Kdo vám pomůže vyřídit dotace a kolik to bude stát

Dotační poradci vám můžou výrazně usnadnit proces žádání o dotaci. Jsou ale jejich služby skutečně potřebné, nebo žádost zvládnete podat sami? Odpovědi hledejte v tomto článku.

9 minut čtení
Obrázek ke článku Kdo vám pomůže vyřídit dotace a kolik to bude stát

Z našich předchozích článků už víte, o jaké typy dotací můžete žádat, kde najít přehledy aktuálních dotací nebo jaký je rozdíl mezi českými a evropskými dotacemi. Nabídli jsme vám i rady, jak se rozhodovat mezi investicemi a dotacemi. Zatím jsme ale nechávali stranou nezbytné činnosti, které předcházejí samotnému získání dotace – tedy co je potřeba udělat, abyste měli šanci dotaci získat.

Takových činností není zrovna málo. Právě tato velká administrativní zátěž je hlavním kamenem úrazu při žádání o dotaci. V systému dotací není vůbec lehké se zorientovat a mnozí podnikatelé se svou žádostí neuspějí, přestože mají na podporu nárok – nedokážou žádost o dotaci správně vypracovat.

Pokud i vás děsí představa, že byste se měli byrokratickou džunglí spojenou s dotacemi prodírat sami a s nejistým výsledkem, existuje řešení. Můžete se obrátit na dotačního poradce. V tomto článku vám popíšeme, v čem dotační poradenství spočívá a kolik stojí.

Pomoc s dotacemi

Vyznat se v aktuálně dostupných dotačních výzvách i celém procesu vyřizování dotací vážně není vůbec snadný úkol. Podnikatelé, kteří mají čas a chuť se této problematice pravidelně věnovat a velmi detailně ji prozkoumat, mají šanci se svou žádostí uspět i vlastními silami. Realita ale bývá taková, že najít při běžném provozu firmy čas na samostudium ohledně dotací je dost obtížné a často i nereálné. Dalo by se proto říct, že kdo to s dotacemi myslí vážně, od začátku se svěří raději odborníkům – dotačním poradcům.

Dotační poradci (někdy také označovaní jako dotační průvodci) se v problematice dotací pohybují dennodenně a řadu let, proto dokážou výrazně zvýšit šanci na jejich získání. Často se jedná o firmy, které nabízí všestranné služby – kromě převzetí administrativní zátěže související se žádostí vám dokážou pomoct také s přípravou a řízením samotných projektů.

Výběr dotačního poradce

Využití služeb dotačních poradců se vyplatí takřka každému zájemci o dotace, který nechce zbytečně riskovat neúspěch, ocení možnost celý proces vyřizování žádosti o dotaci maximálně urychlit a vyhnout se zbytečným chybám. Služby dotačních poradců využívají velké, střední i malé firmy, OSVČ a samozřejmě i města a obce. Není výjimkou, že firmy žádající o dotaci poprvé, využijí služeb dotačních poradců, nasbírají zkušenosti s celým procesem dotací, a o další dotace pak už zkoušejí žádat sami.

V Česku působí desítky firem, které pomáhají s vyřizováním dotací a zabývají se tím i některé banky. Stejně jako v každém oboru ale platí, že ne všichni z nich odvádí skutečně kvalitní práci. Proto si na výběru poradenské firmy dejte velmi záležet a rozhodně se neřiďte pouze cenou. Nejlevnější nabídka nemusí být – a obvykle ani není – ta nejlepší.

Při výběru dotačního poradce záleží především na zkušenostech poskytovatele, na kterého se obrátíte. Vždy si tedy nejprve zjistěte, jaké má dotační poradce reference. Stejně tak důležité je, jakou procentuální úspěšnost mají jím zpracované žádosti a jestli se jedná o stabilního a dlouhodobě působícího poskytovatele dotačního poradenství.

Jak probíhá spolupráce s dotačním poradcem

Spolupráce s dotačním poradcem pro vás začíná úvodními konzultacemi, na kterých předáte a představíte váš projektový záměr. Poté se od něj dozvíte, jestli máte vůbec šanci na úspěch. Skutečný odborník dokáže díky svým zkušenostem velmi dobře odhadnout, jestli je váš plán reálný a dá se uskutečnit. Kromě toho posoudí i rizika, která se k projektu vážou a případně navrhne jejich řešení.

Návrh projektového záměru pro získání dotace by měl být stručný dokument (do dvou stránek), ale zároveň musí obsahovat všechny podstatné informace. Především cíle projektu, zdroje financování (vlastní peníze nebo úvěr – dotace vám totiž nepokryje 100 % nákladů), orientační časový plán a výstupy projektu, tedy popis toho, co finance z dotací pomohou uskutečnit.

Jestliže dá dotační poradce vašemu nápadu „zelenou“, vybere pro vás vhodný dotační program a výzvu. Následně se může pustit do vypracování projektu a přípravy veškerých potřebných dokumentů a příloh. Zároveň si pohlídá, aby váš projekt stoprocentně vyhovoval všem podmínkám, které diktuje daná dotační výzva – jsou totiž pokaždé jiné. Po odevzdání přihlášky musíte ještě počkat, jestli vám poskytovatel dotace žádost schválí. Ani s pomocí dotačních poradců nemají žádosti 100% úspěšnost.

Když budete mít trochu štěstí a žádost o dotaci vám bude schválena, není ještě „vše hotovo“. Budete velmi pravděpodobně potřebovat další služby dotačních poradců. Zejména pokud se jedná o velký projekt, který potřebuje dohled nad správným provedením, především z hlediska dokumentace. Poradci vám můžou zajistit účinnou pomoc i při kontrolách úřadů a přípravě potřebných podkladů.

Po zrealizování projektu je u většiny dotací navíc potřeba o něm ještě několik let (obvykle pět) vést písemný a účetní přehled – projekty totiž musí splnit podmínku udržitelnosti. Poradci vám i v tomto případě dokážou pomoct s monitorovacími zprávami a sledováním případných změn v pravidlech dotací. Díky tomu předejdete nepříjemné situaci, kdy byste museli peníze získané z dotací vracet.

Kolik si dotační poradci účtují

Cenové nároky poradenských firem se velmi liší. Některé pracují na bázi takzvaného success fee – takovým zaplatíte pouze v případě úspěchu vaší žádosti. U některých z nich to znamená, že pokud se vám dotaci nepodaří získat, nebudou vás jejich služby stát vůbec nic. To je pro vás samozřejmě velmi výhodné. Jiné poradenské firmy si naúčtují předem 50 % celkové ceny za vypracování žádosti a druhou polovinu musíte zaplatit pouze v případě, že dotaci získáte.

Velké a tradiční firmy nabízející dotační poradenství často chtějí zaplatit celou žádost předem bez ohledu na to, jak dopadne – u takových ale máte maximální šanci, že díky jejich zkušenostem se žádostí uspějete. Naopak nejhorší variantou jsou levní dotační poradci pracující často jako živnostníci, kteří vám nechtějí prozradit míru úspěšnosti svých žádostí a obvykle chtějí vše platit předem – takovým se raději rovnou vyhněte. Je velmi důležité, aby byl váš dotační poradce plně transparentní, tedy bez problémů odpověděl na každou vaši otázku.

A kolik poradcům zaplatíte? Cena za jejich služby se může odvíjet od počtu hodin, které nad vaším projektem stráví. První hodina konzultace bývá často zdarma, poté už za hodinu odvedené práce zaplatíte minimálně vyšší stovky korun. Kolik hodin nad projektem poradci celkem stráví, se odvíjí od jeho náročnosti. Obvykle to jsou vyšší desítky hodin.

Některé firmy poskytující dotační poradenství nabízí spolupráci i na bázi provize. To znamená, že počet odpracovaných hodin nehraje roli a zaplatíte jim určitý procentuální podíl financí ze získané dotace. Může to být typicky 5 až 10 % z celkové částky. Na vyšší provizi byste neměli přistupovat – pokud si ji tedy poradce nedokáže spolehlivě obhájit a jasně vám vysvětlit, proč je dražší než konkurence a co vše vám garantuje.

O dotaci můžete samozřejmě žádat i sami a nespoléhat se na pomoc nikoho jiného. V takových případech se ale vystavujete mnohem vyššímu riziku, že nechtěně uděláte chybu a dveře k financím z dotace si zavřete. Ať už se rozhodnete o dotaci požádat sami, nebo využijete služby dotačních poradců, proces nikdy nebude úplně jednoduchý. Peníze, které na jeho konci můžete získat, vám ovšem můžou velmi pomoct – rozhodně se proto nevzdávejte hned v začátcích.

Mohlo by vás zajímat:


Proto nezapomeňte na pojištění odpovědnosti nebo zkuste našeho Průvodce pojištěním.