Nestihli jste podat daňové přiznání v řádném termínu? S datovou schránkou máte ještě čas

Třetího dubna uplynula doba, dokdy všichni živnostníci mohli podat daňové přiznání v papírové podobě za rok 2022, ale tím zdaleka nemají splněno, protože papírová forma nestačí. Povinností každé OSVČ je odevzdat daňové přiznání v elektronické podobě. Pokud jste tedy odevzdali pouze písemnou formu, nezapomeňte podat přiznání elektronicky. Pokud patříte k těm, kdo to zatím nestihli, máme pro vás několik rad, jak postupovat.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Nestihli jste podat daňové přiznání v řádném termínu? S datovou schránkou máte ještě čas

Datová schránka prodlužuje lhůtu podání daňového přiznání do května

S příchodem datových schránek, které jsou od roku 2023 povinné pro všechny aktivní OSVČ, nově vznikla nutnost podat daňové přiznání elektronicky. A to s sebou nese i příjemný benefit. V případě elektronického podání podkladů se lhůta prodlužuje do 2. května 2023.

Od konce března mají datovou schránku zřízenou všichni živnostníci. Pokud ji zatím nevyužíváte, teď je ta pravá chvíle. Přihlásit se k ní můžete prostřednictvím údajů, které vám přišly do poštovní schránky od Ministerstva vnitra, nebo rovnou přes portál Moje datová schránka. Pro přístup ke své datové schránce můžete zvolit i zabezpečení přes bankovní identitu, nebudete si tak muset pamatovat žádné heslo, stačí, když přes mobilní aplikaci vaší banky potvrdíte, že jste to vy. Je to snadné a rychlé řešení.

Jak postupovat při elektronickém podání daňového přiznání

Vzpomínáte, jak jste stáli v nekonečné frontě před úřadem a říkali jste si, že tohle už nechcete zažít? Naštěstí vše teď zvládnete z pohodlí domova nebo vaší oblíbené kavárny. Formulář k elektronickému vyplnění přiznání daně z příjmu najdete na stránkách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), ten pak odešlete prostřednictvím ePortálu ČSSZ rovnou do datové schránky příslušné správy sociálního zabezpečení. Vyplníte tak pouze čtyřstránkový formulář a přílohu číslo jedna. Za toto zjednodušení a významnou úsporu času už stojí za to se do vaší datovky přihlásit. Co říkáte?

Jak si můžete termín ještě prodloužit?

Ani začátek května pro vás nemusí být úplný deadline, pokud k podání využijete služeb daňového poradce nebo právní kanceláře. V tomto případě se lhůta odevzdání prodlužuje do 3. července. Výhodou je, že zpracování daní necháte na odbornících, nevýhodou pak, že bude budete muset za jejich služby zaplatit. Sice tak svěříte kontrolu nad vašimi financemi někomu jinému, zároveň ušetříte čas i starosti. 

Pozor na sankce z prodlení

Pokud zvládnete dodržet termín elektronického podání daňového přiznání do 2. května, či 3. července prostřednictvím daňového poradce, můžete si hodit nohy na stůl a užívat zaslouženou pohodu. Co se ale stane, když ani tyto termíny nestihnete? Krátkodobé zdržení ještě úřady tolerují, vyvarujte se ale prodlení delšímu než 5 pracovních dní, tedy do 9. května. Vystavujete se totiž hrozbě penále z prodlení za každý další den, které se vypočítává ve výši 0,05 % vyměřené daně. Pro lepší představu: máte-li vyměřenou daň 70 000 Kč, pak bude denní penále činit 35 Kč. Pokud se vám tato částka nezdá nijak závratná, vězte, že za tři měsíce naroste už na 3150 korun. Pokud byste s odevzdáním daňového přiznání otáleli celý rok, bude vám v tomto případě hrozit penále 12 775 korun.

Sankce při nedodání daňového přiznání

  • Při daňové výměře 70 000 Kč

  • Denní penále činí 35 Kč

  • Za 3 měsíce naroste na 3150 Kč

  • Za 1 rok naroste na 12 775 Kč

Mohlo by vás zajímat:


Proto nezapomeňte na pojištění odpovědnosti nebo zkuste našeho Průvodce pojištěním.