Doplňkové penzijní spoření: cenný benefit pro zaměstnance

Úspěch každé firmy závisí především na lidech, kteří v ní pracují. Motivaci zaměstnanců mimo jiné výrazně ovlivňují zaměstnanecké výhody. Jednu z nejoblíbenějších představují příspěvky na penzijní spoření, které jsou výhodné pro zaměstnance i zaměstnavatele. Přečtěte si, proč se mohou vyplatit i vám.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Doplňkové penzijní spoření: cenný benefit pro zaměstnance

Firmy se o kvalitní a loajální pracovníky doslova přetahují. Není se co divit, protože úspěch každé firmy záleží především na tom, jak dobře pracují její zaměstnanci. Jedním z receptů, jak šikovné zaměstnance přivést a udržet, je především propracovaný systém zaměstnaneckých výhod.

Čím zajímavější nabídku benefitů firma svým zaměstnancům poskytuje, tím se pro ně stává atraktivnějším zaměstnavatelem, kterému záleží na jejich spokojenosti. Jednu z dlouhodobých stálic mezi zaměstnaneckými benefity tvoří příspěvky na doplňkové penzijní spoření. Přečtěte si, proč jsou tolik oblíbené, co obnáší a jak funguje jejich placení.

Jak funguje penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření představuje užitečnou investici do budoucnosti každého člověka. Funguje tak, že si klient může odkládat pravidelně určitou částku či ho využívat díky příspěvkům od zaměstnavatele. Pokud si bude klient odkládat alespoň 300 korun, získá navíc příspěvek od státu. Jeho výše se odvíjí od toho, kolik si každý člověk sám spoří. Při pravidelném měsíčním odkládání 1 000 korun získá od státu nejvyšší příspěvek, který činí 230 korun měsíčně.

Zaměstnanci určitě uvítají, když zaměstnavatel jejich spoření finančně podpoří. Příspěvek přitom mohou poskytovat nejen běžné firmy, ale i neziskové organizace z fondu kulturních a sociálních potřeb, sociálních fondů nebo podle interních mzdových pravidel. Po tomto benefitu tak mohou sáhnout i státní instituce, školy, zdravotnická zařízení, příspěvkové organizace a mnoho dalších typů zaměstnavatelů.

Peníze naspořené zaměstnancem společně s příspěvky od státu a zaměstnavatele se navíc pravidelně zhodnocují. Výši výnosů ovlivňuje zvolená investiční strategie zaměstnance. Může buď víc riskovat s odvážnější strategií (vsází více na předpoklady, jak by mohl vypadat vývoj trhu) a dosáhnout tak vyšších zisků, nebo se naopak držet spíš „při zemi“ a zvolit strategii konzervativní s malým, ale jistým výnosem. Třetí možností je zlatá střední cesta, tedy vyvážená strategie, jejíž očekávané výnosy se pohybují okolo 4,6 % ročně.

Na konci třetího čtvrtletí loňského roku si na penzi se státním příspěvkem spořilo celkem 4,4 milionu lidí. Celkem 1,6 milionu lidí na spoření přispíval zaměstnavatel. (Zdroj: Ministerstvo financí)

Výhody pro zaměstnance i zaměstnavatele

Příspěvky na penzijní spoření rok od roku získávají stále větší oblibu. V současnosti tento benefit nabízí už 68 % zaměstnavatelů. Důvodem je především fakt, že se jedná o oboustranně výhodný krok. Těží z něj jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci.

Jednou ze stěžejních výhod pro zaměstnavatele je, z příspěvků do výše 50 tisíc korun ročně neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Jedná se o souhrnný limit pro příspěvky na penzijní spoření i životní pojištění. Sociální a zdravotní pojištění nemusí z příspěvků odvádět ani zaměstnanec a platí pro něj stejný limit.

Pro zaměstnavatele je tedy finančně výhodnější zvolit jako odměnu zaměstnance příspěvek na penzijní spoření místo prostého zvednutí hrubé mzdy, které by automaticky zvýšilo i povinné odvody. Příspěvek na spoření je navíc osvobozený od daně z příjmů, opět do výše 50 tisíc korun ročně. I v tomto případě se jedná o souhrnný limit pro příspěvky na penzijní spoření a životní pojištění.

Příspěvky na penzijní spoření se dají také snadno využít jako prostředek daňové optimalizace, tedy ke snížení základu daně. Příspěvky zaměstnancům v libovolné výši představují daňově uznatelný náklad firmy. Podmínkou je, aby přispívání bylo u zaměstnavatele uvedené buď v kolektivní smlouvě, v pracovní smlouvě, nebo ve vnitřním předpisu. Pokud vás zajímá, kolik by vaše firma díky příspěvkům ušetřila, zkuste si to vypočítat v online kalkulačce.

Jak funguje placení příspěvků?

Standardně posílají firmy platby svým zaměstnancům na příslušný účet penzijního spoření každý měsíc, ale příspěvky si mohou také předplatit na libovolně dlouhé období. Platby může zaměstnavatel zasílat buď jednotlivě, nebo hromadně za všechny zaměstnance. Penzijní společnosti mohou podmínit možnost využívat hromadné platby minimálním počtem zaměstnanců, za které firmy platí. Například Generali penzijní společnost stanovila tuto hranici na minimálně deset plateb. Na penzijní spoření ale samozřejmě mohou bez problému přispívat i zaměstnavatelé s menším počtem zaměstnanců, jen posílají platby jednotlivě.

Pozor: Pokud se firma časem rozhodne změnit výši příspěvku na penzijní spoření zaměstnance, nestačí jen posílat jiné množství peněz. Dejte si pozor na to, aby se změna výše platby promítla i ve smlouvě zaměstnance. Hlídejte si také termíny odeslání příspěvků, protože platby není možné doplácet zpětně.

Doplňkové penzijní spoření od Generali penzijní společnosti

Generali penzijní společnost na konci roku 2020 na svých stránkách spustila nový webový sjednavač, který umožňuje sjednání penzijního spoření plně online, bez nutnosti chodit na pobočku. Generali penzijní společnost nabízí v rámci programu zaměstnaneckých výhod také slevy na pojištění.

Pokud vaše firma zatím nemá ve svém portfoliu zaměstnaneckých benefitů příspěvek na penzijní spoření, rozhodně je vhodné začít nad ním vážně uvažovat. Konkurence na trhu práce je silná a benefitem ve formě příspěvku na penzijní spoření potěšíte nejen potenciální uchazeče o práci, ale i vaše stálé zaměstnance.