14 tipů, jaké zvolit půjčky pro podnikatele

Peníze jsou téma pro každého podnikatele. Točí se kolem nich úplně všechno. Když je jich dost, je podnikání radost. Jakmile chybí, začnou starosti. Rychlé řešení nedostatku financí mohou zajistit bankovní půjčky pro podnikatele.

10 minut čtení
Obrázek ke článku 14 tipů, jaké zvolit půjčky pro podnikatele

Rychlá půjčka nemusí být řešení

Podnikatelské půjčky a úvěry dokážou rychle pomoci překonat nedostatek financí ve firmě. Dobře si ale rozmyslete, jestli budete mít dostatek prostředků i na jejich splácení. Mnoha provozním problémům můžete předejít s vhodným pojištěním a určitě se také vyplatí průběžně hledat možnosti, jak snížit provozní výdaje. Pokud jste ale rozhodnutí, že si chcete půjčit, přečtěte si v článku, jaké máte možnosti.

Bankovní půjčky

Podnikatelské půjčky slouží k podpoře podnikání a mohou být rychle přiděleny bankou, pokud jsou splněny podmínky. Rozlišujeme účelové půjčky, kde musí být využití peněz doloženo a kontroluje ho banka, a bezúčelové půjčky, kde banka nespecifikuje jejich využití a nedohlíží na jejich utracení, ale mohou mít vyšší úrokovou sazbu. Úvěry pro podnikatele nabízejí jak banky, tak nebankovní společnosti s licencí ČNB.

Provozní úvěr

Provozní úvěr představuje nejsnazší způsob, jak překonat krátkodobý nedostatek peněz. Říká se mu podnikatelský kontokorent nebo profi revolving, protože je to většinou otevřený úvěrový limit, ze kterého můžete průběžně čerpat peníze, kdykoli potřebujete něco krátkodobě dofinancovat. Výhodou provozního úvěru je, že bance platíte úroky jen z vyčerpané části půjčky. Splatnost provozního úvěru bývá minimálně rok, ale nemusí být ani nijak časově omezena.

Investiční úvěr

Investiční úvěr slouží k dlouhodobému financování, například pro rozšíření podnikání či nákup majetku. Jedná se o jednorázovou, účelovou půjčku na specifické věci uvedené ve smlouvě, které musí být doloženy fakturami nebo znaleckým posudkem. Splatnost tohoto úvěru může dosáhnout desítek let a bývá levnější než provozní, díky přesnému vědomí banky o využití peněz.

 

Podnikatelská hypotéka

Hypotéka pro podnikatele je jako standardní úvěr na bydlení, ale nemovitost je určena pro podnikání. Tento dlouhodobý úvěr je zajištěn nemovitostí, přičemž výše úvěru je obvykle minimálně polovina hodnoty nemovitosti zastavené bance. Splatnost hypotéky může dosáhnout desítek let a má často velmi nízké úrokové sazby.

Podnikatelská kreditní karta

Také kreditní karty pro podnikatele mají stejný princip jako ty pro běžné spotřebitele, jen můžou mít výrazně vyšší úvěrový rámec i limity pro platby a výběry. Většinou jsou zpoplatněny vyššími částkami, ale nabízejí více zajímavých bonusů. Obsahují například různá pojištění (cestovní, úrazové, ztráty zavazadel), vstupy do letištních salonků, výběry zdarma po celém světě, pojištění právní pomoci nebo asistenční a tlumočnické služby. Kreditní kartu můžete získat pouze k podnikatelskému účtu.

Faktoring

Faktoring, forma firemního financování, zahrnuje postoupení krátkodobých pohledávek třetí straně, která zajišťuje jejich proplacení. Poskytovatel faktoringu schvaluje dodavatele a odběratele a po schválení zaplatí dodavateli 75–90 % hodnoty faktury ihned po jejím vystavení, zbytek po úhradě odběratelem. Faktoring je výhodný pro dodavatele pro plynulejší cash-flow a pro odběratele pro možnost nastavení delší splatnosti faktur.

Refinancování a konsolidace závazků

Pro refinancování a konsolidaci podnikatelských závazků platí stejné podmínky jako u spotřebitelských úvěrů. Cílem je buď zvýhodnit podmínky stávajících úvěrů, typicky získat výhodnější úrokovou sazbu (refinancování) nebo sloučit všechny úvěrové závazky podnikatele do jedné nové a výhodnější půjčky (konsolidace).

Finanční a operativní leasing

Leasing vám umožňuje používat zboží, které je zaplaceno prostřednictvím pravidelných splátek, aniž byste museli zaplatit celou jeho nákupní cenu. Po skončení leasingu můžete, ale nemusíte, zboží odkoupit za symbolickou cenu. Rozlišujeme operativní leasing, kde po skončení nemůžete zboží odkoupit, a finanční, kde se po zaplacení splátek stáváte majitelem.

Developerské financování

Tento specializovaný úvěr je určený pro podnikatele v oblasti realitního trhu. Podnikatel, který získá developerskou půjčku, musí postavit nemovitosti pro bydlení nebo podnikání za účelem jejich následného pronájmu nebo prodeje. Nemůže je sám používat – v tom případě by je totiž musel financovat investičním úvěrem.

Zakázkové financování

Tyto úvěry jsou určeny k profinancování důležitých zakázek, které vyžadují víc peněz, než má podnikatel aktuálně k dispozici, nebo náklady dokonce převyšují rámec provozního úvěru. Zakázkové financování se řadí mezi prémiové finanční služby určené spíše pro velké firmy.

Financování nákupů obchodních podílů

Tuto účelovou půjčku mohou podnikatelé využít na zaplacení nákupu obchodního podílu v jiné firmě. Podmínkou takového nákupu je samozřejmě doložení souhlasu obou stran –nakupujícího podnikatele i firmy, ve které se daný podnikatel chystá podíl koupit.

Odkup z konkurzu

Samotné slovo konkurz sice ve většině podnikatelů podvědomě vyvolává obavy, ale v podnikatelském světě zároveň představuje novou příležitost, jak zachránit firmu v problémech. V rámci konkurzu přichází do firmy nové vedení, které zajistí optimalizaci provozu i nové zakázky. Odkupy z konkurzu se samozřejmě plánují až na dobu, kdy samotný konkurz zbaví firmu dluhů.

Individuální úvěr

Speciální kategorií jsou individuální úvěry pro financování individuálních potřeb firem. Takové půjčky jsou vždy účelové a poskytované za individuálních podmínek na míru každé firmě. Cenové podmínky určuje jako u většiny jiných úvěrů výše a účel individuálního financování spolu s bonitou žadatele.

Úvěr se zárukou Evropského investičního fondu

Úvěry se zárukou Evropského investičního fondu (EIF) jsou určeny pro malé a střední podniky s maximálně 250 zaměstnanci na financování podnikání. Peníze poskytují domácí banky, zatímco EIF ručí za splácení půjčky. Pokud by dlužník nemohl splácet, zaplatí EIF. Díky této záruce jsou banky ochotné poskytnout podnikatelům výhodnější podmínky, což zlepšuje přístup k financování a může nahradit provozní půjčky.

Mohlo by vás dále zajímat: