Nabízíme zábavu na celý den, říká Antoš Jiří

Okolí vesnice Milovice bylo pro českou veřejnost dlouho uzavřeno, protože si zde vybudovala svou základnu armáda a využívala prostor jako tankodrom. Sametová revoluce ovšem jeho provoz ukončila a zdevastované pozemky zůstaly ležet ladem. Naštěstí ne na dlouho – odkoupil je Jiří Antoš a během několika let proměnil na rodinný zábavní park Mirakulum. Přečtěte si, jak se k této myšlence dostal a co obnáší provoz takto rozsáhlého projektu.

10 minut čtení
Obrázek ke článku Nabízíme zábavu na celý den, říká Antoš Jiří

Kdy vás poprvé napadla myšlenka na rodinný park a co vás k ní přivedlo?

Od roku 2006 se moje původní firma začala věnovat výrobě dětských hřišť. V rámci inspirace jsem postupně navštěvoval jiné velké rodinné parky v Evropě. Při návštěvě jednoho parku v Německu, který byl také spojen s výrobou dětských hřišť, mi poprvé začala zrát v hlavě myšlenka vybudovat i vlastní zábavní park. To bylo v létě roku 2010. Tuto myšlenku umocnil i fakt, že jsem výhodně koupil tankodrom v Milovicích, původně jako skladovací prostor. Vlastně jsem na začátku ani nevěděl, jak velké jsou jeho pozemky. Teprve s myšlenkou na výstavbu zábavního parku jsem zjistil, že plocha bývalého tankodromu bude pro vybudování rodinného parku dostatečná a pozemky půjde pro tento záměr upravit. Na začátku totiž byly kvůli předchozímu způsobu využívání v dezolátním stavu.

Stavěli jste Mirakulum sami nebo to byla zakázka na klíč?

Díky tomu, že se moje druhá firma věnuje výrobě dětských hřišť, pustili jsme se do budování parku svépomocí, na začátku roku 2011. A bavilo nás to natolik, že jsme už za necelé dva roky dokázali vyrobit několik desítek atrakcí včetně dominantního hradu a habrového bludiště, takže jsme mohli už v září roku 2012 otevřít na ploše přibližně 5 hektarů první fázi skutečně „zábavního parku“ a ne pouze „velké dětské hřiště“.

Jak velká je nyní plocha vašeho rodinného parku?

Náš park má aktuálně rozlohu 12 hektarů. Z toho 10 hektarů tvoří plocha samotného parku a zbytek z velké části parkoviště. Na konci loňského roku jsme navíc přikoupili dalších 15 hektarů pozemků, z nichž 10 hektarů bude určeno pro další rozšíření parku a zbývajících 5 hektarů vyhradíme z velké části na parkoviště a menší na louku pro firemní akce. Na rozšiřování parku jsme začali intenzivně pracovat hned po nákupu pozemků.

Je Mirakulum založeno na investorech nebo jste naprosto soběstační?

Před otevřením Mirakula jsem si půjčil jen relativně malou částku od soukromé osoby, kterou jsem do dvou let splatil, takže většinu vstupní investice jsem zvládl pokrýt sám z provozu tehdejšího podnikání. Od té doby je Mirakulum naprosto soběstačné, vše pokrýváme z vlastních příjmů a žádného investora nepotřebujeme. Park Mirakulum je také nejlepší reklamou pro naše dětská hřiště na klíč, takovou velkou expozicí, kromě spousty zábavy pro celé rodiny. Takže obě firmy si poskytují vzájemnou synergii.

Název parku – Mirakulum – Vás napadl hned nebo jej vytvořil někdo jiný?

Pár měsíců jsme doma dávali dohromady seznam nejrůznějších možných názvů. Většinou to byla dvě slova jako třeba čarovný les, kouzelný svět a podobně. Řešili jsme to především s mým starším synem. A ten jednoho dne vyslovil „mirakulum“. Miraculum je slovo z latiny, Miracle z angličtiny (zázrak). Ale vůbec nám nešlo o samotnou podstatu slova, líbilo se nám především foneticky. Hezky se „kutálí“ na jazyku, zní trochu tajemně, trochu jako zaklínadlo. Hned jsme ho počeštili, udělali z něj Mirakulum a bylo hotovo.

Kolik lidí se o chod parku stará? Máte sezónní pracovníky nebo stálý tým?

Náš stálý tým tvoří 28 kmenových pracovníků, jsme taková velká rodina. Během vrcholné sezóny o prázdninách ovšem zaměstnáváme až 200 lidí, kteří se v areálu různě střídají. Dáváme prostor studentům na letní brigády i agenturním pracovníkům. Využíváme také pracovní sílu z blízké věznice v Jiřicích, kdy si vybrané osoby sami ráno přivážíme a odpoledne odvážíme zpět, jedna se o tzv. odsouzené s volným pohybem. Předsudky k vězňům rozhodně nejsou na místě – na stavbě a údržbě Mirakula se podílejí už od konce roku 2011 a za dobu provozu našeho parku nám jich pomáhalo už několik set. S jejich prací jsme natolik spokojeni, že desítce vězňů po výkonu jejich trestu aktuálně poskytujeme trvalý pracovní poměr. A své druhé šance se chopili příkladně.

Jak náročná je pravidelná údržba provozního zázemí?

Nechci to zbytečně zveličovat, ale údržba je samozřejmě potřeba neustále a při velikosti našeho parku je tedy i dost rozsáhlá. Přestože našim vlastním výrobkům naprosto věříme a díky velkému vytížení atrakcí jsme je léty dostatečně prověřili, kontrolujeme jejich stoprocentní stav – vizuální i technický – neustále.

Dětská hřiště se obecně kontrolují třífázově. Vizuální kontrola probíhá denně, aby se okamžitě odhalily možné přímé zdroje nebezpečí. Provozní kontrola spojená se zápisem a případným fyzickým seřizováním probíhá zhruba dvakrát měsíčně. Hlavní kontrola opět spojená s podrobným zápisem má roční periodu a v jejím rámci se i preventivně mění některé díly. Bezpečnost návštěvníků a perfektní stav atrakcí jsou naším hlavním závazkem.

Každý rok se rozšiřujete. Podle čeho vybíráte, jaké atrakce přibydou?

Dalo by se říct, že s rozšiřováním areálu nám pomáhají sami návštěvníci. Podle jejich zájmu o atrakce se rozhodujeme, které přidáme nebo rozšíříme, a v minulosti vlastně rozhodli i o tom, jaká stanoviště jsme nahradili. Park máme nyní velmi dobře vyvážený a pestrý, ale jednu mezeru přesto máme: Mirakulum bylo dlouhodobě určeno pro rodiny s dětmi řekněme od pěti let a chyběla nám zóna pro nejmenší děti. Tuto zónu proto právě dokončujeme a zařadili jsme do ní spoustu atrakcí, které nejmenší předškolní děti baví. Současně nabízíme zvýšený komfort pro rodiče, aby mohli relaxovat v odpočinkové zóně bez obav, že se jim dítě někam zatoulá – po celou dobu totiž uvidí na jediný východ z této zóny. Zón s podobnou filozofií bude v Mirakulu brzy více.

Vnímáte Váš park jako byznys nebo spíš srdeční záležitost?

Je to přesně padesát na padesát. Oba tyto aspekty se vzájemně ovlivňují a jsou v takřka dokonalé harmonii. To, že máme ziskové hospodaření, nám dává dostatek volnosti a práce pro nás tedy není nutností, ale skutečnou zábavou. Věřím, že je to na parku vidět a je to také jeden z hlavních důvodů, proč k nám v sezóně pravidelně zavítá přes tři tisíce návštěvníků denně.

Nenudí se v parku dospělí?

Rozhodně ne. Mottem našeho parku je „zábava pro celou rodinu“. Nejsme dětský park, ale plnohodnotný rodinný park. Naprostou většinu atrakcí tedy mohou využít i dospělí každého věku. Pouze několik málo míst je určeno výhradně pro děti a omezeno výškou 120 centimetrů, ale i sem umožňujeme vstup s nejmenšími dětmi i opatrným rodičům. Musí být samozřejmě ohleduplní a skutečně pouze doprovázet své děti, být pouze v jejich blízkosti, ale neužívat atrakci, aby nedošlo k ohrožení jiných dětí. Je asi jasné, že kdyby dospělý třeba naplno skákal na trampolíně, děti by od něj odlétaly jako pingpongové míčky.

S trochou nadsázky často říkám, že rodiče si u nás nesmí způsobit křečové žíly a úpal, takže na celé ploše parku je dostatek odpočinkových, občerstvovacích a relaxačních zón se stínem pro horké dny.

Jaká vaše atrakce je mezi návštěvníky nejoblíbenější?

Těžko vybrat jen jednu, nemáme ani podrobné statistiky, abychom to mohli říct s jistotou. Nicméně nejvíce návštěvníků se především v horkých letních dnech pravděpodobně schází v našem vodním světě a navštěvuje hrad s podzemními chodbami. Nikdo z návštěvníků obvykle nevynechá ani živé bludiště a velké trampolíny. Naše současné atrakce jsou ale už léty prověřené a návštěvníci je chtějí absolvovat všechny, a pokud tedy nějakou vynechají, je to obvykle z časových důvodů.

Jaká atrakce se osobně nejvíc líbí vám a kterou bylo nejtěžší zprovoznit?

Nedokážu říct, že by se mi nějaké naše stanoviště líbilo nejvíc. Mám rád všechna, proto je v parku ostatně máme. Musí nás zaujmout a přesvědčit, že je má smysl vybudovat. Možná nejblíže ale mám k našim naučným zahradám, které jsem osobně ladil do posledního kamínku a proutku – dřevo je moje profese a okrasné rostliny koníček.

Kdybych měl hodnotit podle náročnosti výstavby, vybral bych vodní svět. Ten si vyžádal skutečně hodně energie i trpělivosti při budování a zajišťování potřebných certifikací.

Jak častá jsou zranění návštěvníků v parku?

Protože provozujeme aktivní park, je logické, že zraněním se nikdy zcela nevyhneme. Naštěstí jsou v naprosté většině případů jen drobná, jako typicky občasné odřeniny nebo štípnutí bodavým hmyzem. V areálu máme ošetřovnu a nepřetržitě přítomné profesionální zdravotníky, kteří se v případě úrazu dokážou ve svých elektrických vozítkách rychle dostat na místo potřeby. Úrazů, které by si vyžádaly „sádru“, bylo za dobu provozu Mirakula jen minimum.

Využíváte v rámci provozu Mirakula nějaká pojištění?

Náš park pokrývá pojištění zodpovědnosti pro případ, že by došlo k nějakému zranění způsobenému vadným zařízením nebo našim pochybením. Partnerem Mirakula byla hned od jeho vzniku Generali Česká pojišťovna (dříve Česká pojišťovna), která po celou dobu jeho provozu každoročně přispívá peněžitým darem na náš další rozvoj a společně si pomáháme i marketingově.
Obě mé firmy využívají po celou dobu své existence pojištění od Generali České pojišťovny a v současnosti mají sjednáno také pojištění staveb a movitých věcí, pojištění proti následku živlů, krádeži a loupeži movitých věcí a už zmíněné pojištění obecné odpovědnosti.

Jaké pojištění považujete za nezbytné pro začínající podnikatele, aby mohli „klidněji spát“?

Neexistuje jedno univerzální pojištění, které ochrání vše. Vždy musíte najít vhodnou kombinaci dílčích pojištění. Za úplný základ považuji pojištění prostor, ve kterých firma sídlí a podniká, pojištění provozovaných zařízení, a pojištění odpovědnosti.

V současnosti se nemůžeme vyhnout otázce, jak se na chodu parku projevila pandemie koronaviru?

Letošní sezóna pro nás naštěstí neměla zásadně negativní dopad. Otevřeli jsme sice o měsíc později než obvykle a výrazně se nám snížila návštěvnost předprázdninových školních výletů, ale přesto se nám povedlo udržet vyrovnané hospodaření. Je to dáno především tím, že naše hlavní sezóna je v letních měsících a během nich se jarní omezení uvolnila. Na začátku roku jsme sice měli našlápnuto na rekordní sezónu, ale důsledky koronaviru z ní udělaly sezónu „jen“ průměrnou. Ale i za to jsme samozřejmě vděční.

Mohla by další sezóna s omezeními v důsledku koronaviru způsobit větší problémy?

Pokud by pandemie zasáhla i do letních měsíců a omezení ohledně shromažďování platila dlouhodobě, určitě bychom to výrazně pocítili a začali být ztrátoví. Ale na tyto černé scénáře nechci vůbec myslet, všichni si přejeme, aby se současné komplikace a omezení brzy stala jen nepříjemnou vzpomínkou bez dalších následků.

Museli jste v důsledku pandemie Covid-19 zavést nějaká mimořádná opatření?

Samozřejmě jsme naplnili nejen veškerý povinný rámec, ale přidali i další prvky pro omezení rizika nákazy návštěvníků. Umístili jsme například desinfekce v celém areálu, upozornění na doporučené rozestupy, přidali plexiskla na stánky s občerstvením, používali roušky. Pořídili jsme několik výrobníků ozonových částic na účinnější dezinfekci areálu a toalet. Také nutíme naše zaměstnance, aby pečlivě hlídali svůj zdravotní stav a při zdravotních komplikacích preventivně zůstali doma. Koronavirus se nám ale naštěstí vyhnul – možná je dobrá nálada a přátelské prostředí tím nejlepším antivirotikem.

Chystáte se rozšiřovat i do jiných regionů nebo nabídnout franšízu?

Vzhledem k tomu, že čerstvě nosím za krkem šest křížků a po parku už běhají moje vnoučata, nemám ambice stavět další Mirakulum. Raději se chci naplno věnovat jednomu místu a dále ho rozvíjet. Franšízu do budoucna sice nevylučuji, ale v současné ještě není aktuální. V přeneseném slova smyslu se ale trvale rozšiřujeme na další lokality díky našim dětským hřištím, která dodáváme na klíč na řadu míst u nás i v zahraničí. A ta jsou nejlepší reklamou i pro samotné Mirakulum.

Máte v hlavě další podobné podnikatelské myšlenky, které byste chtěl v dohledné době realizovat?

S Mirakulem máme neustále spoustu dalších plánů, ničemu dalšímu nemám čas ani energii se věnovat. Náš park zaměstnává celou rodinu a doufám, že vydrží i dalším generacím.

A na úplný závěr – jak byste krátce přilákal čtenáře k návštěvě Mirakula?

Nabízíme zábavu na celý den pro celou rodinu.

Jiří Antoš – profil

Jiří Antoš je vyučený truhlář a absolvent střední umělecko-průmyslové školy, oboru výroba nábytku. Po základní vojenské službě nejprve pracoval v Divadle Spejbla a Hurvínka jako truhlář, následně jako restaurátor starožitného nábytku. Ještě v době komunismu provozoval vlastní restaurátorskou dílnu. V roce 1988 měl vážnou dopravní nehodu a během rehabilitace se vyměnil režim, takže po návratu z nemocnice se mohl vrhnout do podnikání naplno. Začal jako profesionální restaurátor starožitného nábytku, který dodával zahraničním odběratelům, postupně až do sítě 500 obchodních domů především v západních zemích. V roce 2006 objevil potenciál dětských hřišť a v rámci firmy TR Antoš se začal věnovat jejich výrobě. K myšlence postavit vlastní rodinný park se dostal v létě roku 2010 a od začátku roku 2011 ji začal intenzivně zhmotňovat v prostorách bývalého tankodromu v Milovicích. První úsek rodinného parku Mirakulum byla zpřístupněn veřejnosti v září roku 2012.