Přehledy dotací pro podnikatele: kde je najít a jak se v nich vyznat

České firmy si prostřednictvím dotačních programů pravidelně rozdělují desítky miliard korun. Chcete patřit mezi ně? Vysvětlíme vám, jak se v systému dotací zorientovat.

10 minut čtení
Obrázek ke článku Přehledy dotací pro podnikatele: kde je najít a jak se v nich vyznat

Dotace jsou pro většinu podnikatelů velmi lákavé. Mohou se díky nim dostat k penězům, které nemusí vracet, platit z nich žádné úroky a (v krajním případě) ani řešit svou neschopnost splácet. Proč tedy po takových volných prostředcích z dotací rovnou „neskáče“ každý podnikatel? Obvykle totiž není úplně snadné je získat.

Základní komplikace obvykle přichází hned na úplném začátku – zájemci si nejdříve musí udělat dobrý přehled o tom, na jaké dotace mají vůbec nárok. Jenže systém dotačních programů nepatří zrovna mezi ty jednoduché. V minulém článku jsme vám nabídli obecný přehled typů dotací, o které mohou čeští podnikatelé žádat. Nyní se na systém dotací podíváme z jiného úhlu a nabízíme vám souhrn zdrojů, odkud můžete čerpat informace o jednotlivých dotačních programech pro podnikatele.

Jak najít vhodnou dotaci pro podnikatele

Hledání nejvhodnější dotace může zpočátku připomínat příslovečné pátrání po jehle v kupce sena. Jestliže ovšem věnujete vlastnímu průzkumu možností dotací minimálně pár dní času, systém dotačních programů vám postupně začne dávat smysl. Mnohem rychlejší ale pro vás bude nechat se inspirovat naším základním přehledem v tomto článku.

Tip: Každý dotační program má své specifické požadavky a hodí se pro firmy jiných velikostí a zaměření. Při hledání dotace vhodné pro vaši firmu si ujasněte především tato fakta:

- Pro koho (jaký typ firmy, obor a činnost) je dotace určená?

- Za jakým účelem se dotace vyplácí (jakou činnost má pomoci financovat)?

- Podle jakých kritérií se posuzuje žádost?

- Kolik procent z celkového rozpočtu vám dotace pokryje?

Dotačních programů existují desítky. První z možností, jak se k nim dobrat, je vyhledávat na webech jejich jednotlivých poskytovatelů. Mezi ně patří hlavně obecní a krajské úřady, Evropská unie, ministerstva a účelové dotační státní fondy. Pro podnikatele jsou určeny především následující nabídky:

  • Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK 2021-2027)

    • OP TAK je stěžejní program pro podporu českých podnikatelů. Z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) do něj poputuje v přepočtu přes 81,5 miliard korun. Podpoří zejména výzkum, vývoj a inovace, digitalizaci, rozvoj podnikání, chytrou a udržitelnou energetiku, cirkulární ekonomiku a čistou mobilitu.

    • Zprostředkování dotačních financí zajišťuje Agentura pro podnikání a inovace (API), spolehlivé a aktuální informace o jednotlivých výzvách proto načerpáte především z jejího webu. Najdete zde i harmonogram vyhlašování jednotlivých dotačních výzev, čísla na informační linky nebo seznam kontaktních míst, kam se můžete o těchto dotacích přijít poradit osobně.

  • Technologická agentura České republiky (TA ČR)

    • Dotace Technologické agentury České republiky jsou určeny všem firmám, které se věnují výzkumu a vývoji především v oblasti životního prostředí, energetiky, dopravy, společenských věd a IT technologií. Harmonogram otevřených výzev najdete na této stránce.

  • Operační program Spravedlivá transformace (2021–2027)

    • Operační program Spravedlivá transformace se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. V České republice se to týká Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Fond disponuje zhruba 42 miliardami korun. Bližší informace najdete na této stránce a později také na oficiálním webu www.opst.cz.

  • Modernizační fond (2021–2030)

    • Cílem Modernizačního fondu je přispět k energetické účinnosti a usnadnit přechod firem na nízkouhlíkové hospodářství. Podrobné informace i konkrétní dotační výzvy najdete na stránkách Státního fondu životního prostředí České republiky.

  • Státní zemědělský intervenční fond (SZIF)

    • Firmy působící v oboru zemědělství mohou čerpat prostředky z národních dotací ve Státním zemědělském intervenčním fondu. Peníze z tohoto fondu jsou určené pro udržování výrobního potenciálu zemědělství a rozvoj venkova. Žádosti o dotaci se podávají přes web SZIF.

  • Operační program Zaměstnanost plus (2021-2027)

    • Operační program Zaměstnanost je určený k prosazování lepších podmínek na českém trhu práce a podpora se vyplácí mimo jiné i zaměstnavatelům. Jednotlivé výzvy najdete na této stránce.

  • Operační program Životní prostředí (2021-2027)

    • Mezi cíle, které podporuje operační program Životní prostředí, patří zejména energetické úspory, adaptace na změnu klimatu nebo prevence vzniku odpadů. Z tohoto programu může čerpat mnoho podnikatelských subjektů a mezi nimi i fyzické podnikající osoby (OSVČ). Bližší informace najdete zde.

  • Úřad práce

    • Úřad práce poskytuje podporu především začínajícím podnikatelům. Pokud je tedy vaše firma v úplných začátcích, podívejte se na podmínky, za jakých by vám Úřad práce mohl udělit dotaci.

  • Obecní a krajské úřady

    • Obce, města i kraje se v posledních letech snaží rozvíjet lokální podnikání. Proto zkuste zapátrat, jestli úřady v oblasti působnosti vašeho podnikání na svých oficiálních stránkách nabízí přehledy dostupných dotací pro podnikatele. Jednoduše využijte internetové vyhledávače a hledejte např. frázi „dotace Plzeň“ – tu „správnou“ stránku pak obvykle najdete jako hned první odkaz. Příkladem mohou být třeba stránky věnované dotacím Plzně, která nedávno spustila nový samostatný portál věnovaný dotacím.

Rychlý přehled o dotacích

Druhou a obvykle i rychlejší možností, jak získat přehled o dotacích, je hledat na specializovaných webových portálech, kde jejich provozovatelé shromažďují informace o dotacích z různých zdrojů. Některé umožňují i velmi snadnou filtraci, díky které se vám zobrazí jen aktuálně platné (nebo připravované) výzvy, které může využít právě vaše firma pro konkrétní účel. Tyto portály obvykle provozují soukromé agentury, které současně nabízí dotační poradenství a zprostředkování dotací, jako například:

Nyní se už můžete rovnou pustit do hledání dotace vhodné právě pro vaši firmu. Buď na vlastní pěst, nebo požádejte o pomoc odborníky. Při podávání přihlášky pak nezapomeňte hlavně na to, že o podporu budete soutěžit s jinými žadateli – klidně i se stovkami jiných firem. Co nejpřesněji tedy dodržujte podmínky, které stanovuje daný dotační program (a konkrétní výzva) a snažte se žádost vypracovat tak, aby jasně ukázala váš přínos pro daný obor. Pokud vyberete vhodnou dotaci, zpracování žádosti nepodceníte a věnujete jí dostatečné úsilí, máte reálnou šanci finance z dotací získat.

Mohlo by vás zajímat: