Pojištění majetku může zachránit firmu

Do pojištění majetku by měl investovat každý podnikatel. Nebudete pak muset řešit, kde vezmete prostředky na nečekané opravy nebo jak vyrovnáte ztrátu z přerušení činnosti firmy. S dobře nastaveným pojištění firemního majetku ušetříte peníze, nervy i čas.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Pojištění majetku může zachránit firmu

Představte si situaci, která bohužel občas potká snad každého podnikatele: napjatý rozpočet, peníze ležící v nezaplacených fakturách, dočasný pokles poptávky. Pokud se v takové situaci ještě něco zkomplikuje, je firma krůček od zavření.

Zatímco chování trhu nebo vašich obchodních partnerů příliš neovlivníte, s řešením dopadů náhodným poškozením firemního majetku můžete předcházet. Na nečekané opravy totiž často nejsou peníze a už vůbec ne v době, kdy se firmě zrovna moc nedaří. Se správně sestaveným pojištěním firemního majetku získáte jistotu, že peníze na případné opravy vám už nikdy nebudou chybět.

Chraňte se především proti živlům

Pojišťovny v současnosti ví o prakticky všech nebezpečích, které by mohly způsobit poškození nebo zničení majetku. A o čem ví, to většinou dokážou i pojistit. Zaplatit pojištění „na všechno“ by samozřejmě bylo až příliš drahé, ale pokud věnujete čas jeho přizpůsobení přesně na míru vaší firmy, levnější pocit jistoty si určitě nekoupíte.

Nejčastěji komplikují firmám provoz přírodní živly – především voda, oheň, mráz a vítr ve všech svých podobách. Časté jsou také padající stromy a kameny nebo údery blesku. Pojistit proti živlům byste proto měli celý hmotný firemní majetek, tedy stavby a jejich vybavení, typicky stroje a elektroniku.

V rámci pojištění firemního majetku můžete být chráněni i proti přerušení provozu firmy. Nejenže tedy dostanete peníze na opravy poškozených věcí, ale po dobu opravy věcí zajišťujících provoz firmy vám pojišťovna zaplatí i ušlý zisk.

Chybovat je lidské

Dočasným majetkem firmy jsou, přeneseně řečeno, i její zaměstnanci. Také tento „majetek“ se vyplatí pojistit. Zaměstnanci mohou poškodit firemní majetek, vyrobit vadné zboží nebo třeba způsobit zranění, ať už sobě nebo někomu jinému. Časté jsou také pracovní úrazy. Škodu musí v takových případech zaplatit firma, s uzavřeným pojištěním zodpovědnosti se o to ale postará pojišťovna.

V pojištění firemního majetku byste neměli zapomínat ani na krytí poškození, které lidé způsobí záměrně. K takovým patří především vloupání, krádeže, loupeže a vandalismus.

Sestavte si pojištění na míru

Aby byla cena pojištění co nejvýhodnější, musíte si především dobře rozmyslet, jaká nebezpečí vašemu firemnímu majetku reálně hrozí a v jak velké lokalitě podnikáte (Česko nebo i zahraničí). Pokud pracujete v pronajatých kancelářích, nemusí vás zajímat pojištění nemovitosti proti živlům, ale pouze vašeho vybavení kanceláře. Jestliže využíváte stroje na operativní leasing, máte případné opravy už v ceně pronájmu.

Cenu pojištění ovlivňuje také druh vašeho podnikání a pojistné plnění, tedy maximální částka, jakou může firma od pojišťovny dostat, jestliže dojde ke škodě. Tuto částku si dobře rozmyslete, záleží pouze na vašem rozhodnutí. Čím více peněz budete mít nárok chtít od pojišťovny, tím víc jí logicky musíte pravidelně platit na pojistném. Určit přesný rozsah pojištění je to hlavní, co v souvislosti s pojištěním obecně čehokoli nesmíte podcenit.

Tip: Aktualizujte pojistné smlouvy

Uvědomte si, že podpisem smlouvy by vaše spolupráce s pojišťovnou neměla končit. Pokud vaše firma zvýší hodnotu svého majetku, například rekonstrukcí provozovny nebo třeba pořízením nového vybavení, je nutné tyto změny zohlednit i v pojistné smlouvě. Pojištění zkrátka funguje dobře jen tehdy, když se s ním stále průběžně pracuje.

 

V případě nějaké škody na pojištěném majetku zaplatí pojišťovna jeho opravu v tzn. nových cenách. Jsou to ceny za pořízení nových věcí a dílů. Jestliže dojde například k požáru výrobní linky, pojišťovna zaplatí náklady na opravu v nových cenách, neodečítá tedy opotřebení opravovaných dílů, které v době požáru už nebyly nové.

Nejčastější chyby při pojištění majetku

  • Špatně nastavená pojistná částka nebo limit plnění
  • Nedostatečné pokrytí možných rizik
  • Zastaralá pojistná smlouva
  • Nevhodně stanovená spoluúčast
  • Nízké zabezpečení majetku

Proto nezapomeňte na pojištění majetku podnikatelů nebo zkuste našeho Průvodce pojištěním.