Čtvrtý ročník soutěže SME EnterPRIZE vyhrála firma přinášející revoluci v recyklaci plastů

Podpora udržitelného podnikání v České republice roste, což potvrzuje i 4. ročník soutěže SME EnterPRIZE, který pořádá Generali Česká pojišťovna. Hlavní cenu si letos odnesla společnost Green Future.cz za unikátní technologii recyklace plastů. V kategorii start-upů zvítězila Biouhlírna, vyrábějící biouhel z odpadní dřevní hmoty.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Čtvrtý ročník soutěže SME EnterPRIZE vyhrála firma přinášející revoluci v recyklaci plastů

Generali Česká pojišťovna čtvrtým rokem organizuje soutěž SME EnterPRIZE, která oceňuje mikro, malé a střední podniky, živnostníky i start-upy s udržitelným podnikáním. Cílem soutěže je zviditelnit firmy, které svými inovacemi a přístupem přispívají k ochraně životního prostředí.

„Podpora malých a středních podniků v jejich transformaci k udržitelnému fungování je klíčová pro zajištění lepší budoucnosti nás všech,“ uvedl generální ředitel Generali České pojišťovny Roman Juráš.

Vítězové a finalisté SME EnterPRIZE

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo téměř devadesát firem z celé České republiky. Deset nejlepších postoupilo do finále, kde porota na základě osobních pohovorů vybrala tři nejlepší projekty. První místo obsadila společnost Green Future.cz za svou výjimečnou technologii termochemické recyklace plastů. Tato inovace umožňuje efektivní zpracování plastového odpadu na surovinu, ze které se mohou vyrábět nové plasty, a zároveň produkuje energeticky využitelné plyny.

Na druhém místě skončila firma Refork SE. Ta vyrábí jednorázové příbory a nápojová brčka z biobased materiálu bez mikroplastů, která jsou plně rozložitelná. Třetí místo získala Ameba Production za organizaci festivalu Rock for People, který je průkopníkem udržitelnosti nejen mezi českými festivaly.

Kategorie start-upů

V kategorii start-upů zvítězila Biouhlírna, s.r.o. z jižní Moravy, která se zabývá výrobou biouhlu z odpadní dřevní hmoty. Tento materiál zlepšuje kvalitu půdy, zadržuje vodu a živiny a má negativní uhlíkovou stopu. Biouhlírna využívá unikátní technologii pyrolýzy a intenzivně propaguje využití biouhlu v zemědělství, průmyslu a stavebnictví.

V letošním ročníku se také nově udělovala cena vysokoškolských studentů a studentek. Stejný počet studentských hlasů získala firma IONT tech specializující se na výrobu nabíjecích stanic pro elektromobily. A Nextdrop, který vyvíjí technologie pro efektivní vodohospodářství.

Vítěz v kategorii start-up si přebírá cenu na pódiu

Mezinárodní rozměr soutěže

České kolo soutěže SME EnterPRIZE je součástí mezinárodního klání, které pořádá pojišťovací skupina Generali. Do letošního ročníku se zapojilo devět evropských zemí, včetně Rakouska, Chorvatska, Francie, Německa, Maďarska, Itálie, Portugalska, Slovinska a Španělska. Soutěžící tak mají možnost získat nejen finanční prostředky a mediální zviditelnění, ale také příležitost k rozvíjení svého podnikání na zahraničních trzích.

Mohlo by Vás zajímat:


Proto nezapomeňte na pojištění majetku podnikatelů nebo zkuste našeho Průvodce pojištěním.