Jak odpočívat s čistou hlavou aneb i podnikatelé si musí dopřát dovolenou

Vstříc letním dobrodružstvím bez starostí. Připravili jsme pro vás přehled tipů, jak si dovolenou užít tak, aniž byste se museli trápit stresovými situacemi a krizovými scénáři.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Jak odpočívat s čistou hlavou aneb i podnikatelé si musí dopřát dovolenou

Být podnikatelem je samo o sobě stresující. Nemůžete si, jak někteří zaměstnanci, v klidu odpíchnout a do dalšího dne nic neřešit. O to více, když se chystáte vyrazit na dovolenou a hlavou se vám honí katastrofické scénáře, co vše se za dobu vaší nepřítomnosti může pokazit. To vše má za následek nadměrnou kontrolu pracovních mailů, stresující telefonáty a ve výsledku nulový odpočinek.

Plánování a příprava před odjezdem na dovolenou

Plánování je klíč, proto si před odjezdem vyhraďte dostatek času a vše pečlivě promyslete. Definujte klíčové úkoly, které je nutné dokončit před odjezdem, a stanovte si jejich priority. To vám umožní získat lepší přehled a ujistit se, že všechny klíčové záležitosti budou vyřízeny. Nebojte se svěřit některé zodpovědnosti a úkoly svým spolupracovníkům nebo týmu. Delegování povinností zajistí, že bude pracovní proces pokračovat i během vaší nepřítomnosti. Jen si dávejte pozor na neúměrné hromadění úkolů před odjezdem a hned po návratu.

Pokud jste OSVČ myslete na to, že když nepracujete, není tu nikdo, kdo by vám proplácel dovolenou. Musíte s tím počítat už při naceňování své hodinové práce. Ta v sobě musí zahrnout mimo jiné finanční polštář, který vám umožní se odjet rekreovat, aniž by výpadek příjmu byl pro vás existenční. A zároveň nezapomeňte na cestovní pojištění v případě, kdyby se cokoliv stalo. Generali Česká pojišťovna dokonce dokáže vytvořit cestovní pojištění přímo na míru i pro firmy.

Komunikace a nastavení očekávání

O tom, že vyrážíte na dovolenou informujte své zaměstnance a klíčové obchodní partnery. Poskytněte jim veškeré důležité informace a kontakty, které by mohli potřebovat v případě nouze. Vytvořte plán pro případ mimořádných událostí, který obsahuje jasná pravidla a postupy pro řešení krizových scénářů. Nebojte se tyto takzvané noty sepsat a všem rozeslat. Ujistěte se, že jsou všichni ve vašem týmu s tímto plánem obeznámeni a ví, jak reagovat v případě potřeby.

Vytvoření pracovních hranic

V ideálním světě si zakažte myslet nebo věnovat se práci. A když to přeci jen nepůjde, během dovolené si stanovte jasné hranice mezi pracovním a osobním časem. Určete si časy, kdy se budete věnovat pracovním záležitostem, a vyhraďte si dostatek času na odpočinek a rekreaci. Může se Vám stát, že se při opalování budete stresovat, kolik toho ještě musíte vyřídit.

Pokud je to možné, vypněte si notifikace na pracovním telefonu a e-mailu. Ujistěte se, že vaši spolupracovníci a zaměstnanci jsou obeznámeni s tím, že v určitých časech nebudete k dispozici. A malá rada? Berte také v úvahu, že ne všechny zprávy vyžadují vaši okamžitou reakci. Automatická odpověď jasně všem ukáže, že jste na dovolené. Proto nevadí, když některé drobné problémy necháte vyřešit se samy. A na urgentní emaily můžete reagovat.

Důvěra ve svůj tým

Během dovolené svému týmu důvěřujte a nechte je samostatně pracovat. Pověřte své spolupracovníky odpovědností a umožněte jim rozhodovat v rámci svých pravomocí. Ovšem tuto důvěru budujte ještě dávno před svým volnem.

I když jste na dovolené, udržujte s týmem komunikaci, aby věděli, že se na vás kdykoliv mohou obrátit. A nebojte se, to, že vaši práci zvládnou v době dovolené za vás, neznamená, že by vám chtěli vaše místo přebrat.

Dovolená je důležitou součástí vyváženého života, a to i pro podnikatele. S přiměřeným plánováním, komunikací a důvěrou ve svůj tým můžete dovolenou strávit s čistou hlavou, aniž byste se museli nad průběhem svého podnikání stresovat. Nezapomeňte, že odpočinek je nezbytný pro regeneraci vaší energie a efektivity. Uvolněte se a užijte si zaslouženou dovolenou bez obav o své podnikání. Třeba vás při nějaké aktivitě nebo v jiném prostředí napadnou nové nápady, něčím se inspirujete a posunete pak vaše podnikaní o další level.

Mohlo by vás zajímat:


Proto nezapomeňte na pojištění odpovědnosti nebo zkuste našeho Průvodce pojištěním.