Bezpečnost v oblasti firemního bankovnictví. Jak ji vylepšit?

Máte obavy z kybernetických rizik pro vaše podnikání a chcete lépe ochránit vaše online bankovnictví? Poradíme vám, jak udržet vaše účty v bezpečí.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Bezpečnost v oblasti firemního bankovnictví. Jak ji vylepšit?

Bez internetového bankovnictví se dnes už neobejde žádný podnikatel. Při jeho používání byste si ale měli dát velmi záležet na opatřeních, která používáte v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nestačí je přitom nastavit jen jednou a natrvalo – měli byste je v pravidelných intervalech (třeba ročních) vždy znovu vyhodnotit a ověřit si, že odpovídají aktuálním trendům. Kybernetické hrozby i možnosti ochrany proti nim se totiž neustále posouvají dopředu.

Bezpečnostní rizika se navíc výrazně zvýšila během pandemie koronaviru, která přiměla velké množství firem přejít do online prostředí. Hackeři po celém světě proto začali přicházet s novými typy online podvodů. Na to můžete reagovat jedině posílením ochrany. Proto vám přinášíme rady, jak byste vaši síť i elektronická zařízení měli zabezpečit, abyste mohli firemní online bankovnictví používat bez obav.

Používejte antivirové programy

Nainstalujte si bezpečnostní antivirové programy do všech zařízení, včetně mobilů a tabletů. Zajistíte si tak nejvyšší možnou ochranu před malwarem a jinými internetovými hrozbami.

Malware je typ obtěžujícího nebo škodlivého softwaru, který má za úkol zajistit útočníkovi tajný přístup do vašeho zařízení. Nejčastěji se používá ke krádežím osobních údajů, zasílání nevyžádaných e-mailových zpráv (spamu) nebo k šíření dalšího malwaru.

Používejte silná hesla

Silná přístupová hesla jsou absolutní základ bezpečnosti na internetu. Pokud se vaše heslo bude podobat jednoduché sadě čísel „12345“, hackeři nebudou mít žádný problém vaše heslo během okamžiku prolomit.

Zaveďte dvoufázové ověřování

Velmi účinné bezpečnostní opatření je dvoufázová autentizace. To znamená, že nejprve potvrdíte svou identitu pomocí hesla nebo kódu PIN, a poté ještě jednou prostřednictvím zabezpečeného přístupového kódu, který vám banka pošle v SMS nebo e-mailu.

Omezte přístup k firemním datům

Zajistěte, aby se k citlivým firemním datům dostali jen ti kolegové, kteří k tomu mají oprávnění. Každý ze zaměstnanců by navíc měl mít svůj uživatelský účet s vlastními přihlašovacími údaji, prostřednictvím kterého se bude přihlašovat k firemním zařízením.

Používejte pouze chráněná firemní zařízení

Vy ani vaši kolegové byste k online bankovnictví neměli používat osobní zařízení, která nejsou tak dobře chráněná jako ta firemní. A pokud to už někomu dovolíte, přesvědčte se, že má jeho zařízení spolehlivou ochranu, například biometrické ověření, jako je otisk palce nebo rozpoznávání obličeje.

Nastavte si bezpečnostní upozornění

Některé banky nabízejí možnost nastavení varování, která jsou zasílána v případě neobvyklé aktivity na vašem účtu. Patří mezi ně upozornění na transakce převyšující určitou částku nebo na neobvykle nízký zůstatek. Pokud si případné krádeže peněz všimnete rychle, výrazně zvýšíte vaši šanci na to, že peníze dostanete zpátky.

Nepoužívejte veřejnou Wi-Fi

Pokud to není nezbytné, nepřihlašujte se k firemním účtům a e-mailům, když jste připojení k veřejné Wi-Fi síti. Ty jsou totiž mnohem méně bezpečné, protože informace sdílené mezi zařízeními nejsou šifrované.

Vzdělávejte své zaměstnance

Pravidelně vzdělávejte sebe i ostatní kolegy ohledně bezpečnostních hrozeb na internetu. Hackeři vymýšlejí stále originálnější triky, jak z vás vymámit přístupové údaje, především prostřednictvím e-mailů. Když na ně budete své zaměstnance pravidelně upozorňovat, mnoha případným hrozbám dokážete předejít.

Pravidelně aktualizujte software

Kyberzločinci neustále hledají způsoby, jak zneužít slabá místa ve vašem softwaru a proniknout do vašeho systému pomocí virů a malwaru. Je proto důležité pravidelně instalovat všechny nezbytné aktualizace vašich programů a operačního systému.

Internetové bankovnictví přináší podnikatelům spoustu výhod a zjednodušení provozní operativy. Zároveň se ale stává vaším slabým místem, které se musíte snažit co nejlépe ochránit. Tuto ochranu proto nikdy nepodceňujte!

Neméně důležité je vaše podnikatelské pojištění. Rizika a nástrahy často číhají tam, kde je firmy čekají nejméně. Díky pojištění výrazně zmírníte případné následky neočekávaných událostí.

 

Mohlo by vás zajímat: