Kybernetická hrozba umělé inteligence

Umělá inteligence (AI) nás každý den překvapuje tím, co všechno dokáže. Podnikatelům přináší mnoho možností, jak zefektivnit byznys, ale současně představuje i řadu kybernetických hrozeb. Proto je důležité být si vědomí těchto rizik a chránit svůj podnik i zákazníky před potenciálními útoky. V tomto článku se podíváme na největší kybernetické hrozby spojené s umělou inteligencí a nabídneme vám tipy, jak se jim vyhnout.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Kybernetická hrozba umělé inteligence

V čem je AI nebezpečná

Kyberhrozbám, které mohou poškodit vaše podnikání, jsme se věnovali v jednom z předchozích článků. Mnohé z nich v současnosti přebírá umělá inteligence. Výsledkem je preciznější podvod, který je stále těžší odhalit. A nejedná se pouze o prolamování hesel. Zde jsou typy nejzákeřnějších AI útoků , na které byste si měli dát pozor.

Typy automatických kybernetických útoků

Phishing je forma kybernetického podvodu, při kterém se útočník snaží získat citlivé informace od uživatele, např. hesla, bankovní údaje nebo osobní údaje. Tento útok se často realizuje pomocí falešných e-mailů, webových stránek nebo zpráv, které vypadají jako legitimní a přesvědčivé.

Malware je zkratka pro "malicious software", což v češtině znamená "škodlivý software". Snaží se napadnout počítačový systém a poškodit ho nebo ukrást citlivé informace. Malware může zahrnovat viry, spyware, adware a další druhy škodlivého softwaru.

Ransomware je typ malwaru, který šifruje soubory na počítači, takže uživatel nemá přístup k důležitým datům, dokud nezaplatí výkupné útočníkovi. Ransomware se obvykle šíří pomocí e-mailových příloh nebo zákeřných odkazů.

 

1. Automatické kybernetické útoky: AI umožňuje kyberzločincům rychleji a efektivněji provádět útoky, jako jsou phishing, malware nebo ransomware.  

Proto byste měli pravidelně aktualizovat svůj firemní software a udržovat své systémy zabezpečené.

2. Sociální inženýrství: AI může být použita k vytváření přesvědčivých podvodných e-mailů nebo zpráv. Patří sem taktiky, které dokážou oklamat příjemce například vyvoláním strachu, prosbou o pomoc nebo zneužitím empatie či soucitu.

Je proto důležité pravidelně školit zaměstnance, aby takové pokusy o podvod dokázali rozpoznat.

3. Deepfakes: AI generované falešné obrázky, videa nebo audio nahrávky mohou poškodit pověst podniku nebo způsobit značné finanční ztráty. Tato videa jsou stále dokonalejší a mnohé jdou jen těžko rozeznat od reálných nahrávek. Příkladem jsou třeba vygenerovaní neexistující zástupci banky, kteří prostřednictvím videa žádají o přístup do vašeho firemního účtu. 

Proto byste měli sledovat internet a sociální média, abyste objevili potenciální deepfakes spojené s vaší značkou. Zároveň poučte zaměstnance, aby každý takový čin nahlásili.

4. Obejití zabezpečení: AI pomáhá kyberzločincům objevit slabiny ve firemních systémech a snáze obejít jejich zabezpečení. Dokáže efektivně generovat hesla a dostat se tak k firemním informacím, které pak může snadno zneužít.

Používejte několikafaktorové zabezpečení sítě a šifrování dat. Ta jsou dnes už takřka nezbytná pro ochranu před takovými útoky.

5. Adversariální útoky: Představte si situaci, kdy kyberzločinec využije umělou inteligenci ke zkreslení vašich firemních dat, která interně zpracovává vaše umělá inteligence. Nabourá se vám do systému, aniž o tom máte tušení. To může vést k nesprávným rozhodnutím a ohrožení bezpečnosti a chodu podniku.

Pokud využíváte interně umělou inteligenci ve vaší firmě, pravidelně kontrolujte její zabezpečení.

Co je to umělá inteligence

Umělá inteligence (AI) jsou počítačové systémy a programy, které dokážou simulovat lidské myšlení a chování. Tyto systémy jsou schopny učit se a adaptovat se na nové situace, rozpoznávat vzorce a vytvářet predikce, řešit problémy, a dokonce i komunikovat s lidmi. Využívají se například v oblastech jako jsou automatizace, robotika, autonomní vozidla, diagnostika a predikce v medicíně, také jako hlasoví asistenti a mnohé další.

 

Jak se bránit AI kyberútokům

Pro ochranu před těmito hrozbami využijte strategie kybernetické bezpečnosti, kam patří aktualizace software, zabezpečení sítě, šifrování dat, zálohování informací a vzdělávání zaměstnanců. Důležitou součástí je také pravidelné monitorování hrozeb a rychlé reagování na incidenty. Zodpovědný přístup k AI a kybernetické bezpečnosti zajistí, že váš podnik bude chráněn před potenciálními útoky a bude schopen plně využít výhod umělé inteligence.

Pozor na ochranu osobních údajů a dat

Měli byste být připravení chránit nejen firemní informace, ale také zabezpečit zneužití dat o vašich zákaznících. Kyberzločinci mohou využít AI k narušení soukromí zákazníků a zaměstnanců prostřednictvím neoprávněného přístupu k citlivým informacím. Proto si raději prověřte, jak silná opatření pro ochranu osobních údajů máte nastavená a jestli opravdu fungují. Stejně tak dbejte na zabezpečení firemního bankovnictví. Můžete zkusit oslovit firmu, která vám zkusí tyto slabiny otestovat a navrhne řešení, jak se lépe zabezpečit.

Kam to až může zajít?

Zatím se s umělou inteligencí učíme žít a také pracovat. S jejím neustále akcelerujícím vývojem můžeme čekat prakticky cokoliv, co si zatím ani nedokážeme představit. AI může být použita k vytváření nových typů kybernetických hrozeb, které dosud nejsou známy. Proto byste měli průběžně sledovat nové trendy v oblasti kybernetické bezpečnosti a přizpůsobovat své obranné strategie. Následky případného napadení zmírníte i správně zvoleným podnikatelským pojištěním. 

Přílišná závislost firem na umělé inteligenci může způsobit, že podniky budou náchylnější k útokům, pokud dojde k selhání AI systémů, které je chrání. Proto bude lidský faktor i v těchto případech nezastupitelný. Zejména při kontrole a rozhodovacích procesech, tak aby nedocházelo k úplné závislosti na AI.

Mohlo by vás zajímat:

  • Nejčastější kybernetické hrozby pro firmy a jak se jim bránit

  • Bezpečnost v oblasti firemního bankovnictví. Jak ji vylepšit?

  • Tři největší hrozby pro mobilní zařízení a jak se jim bránit