5 způsobů, jak si pořídit firemní automobil

Automobil tvoří neodmyslitelnou výbavu téměř každé firmy. Způsobů, jak si auto „na firmu“ pořídit, je hned několik. Přečtěte si, jaké možnosti podnikatelé mají k dispozici a jak se od sebe navzájem liší.

5 minut čtení
Obrázek ke článku 5 způsobů, jak si pořídit firemní automobil

Nákup firemního automobilu vždy představuje velkou finanční investici, která ovlivní rozpočet podniku na několik dalších let. Před pořízením automobilu by si tedy každý podnikatel měl důkladně rozmyslet, jakým způsobem to provést a vyhodnotit, co pro něj bude nejvýhodnější.

V předešlém článku jsme vám poskytli základní informace o tom, kterým podnikatelům se vyplatí koupit auto na firmu a jak se auto daní. Nyní se zaměříme na konkrétní způsoby, kterými firmy mohou auta nakupovat.

5 způsobů, jak pořídit firemní auto

Auto na firmu je možné koupit pěti způsoby, které se od sebe liší především v zaúčtování a související administrativě. Pro každého podnikatele může být výhodná jiná forma nákupu. Rozhodující je forma podnikání, dále do jaké míry bude firma auto využívat a kolik kilometrů najezdí. Způsoby pořízení firemního auta jsou následující:

1. Hotovost

Pokud firma koupí auto za hotové, vůz je ihned součástí jejího majetku a firma ho může využívat a půjčovat, jak se jí zachce. Podnikatel si za nový vůz může jednorázově odečíst celou DPH. Do nákladů firmy ale v roce pořízení půjde jen 20 % z ceny auta. Firma navíc sama nese všechna rizika a povinnosti spojené s provozem auta, na rozdíl od jiných způsobů pořízení.

2. Úvěr

U auta zakoupeného prostřednictvím spotřebitelského úvěru jsou podmínky velmi podobné jako u koupě za hotovost, firma navíc musí počítat s úroky, které zaplatí navíc k ceně vozu. Nepotřebuje ale celou hotovost, jen akontaci a potom měsíční splátky.

3. Finanční leasing

Získat leasing bývá jednodušší, než získat úvěr. Pokud ale podnikatel koupí auto prostřednictvím leasingové společnosti, nebude jeho vlastníkem až do poslední splátky. Pravděpodobně s autem také nebude moct nakládat podle libosti, například ho někomu půjčovat. U leasingu také bývají obvykle vyšší úroky. Na druhou stranu, leasingová společnost se ve většině případů postará o kompletní servis vozu. U leasingu je také možné uplatnit odpočet z DPH u každé měsíční splátky.

4. Operativní leasing

Oblíbený způsob, jak si firmy pořizují auto, je operativní leasing. To znamená, že si auto pronajmou na určitou dobu a měsíčně splácí dohodnutou částku. Na rozdíl od finančního leasingu jim ale auto po skončení splácení nebude patřit. Podnikatelé se u takto pořízeného auta většinou nemusí starat o servis, pojištění nebo výměnu pneumatik, ale jsou omezení například počtem najetých kilometrů. Pokud limit překročí, musí doplácet za konkrétní množství kilometrů další peníze navíc. Výhodné ovšem je, že splátka operativního leasingu je daňově uznatelný náklad. Plátci DPH si můžou odpočítat celou DPH z každé měsíční splátky.

5. Flexibilní pronájem auta

Pokud si firma nechce auto kupovat, kromě operativního leasingu má nejnověji také možnost flexibilního pronájmu. V ceně takového pronájmu je zahrnuté kromě paliva vše, od servisu, přes přezouvání pneumatik, až po dálniční známku. Oproti operativnímu leasingu nepředstavuje flexibilní pronájem dlouhodobý závazek a má mnohem jednodušší administrativu. Auto se dá jednoduše a rychle pronajmout online, a stejně snadno i kdykoli vrátit.

Zvážili jste nákup elektromobilu pro vaši firmu?

Elektromobily jsou mezi evropskými firmami čím dál populárnější. Během několika let navíc v EU už ani nebude možné koupit auto na fosilní paliva. Zvažte proto, jestli by elektromobil mohl být správnou volbou i pro vás a váš podnik. Kromě vstřícnosti k životnímu prostředí nabízí několik dalších výhod:

  • Elektroauta a některé hybridy (auta se spalovacím motorem a elektromotorem) opatřené speciální registrační značkou EL mohou parkovat zdarma v řadě českých měst, mezi nimi je Praha, Brno nebo Ostrava.

  • Firmy provozující auta s elektrickým nebo hybridním pohonem nemusí odvádět silniční daň. 

  • Elektroautomobily nemusí mít dálniční známku.

 

Bezpečnější pracovní cesty s kvalitním pojištěním

Ať už se firma rozhodne pro jakýkoliv způsob pořízení automobilu, měla by vždy myslet na sjednání kvalitního pojištění, které pokryje každodenní rizika, s nimiž se řidiči setkávají. Ochrana firemního vozidla se dá kromě povinného ručení zajistit také vhodně zvoleným havarijním pojištěním a celou řadou doplňkových pojištění. A pokud podnikatel potřebuje ke své práci několik automobilů, vyplatí se uvažovat i o takzvaném flotilovém pojištění, které umožní všechna firemní auta zahrnout pod jednu pojistnou smlouvu. Bližší informace o pojištění automobilů se dozvíte v samostatném článku, který jsme tématu věnovali.