Firemní teambuilding: Proč je důležitý a jak ho uspořádat

Teambuilding má restartovat firemní prostředí a týmy. Prozkoumejte význam a benefity této akce. Inspirujte se našimi tipy, jak a kde naplánovat ten nejlepší teambuilding pro firmy i zaměstnance.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Firemní teambuilding: Proč je důležitý a jak ho uspořádat

Odkryjte tajemství úspěšných týmů! Za poslední tři roky se doba hodně změnila. Pandemie rozdělila týmy a kolektivy. Lidé se snaží vrátit do běžných kolejí, najít motivaci a vzájemnou spolupráci, aby se zaměstnanci po převážné práci doma zase potkali. Zkrátka a dobře, chybí nám otřelý týmový duch. Teambuilding je klíč.

Týmová spolupráce

Spolupráce a komunikace jsou dvě klíčové složky dobře fungujícího týmu. Právě teambuilding pomáhá rozvíjet tyto klíčové dovednosti a vytvářet ve firmě silnější vztahy. Týmy se budují, a když je teambuilding dobře strukturovaný, dokáže více než sbližování. Dokáže se dívat na vztahy, schopnosti a dovednosti v týmu, které se například hodí pro lepší fungování.

Pod teambuildingem si můžete představit různé aktivity, od člověče nezlob se až po venkovní hru na schovávanou. Ale bez ohledu na formát mají všechny stejný cíl. Posílit týmový duch a zlepšit týmovou práci.

Rozvoj osobnosti, dovedností i kreativity

Teambuilding je nástroj pro dosahování managementových cílů a zlepšování výkonnosti týmu. Vytváří prostředí, ve kterém se zaměstnanci cítí příjemně při sdílení nápadů, řešení problémů a plnění stanovených úkolů. Učí se koukat na věci jinak, a to formou her a simulovaných situací. Zaměstnanci vystupují z komfortní zóny a učí řešit situace jinými směry. Nabízí tak nové pohledy, úhly i nápady, na které v normálním běhu není prostor nebo čas.

Takové aktivity přispívají ke zlepšení dovedností, rozvíjení kreativity, posílení sebevědomí, stresové odolnosti a schopnosti řešit problémy. Díky tomu dokáže tým pracovat efektivněji a produktivněji.

Zlepšení komunikace a vztahů v týmu

Jádrem týmu je komunikace a dobře nastavené vztahy. Teambuilding poskytuje jedinečnou příležitost tyto klíčové aspekty rozvíjet. Díky různorodým aktivitám se zaměstnanci naučí lépe porozumět druhým, respektovat různé názory a efektivně komunikovat své myšlenky. Vztahy se tak v týmu posilují a vzniká silnější týmový duch.

Při podobných příležitostech se také mohou lidé více poznat. Ve firmě sotva mají šanci zjistit, že se jim třeba líbí podobná hudba nebo byli na dovolené na stejných místech. Teambuilding je akce, kdy se o ostatních dozvíme nejen o jejich koníčcích, ale poznáme i životní příběhy, profesní dráhy nebo to, co mají rády jejich děti.

Zdroj: https://www.amazingplaces.cz/cs/blog/perfektni-firemni-teambuilding-vime-o-10-kouzelnych-mistech-kde-stmelite-kolektiv-544

Jak uspořádat úspěšný teambuilding

Základním kamenem úspěšného teambuildingu je vyjetí mimo pracovní prostředí, aby se zaměstnanci odbourali od práce. Odtržení od běžného prostoru je důležité, protože mozek se nesoustředí na povinnosti, které má s pracovištěm spojené.

Aktivity by měly být na jednu stranu zábavné a zároveň musí rozvíjet dovednosti jednotlivých členů týmu. Nejlépe nad rámec jejich pracovní rutiny. Rozdělte teambuilding na dvě části, pracovní a nepracovní. Poskládejte program z povinných záležitostí a zábavu, dejte ale zároveň prostor na pouhé posezení a popovídání.

V dalším kroku si ujasněte rozpočet, podle kterého se točí veškeré dění ve firmě, a rozdělte si kompetence. Ujasněte si, kdo bude mít co na starosti. Určením zodpovědnosti získáte jistotu, že na žádnou důležitou část nezapomenete.

Nebojte se zapojit i ostatní kolegy do pořádání. Získají tak pocit, že jsou součástí, a daleko radši se vám pak do aktivit zapojí. Není totiž nic horšího, než když je účast na teambuildingu striktně povinná a zaměstnanci jsou tlačeni k plnění aktivit.

Při sestavování plánu myslete na střídání fyzických i kreativních aktivit a ideální je, když tato část není nutná pro absolvování teambuildingu. Lidé se tak pořád cítit součástí týmu, ale nikdo je do ničeho nenutí.

Shrnuto podtrženo, teambuilding má zásadní vliv na vývoj a úspěch jednotlivých týmů ve firmě. Posiluje spolupráci, zlepšuje komunikaci napříč týmy, zvyšuje výkon, motivuje zaměstnance a podporuje týmový duch.

Mohlo by vás zajímat:


Proto nezapomeňte na pojištění odpovědnosti nebo zkuste našeho Průvodce pojištěním.