je analýza, která důkladně posuzuje projekt z technické, tržní, ekonomické a finanční stránky. Bere v potaz také dopady na životní prostředí, lidské zdroje a relevantní cílové skupiny. Analýza uvádí i případná rizika investice a návrh jejich řešení nebo omezení. Obvykle se používá při stavbách, rekonstrukcích, ale třeba i při plánování změn u výrobků. Často se také zaměřuje na porovnání několika strategií a výběr té nejvhodnější.

Bonita vyjadřuje důvěryhodnost vaší firmy na finančním trhu. Odvíjí se od aktuálního firemního hospodaření a vyjadřuje vaši schopnost splácet závazky nebo zhodnotit vkládaný kapitál. Banky neposuzují bonitu jen z dokumentů, které jim sami připravíte, ale také z dalších nezávislých zdrojů informací, například z registru dlužníků. Čím vyšší je bonita vaší firmy, tím lepší podmínky úvěru získáte.

Pokud žádá o investiční úvěr začínající firma, banka posuzuje i osobní kredit majitele firmy. Podívá se tedy na to, jestli jste v minulosti něco dlužili, jak se vám úvěr dařilo splácet a jaké jsou vaše obvyklé příjmy a výdaje. U firem, které mají složitější majetkovou strukturu nebo už existují delší dobu, si banka prověřuje další zdroje, například účetní knihy nebo firemní historii úvěrů. Před tím, než podáte žádost, se tedy ujistěte, že máte všechny obchodní záznamy úplné a uspořádané. Poté banka vaši žádost posoudí a rozhodne o jejím schválení, nebo zamítnutí.

Výhody a nevýhody investičních úvěrů

Než si zažádáte o investiční úvěr, důkladně zvažte jeho výhody a nevýhody, a srovnejte si jeho podmínky s dalšími možnostmi financování.

Výhody:

 • Pokud přijmete finance od investora, na oplátku mu obvykle dáváte podíl ve firmě a určité rozhodovací právo. Na rozdíl od toho poskytovatel investičního úvěru (banka) nemá žádnou kontrolu nad tím, jak řídíte svou firmu a pokud úvěr řádně splácíte, nic ve vaší firmě nevlastní.

 • Jakmile půjčku splatíte, váš vztah s věřitelem skončí, nic dalšího po vás nemůže chtít. To je důležité zejména proto, že po realizaci vašeho investičního záměru vaše firma nabývá na hodnotě. Je tedy velmi užitečné mít volné ruce při dalším rozhodování.

 • Úroky, které platíte bance, jsou ve většině případů daňově uznatelné jako obchodní výdaje.

Nevýhody:

 • K pravidelným výdajům se vám přidají splátky dluhu. To znamená, že musíte mít pravidelné příjmy, což u malých nebo začínajících firem není vůbec jisté. Počítejte zkrátka s tím, že během splácení úvěru budete mít k dispozici méně finančních prostředků.

 • Získání investiční půjčky může být především pro malé firmy obtížné, zvlášť v období hospodářského poklesu.

 • Pokud vaše firma nezvládne úvěr splácet, bude to mít negativní dopad na váš kredit, kvůli kterému vám už žádná banka nemusí znovu půjčit. V nejhorších případech můžete dojít až k bankrotu, ale i tak budete muset svůj závazek splatit.

Záleží pouze na vás, jestli se rozhodnete jít s vaší firmou cestou investičního úvěru nebo peněz od investora (kapitálové financování). Při rozhodování byste měli důkladně zvážit současnou a budoucí ziskovost firmy, nároky na její vlastnictví a kontrolu, a objektivně posoudit, jestli se k těmto způsobům financování můžete vůbec reálně dostat. Můžete také zvolit kombinaci obou způsobů financování.

Nedostatek finančních prostředků každopádně není pro žádnou firmu překážkou, která se nedá efektivně překonat. Majitel firmy se sice musí smířit s tím, že si bude muset peníze půjčit a někomu dlužit, ale na druhou stranu to může zvýšit jeho zodpovědnost a motivaci při dalším řízení firmy. A pokud stojíte před hrozbou ukončení dlouholetých obchodních plánů, je investiční úvěr určitě mnohem lepší řešení než zánik firmy.

Mohlo by vás zajímat:


Analýza konkurence: v čem spočívá a jak ji provést

Chcete získat náskok před konkurencí? To se vám může podařit jen tehdy, pokud ji budete dobře znát. Díky analýze konkurence, kterou vám v tomto článku představíme, můžete výrazně zvýšit vaši šanci uspět na trhu.

9 minut čtení
Obrázek ke článku Analýza konkurence: v čem spočívá a jak ji provést

Znáte všechny konkurenty vaší firmy? Máte přehled o jejich obchodních partnerech a prodejních kanálech? Sledujete je pravidelně a víte o nich každý podstatný detail? Pokud odpovíte aspoň jednou „ne“, pak je nejvyšší čas provést podrobnou analýzu konkurence.

Tento proces vám společně s průzkumem trhu poskytne pevný základ, od kterého se můžete odrazit při tvorbě podnikatelského plánu a nastartování obchodního plnění. V článku se dočtete, co obnáší analýza konkurence a proč je pro úspěšné podnikání nezbytná.

Co je analýza konkurence a co vaší firmě přinese

Analýza konkurence je většinou rozsáhlá tabulka nebo jiný zdroj dat, který zahrnuje přehled hlavních konkurentů firmy, výrobku nebo služby. Obsahuje mnoho položek, protože jejím cílem je poskytnout co nejpodrobnější přehled o konkurenčních produktech, prodejích a marketingových taktikách. Zaměřuje se na hledání a porovnávání klíčových tržních strategií a odhalování rozdílů mezi vaší firmou a produkty nebo službami konkurence.

Zpracování analýzy konkurence vám přinese jen samé výhody. Nabídne mimo jiné možnost najít nové příležitosti, kde a jak konkurenci překonat, stejně jako vám pomůže uvědomit si silné a slabé stránky vaší firmy. Díky tomu budete moct nastavit účinnější obchodní a marketingovou strategii, získat větší podíl na trhu a zvýšit tržby. Pomůže vám také držet krok s oborovými trendy a zajistit, aby váš produkt nebo služba splňoval – nebo dokonce překračoval – zavedené standardy.

Informace, které analýza konkurence zjišťuje

Hlavní otázky, které by vám analýza měla zodpovědět, jsou:

 • Kdo přesně je konkurence vaší firmy a jak se chová?

 • Jaké produkty či služby nabízí a jakými obchodními kanály?

 • Jaké jsou výhody konkurence a v čem je vaše firma naopak lepší?

 • Jaké bude pravděpodobné budoucí chování konkurentů?

Jak zpracovat analýzu konkurence

Při analýze konkurence můžete postupovat více způsoby. Důležité je ale vždy hlavně analyzovat důkladně a systematicky. Přečtěte si naše tipy, jak analýzu provést:

 1. Určete, kdo jsou vaši konkurenti. Nejprve budete muset zjistit, s kým skutečně soutěžíte, abyste mohli porovnávat přesná data. Nezaměřujte se jen na přímou konkurenci, která nabízí stejný produkt nebo službu, ale také na konkurenci nepřímou, která nabízí podobné produkty a služby nebo jejich náhražky. Nezanedbejte ani potenciální konkurenci – tedy firmy, které by v budoucnu mohly vstoupit na trh třeba ze zahraničí a stát se vaší přímou nebo nepřímou konkurencí.

 2. Zjistěte, jaké produkty nebo služby konkurenti nabízejí. Posuzujte celou nabídku konkurentů, ne pouze vybraný produkt. Zjistěte si také všechny důležité vlastnosti nabízených produktů a služeb.

 3. Prozkoumejte, jakou taktiku prodeje konkurence využívá a jaké má výsledky. Zaměřte se na to, jak vypadá jejich postup prodeje, jaké kanály k tomu využívají a jestli se jim daří dlouhodobě růst.

 4. Zhodnoťte služby konkurentů. Kromě samotné úspěšnosti prodeje si všimněte i dalších faktorů, které působí na zákazníka. Důležitá je například komunikace při procesu objednávky, způsob vyřízení reklamací, pozáruční servis a podobně. Zaměřte se také na to, jak konkurence následně využívá kontakty na zákazníky, například prostřednictvím pravidelných newsletterů.

 5. Porovnejte ceny, za které konkurence nabízí své produkty nebo služby a případně další výhody, které oproti vám může mít. Ujasněte si, jestli je vaše cenová strategie správně nastavená a zvažte zlevnění, nebo naopak zdražení vašeho produktu či služby. Zapátrejte také, jestli využívají například slevové akce, poštovné zdarma, zkušební verze za zvýhodněnou cenu a podobně.

 6. Všimněte si, jaké technologie nebo programy konkurence využívá. Své know-how žádná firma samozřejmě jen tak neprozradí, ale můžete zkusit zjistit alespoň obecné informace, jak to u konkurenta chodí a co k podnikání používá. Například z veřejně dostupných pracovních inzerátů vyčtete, s jakými nástroji jejich zaměstnanci musí umět zacházet.

 7. Sledujte, jakou konkurenti používají marketingovou strategii. Všímejte si, s jakými marketingovými kanály vaše konkurence pracuje a jakým způsobem. Zaměřte se na to, jak mají propracované webové stránky i sociální sítě a jakou formu reklamy nejčastěji používají (například online bannery, kampaně na sociálních sítích, billboardy, letáky). Důležitá je i míra, do jaké jednotlivé kanály aktivně využívají, jak často na ně přispívají a jakou kvalitu má jejich sdílený obsah. Nezapomeňte ani na stav SEO jejich webu. Důležitý je také remarketing,

SEO je optimalizace webových stránek pro vyhledávače (anglicky search engine optimization). Pojmem SEO se označují metody, jejichž cílem je, aby se webové adresy zobrazovaly na předních místech vyhledávačů, jako je Google nebo Seznam.

 1. Podívejte se, jakou odezvu má konkurence na sociálních sítích. Zkuste posoudit, jak moc je pro uživatele sociálních sítí obsah konkurence lákavý. Podívejte se na počty reakcí, komentářů a sdílení a také na to, jestli jsou reakce převážně negativní, nebo pozitivní.

SWOT analýza a mapování konkurence

Výsledky z analýzy konkurence následně můžete využít jako součást takzvané SWOT analýzy, která slouží ke zhodnocení postavení vaší firmy v rámci oboru. Její pomocí zjistíte své přednosti, díky nimž můžete zvýšit svou konkurenceschopnost, i slabiny, na kterých můžete pracovat. Zároveň odhalíte příležitosti i hrozby ve vašem oboru podnikání, které by v budoucnu mohly postavení vaší firmy ovlivnit. Metoda posuzuje čtyři kategorie faktorů: silné (strengths) a slabé (weaknesses) stránky vašeho podnikání, a příležitosti (opportunities) i hrozby (threats) v okolí vaší firmy.

Jednou analýzou konkurence proces nekončí

Monitoring a analýza konkurence rozhodně není jednorázová záležitost. Abyste se mohli neustále zlepšovat a posouvat dál, musíte konkurenci sledovat pravidelně. Tato činnost se označuje jako benchmarking. Jde o nepřetržitý a systematický proces zkoumání a porovnávání vlastních výsledků s výsledky konkurence. Jeho cílem je zlepšit postavení vlastní firmy díky využití silných stránek, potlačení slabin a napodobování, a překonání předností konkurence.

Analýza konkurence je velmi užitečný nástroj, který pomůže vaší firmě stabilně růst. Z toho, jak si vaše konkurence na trhu vede, se můžete snadno poučit a vytvořit si před konkurencí náskok.

Mohlo by vás zajímat:


Podnikatelský plán: Jak ho zpracovat co nejlépe?

Byznysový plán je pro každého – a především začínajícího – podnikatele v podstatě ten nejdůležitější dokument. S dobře sestaveným plánem budete mít provoz firmy plně pod kontrolou. Přečtěte si, jak s jeho zpracováním začít a na co v něm rozhodně nezapomenout.

8 minut čtení
Obrázek ke článku Podnikatelský plán: Jak ho zpracovat co nejlépe?

Podnikatelský (byznysový) plán je nezbytným společníkem každého podnikatele a firmy. Díky správně vypracovanému byznysovému plánu si totiž můžete v každém okamžiku ověřit, že má vaše firma všechny procesy plně pod kontrolou – a tím pádem má také reálnou šanci splnit své obchodní plány.

Byznysový plán ale nemá žádnou pevně danou podobu, která by jednoznačně zaručila vysokou úroveň kvality. Každé podnikání je totiž jiné, a proto se logicky musí lišit i jeho popis a záměr. Existují pouze obecné osnovy a pár základních pravidel, od kterých se podnikatelé mohou „odpíchnout“. Čím tedy začít? A jak byznysový plán správně zpracovat? To se dočtete v našem článku.

K čemu slouží podnikatelský plán?

Podnikatelský plán je rozsáhlý dokument, který může mít až několik desítek stran. Podnikatel v něm shrnuje všechny základní informace o firmě, kterou plánuje založit nebo dále rozvíjet. Po jeho přečtení by mělo být každému jasné, jaké kroky firmu v následujících letech čekají a kolik peněz bude jejich realizace stát.

Sepsání dokumentu je naprosto nezbytné zejména tehdy, když chcete získat finanční prostředky od banky, investora nebo si plánujete sehnat společníka. Na základě podnikatelského plánu si kdokoli může vyhodnotit finanční výhodnost, realizovatelnost a konkurenceschopnost vašeho projektu.

Jak postupovat při tvorbě podnikatelského plánu?

Než se vrhnete na zpracování podnikatelského plánu, ujasněte si nejprve, pro koho je určený. Můžete si ho sestavit pouze pro vlastní potřebu a jeho prostřednictvím si ujasnit vaši situaci a co od projektu očekáváte. Velmi pravděpodobně ale budete dokument zpracovávat pro někoho dalšího, a proto byste si na něm měli dát velmi záležet a přizpůsobit tomu formu i rozsah.

Byznysový plán ovšem nemusí být naprosto dokonalý a rozhodně není nikdy úplně finální. Jedná se o dokument, který se má postupem času, díky zjišťování nových poznatků a vývoji firmy, měnit a přizpůsobovat aktuální situaci. Nebuďte tedy na sebe při jeho zpracovávání příliš přísní. Jedná se spíše o prostředek, jak si utřídit myšlenky, ne cílovou stanici.

Váš podnikatelský plán by měl především co nejvěrněji odpovídat realitě. Předem byste si měli zpracovat průzkum trhu a analýzu konkurence a data z nich v podnikatelském plánu využít. Všechny své myšlenky podepřete fakty a nesnažte se plán stavět na domněnkách nebo údaje zveličovat. To by vám naopak uškodilo, protože byste tím v možných investorech nebo společnících vyvolali nepřiměřená očekávání nebo naopak vzbudili nedůvěru.

Připravujte dvě verze podnikatelského plánu

Při tvorbě plánu pracujte s „optimistickou“ i „pesimistickou“ variantou vývoje. Každý podnikatel si v začátcích představuje ideální scénáře, ve kterých se mu na první pokus rychle a jednoduše povede uspět. Realita ale bývá často jiná a vývoj trhu není možné předpokládat na 100 %. Měli byste proto raději počítat i s možnými překážkami nebo dílčími neúspěchy. Díky těmto úvahám s předstihem odhalíte případná rizika a připravíte si i „záchrannou“ strategii. Za tímto účelem se běžně používá takzvaná SWOT analýza.

SWOT analýza je druh strategické analýzy, jejímž prostřednictvím se vyhodnocují vnitřní silné i slabé stránky firmy a příležitosti a hrozby z vnějšího prostředí. Díky ní si můžete ujasnit směr a strategii rozvoje a krátkodobé i dlouhodobé cíle vašeho podniku.

V byznysovém plánu se zaměřte se zejména na finanční stránku vašeho podnikání. Pro firmu je samozřejmě důležitý detailní popis produktu a jeho vývoje, ale investora nebo nového partnera bude spíš zajímat to, kolik peněz si vyžádá výrobní proces a jestli na výrobě ještě něco vydělá. Zkuste co nejlépe odhadnout vaše budoucí příjmy a náklady. Snažte se maximálně zohlednit data, která získáte průzkumem trhu a konkurence.

Úvod pište až jako poslední. Teprve až se „propíšete“ celou strukturou podnikatelského plánu, zaměřte se na shrnutí, které se umisťuje na začátek dokumentu. Budete přesně vědět, o čem je celý dokument a co tedy napsat do úvodu, který bude díky tomu i dostatečně stručný, výstižný a zajímavý.

Na závěr si zkontrolujte grafickou úpravu, stylistiku, gramatiku a pravopis. Bezchybná forma udělá na investory nebo společníky jednoznačně dobrý dojem.  Dokument si také můžete nechat zkontrolovat. A to nejen z hlediska formy, ale také z hlediska obsahu. Určitě vám pomůže, pokud byznysový plán proberete s někým, kdo má v jeho tvorbě více zkušeností.

Doporučená struktura podnikatelského plánu:

 1. Titulní strana se základními informacemi o firmě (jméno společnosti, sídlo, jména společníků, kontakty, IČO)

 2. Stručné shrnutí podnikatelského záměru (hlavní myšlenka, přínosy, cíle)

 3. Profesní a osobní údaje o vlastnících firmy (včetně relevantních zkušeností)

 4. Popis podniku (právní forma, organizační struktura, sídlo apod.)

 5. Popis produktu nebo služby a podnikatelské příležitosti (vlastnosti, přidaná hodnota)

 6. Potřebné vstupy a dodavatelé (co k podnikání budete potřebovat)

 7. Postavení firmy na trhu (analýza konkurence, konkurenční výhoda)

 8. Strategie vstupu na trh a marketingový plán

 9. Cenová politika (nastavení cen a jejich zdůvodnění)

 10. Tým a personální zdroje

 11. Finanční plán (plánovaný rozpočet)

 12. Časový harmonogram (kontrolní milníky podnikání)

 13. Závěr a shrnutí rizik projektu

K základům každého podnikání patří pojištění, které firmy všech velikostí ochrání před finančními i provozními dopady mnoha rizik. Přečtěte si, jak může pomoct i vaší firmě.

Kvalitně zpracovaný podnikatelský plán vám pomůže stanovit hlavní obchodní cíle pro vaši firmu, získat finanční prostředky, zajistit strategická spojení a přilákat vhodné zaměstnance. Především vám ale prozradí, jestli víte, co od podnikání chcete a nebojíte se za tím jít.

Mohlo by vás zajímat:


Základy networkingu: Jak na budování osobní sítě kontaktů?

Ať jste drobný živnostník nebo majitel zaběhnuté firmy, určitě jste se už někdy setkali se slůvkem networking. V tomto článku vám vysvětlíme, co tato aktivita znamená a dáme vám tipy, jak networking co nejlépe využívat, aby vašemu podnikání účinně pomáhal.

7 minut čtení
Obrázek ke článku Základy networkingu: Jak na budování osobní sítě kontaktů?

Networking je v tuzemsku relativně mladá disciplína. Inspirace k nám dorazila především z USA, kde se už desítky let jedná o naprosto běžnou činnost, bez které se podnikatelé neobejdou. Dobrý networking navíc nepřináší pouze vylepšení na poli kariéry a rozvoje firem, ale může obohatit i váš osobní život. Pojďme se tedy podívat, o co přesně se v networkingu jedná. Navíc vám v 10 tipech poradíme, jak můžete networking co nejlépe využívat.

Co znamená networking?

V networkingu jde o navazování, budování a rozvíjení užitečných vztahů. Často se používá při budování vlastního byznysu a obchodních strategií, ale také v osobním životě. Nejedná se přitom o nahodilé hromadění papírových vizitek v zásuvce nebo o navazování spojení na síti se zástupem neznámých lidí. Nezbytným prvkem při navazování klíčových vztahů je důvěra. V networkingu je důležitý důraz na spolupráci, vzájemný zájem, poznání a respekt. Výsledkem je pak síť (net) kvalitních a aktivních kontaktů, které si vzájemně pomáhají.

Co networkingem získáte?

Bez vytváření mezilidských vztahů se neobejde žádná firma. Můžete mít ten nejlepší produkt nebo službu, ale pokud neznáte ty správné lidi, kteří vám je pomůžou prodat, bude se vám podnikat dost těžko.

Networking je velmi běžný především ve startupovém prostředí, které je ze své podstaty dynamické a inovativní. Mladé firmy na trh přinášejí jedinečná řešení, mají velké ambice a rychle rostou. K tomu, aby se z nich staly stabilní a prosperující firmy, ale často potřebují podporu investorů a nových partnerů. Aby našly ty nejvhodnější a přilákaly jejich pozornost, musí obvykle „rozhazovat sítě“ – snažit se najít užitečné kontakty nebo doporučení, díky kterým se k vhodným investorům a partnerům dostanou blíž. Networking ale samozřejmě není užitečný jen pro startupy. Běžně ho používají i pracovníci zavedených firem všech velikostí, a to v naprosté většině odvětví.

Díky networkingu získáte především osobní doporučení, které často vede k uzavření obchodu, navázání spolupráce nebo dalšího nového vztahu. Můžete také například získat nové zakázky, posily do týmu nebo najít další podnikatelské příležitosti.

Umění networkingu: Jak efektivně navazovat vztahy

Dalo by se říct, že míru úspěchu v podnikání výrazně ovlivňuje intenzita vašeho nasazení při budování networkingu. Čím víc energie do něj věnujete, tím rychleji se obklopíte klíčovými obchodními partnery, dodavateli, zákazníky a dalšími užitečnými kontakty. Je ale důležité se s těmito lidmi naučit efektivně komunikovat a rozvíjet vaše vztahy tak, aby spolupráce přinášela užitek oběma stranám. Přečtěte si deset tipů, které vám toho pomůžou dosáhnout:

1. Začněte u svých „starých známých“. Možná si to ani neuvědomujete, ale mezi vašimi bývalými spolužáky nebo kolegy můžete najít užitečné kontakty, s nimiž se dají vztahy rychle obnovit a využít je pro vaše aktuální potřeby. Do začátku vám poskytnou dobrý základ, od kterého se můžete „odpíchnout“ při dalším budování networkingu.

2. Nechte se seznamovat. Pokud znáte ve svém okolí někoho, kdo už má širokou síť kontaktů, zkuste ho požádat, aby vás představil jeho známým

3. Pravidelně navštěvujte akce, kde máte příležitost k networkingu. Průběžně vyhledávejte události, kde se můžete seznámit se zajímavými lidmi. Kromě oborových setkání, kurzů, konferencí nebo veletrhů se můžete účastnit i akcí jiného typu, na kterých pravděpodobně narazíte na někoho s podobnými zájmy – třeba večírků nebo vernisáží. Příležitost k networkingu se ale klidně může naskytnout třeba i v obyčejné kavárně.

4. Networkujte online. Pokud zjistíte, že networking naživo není nic pro vaši povahu, můžete k němu stejně dobře využít internet a sociální sítě. Zajímejte se především o profesně zaměřenou síť LinkedIn.

5. Neříkejte si rovnou o práci. Prostřednictvím networkingu máte získávat informace nebo kontakty, které vám dokážou být užitečné při rozvoji vašeho byznysu. Určitě ale networking nespočívá v tom, že byste na sestavený seznam kontaktů rozeslali svůj životopis a dožadovali se u těchto lidí práce nebo přidělení zakázek.

6. Nebuďte povrchní a zajímejte se o druhé. Networking je o budování vzájemného respektu a důvěry. Neberte proto nový kontakt jako další položku v adresáři, kterou budete pouze využívat. To je jistá cesta, jak o takový kontakt rychle přijít. Projevte o nový kontakt skutečný zájem na osobní úrovni. Poznáte se tak mnohem lépe a vaše vztahy budou hlubší.

7. Buďte velkorysí. Nepovažujte networking za prostředek pro získání pouze vlastního prospěchu. S vašimi kontakty si musíte pomáhat navzájem. Čas od času vám neuškodí předat své odborné znalosti nebo třeba nabídnout vaši službu za zvýhodněných podmínek. Tady bez výhrady platí tradiční české přísloví, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

8. Propojujte své kontakty navzájem a dávejte doporučení. Při každé vhodné příležitosti propojujte lidi, pro které je užitečné se navzájem znát. A pokud máte s někým pozitivní zkušenost, rozhodně ho doporučujte dál. V budoucnu vám to určitě vrátí.

9. Nepřestávejte na vztazích pracovat. Networking není jednorázová záležitost. Navázané vztahy musíte průběžně udržovat, čas od času své známé kontaktovat a projevit o ně zájem. Jinak na vás zapomenou a síť se vám postupně začne rozpadat.

10. Veďte si databázi kontaktů. Pokud se váš networking bude dobře rozvíjet, rychle nasbíráte velké množství kontaktů a informací o nich. Pište si o nich poznámky, abyste měli o své síti neustále dokonalý přehled a kontakty si „nepletli“.

Těchto deset základních rad vám pomůže využívat pozitivní přínosy networkingu účinně a přitom citlivě. Buďte si jisti, že pokud budete networkingu věnovat dostatečné úsilí, lidé si vás mnohem lépe zapamatují a budou mít přehled o tom, co děláte vy i vaše firma. A hlavně, získáte si jejich důvěru, takže vám pak snáze dají přednost oproti méně aktivní konkurenci.

 

Mohlo by vás zajímat:


Jak na uzavírání smluv a podepisování dokumentů online

Pro podnikatele je uzavírání smluv nezbytnou činností a také často indikátorem úspěchu firmy. Přečtěte si, jak si můžete usnadnit administrativu prostřednictvím uzavírání smluv online a elektronických podpisů.

7 minut čtení
Obrázek ke článku Jak na uzavírání smluv a podepisování dokumentů online

Ještě donedávna představovalo uzavření smlouvy pro každého podnikatele složité papírování. Kvůli běžnému podpisu smlouvy s obchodním partnerem nebo klientem museli složitě hledat společný volný termín, často navíc i s notářem nebo právníkem, nebo se spoléhat na nevyzpytatelné poštovní služby. Díky digitalizaci se ovšem podepisování smluv značně zjednodušilo a posunulo vpřed. Poradíme vám, jaké máte možnosti pro uzavírání smluv online.

Podpisy smluv patří mezi choulostivé záležitosti a při jednání se zcela novými partnery mohou skrývat řadu rizik. Bez podnikatelského pojištění by se proto neměla obejít žádná úspěšná firma.

Varianty smluv

V českém právním systému je možné uzavřít platnou smlouvu ústně i písemně. Pro uzavření ústní smlouvy není potřeba žádné další písemné potvrzení. Pokud se však v průběhu trvání ústní smlouvy vyskytnou problémy (například nejsou dodrženy termíny nebo platby), je užitečné mít uzavřenu smlouvu v písemné podobě. Každý, kdo odkazuje na smluvní závazek druhé strany, musí být schopný takový závazek prokazatelně doložit.

Písemná podoba vždy obsahuje text, který musí být podepsaný oběma smluvními stranami. Nezáleží přitom ale na tom, jestli se podepíšete rukou na papír, nebo kliknutím na počítači. V dnešní době už jsou digitálně uzavřené smlouvy naprosto běžné a právně uznatelné.

Jak uzavřít smlouvu online

Způsobů, jak podepsat smlouvu online, je hned několik. A to buď s certifikovaným elektronickým podpisem, nebo bez něj.

Základní možností, jak jednat bez nutnosti elektronického certifikátu, je zaslání prostého e-mailu. Tento způsob je vhodný pro nepříliš důležité smlouvy, například pro běžné nákupy zboží přes e-shop.

Dalším jednoduchým způsobem je naskenování vytisknuté a ručně podepsané smlouvy. Tato možnost ale neušetří váš čas ani papír a navíc riskujete, že někdo vaše osobní údaje a podpis zneužije pro jiné účely.

Třetí cestou je datová schránka. Prostřednictvím tohoto elektronického datového úložiště nemusíte jen dostávat obsílky od úřadů, ale můžete si takto vyměňovat smlouvy s jinými osobami nebo firmami velmi bezpečnou cestou.

Čtvrtým a nejmodernějším způsobem je využití aplikací na mobilu nebo počítači určených k uzavírání smluv. Těch už existuje několik, každá se trochu liší provedením, ale základní funkce mají velmi podobné. Můžete přes ně odesílat, podepisovat a sledovat smlouvy odkudkoli a z libovolného zařízení. Smlouvy je také možné sdílet s protistranou a na dálku je společně v reálném čase upravovat.

Příkladem může být třeba Signi. Jedná se o službu, která je kromě první tří dokumentů placená, ale nabízí všechny uvedené potřebné funkce. Kromě toho obstará i snadné zavedení do stávajících firemních systémů.

Elektronické identity a podpisy ve státech Evropské unie podléhají směrnici 910/2014/EC neboli eIDAS. Ta jasně definuje rovnost mezi papírovou a elektronickou podobou dokumentu. To znamená, že kdo chce, může komunikovat elektronicky a nesmí být odmítnut. Nařízení eIDAS přináší jasná pravidla pro práci s elektronickými podpisy a souvisejícími službami a zvyšuje zodpovědnost poskytovatelů těchto služeb za jejich bezpečnost.

Elektronický podpis

Velmi běžné je dnes podepisování smluv prostřednictvím elektronického podpisu. Z pohledu administrativy ale může být náročnější, proto se mu řada podnikatelů vyhýbá. Typů elektronických podpisů je několik, každý se hodí pro jiné typy smluv a liší se od sebe především náročností zřízení a úrovní zabezpečení:

 • Prostý elektronický podpis – Jedná se o jednoduché uvedení jména a příjmení v elektronické zprávě. Používá se například v e-mailech nebo vložením naskenovaného podpisu do typicky PDF dokumentu. Je rychlý, ale není příliš bezpečný ani důvěryhodný.

 • Zaručený elektronický podpis – Je bezpečnější než prostý elektronický podpis a splňuje technická kritéria podle nařízení eIDAS. Je spojený s konkrétní osobou a umožňuje její jednoznačnou identifikaci. Je přitom současně velmi dostupný a nevyžaduje certifikát. K jeho ověření stačí pouze heslo nebo například SMS zpráva. Často se používá v aplikacích na uzavírání smluv. Není ale vhodný pro komunikaci s úřady, které vyžadují ještě vyšší stupeň ověřování.

 • Uznávané elektronické podpisy – Poskytují nejvyšší úroveň zabezpečení, ale pracuje se s nimi podstatně složitěji. Uznávaný elektronický podpis vytvoříte jen prostřednictvím některé z certifikačních autorit, jako je například Česká pošta. K podepsání smlouvy musí mít navíc stejný certifikát i vaše protistrana. Mezi uznávané elektronické podpisy patří:

  • Zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu.

  • Kvalifikovaný elektronický podpis – Představuje nejvyšší stupeň zabezpečení a jako jediný má zcela rovnocennou právní hodnotu jako fyzický ruční podpis. Uznávají ho orgány moci v rámci celé EU. Certifikát se ukládá na čipovou kartu, USB token nebo jiná speciální zařízení.

Výhody podepisování smluv online

Největší výhodou elektronických smluv je jednoznačně úspora. A to nejen papíru, ale především času, který byste strávili schůzkami nebo zbytečnou administrativou. Elektronicky můžete podepsat smlouvu odkudkoli, a navíc máte záruku, že ji uzavíráte bezpečně a nemůžete ji ztratit nebo někam založit.

Uzavírání smluv online je navíc dnes pro firmy prakticky nepostradatelné. Během pandemie koronaviru, kdy se téměř všechny běžné podnikatelské aktivity přesunuly do online prostředí, si na toto zjednodušení většina lidí zvykla a počítá s tím, že i vy budete držet krok.

Mohlo by vás zajímat:


Jak zaujmout investora

Chcete přesvědčit investora, aby vložil své finanční prostředky do rozvoje vaší firmy, ale nejste si jistí, jak na to? Přečtěte si několik rad, které vám pomůžou investora zaujmout.

7 minut čtení
Obrázek ke článku Jak zaujmout investora

Hledání investorů je pro firmy vždy obrovskou výzvou. Ve výjimečných případech sice investoři mohou přijít za firmami sami, ale většinou je o ně nutné bojovat. Přehled jejich základních typů a co od nich očekávat, jsme vám nabídli v našem předchozím článku.

Všechny typy investorů spojuje jeden základní fakt: jsou to úspěšní lidé, kteří nemají času nazbyt. Musíte je proto zvládnout zaujmout „na první dobrou“, jinak vám nedají šanci.

Pokud potřebujete nastartovat nebo rozšířit svůj byznys, určitě si kladete otázku, jak správně postupovat, abyste investora dokázali dostat na svou stranu. Není to sice rozhodně jednoduchý úkol, ale pokud vaše firma má trhu co nabídnout a zároveň nepodceníte důkladnou přípravu, vaše šance by měly být poměrně vysoké. Pojďme se tedy podívat na několik tipů, jak investory oslovit a zaujmout.

Rozjet vlastní firmu není jednoduchý úkol. Čeká na vás řada nástrah, kterým vždy nemůžete zabránit. Nezapomeňte si tedy pořídit kvalitní pojištění, které vám pomůže tato rizika účinně snížit.

Příprava na oslovení investora

Samotný dobrý nápad na dobytí trhu investorovi rozhodně stačit nebude. Před tím, než ho budete moct oslovit, vás čeká ještě pořádný kus práce.

Prvním krokem je důkladná analýza trhu, která ukáže, jestli váš produkt nebo služba má skutečně šanci obstát. Zjistíte, jestli o váš nápad vůbec může být zájem a uděláte si detailní přehled o konkurenci. Na základě informací, které získáte, pak musíte být schopní popsat konkrétní segment trhu, který chcete se svým jedinečným nápadem obsadit.

Poté přichází na řadu vypracování kvalitního byznysového plánu. Ten musí obsahovat popis základních informací o vašem projektu a také finanční, organizační a marketingový plán. Může se jednat o poměrně dlouhý dokument, jehož příprava zabere hodně času – minimálně v řádu týdnů. Návody, jak má přesně vypadat, jsou dostupné na internetu a rádi o nich hovoří samotní investoři. Důležité je především to, abyste v plánu používali realistická data, která dokážete obhájit. Investoři nechtějí poslouchat žádné smyšlené pohádky a jakmile objeví zásadní nesrovnalosti, jejich důvěru ztratíte a už pravděpodobně nikdy nezískáte zpět.

Důkladně si také předem rozmyslete, jaké investory oslovíte. Musíte cílit pouze na ty, kteří se zajímají o trh, na kterém chcete působit a kteří investují do firem ve vaší fázi vývoje. Někteří investoři se totiž specializují na začínající podniky a jiní jsou zase ochotní zafinancovat jen zavedenější firmy, které už mají své platící zákazníky.

Než potenciální investory kontaktujete s oficiální nabídkou, která bude sice splňovat všechny náležitosti, ale půjdete do úplně neznámých vod, můžete štěstí vyjít naproti a zkusit se s investory osobně seznámit. Účastněte se proto veletrhů, konferencí a networkingových akcí. Mnohem lépe se tak zorientujete v tom, co investory zajímá a můžete pro ně později upravit svou nabídku zcela na míru.

Prezentace nabídky

Jakmile investora oslovíte, přijde to pravděpodobně nejtěžší. Svůj produkt nebo službu mu musíte umět dobře osobně prodat.  Nejlepší způsob, jak to udělat, je připravit si vyladěnou prezentaci, které se říká sales pitch nebo pitch deck.

Pitch deck má nabídnout stručnou ochutnávku vašeho byznys plánu, ze které investor ihned pochopí, co děláte a jaké máte plány. V podstatě musíte svůj detailně vypracovaný podnikatelský plán sesumírovat do velmi jednoduché, a přitom atraktivní formy.

Tato vaše prezentace musí odvyprávět vše podstatné prostřednictvím co nejmenšího množství textu. Zkrátka zmínit hlavní fakta a obchodní data. Měla by také obsahovat bohaté vizuální prvky, včetně podstatných grafů, čísel a obrázků – pro účinnější pochopení vašich argumentů.

V prezentaci popište, co přesně chce vaše firma dělat a v čem je její produkt jedinečný a přínosný pro zákazníka. Využijte znalosti načerpané z analýzy trhu a použijte všechny aktuální a důležité poznatky. Investora bude také samozřejmě zajímat, kolik firma potřebuje peněz, za co přesně je plánuje utratit a jaký to bude mít pro firmu přínos.

V oblasti startupů je známý takzvaný elevator pitch, tedy „výtahová prezentace“. Jedná se o minutu dlouhou prezentaci, během které podnikatel musí zvládnout odříkat vše podstatné a investora zaujmout. Název údajně pochází z dob, kdy lidé „lovili“ investory ve výtazích a měli tak jen krátký okamžik na to, aby je přesvědčili k obchodní schůzce.

Pokud váš návrh investora zaujme, určitě vám to dá hned najevo. Pak můžete pokračovat ve vyjednávání a v detailnějším představení vašeho podnikatelského plánu, který jste si předem důkladně připravili.

Nezapomeňte, že investoři jsou také jenom lidé, stejně jako vy. Proto se i k záležitostem souvisejícím s oslovením investora snažte přistupovat lidsky a maximálně otevřeně. Pokud máte zákazníkům co nabídnout, zkušený investor váš potenciál rychle pozná a nechá se přesvědčit o tom, že váš podnik pro něj představuje skvělou příležitost pro zúročení svých investic.

 

Mohlo by vás zajímat:


10 důvodů, proč začít podnikat

Nejste si jistí, jestli se pustit do podnikání? Dobrých důvodů, proč založit vlastní firmu, je mnoho. Vybrali jsme deset hlavních argumentů, které vám zásadně usnadní rozhodování.

6 minut čtení
Obrázek ke článku 10 důvodů, proč začít podnikat

Spoustě lidí v rozjezdu vlastní firmy brání jen vlastní nerozhodnost. Uvažují o tom, co by se mohlo stát, kdyby se odvážili vstoupit mezi podnikatele, ale rozhoupat se prostě nedokážou. Když ale máte dobrý a originální nápad, vyplatí se jej začít okamžitě rozvíjet, než to udělá někdo jiný. Proto vám přinášíme deset důvodů, proč začít podnikat.

Ovšem ještě před tím, než se rozhodnete začít podnikat, byste si svou motivaci měli důkladně ujasnit. Právě konkrétní důvody, pro které svůj byznys založíte, můžou hrát velkou roli v míře vašeho úspěchu. Začínající podnikatelé často chybují v tom, že se nechají zlákat pouze možností vyššího výdělku. To pak obvykle naprosto zkreslí celý podnikatelský plán a rozhodně to nestačí k úspěchu na trhu. Čím rozumnější a dlouhodobější důvody máte, tím lepší výsledky vás mohou čekat.

Proč založit vlastní firmu?

Vlastní firmu byste se rozhodně neměli bát založit, pokud pro vás platí alespoň polovina z následujících bodů:

 1. Máte originální nápad.

Byznys se nejlépe startuje s nápadem na nový výrobek nebo službu, které nikdo jiný dosud nenabízí, ale zároveň by o ně mohl být zájem mezi zákazníky. Pokud máte konkrétní představu o tom, jakou mezeru na trhu můžete zaplnit, měli byste to zkusit. To platí také např. pro kombinace již zavedených služeb, které zatím nikdo efektivně nespojil.

 1. Naskytla se vám jedinečná příležitost.

Občas se okolnosti skvěle sejdou a naskytne se vám ojedinělá příležitost obsadit díru na trhu, kterou ostatní zatím přehlíželi. Pokud získáte náskok před konkurencí, máte možnost získat investici nebo vám někdo poskytne lákavou nabídku ke spolupráci. Takových příležitostí se v životě vyskytne jen pár, a proto byste se neměli bát je využít.

 1. Máte zkušenosti, výbornou znalost oboru nebo dovednost, ve které vynikáte.

Pokud se u vás hromadí výjimečný potenciál, který můžete dál vytěžit, byla by škoda, abyste jej nezkusili využít pro vlastní firmu. Možnost realizovat se v tom, co vás baví a v čem jste dobří, je jednou z velkých předností podnikání. Ale zároveň i podmínkou.

 1. Chcete se rozvíjet.

Přesto, že jste v určitém okamžiku schopní a nabití znalostmi, při podnikání se toho naučíte ještě mnohem víc. Budete mít možnost vyzkoušet si různé pracovní role, od obchodníka, až po účetního. Podnikání je zkrátka zaručená cesta k neustálému osobnímu rozvoji.

 1. Chcete mít víc možností, jak ovlivňovat svět kolem sebe.

Podnikání vám otevře další možnosti, jak po sobě „zanechat stopu“ a ovlivnit své okolí. Nemusíte dělat zázraky, ale už jenom tím, že někoho zaměstnáte a nabídnete mu férové podmínky, mu pomůžete k lepšímu životu.

Vykročte při startu podnikání správnou nohou. Základem každého podnikání je pojištění, které firmy všech velikostí ochrání před finančními i provozními dopady mnoha rizik.

 1. Chcete být nezávislí.

Ve vaší firmě bude rozhodnutí, čemu se budete věnovat, pouze na vás. Nikdo vás nebude nutit k tomu, abyste spolupracovali s nepříjemnými lidmi nebo ztráceli čas projektem, který vás nezajímá. Výměnou za převzetí odpovědnosti na svá bedra získáte naprostou svobodu v rozhodování.

 1. Chcete větší flexibilitu.

Pokud je pro vás rutina pevného pracovního rozvrhu příliš svazující, podnikání pro vás bude mnohem vhodnější. Plnění vašeho kalendáře bude jen na vás. Nebudete muset nikoho žádat o schválení dovolené a pokud to váš obor umožní, klidně můžete pracovat jen z domova.

 1. Chcete si rozšířit síť kontaktů.

Jako řadový zaměstnanec příliš mnoho nových lidí v pracovní době nepotkáte a pánem vašeho času bude váš zaměstnavatel. Jako podnikatel ale máte příležitost věnovat se každý den tzv. networkingu. Abyste posunuli svou firmu kupředu, budete se totiž muset neustále s někým setkávat a využívat zkušeností jiných úspěšných podnikatelů.

 1. Chcete budovat vlastní značku.

Pokud budete veřejně vystupovat za svou firmu, například v médiích, na sociálníh sítích nebo na konferencích, veřejnost si vás začne brzy všímat mnohem víc. To vám pomůže zvýšit hodnotu vaší osobní značky. Z budování značky můžete hodně vytěžit, například přilákat nové spolupracovníky nebo získat větší množství zakázek.

 1. Chcete získat možnost většího výdělku.

Finanční faktor je často největší motivací k podnikání. Pokud máte originální nápad, se kterým uvidíte možnost uspět na trhu, můžete si přijít na atraktivní peníze. Mějte ale vždy na paměti, že vidina zisku by neměla být vaší jedinou motivací k podnikání.

 

Jestliže už delší dobu přemýšlíte o spuštění vlastního podnikání, ale v cestě vám stojí jen vlastní nerozhodnost, zamyslete se nad důvody, které jsme vyjmenovali výše. Pokud pro vás platí jen jeden z nich, je to pro úspěšné podnikání trochu málo, ale když se ztotožníte nejméně s pěti, pak už vám v založení firmy prakticky nic nebrání.

 

Mohlo by vás zajímat:


Jak založit startup v šesti krocích

Máte skvělý nápad a chcete se s ním pustit do podnikání? Poradíme vám, jak v pouhých šesti přehledných krocích rozjet vlastní startup a začít dobývat trh.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Jak založit startup v šesti krocích

Slůvko startup se v poslední době těší mimořádně popularitě. S trochou nadsázky by se dalo říct, že se v podstatě přestaly zakládat „firmy“ a vznikají už pouze „startupy“. Nicméně startup samozřejmě není nic jiného než nově založená firma, a termínem startup se označují firmy do tří let od svého založení. Na současném trhu působí velká spousta mladých, ambiciózních firem, které se snaží uspět ve všech možných oborech. Jak tyto firmy zahájily svou činnost?

Na úplném počátku každé firmy – nebo chcete-li startupu – vždy musí stát dobrý nápad na nový produkt nebo službu. Na daném nápadu pak jeho autor intenzivně pracuje, rozvíjí ho a novou firmu obvykle zakládá až po určité době, kdy dokáže zaujmout nebo získat první zákazníky. Poradíme vám, jak byste měli při zakládání startupu postupovat, aby proběhlo co nejefektivněji.

Co je to startup?

Startup je sice velmi oblíbené a často používané označení, ale jeho přesná definice neexistuje. Jak jsme už zmínili, obecně se dá za startup považovat každá začínající společnost nebo rozvíjející se podnikatelský nápad, který přináší nějakou inovativní myšlenku a má potenciál rychlého růstu.

Typické pro startupy je, že začínají v malém týmu lidí, s relativně malými náklady, ale mají velkou ambici růstu a dají se později snadno rozšiřovat. Obvykle se jejich zaměření váže k moderním technologiím, ale není to pravidlem.

Při rozjíždění firmy nezapomeňte na kvalitní podnikatelské pojištění, které vás podrží v mnoha situacích a pomůže vám lépe se vyrovnat s finančními riziky, která k podnikání nedílně patří.

Postup při zakládání startupu

Počítejte s tím, že rozjíždění startupu není práce na jeden den. Vyžaduje čas, peníze i úsilí všech členů týmu. Může vás potkat řada komplikací, ty se nevyhýbají žádnému typu podnikání. Vybudovat úspěšnou firmu takzvaně z ničeho, na zelené louce, je ale velkým lákadlem a motivací pro každého podnikavého člověka, který má soutěživou povahu a dostatek píle. Samotný postup založení startupu ale naštěstí není příliš složitý a může k němu vést pouhých šest základních kroků.

 1. Přijďte s novým nápadem.

Živou vodou všech úspěšných startupů je skvělý nápad. Pokud ještě nemáte žádnou revoluční myšlenku v rukávu, rozhlížejte se kolem sebe a hledejte díru na trhu. Pokuste se přijít s inovativním nápadem, na kterém by se dal postavit nový byznys. Pokud si vyberete oblast, ve které už máte nějaké zkušenosti a rozumíte jí, budete mít výhodu.

 1. Prozkoumejte trh.

Získali jste pocit, že máte nápad, který by měl na trhu vyvolat poptávku zákazníků? Přesvědčte se, že váš pocit vychází z reálných dat. Měli byste si být jistí, že o váš nápad bude zájem. Ověřte si také, jestli s podobnou myšlenkou nestihl přijít už někdo jiný, a u případné existující konkurence zvažte, jestli na úkor ní máte šanci uspět.

 1. Sestavte dobrý tým.

Pokud chcete vybudovat úspěšnou firmu, musíte počítat s tím, že to nezvládnete sami. Hned na začátku proto oslovte někoho, kdo se k vám ochotně přidá a pomůže vám podnikání rozjet.

Kromě samotných zakladatelů a lídrů budete potřebovat alespoň malý tým dalších lidí, kteří se ztotožní s vaší myšlenkou a budou ji aktivně následovat. Hledejte do svého startupu kolegy, kteří přispějí unikátními znalostmi nebo dovednostmi. Vyplatí se vám stavět tým pouze na aktivních lidech, kteří jsou ochotní se učit, zkoušet nové věci a mají týmového ducha.

 1. Vytvořte podnikatelský plán.

Jestliže máte originální nápad, průzkum trhu a dobrý tým, přichází na řadu vypracování kvalitního byznysového plánu. Ten musí obsahovat základní informace o vašem projektu, doplněné o finanční, organizační a marketingový plán. Bez těchto klíčových dokumentů podnikání nerozjedete. Váš podnikatelský plán vám zároveň bude sloužit jako opora při následujícím bodu postupu.

 1. Sežeňte finanční prostředky.

Většina startupistů do svého projektu ze začátku investuje peníze z vlastní kapsy. Ty ale obvykle rychle dochází. Musíte proto pracovat na tom, abyste co nejrychleji sehnali investory. O tom, jak je zaujmout, jste si mohli přečíst v samostatném článku.

Investoři očekávají, že jim startupisté kvalitně odprezentují svůj byznysový plán s detaily o projektu a průzkumu trhu. Musíte je tedy všemi dostupnými prostředky přesvědčit, že právě váš startup si zaslouží jejich finance. Díky finanční svobodě se pak startup buduje mnohem lépe – a investor vám současně pomůže udržet potřebnou podnikatelskou morálku.

 1. Vyberte si vhodný typ podnikání.

Hned od začátku byste měli mít jasno, jakou zvolíte právní formu svého startupu. Můžete začít podnikat jako OSVČ, nebo si založit firmu. Nejčastější volbou startupů bývá společnost s ručením omezeným (s.r.o.). Je mimo jiné výhodná pro získávání investic, protože investování do ní je transparentní, investice se získávají přímo (ne přes jednotlivé fyzické osoby), a investor má možnost získat majetkový podíl, který některé typy investorů považují za nezbytný.

Hlavní zásada, která platí při zakládání startupů, je se nebát a na nic zbytečně dlouho nečekat. Pokud se vám podařilo objevit dobrou podnikatelskou příležitost a chtěli byste svůj nápad zkusit zrealizovat, vrhněte se do toho. I když na začátku uděláte nějaké chyby, každá z nich vás posune zase o kus dál.

 

Mohlo by vás zajímat:


Virtuální asistenti usnadní vaší firmě provoz i administrativu

Jako podnikatel toho máte na starosti spoustu. Co se tedy zbavit alespoň rutinní administrativní zátěže? A navíc tak, abyste zatěžovali ani stávající zaměstnance ani nemuseli najímat nové? Vyzkoušejte virtuální asistenty! Přečtěte si, co za vás dokážou vyřešit.

5 minut čtení
Obrázek ke článku Virtuální asistenti usnadní vaší firmě provoz i administrativu

Virtuální asistentka nebo asistent představují chytré řešení pro podnikatele nebo manažery, kteří chtějí zbavit sebe a své zaměstnance administrativní zátěže. Jedná se o člověka, který zastane veškerou práci klasického asistenta, ale přitom není stálým zaměstnancem firmy a pracuje výhradně na dálku. Ke své práci využívá pouze internet a telefon, a není při ní závislý na docházení do kanceláře.

Proč si najmout virtuální asistenty?

Virtuální asistenti se ve firmách vyplatí hned z několika důvodů. Dokážou ušetřit mzdové náklady – obvykle totiž pracují jako živnostníci na IČO za předem domluvenou hodinovou sazbu. Protože pracují z domu nebo zázemí jiné firmy, ušetříte i na provozních nákladech a vybavení kanceláře. Virtuální asistenti jsou také obvykle flexibilnější z hlediska pracovní doby a plnění zadaných úkolů. A mimo jiné také „neodmlouvají“.

S čím mohou virtuální asistenti firmě pomoct?

Náplň práce virtuálních asistentů je velmi podobná úkolům, které zastává běžná asistentka nebo asistent v kanceláři. Můžete na ně delegovat pracovní úkoly a ušetřit tak mnoho času pro důležitější činnosti, jako je třeba obchod nebo marketing. Do jejich pracovní náplně běžně patří například:

 • Zpracování objednávek.

 • Podpora pro zákazníky.

 • Organizace schůzek, vzdálená správa kalendáře.

 • Vyřizování e-mailů a telefonátů, když jste zaneprázdnění.

 • Obvolávání klientů.

 • Účetnictví, fakturace.

 • Zpracování a třídění nejrůznějších dat.

 • Příprava pracovních podkladů, tabulek, prezentací.

 • Marketingová podpora (příprava newsletterů, správa sociálních sítí a další).

 • Organizace firemních akcí.

Virtuální asistenti pro vás mohou odpracovat několik hodin denně nebo naopak jen pár hodin měsíčně. Rozsah práce si můžete domluvit individuálně. Na faktuře se vám pak objeví přesný čas, který asistenti prací pro vás strávili. Většina asistentů kvůli přesnému reportování používá programy, které přesně zaznamenávají úkoly a dobu jejich trvání, a to s přesností na vteřiny.

Úspěšná a zodpovědná firma se neobejde bez podnikatelského pojištění na míru. Díky němu mají podnikatelé v záloze neustále naplněný finanční polštář, který jim v případě škod pomůže zajistit nejen běžný provoz firmy, ale při rozsáhlejších škodách i její přežití.

Jak sehnat virtuální asistenty?

Služby virtuálního asistenta jsou v dnešní době naprosto běžné a dostupné. Na internetu proto snadno najdete bohatou asistenční nabídku od jednotlivců i specializovaných firem, které zaměstnávají větší počet asistentů. Jednotlivci nabízejí hodinu své práce už od zhruba 150 Kč, specializované firmy za své asistenty obvykle účtují od 400 Kč.

Ve specializovaných firmách obvykle pracují virtuální asistenti ve dvousměnném provozu, a navíc se každý specializuje na konkrétní činnosti. Proto budete pravděpodobně průběžně spolupracovat s několika různými osobami. Jedna vaší firmě třeba připraví newsletter, druhá zase pomůže s účetnictvím, další zorganizuje večírek. Informace o vaší firmě si asistenti navzájem předávají a sdílení v centrálním systému.

O virtuálních asistentech se vyplatí uvažovat především tehdy, když máte pocit, že nic nestíháte. V takových situacích vám delegování úkolů na virtuální asistenty ušetří náklady a především čas, který pak můžete věnovat rozvoji svého podnikání. Neutápějte se tedy zbytečně v administrativě a zkuste část starostí s ní svěřit virtuálním asistentům.

Pojem virtuální asistent se používá také v oblasti elektroniky, kdy označuje nasazení umělé inteligence, která uživateli usnadňuje komunikaci a vykonává jeho příkazy. Může mu pokládat otázky, spravovat seznam úkolů, kalendář a další činnosti. Pod virtuálním asistentem si můžete představit i chatbota, který písemně odpovídá na otázky zákazníků na vašem webu, nebo voicebota – ten dokáže zastoupit lidského operátora na zákaznické lince.

 

Mohlo by vás zajímat:


11 nápadů, jak ušetřit na provozních výdajích firmy

Zavedení úspor ve firemních provozních nákladech nemusí automaticky znamenat nepříjemné utahování opasků. Seznamte se s 11 tipy, jak provozní náklady snížit jednoduše a pohodlně.

8 minut čtení
Obrázek ke článku 11 nápadů, jak ušetřit na provozních výdajích firmy

V podnikání se počítá každá koruna, proto je nutné pečlivě sledovat provozní náklady firmy. Především malé a nenápadné částky, kterým podnikatelé často nepřikládají velký význam, ale v celkovém součtu znamenají velkou zátěž pro firemní rozpočet.

Provozní náklady mají obvykle tendenci spíš organicky růst než se samovolně snižovat. Alespoň jednou ročně byste tedy měli věnovat svou pozornost výši jednotlivých nákladů, jejich meziročnímu srovnání, a pokusit se ušetřit tam, kde to dává smysl. V tomto článku jsme pro vás připravili 11 tipů na oblasti, v nichž máte šanci náklady snížit, aniž by to firmu „bolelo“.

Co spadá pod provozní náklady?

Provozní náklady jsou veškeré výdaje, které jsou nutné pro každodenní chod, údržbu a správu vaší firmy. Zahrnují mimo jiné náklady na mzdy a pojištění zaměstnanců, příspěvky na penzijní spoření a další zaměstnanecké benefity, výdaje na vybavení, provoz a údržbu kanceláří, provoz firemních vozidel a další oblasti operativy.

11 tipů, jak snížit provozní výdaje

Provozní náklady se u jednotlivých firem velmi liší, především podle jejich velikosti a oborového zaměření. Přesto existuje několik univerzálních rad, které mohou s úsporami pomoct všem podnikatelům.

 1. Zrušte nevyužívané placené služby a programy.

Ověřte si, jestli služby a software, za které pravidelně platíte, skutečně někdo z firmy naplno využívá. Poté se rozhodněte, jestli vám nebude stačit jednodušší neplacená verze, nebo jestli dokonce nezrušíte předplatné úplně. Řadu aplikací můžete nahradit jinými verzemi, které jsou dostupné zdarma. Třeba místo placeného Photoshopu mnoha firmám stačí online grafický nástroj Canva, za který nemusíte zaplatit ani korunu.

 1. Zvažte outsourcing (najímání jiných firem).

Zamyslete se nad tím, bez kterých zaměstnaneckých pozic se firma neobejde a koho naopak potřebujete jen čas od času, například účetního nebo marketingového specialistu. Zvažte možnost najmout si na tyto pozice externisty jen v době, kdy jsou skutečně potřeba.

 1. Zautomatizujte časově náročné úkoly.

Zeptejte se sami sebe i svých zaměstnanců, na kterých úkolech pravidelně trávíte příliš mnoho času. Řadu kancelářských činností dnes umí provádět i specializovaný software. Hledejte a zkoušejte programy, které firmě dokážou pomoci s automatizací některých úkolů. Díky tomu získáte více času na činnosti, které firmě vydělávají peníze.

 1. Zmodernizujte IT vybavení.

Kontrolujte stav používaného hardwaru, tedy počítačů a dalšího IT vybavení. Zařízení starší pěti let si už zaslouží výměnu. Starý hardware má obvykle vyšší spotřebu energie a také vyšší poruchovost, ušetříte tedy i za opravy. Stará IT zařízení můžete někomu darovat, nebo je zkusit prodat. Občas se dají použít i jako protihodnota při nákupu nových.

 1. Mějte pod kontrolou firemní vozidla.

Z hlediska provozních nákladů je praktické udržovat firemní auta v co nejlepším stavu a hlídat jejich pravidelný servis, který přispívá ke snížení spotřeby pohonných hmot. Udržujte také knihu jízd a hlídejte si spotřebu pohonných hmot i nájezdy kilometrů u jednotlivých zaměstnanců. Pokud se na pořízení firemního vozidla teprve chystáte, zvažte možnost operativního nebo finančního leasingu, který pro vás může být finančně výhodnější kvůli rovnoměrnému rozložení nákladů do jednotlivých měsíců.

 1. Přijměte stážisty.

Stážisté mohou odvést dobrou práci, a přitom se k nim nevážou zdaleka tak vysoké náklady, jako k běžným zaměstnancům. Navíc často pracují úplně zdarma výměnou za získávání cenných zkušeností z praxe. Když se vám některý ze stážistů osvědčí, můžete ho následně přijmout nastálo – a přitom ještě ušetříte náklady na hledání jiných kvalifikovaných kandidátů. Nástupní plat rekruta ze stáže navíc začíná podstatně níže než u uchazeče s praxí.

 1. Buďte ekologičtí a spořiví.

Každá firma by měla myslet a jednat udržitelně. Zamyslete se tedy, jestli se ve vaší firmě v nějaké oblasti zbytečně neplýtvá. Pokud zaměstnancům poskytujete třeba občerstvení jako benefit a nikdy se nespotřebuje, nebo se zbytečně tisknou štosy dokumentů, které pak putují do skartovače, je na místě vyřešit optimalizaci.

To samé platí o spotřebě energií. Používejte úsporné žárovky a snižte spotřebu elektřiny. Zkontrolujte izolace a těsnost oken, ušetříte tak za vytápění. Naučte své zaměstnance, aby nenechávali zbytečně zapojená elektronická zařízení, která nevyužívají.

 1. Opravdu potřebujete kancelář?

Provoz kanceláře představuje jeden z největších výdajů firem. Proto se trvale zvyšuje počet firem, které přechází čistě na práci na dálku nebo využívají služeb virtuálního sídla. Ušetří tak za provoz vlastních kanceláří, ale přitom obvykle stále mají k dispozici prostor pro jednání a schůzky s klienty. Ztraceni nebudete ani bez virtuálního sídla – mnoho schůzek můžete klidně realizovat formou pracovních obědů nebo kávových posezení v prostředí příjemných restaurací a kaváren.

 1. Zkoušejte si sjednat bartery.

Za všechno, co firma spotřebuje, nemusíte nutně platit penězi. S některými dodavateli nebo partnery se může dohodnout na barteru, tedy výměně „něčeho za něco“. Jestli vaše firma nabízí třeba marketingové služby, můžete je nedaleké restauraci nabídnout výměnou za dodávku obědů.

 1. Zbavte se zbytečných poplatků.

Průběžně – alespoň jednou za rok – vyhodnocujte, jestli jsou pro vás stále výhodné podmínky, které vám poskytuje vaše banka, pojišťovna  nebo třeba mobilní operátor. Často budete schopni vyjednat si lepší pozici a zbavit se zbytečných poplatků, nebo přejdete ke konkurenci, která nabídne výhodnější podmínky.

 1. Změňte marketingovou strategii.

Investujete velké sumy do propagace firmy? Pak se určitě zaměřte na to, jestli vám přináší výsledek, o který jste stáli. Inzertní prostory v tisku nebo třeba na billboardech jsou velmi nákladné nástroje reklamy, které můžete zkusit vyměnit třeba za levnější propagaci v online prostředí nebo na sociálních sítích. Digitální marketingové aktivity navíc můžete velmi přesně měřit a vyhodnocovat jejich efektivitu.

Snížení provozních nákladů může v konečném důsledku přinést nejen finanční úspory, ale také zvýraznit náskok před konkurencí. Podnikatelé – a především ti, kteří stojí v čele malých a středních firem – by proto měli trvale hledat způsoby, jak snížit a optimalizovat náklady při zachování maximální kvality svých produktů a služeb.

Mohlo by vás zajímat:


Při zpracování šablony došlo k chybě.
Method public static com.liferay.portlet.journal.model.JournalArticle com.liferay.portlet.journal.service.JournalArticleLocalServiceUtil.getArticleByUrlTitle(long,java.lang.String) throws com.liferay.portal.kernel.exception.PortalException,com.liferay.portal.kernel.exception.SystemException threw an exception
1<#include "${templatesPath}/105702" /> 
2<#assign currentURL = httpUtil.getPath(themeDisplay.getURLCurrent()) /> 
3<#assign articleURL = currentURL?substring(currentURL?index_of("-/") + 2, currentURL?length) /> 
4 
5<#assign articleService = objectUtil("com.liferay.portlet.journal.service.JournalArticleLocalServiceUtil") /> 
6 
7<#assign journalArticle = articleService.getArticleByUrlTitle(themeDisplay.getScopeGroupId(), articleURL) /> 
8<#assign insuranceArticleId = getJournalArticleAttribute(journalArticle, 'insurance') /> 
9 
10<#if entries?has_content> 
11   
12	<#list entries as curEntry> 
13	  <#assign id = curEntry.getAssetRenderer().getArticle().getArticleId() /> 
14	   <#if id == insuranceArticleId> 
15	    <div class="Grid"> 
16       <div class="Grid-col Grid-col--xsNotGrow"> 
17    				<img src="${getArticleAttribute(curEntry, 'icon')}" alt="" class="Post-image" width="64"> 
18    	 </div> 
19    	 <div class="Grid-col"> 
20         ${getArticleAttribute(curEntry, 'text')} 
21        </div> 
22      </div> 
23		</#if> 
24	</#list> 
25</#if>