Proč se firmám vyplatí založit podnikatelský bankovní účet?

Začínáte podnikat a nejste si jistí, jaký si máte založit bankovní účet? V tomto článku se dozvíte, kdo má povinnost si založit podnikatelský účet a co nabídne oproti běžnému osobnímu účtu.

8 minut čtení
Obrázek ke článku Proč se firmám vyplatí založit podnikatelský bankovní účet?

Pokud si zakládáte vlastní firmu, pravděpodobně na začátku nevíte, „kam dřív skočit“. A to navíc většinu úkolů tvoří činnosti, které nejsou vůbec zajímavé. Než začnete vydělávat první peníze, čeká vás zkrátka nezbytná administrativa, se kterou se musíte vypořádat, abyste si mohli začít plnit svůj podnikatelský sen. Jednou z oblastí, které musíte vyřešit, je otázka bankovního účtu.

Při spoustě počátečního „papírování“ může být lákavé odložit starosti spojené se zakládáním firemního účtu na později. Používat pro podnikání osobní bankovní účet se zdá zkrátka jednodušší, hlavně pokud máte malou firmu nebo jste OSVČ. To ale může být velká chyba. Pojďme se podívat na to, v čem se podnikatelské účty zásadně liší od běžného osobního bankovnictví.

Kdo by měl mít podnikatelský účet?

Firemní účet je jednoduše řečeno bankovní účet, který je určený pro podnikání, a ne pro osobní finance. Běžně ho používají firmy všech velikostí i OSVČ.

Většina podnikatelů (živnostníků) ze zákona nemá povinnost si firemní účet založit, ta platí pouze pro speciální profese (například advokáty a notáře). Podnikatelský účet si ale ze zákona musí založit většina obchodních a veřejně prospěšných společností (především s.r.o., a.s., v.o.s., o.p.s, o.s.). Jedinou výjimku mezi firmami představují ty s.r.o., u nichž všechny finanční příjmy dosáhnou za rok maximálně 20 tisíc korun.

Menší podnikatele tedy k založení podnikatelského účtu nenutí zákon, ale spíše zjednodušení firemních procesů. Často je k založení účtu „dotlačí“ i samotné banky, a to buď výhodnými nabídkami služeb, nebo i omezením v obchodních podmínkách – do smlouvy o běžném účtu totiž některé banky přidávají zákaz používání účtu k podnikatelským účelům.

Firemní bankovní účet přijde vhod téměř všem podnikatelům. Jen v případě, že jste živnostník (například elektrikář), většina vašich zákazníků jsou běžní spotřebitelé (tedy ne firmy), navíc nejste plátcem DPH (váš roční obrat tedy nepřekračuje milion korun) a neplánujete ani získat podnikatelský úvěr, pak pro vás podnikatelský účet může být zbytečný.

Rozdíly mezi osobním a firemním bankovním účtem

Hlavní výhodou, kterou přináší firemní bankovní účet, je ochrana soukromí a rodinných financí. Tedy oddělení peněz z podnikání od peněz patřících do vašeho soukromého života. Proč je to důležité?

Hlavně kvůli daňové administrativě. Finanční správě musíte jako podnikatel nahlásit své číslo účtu a tento úřad pak může nahlížet do historie plateb a kontrolovat údaje, které jste uvedli v daňovém přiznání. Pokud budete pro podnikání používat osobní účet, odhalíte úřadu i všechny vaše soukromé platby. A když se navíc stanete plátci DPH, číslo vašeho účtu se stane veřejným.

Další zásadní otázkou jsou exekuce. Podle loňské analýzy poradenské firmy Dun & Bradstreet je exekucí, úpadkem nebo insolvencí zatíženo téměř 13 tisíc tuzemských firem, především mezi třetím a pátým rokem jejich existence. Pokud se firma do této kritické situace dostane, exekutoři jako první zablokují peníze na vašem účtu spojeným s podnikáním. Jestliže budete používat pro účely podnikání svůj osobní účet, exekutoři vám minimálně dočasně zablokují všechny finance najednou a vy v tom okamžiku ztratíte přístup k veškerým svým penězům na účtu. To je v praxi obrovská komplikace.

Firemní účet je také nezbytný také pro získání podnikatelského úvěru. Jestliže budete banku žádat o úvěr pro vaši firmu, bude posuzovat historii pohybů peněz na vašem bankovním účtu, který používáte pro podnikání. Banky navíc své půjčky určené na podnikání nikdy neposílají na osobní účty, a to ani když si úvěr bere živnostník, který nemá povinnost si zřídit podnikatelský účet.

Firemní bankovní účty také nabízí řadu praktických funkcí, které umí zjednodušit firemní procesy. Patří mezi ně především:

  • Pokročilé přehledy o příjmech a výdajích. Kromě větší přehlednosti, kterou získáte díky oddělení soukromých a firemních plateb, budete mít navíc možnost podrobného zobrazení příjmů a výdajů a jejich vývoje v čase. Díky tomu můžete například lépe plánovat firemní cash flow (tok hotovosti).

  • Propojení s účetnictvím. Firemní účet můžete propojit s některými účetními programy a díky tomu automatizovat své platby. Usnadní se vám také export finančních dat, nebudete muset všechny údaje ručně přepisovat. Díky tomu odpadnou zbytečné chyby, které vznikají při „ručních“ fakturacích. A také můžete digitální data pohodlně odeslat účetnímu nebo daňovému poradci elektronickou cestou, nemusíte tisknout a archivovat spousty papírů.

  • Dávkové příkazy neboli hromadné platby. Oproti osobnímu účtu můžete z těch podnikatelských pohodlněji rozesílat několik plateb najednou, například výplaty.

  • Hromadná správa platebních karet. Pokud chcete vašim zaměstnancům umožnit používání platebních karet, bude se vám hodit funkce jejich hromadné správy. Ta vám zajistí neustálý přehled o všech platbách a také možnost zavést omezení pro jednotlivé karty. Díky tomu budete mít firemní peníze pořád pod kontrolou.

Většina bank podnikatelům nabízí speciální balíčky, které obsahují více služeb za zvýhodněné ceny. Například účty v různých měnách, levnější platby do zahraničí, vyšší limit bezplatných transakcí a podobně. U jednotlivých bank se nabízené služby liší.

Podle čeho si vybírat banku?

Z hlediska toho, co dokáže firemní účet nabídnout, bude každého podnikatele zajímat něco trochu jiného. Mezi ta nejdůležitější kritéria, podle kterých se podnikatelé rozhodují o výběru konkrétní banky, obecně patří:

  • Snadné ovládání účtu (jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní)

  • Poplatky za:

    • Zřízení, vedení a zrušení účtu (většina bank už nabízí své služby bez poplatků, nebo za velmi nízké částky)

    • Příchozí a odchozí platby (v korunách i v cizí měně)

    • Zřízení a vedení platební karty

    • Výběry z bankomatu (své i jiné banky)

  • Dostupnost poboček a bankomatů

  • Rychlý platební styk (a funkce okamžitých plateb)

  • Důvěryhodnost banky

Většina českých bank nabízí podnikatelům velké množství nadstandardních služeb. Určitě je ale nebudete – minimálně na začátku podnikání – využívat všechny, proto si svou banku vybírejte na míru vašim aktuálním potřebám, abyste zbytečně neplatili za nevyužívané služby. I malé měsíční poplatky do sta korun měsíčně dají za celý rok dohromady tisícikorunu a když je takových poplatků víc, můžete výběrem vhodného účtu ročně ušetřit klidně až pětimístnou sumu.

Mohlo by vás zajímat: